Ismerje meg a csapatot
Az AFP tényellenőrző szolgálatáról
Az AFP Fact Check az Agence France-Presse egyik részlege. Az AFP egy többnyelvű, multikulturális hírügynökség, amelynek küldetése, hogy folyamatosan pontos, kiegyensúlyozott és pártatlan tudósítást nyújtson a világ eseményeiről, bárhol és bármikor is történjenek.
A félretájékoztatás és a dezinformáció online terjedése elleni küzdelem érdekében az AFP 2017-ben létrehozott egy külön tényellenőrző és digitális tényfeltáró csapatot, amelyet a díjnyertes CrossCheck együttműködési projekt tapasztalatai inspiráltak a 2017-es francia választások alkalmából.
Azóta az AFP Fact Check a világ vezető tényellenőrző szervezetévé nőtte ki magát, több mint 100 elkötelezett újságíróval a világ több tucatnyi országában.
Az AFP tényellenőrző csapatának újságírói 26 nyelven ellenőrzik az online tartalmakat, és az ügynökség helyi irodáival együttműködve biztosítják a mélyreható és pontos tudósításokat, amelyek a releváns kulturális és politikai kontextust is figyelembe veszik. A tényellenőrzés angol, arab, bahasa indonéz, bahasa malajziai, bengáli, bolgár, burmai, cseh, finn, francia, görög, hindi, holland, horvát, katalán, koreai, lengyel, magyar, német, portugál, román, spanyol, svéd, szerb, szlovák, thai nyelveken történik. A cikkeket a regionális központokban szerkesztik, a globális csapatot pedig az AFP párizsi központja irányítja.
Munkatársaink
Globális produkció
Phil Chetwynd, globális hírigazgató, Franciaország
Phil Chetwynd általános felelősséget visel az AFP szerkesztési stratégiájáért és az ügynökség 1700 újságírójáért. Mióta 1996-ban csatlakozott az ügynökséghez, mintegy 20 országból tudósított, és többek között globális főszerkesztői és az ázsiai-csendes-óceáni régió főszerkesztői posztját töltötte be.
Grégoire Lemarchand, a digitális tényellenőrző szolgálat vezetője, globális főszerkesztő-helyettes, Franciaország
Grégoire Lemarchand 2017 óta vezeti az AFP globális digitális tényellenőrző-hálózatát, 2012 óta pedig a cég közösségi média stratégiáját. Korábban sportriporterként és római tudósítóként dolgozott.
Julie Charpentrat, a digitális tényellenőrző szolgálat főszerkesztő-helyettese, Franciaország
Julie Charpentrat 2022-ben lett a digitális tényellenőrzés főszerkesztő-helyettese, miután több mint két évig foglalkozott gyógyászati és a Covid-19 világjárvánnyal kapcsolatos téves/félrevezető tartalmakkal. Az AFP újságírójaként különböző témákról tudósított, többek között üzleti, gazdasági, munka- és családügyi témákkal kapcsolatban. San Franciscóban és New Yorkban volt tudósító, és videóújságíróként is dolgozott.
Sophie Nicholson, a digitális tényellenőrző szolgálat főszerkesztő-helyettese, Franciaország
Sophie Nicholson vezeti a globális digitális tényellenőrző-hálózatatot, valamint az AFP online képzési platformjának és videósorozatának fejlesztését. Nicholson korábban tudósítóként dolgozott Mexikóvárosban, ahol Latin-Amerikáról tudósított. Pályafutását a londoni BBC-nél kezdte rádiós és televíziós újságíróként.
Elodie Martinez, a globális digitális tényellenőrzés képzési koordinátora, Franciaország
Elodie Martinez 2022-ben lett a digitális tényellenőrzés globális képzési koordinátora. Korábban a latin-amerikai és spanyolországi digitális tényellenőrzést vezette, előtte pedig az AFP spanyol online hírekkel és közösségi médiával foglalkozó csapatának vezetője volt.
Natalie Handel, a digitális tényellenőrzés videó-koordinátora, Franciaország
Natalie Handel felügyeli a digitális tényellenőrző videók készítését. 2009-ben csatlakozott az AFP-hez, ahol először egy évtizeden át videóriporterként dolgozott az Egyesült Államokban és Franciaországban, majd a tudományos, egészségügyi és környezetvédelmi tudósításokra váltott. A digitális nyomozói csapathoz 2021-ben csatlakozott.
Cristina Abellan-Matamoros, digitális tényellenőrzéssel foglalkozó videóújságíró, Franciaország
Cristina Abellan-Matamoros a digitális tényellenőrző csapat videóújságírójaként dolgozik. Elsősorban spanyol és portugál nyelvű videókat készít, de angol és francia nyelvű produkciókban is közreműködik. Az AFP-hez 2019-ben csatlakozott, mint az AFPTV Live producere. Ezt megelőzően az Euronewsnak és a Storyfulnak dolgozott. A digitális nyomozó tényellenőrző csapathoz 2023-ban csatlakozott.
Myriam Adam, digitális tényellenőrző videóújságíró, Franciaország
Myriam Adam a párizsi digitális tényellenőrző csapat videós újságírója. Korábban videóújságíróként dolgozott Franciaországban, ahol olyan eseményekről tudósított, mint a Covid-19 járvány, a sárgamellényes tüntetések. Ezeken felül Nicosiában is dolgozott, ahonnan a közel-keleti és az észak-afrikai régió híreiről tudósított.
Roland Lloyd Parry, az éghajlatváltozással kapcsolatos témákra szakosodott digitális tényellenőrzéssel foglalkozó újságíró, Franciaország
Roland Lloyd Parry 2021 óta ír az AFP-nek az éghajlatváltozással és a környezetvédelemmel kapcsolatos hamis és megtévesztő tartalmakról. Korábban az AFP globális főszerkesztő-helyettese volt, valamint Franciaországban, Spanyolországban, Latin-Amerikában és az Egyesült Államokban dolgozott riporterként.
Julie Pacorel, az egészségüggyel kapcsolatos témákra szakosodott digitális tényellenőrzéssel foglalkozó újságíró Franciaország
Julie Pacorel az egészségügyi kérdésekkel kapcsolatos dezinfomrációra szakosodott. Mielőtt 2022-ben csatlakozott a tényellenőrző csapathoz, az AFP Marseille-i irodájában dolgozott, ahol a mediterrán régió politikájáról, bűnözésről és biológiai sokféleségről tudósított. Korábban szabadúszó újságíróként Dél-Amerikában dolgozott olyan francia médiumoknak, mint a Libération.
Marie Bohner, fejlesztési és partnerségi vezető, digitális tényellenőrzés, Franciaország
Marie Bohner a globális digitális tényellenőrző szolgálat fejlesztésén dolgozik. Ő irányítja a digitális tényellenőrzéssel foglalkozó társszervezetekkel fennálló partnerségeket. A First Draft megbízásából 2017-ben ő koordinálta a CrossCheck France projektet, és 2021-ig a First Draft globális partnerségekért felelős vezetője volt.
Jacqueline Pietsch, műszaki projektmenedzser, digitális tényellenőrzés, Franciaország
Jacqueline Pietsch felügyeli a csapat technikai fejlesztéseit. Mióta 1996-ban csatlakozott az AFP-hez, számtalan szerepkörben, szakterületen és országban dolgozott, többek között az AFP angol nyelvű televíziós produkciójának vezetőjeként, hollandiai tudósítóként és Délkelet-Ázsiáért felelős videoújságíróként.
Denis Teyssou, AFP Medialab menedzser, Franciaország
Denis Teyssou az EU által finanszírozott vera.ai Horizon projekt (2022-2025) innovációs vezetője és az InVID-WeVerify verifikációs plugin alapítója, ami az InVID (2016-2018) és a WeVerify (2018-2021) korábbi uniós projektek eredményeként jött létre.
Bertrand Goupil, tervezőmérnök, AFP Medialab, Franciaország
Bertrand Goupil az InVID-WeVerify ellenőrző plugin fő technikai vezetője, az AFP Medialab csapatának tagjaként részt vesz az EU által finanszírozott projektekben is (InVID, WeVerify, vera.ai). A projektek célja a dezinformáció ellen küzdelem és új tényellenőrző eszközök létrehozása.
Valentin Porcellini, szoftvermérnök, AFP Medialab, Franciaország
Valentin Porcellini tervezi és kezeli az AFP Medialab eszközeit, és részt vesz az EU által finanszírozott vera.ai projektben.
Európa
Bronwen Roberts, az európai digitális tényellenőrző csapat vezető szerkesztője, Franciaország
Bronwen Roberts vezeti az európai csapatot. Mióta 1998-ban csatlakozott az AFP-hez, újságíróként, szerkesztőként és irodavezetőként is dolgozott többek között Dél-Afrikában, Hongkongban, Párizsban és Afganisztánban. 2020-ban csatlakozott a digitális tényellenőrző csapathoz.
Juliette Montesse, az európai digitális tényellenőrző csapat helyettes vezető szerkesztője, Egyesült Királyság
Juliette Montesse az európai csapat helyettes vezetője. 2010 óta dolgozik az AFP-nél, korábban párizsi bírósági tudósító és párizsi külvárosi tudósító volt, mielőtt 2020-ban csatlakozott a digitális tényellenőrző csapathoz.
Estelle Péard, szerkesztő és az európai digitális tréningek menedzsere, Franciaország
Estelle Péard 2010 óta dolgozik az AFP-nél. Mielőtt 2021-ben szerkesztőként csatlakozott az európai digitális tényellenőrző csapathoz, Németországban gazdasági tudósítóként, Franciaországban társadalmi konfliktusokról tudósító riporterként és hírszerkesztőként dolgozott.
Jastinder Khera, szerkesztő, Ausztria
Jastinder Khera a bécsi székhelyű európai csapat szerkesztője, aki korábban az AFP szöveges hírszolgálatánál dolgozott. Mielőtt 2018-ban csatlakozott az AFP-hez, a BBC-nél dolgozott, többek között producerként a rádió néhány fő hírműsorában és a BBC World TV-nél.
Laura Mannering, szerkesztő, Spanyolország
Laura Mannering 2021 óta dolgozik az Európa csapat szerkesztőjeként. Az AFP-hez 2012-ben csatlakozott az ázsiai-csendes-óceáni hírszerkesztőség szerkesztőjeként, majd négy évig Hongkong és Tajvan irodavezetője volt. Korábban újságoknak és magazinoknak dolgozott az Egyesült Királyságban.
Simon Morgan, szerkesztő, Franciaország
Simon Morgan az Európa csapat szerkesztője. Az AFP-hez 1998-ban csatlakozott, és riporterként dolgozott Frankfurtban és Bécsben. 2017-ben a párizsi központ angol szerkesztőségébe került, majd 2022-ben csatlakozott a digitális tényellenőrző csapathoz.
Jennifer O'Mahony, szerkesztő, Spanyolország
Jennifer O'Mahony 2023 júliusában csatlakozott az európai csapathoz szerkesztőként. Korábban 2013-2018 között szerkesztőként dolgozott az AFP-nél, valamint nyugat-afrikai tudósítóként. Dokumentumfilmesként és oknyomozó újságíróként dolgozott a BBC-nél és a Channel 4-nál is.
Katarina Szubasics, szerkesztő, Szerbia
Katarina Subasic 2020-ban csatlakozott a digitális tényellenőrzéssel foglalkozó csapathoz mint tényellenőr. Szerbiával, Horvátországgal, Montenegróval és Bosznia-Hercegovinával foglalkozik. 2023 óta szerkesztő. Az AFP-nél 1998 óta dolgozik híradós riporterként és szerkesztőként. Korábban Szerbiával és a Nyugat-Balkánnal kapcsolatos hírekről tudósított.
Eva Wackenreuther, szerkesztő, Ausztria
Eva Wackenreuther felelős a német nyelvű anyagokért. Mielőtt 2020-ban csatlakozott az AFP-hez, riporterként dolgozott, és társalapítója volt egy tényellenőrző blognak.
Robert Barca, riporter, Csehország
Robert Barca a szlovákiai ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2020-ban csatlakozott az AFP-hez, a szlovák .týždeň hetilap online szerkesztőjeként, a Denník N riportereként és különböző médiumok riportfotósaként dolgozott. Barca részt vesz az AFP képzési programjaiban is.
Théophile Bloudanis, riporter, Görögország
Théophile Bloudanis a görögországi és ciprusi ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP digitális ellenőrzéssel foglalkozó csapatához, újságíróként dolgozott a Le Journal du Jura nevű svájci lapnál és fotósként az AFP-nél.
Roszen Boszev, riporter, Ausztria
Rossen Bossev a bulgáriai ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2021-ben csatlakozott az AFP-hez, 15 évig a Capital újságírójaként dolgozott, ahol az igazságszolgáltatásról, a bűnüldözésről és az emberi jogokról írt.
Paula Căbescu, riporter, Ausztria
Paula Căbescu a romániai ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2021-ben csatlakozott az AFP-hez, a Factual román tényellenőrző honlapon és a Să Fie Lumină helyi oknyomozó újságíró projektnél dolgozott.
Maja Czarnecka, riporter, Lengyelország
Maja Czarnecka a lengyelországi ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2019-ben csatlakozott a digitális ellenőrzés csapatához, szöveges és videós újságíróként dolgozott az AFP-nél Varsóban, ahol politikai, társadalmi, gazdasági és kulturális hírekről tudósított.
Marion Dautry, riporter, Szerbia
Marion Dautry újságíró Szerbiáról, Horvátországról, Montenegróról és Bosznia-Hercegovináról tudósít. Mielőtt 2020-ban csatlakozott az AFP-hez, szabadúszó tudósítóként dolgozott a francia és angol nyelvű sajtótermékeknek, a Nyugat-Balkán ügyeiről tudósított.
Till Eichenauer, riporter, Németország
Till Eichenauer a német nyelven terjedő ál- és dezinfomrációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2023-ban csatlakozott az AFP-hez, a Märkische Allgemeine Zeitung riportere volt, valamint újságoknak és rádióknak dolgozott Kelet-Európában és Kazahsztánban.
Ivan Fischer, riporter, Horvátország
Ivan Fischer 2023-ban csatlakozott az AFP-hez, tényellenőrző újságíróként dolgozik horvát nyelven. Ezt megelőzően egy évtizedet töltött a Jutarnji list riportereként és elemzőjeként, ahol tudományról, technológiáról és külpolitikáról tudósított. Emellett heti rendszerességgel tudományos és technológiai műsorokat vezetett a horvát közszolgálati rádióban.
Magdalini Gkogkou, riporter, Görögország
Magdalini Gkogkou a Görögországban és Cipruson terjedő hamis és megtévesztő tartalmakról ír cáfolatokat. Mielőtt 2024-ben csatlakozott az AFP digitális tényellenőrzéssel foglalkozó csapatához, újságíróként dolgozott a 24Media digitális kiadói csoportnál és a Shedia című görög lap munkatársaként.
Anna Hollingsworth, riporter, Finnország
Anna Hollingsworth a finn nyelven terjedő ál- és dezinfomrációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, a londoni The Times and Sunday Times-nál dolgozott közönségkapcsolati pozícióban, valamint az egészségügytől a társadalmi változásokon át a kultúráig terjedő témákról írt cikkeket.
Ladka Mortkowitz, riporter, Csehország
Ladka Mortkowitz a Cseh Köztársaságban terjedő ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2020-ban csatlakozott az AFP-hez, Mortkowitz különböző nemzetközi médiumok, köztük a Bloomberg News és a The New York Times riportereként dolgozott. Az elmúlt két évtizedben Prágából, Párizsból és Berlinből is tudósított.
Natalia Sawka, riporter, Lengyelország
Natalia Sawka újságíró, Lengyelországról tudósít, és 2019 óta dolgozik az AFP-nek. Ezt megelőzően a Gazeta Wyborcza című lengyel napilapnál dolgozott, ahol országos hírekről tudósított. Emellett részt vesz z AFP képzési programjaiban is.
Charlotte Steenackers, riporter, Belgium
Charlotte Steenackers a Hollandiában terjedő ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, szabadúszó újságíróként dolgozott Libanonban és Brüsszelben. Dolgozott a Reutersnek és a Le Soirnak is.
Záborszky Ede, riporter, Ausztria
Záborszky Ede a magyar nyelven terjedő ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2021-ben csatlakozott az AFP-hez, az Index.hu-nak, Magyarország egyik legnagyobb és legrégebbi online híroldalának dolgozott, valamint szabadúszóként a Szabad Európa (RFE/RL) magyarországi hírszolgálatának.
Katharina Zwins, riporter, Ausztria
Katharina Zwins német nyelvek ír tényellenőrző cikkeket. Mielőtt 2023-ban csatlakozott az AFP-hez, jogásznak tanult, és dolgozott az osztrák profil hírmagazinnál is, ahol társalapítója volt a faktiv tényellenőrző projektnek.
Afrika
Bár igyekszünk a lehető legátláthatóbbak lenni munkatársainkkal kapcsolatban, egyes országok és környezetek ellenségesebbek az újságírással szemben, mint mások. Ezért az afrikai csapatunk néhány újságíróját az alábbiakban nem nevezzük meg, hogy megvédjük a biztonságukat.
Nina Lamparski, az afrikai digitális tényellenőrző szolgálat vezetője, Franciaország
Nina Lamparski vezeti az afrikai digitális tényellenőrző csapatot. Az AFP-hez 2015-ben csatlakozott a BBC-től, mint bécsi helyszíni tudósító. A digitális médiát, a rádiót és a nyomtatott sajtót felölelő karrierje során megfordult Sydneyben, Phnom Penhben, Londonban és Brüsszelben is.
Gaëlle Faure, az afrikai digitális tényellenőrzés helyettes vezetője, Franciaország
Gaëlle Faure 2020 óta az afrikai digitális tényellenőrző csapat helyettes vezetője. Korábban francia és amerikai médiaszervezeteknél dolgozott szerkesztői és riporteri munkakörökben, ahol a tényfeltárásra és -ellenőrzésre összpontosított.
Brett Horner, vezető Afrika-szerkesztő, Dél-Afrika
Brett Horner 2019-ben csatlakozott az AFP-hez, és segít felügyelni az AFP pánafrikai digitális tényellenőrző szolgálatát. Tapasztalt újságíró, 20 éves munkatapasztalattal rendelkezik, korábban két regionális újság és egy dél-afrikai hírportál főszerkesztője volt.
Camille Malplat, szerkesztő, Franciaország
Camille Malplat az afrikai francia nyelvű országok szerkesztője. Mielőtt 2023 végén csatlakozott a digitális nyomozócsoporthoz, irodavezető-helyettesként dolgozott Lagosban (Nigéria) és általános híradós riporterként Libreville-ben (Gabon), és számos közép- és nyugat-afrikai országból tudósított az AFP-nek.
Tonye Bakare, riporter, Nigéria
Tonye Bakare a Nigériában terjedő hamis információkkal foglalkozik. A Sigma Awards for Data Journalism díjnyertes újságírója korábban a Guardian helyi szerkesztőségénél dolgozott, ahol a digitális hírcsapatot vezette. Korábban a Business Eye munkatársaként a tőzsdéről és a telekommunikációról írt cikkeket.
Emilie Beraud, riporter, Franciaország
Emilie Beraud az afrikai országokban terjedő hamis és megtévesztő tartalmakról ír tényellenőrzéseket. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, a France Télévisions riportereként a kultúrával és az egészségüggyel foglalkozott. A France 24 párizsi szerkesztőségében is dolgozott, ahol Libanon, Tunézia és Szudán nemzetközi híreiről tudósított.
Tendai Dube, riporter, Dél-Afrika
Tendai Dube 2018 óta ír az AFP munkatársasként a Dél-afrikában terjedő hamis és megtévesztő tartalmakról. Korábban a CNBC Africa és a Reuters nemzetközi szerkesztőségében dolgozott.
Tolera Fikru Gemta, riporter, Etiópia
Tolera Fikru Gemta Etiópiában dolgozik tényellenőrző újságíróként. Mielőtt csatlakozott volna az AFP-hez a PesaCheck tényellenőrző oldal vezető munkatársa volt.
Suy Kahofi, riporter, Elefántcsontpart
Suy Kahofi 2022-ben csatlakozott az AFP abidjani irodájához. Közel két évtizede dolgozik a nemzeti és nemzetközi médiának Elefántcsontparton és Afrikában. A BBC Afrique egykori multimédiás műsorújságírója 2016-ban kezdett tényellenőrzéssel foglalkozni.
Mary Kulundu, riporter, Kenya
Mary Kulundu a kelet-afrikai országokban terjedő hamis és megtévesztő információkról tudósít. Vezető kenyai hírportáloknál dolgozott riporterként, digitális újságírásból szerzett mesterdiplomát. Kutatást végzett arról, hogy a kenyai újságok hogyan kezelik a hamis információkat a rendkívüli hírek során.
Monique Ngo Mayag, riporter, Szenegál
Monique Ngo Mayag 2019 óta ír az AFP-nek a hamis és megtévesztő tartalmakról, kezdetben Gabonban, most pedig Szenegálban dolgozik. Mielőtt az AFP-hez csatlakozott volna, Monique közel egy évtizedig dolgozott riporterként egy kameruni médiacégnek, mielőtt egy online hírportálnál digitális tényellenőrzéssel kezdett foglalkozni.
James Okong'o, riporter, Dél-Afrika
James Okong'o Johannesburgból tudósít az angol nyelvű afrikai országokban terjedő hamis információkról. James korábban a PesaChecknél, Afrika legnagyobb hazai tényellenőrző szervezeténél, valamint a kenyai Johanniter International Assistance és az Echo Network Africa írójaként és tartalomgyártójaként dolgozott.
Ázsia-csendes-óceáni térség
Bár igyekszünk a lehető legátláthatóbbak lenni munkatársainkkal kapcsolatban, egyes országok és környezetek ellenségesebbek az újságírással szemben, mint mások. Ezért ázsiai-csendes-óceáni csapatunk néhány újságíróját az alábbiakban nem nevezzük meg, hogy megvédjük biztonságukat.
Rachel Blundy, az ázsiai-csendes-óceáni térség digitális tényellenőrzésért felelős vezetője, Hongkong
Rachel Blundy vezeti az ázsiai-csendes-óceáni digitális tényellenőrző csapatot. Londoni születésű, az Egyesült Királyságban különböző riporteri és digitális tartalomgyártási pozíciókban dolgozott.
Charlotte Mason, az ázsiai-csendes-óceáni térség digitális tényellenőrzésért felelős helyettes vezetője, Hongkong
Charlotte Mason az ázsiai-csendes-óceáni csapat vezetésében vesz részt. Az AFP-hez 2018-ban csatlakozott, kezdetben mint riporter és szerkesztő Párizsban, majd Afrikában, Európában és Észak-Amerikában foglalkozott hamis és félrevezető anyagok ellenőrzésével. Korábban különböző sajtótermékeknek írt az Egyesült Királyságban és Franciaországban.
Jake Soriano, az ázsiai-csendes-óceáni térség digitális tényellenőrzésért felelős helyettes vezetője, Hongkong
Jake Soriano az ázsiai-csendes-óceáni csapat vezetésében vesz részt. Az AFP manilai irodájához 2019-ben csatlakozott digitális oknyomozó riporterként. Korábban tényellenőrzési projekteken dolgozott a Fülöp-szigeteken.
Sophia Xu, az ázsiai-csendes-óceáni térség digitális képzési menedzsere, Hong Kong
Sophia Xu vezeti az AFP digitális újságíró-képzési programját az ázsiai és csendes-óceáni térségben. Az AFP-hez 2020-ban csatlakozott szerkesztőként. Több száz újságírót és diákot képzett digitális újságírás témában médiakonferenciákon és egyetemeken szerte Ázsiában.
Sumit Dubey, szerkesztő, India
Sumit Dubey vezeti a dél-kelet ázsiai tényellenőrző csapatot. Új-Delhiben él. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, több vezető indiai újságnál is dolgozott.
Yenni Kwok, szerkesztő, Hongkong
Yenni Kwok felügyeli az indonéziai és malajziai digitális tényellenőrző csapatok munkáját. Korábban újságíróként és szerkesztőként dolgozott különböző nemzetközi médiumoknál.
Jeff Li, szerkesztő, Hongkong
Jeff Li az ázsiai-csendes-óceáni csapat szerkesztője. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, a BBC újságírójaként Hongkongról és Kínáról tudósított.
Zoe Low, szerkesztő, Hongkong
Zoe Low az ázsiai-csendes-óceáni csapat szerkesztője. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, a South China Morning Postnál dolgozott riporterként.
Nattakorn Ploddee, szerkesztő, Thaiföld
Nattakorn Ploddee vezeti a dél-kelet ázsiai tényellenőrző csapatot Bangkokból. Ő felel a thai nyelvű kiadványokért, valamint részt vesz az AFP digitális tényellenőrző műhelymunkáiban is. Mielőtt 2019-ben csatlakozott az AFP-hez, hírbemondóként dolgozott.
Richard Pyne, szerkesztő, Hongkong
Richard Pyne az ázsiai-csendes-óceáni csapat szerkesztője. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, a Radio Television Hong Kong riportere, műsorvezetője és szerkesztője volt.
Purple Romero, szerkesztő, Hongkong
Purple Romero az ázsiai-csendes-óceáni csapat szerkesztője. Mielőtt 2023-ban csatlakozott az AFP-hez, tanársegédként dolgozott a Hongkongi Egyetemen, korábban pedig az AFP manilai irodájában digitális oknyomozói riporterként.
Shim Kyu-seok, szerkesztő, Dél-Korea
Shim Kyu-seok digitális oknyomozó szerkesztő, aki Dél-Koreában monitorozza az ál- és dezinformációt. Mielőtt 2021-ben csatlakozott az AFP-hez, politikai újságíróként dolgozott a Korea JoongAng Daily című napilapnál, ahol észak- és dél-koreai belpolitikáról tudósított.
Qadaruddin Shishir, szerkesztő, Banglades
Qadaruddin Shishir koordinálja a bengáli nyelvű tartalomgyártást. Az AFP-hez azután csatlakozott, hogy szerkesztőként dolgozott különböző bangladesi médiumoknál.
Satya Adhi, riporter, Indonézia
Satya Adhi az terjedő megtévesztő és hamis tartalmakról ír cáfolatokat. Mielőtt 2023-ban csatlakozott az AFP-hez, multimédiás újságíróként általános hírekkel foglalkozott az indonéz Narasi hírügynökségnél.
Jan Cuyco, riporter, Fülöp-szigetek
Jan Cuyco digitális tényellenőrző újságíró Manilában. Mielőtt 2023-ban csatlakozott az AFP-hez, a fülöp-szigeteki tényellenőrző koalíció, a Tsek.ph számára a választásokkal kapcsolatos dezinformációról írt cikkeket.
Ara Eugenio, riporter, Fülöp-szigetek
Ara Eugenio digitális tényellenőrző riporter a Fülöp-szigeteken. Az AFP-hez 2022-ben csatlakozott, korábban multimédia-újságíróként dolgozott a Summit Media-nál.
Rimal Farrukh, riporter, Pakisztán
Rimal Farrukh digitális nyomozó riporter, Iszlámábádban, Pakisztánban. Mielőtt csatlakozott az AFP-hez a VICE World News dél-ázsiai tudósítójaként dolgozott.
Masroor Gilani, riporter, Pakisztán
Masroor Gilani digitális oknyomozó riporter, aki 2003-ban csatlakozott az AFP-hez pakisztáni tudósítóként, miután az Associated Press of Pakistan és a The Muslim lapoknál dolgozott.
Gemma Holliani Cahya, riporter, Indonézia
Gemma Holliani Cahya digitális nyomozó riporter Jakartában. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, a Guardian, a Los Angeles Times és a Jakarta Post riportereként dolgozott.
Chayanit Itthipongmaetee, riporter, Thaiföld
Chayanit Itthipongmaetee digitális ellenőrző újságíró, Bangkokban, Thaiföldön. Mielőtt csatlakozott az AFP-hez, Chayanit a Coconuts Bangkok és a Khaosod English újságírójaként dolgozott.
Hailey Jo, riporter, Dél-Korea
Hailey Jo 2023-ban csatlakozott az AFP-hez digitális oknyomozó újságíróként. Jo Dél-Koreában a legkülönfélébb témákban ír tényellenőrzéseket. Korábban a hongkongi TVB riportere és műsorvezetője volt.
Nisya Kunto, riporter, Indonézia
Nisya Kunto az Indonéziában terjedő megtévesztő és hamis tartalmakról ír cáfolatokat. Mielőtt 2023-ban csatlakozott az AFP-hez, a Southeast Asia Globe szerkesztője és a FoodieS Media gasztronómiai szerkesztője volt.
Safrin La Batu, riporter, Indonézia
Safrin La Batu az Indonéziában terjedő ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2019-ben csatlakozott az AFP-hez, a Jakarta Post oknyomozó riportere volt.
Devesh Mishra, riporter, India
Devesh Mishra az Indiában terjedő téves információkról ír cáfolatokat. Mielőtt csatlakozott volna az AFP-hez, a BOOM Live nevű tényellenőrző weboldal riportereként dolgozott Újdelhiben, valamint a Google News Initiative FactShala nevű programjának médiatrénereként.
Joseph Olbrycht-Palmer, riporter, Ausztrália, Új-Zéland és Csendes-óceáni szigetek
Joseph Sydneyben élő digitális oknyomozó riporter. Az AFP-hez a Storyful-tól csatlakozott, ahol globális hírekről tudósított, különös tekintettel Ukrajnára, Iránra és Dél-Amerikára.
Lucille Sodipe, riporter, Fülöp-szigetek
Lucille Sodipe a Fülöp-szigeteken terjedő hamis információkkal foglalkozik. Mielőtt 2020-ban csatlakozott volna az AFP-hez, Sodipe több mint egy évtizeden át televíziózással foglalkozott, dokumentumfilmeket készített, valamint a Vera Files filippínó tényellenőrző szervezet riportere és szerkesztője volt.
Najmi Syahiran Mamat, riporter, Malajzia
Kuala Lumpurban él, és Malajziában és Szingapúrban ír tényellenőrző cikkeket. Mielőtt 2023 októberében csatlakozott az AFP-hez, olyan hírügynökségeknek dolgozott, mint a Channel News Asia, a Free Malaysia Today és az Astro AWANI.
Kate Tan, riporter, Ausztrália
Kate Tan Sydneyben élő digitális oknyomozó riporter. Mielőtt csatlakozott az AFP-hez a Storyful munkatársa volt, előtte pedig sportriporter Pekingben.
Tommy Wang, riporter, Hongkong
Tommy Wang a Kínában, Hongkongban, Makaón és Tajvanon terjedő megtévesztő és hamis tartalmakról ír cáfolatokat. Mielőtt 2023-ban csatlakozott az AFP-hez, kínai tényellenőrzési projekteken dolgozott.
Észak-Amerika
Arthur MacMillan, az észak-amerikai digitális tényellenőrző csapat vezetője, USA
Arthur MacMillan vezeti az amerikai digitális nyomozócsoportot. Eredetileg 2007-ben csatlakozott az AFP-hez hongkongi szerkesztőként. Tudósítóként számos országból, köztük Iránból, Dél-Afrikából, Irakból és Pakisztánból, valamint az Egyesült Államokból tudósított.
Marisha Goldhamer, az észak-amerikai digitális tényellenőrző csapat helyettes vezető szerkesztője, USA
Marisha Goldhamer felügyeli a kanadai kiadást, és koordinálja a montreali és washingtoni újságírókat. Marisha 2003-ban csatlakozott az AFP-hez, ahol a multimédiás szerkesztőségben és az ügynökség közösségi média jelenlétében dolgozott.
Juan Ignacio Berro, szerkesztő, Mexikó
Juan Ignacio Berro az amerikai spanyol csapat tényellenőrző szerkesztője. Az AFP-hez 2021-ben csatlakozott, mint Uruguay tényellenőrző újságírója, miután 2019-ben az ország elnökválasztási kampányában egy, a félretájékoztatás elleni küzdelemmel foglalkozó projektben dolgozott.
Daniel Funke, szerkesztő, USA
Daniel Funke 2022-ben csatlakozott az AFP-hez digitális oknyomozó szerkesztőként, miután riporterként és szerkesztőként dolgozott az USA Today, a PolitiFact, az IFCN és a Poynter Institute for Media Studies munkatársaként. Daniel az online ál- és dezinformáció, az ellenőrzés, a politikai és a technológiai újságírás területén rendelkezik szakértelemmel.
Rob Lever, szerkesztő, USA
Rob Lever 2021-ben csatlakozott az amerikai digitális oknyomozó csapathoz, miután az AFP washingtoni irodájában különböző pozíciókban dolgozott. Az AFP-hez 1992-ben csatlakozott, dolgozott gazdasági riporterként, az amerikai szerkesztőség hírszerkesztőjeként, valamint a technológiai-média riporter-szerkesztőként is.
Nahiara S. Alonso, riporter, USA
Nahiara S. Alonso az Egyesült Államokban spanyolul keringő téves információkról ír cáfolatokat. 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, miután pénzügyi riporterként dolgozott Spanyolországban az El Paisnál és a Newtralnál.
Manon Jacob, riporter, USA
Manon Jacob ál- és dezinformációk cáfolatával foglalkozik, beleértve az éghajlatváltozással kapcsolatos tévhitek megcáfolását is. Az AFP-hez 2018-ban csatlakozott az ügynökség újságírói ösztöndíjprogramjának részeként. Korábban a Reutersnek és a Politico Europe-nak dolgozott.
Bill McCarthy, riporter, USA
Bill McCarthy az Egyesült Államokban terjedő ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, korábbam a PolitiFact riportereként dolgozott, ahol az amerikai médiáról és politikáról, az online terjedő hamis tartalmakról írt, valamint a politikai szakkommentátorok tényellenőrzésével foglalkozott.
Gwen Roley, riporter, Kanada
Gwen Roley a Kanadában terjedő megtévesztő és hamis tartalmakról ír cáfolatokat. Az AFP-hez 2023-ban csatlakozott, miután az Egyesült Államokban és Kanadában dolgozott riporterként és kutatóként.
Roxana Romero, riporter, Mexikó
Roxana Romero spanyol nyelven ír tényellenőrzéseket az Egyesült Államokban terjedő hamis és megtévesztő tartalmakról. Az AFP-hez 2023-ban csatlakozott. Ezt megelőzően a Notimex ügynökségnél, valamint szerkesztőként és szabadúszó riporterként dolgozott több nemzetközi és mexikói médiumnak.
Natalie Wade, riporter, USA
Natalie Wade 2021-ben csatlakozott az AFP-hez a NABJ tényellenőrzési ösztöndíjának ösztöndíjasaként, és az Egyesült Államokban számos témában ír tényellenőrző cikkeket.
Franciaország
Gaëlle Geoffroy, riporter, Franciaország
Gaëlle Geoffroy a franciaországi ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. 2002-ben csatlakozott az AFP-hez, a párizsi központ munkatársaként többek között gazdasági és általános hírekkel, valamint politikával foglalkozott. Washingtonból gazdasági tudósítóként írt cikkeket.
Juliette Mansour, riporter, Franciaország
Juliette Mansour a franciaországi ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2020-ban csatlakozott az AFP-hez, a franceinfo Le Vrai du Faux és a Le Monde Les Décodeurs tényellenőrző részlegeinél dolgozott; valamint a Le Parisien internetes szolgálatánál nemzetközi hírekről tudósított.
Théo Marie--Courtois, riporter, Franciaország
Théo Marie--Courtois a franciaországi ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Az AFP-hez 2023 júliusában csatlakozott.
Claire-Line Nass, riporter, Franciaország
Claire-Line Nass a franciaországi ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2021-ben csatlakozott az AFP-hez, a Libération francia napilap tényellenőrző csapatában dolgozott, és a dezinformációval kapcsolatos különböző témákkal foglalkozott.
Alexis Orsini, riporter, Franciaország
Alexis Orsini a franciaországi ál- és dezinformációkról ír cáfolatokat. Mielőtt 2022-ben csatlakozott az AFP-hez, a 20 Minutes újság tényellenőrzőjeként dolgozott.
Latin-Amerika és Spanyolország
Bár igyekszünk a lehető legátláthatóbbak lenni munkatársainkkal kapcsolatban, egyes országok és környezetek ellenségesebbek az újságírással szemben, mint mások. Emiatt a latin-amerikai csapatunk néhány újságíróját nem nevezzük meg az alábbiakban, hogy megvédjük a biztonságukat.
Anella Reta, a spanyol és portugál nyelvű digitális tényellenőrzés vezetője, Uruguay
Anella Reta az AFP latin-amerikai, brazil és spanyolországi digitális nyomozócsoportjainak vezetője. Amióta 2004-ben csatlakozott az AFP-hez, a spanyol nyelvű grafikai szolgálat szerkesztőjeként, a montevideói Latin-Amerika szerkesztőség vezető szerkesztőjeként és Sao Pauló-i tudósítóként dolgozott. A digitális tényellenőrző csapathoz 2019-ben csatlakozott.
Miguel Bravo, spanyol szerkesztőségi koordinátor, Mexikó
Miguel Bravo a mexikóvárosi bázisú spanyol nyelvű csapat szerkesztőségi koordinátora. Az AFP-nél 2019 óta dolgozik a tényellenőrző csapat tagjaként. Korábban több mexikói médium riportere is volt, olyan területekre specializálódva, mint a kormányzat, az egészségügy és a gazdaság.
Sonia González, spanyol szerkesztőségi koordinátor, Spanyolország
Sonia González a madridi székhelyű spanyol nyelvű csapat szerkesztési koordinátora. Mielőtt 2019-ben csatlakozott az AFP digitális tényellenőrző csapatához, az ügynökség regionális irodáiban, valamint a grafikai és online szolgálatainál dolgozott Madridban, Montevideóban és Párizsban.
Nadia Nasanovsky, Latin-Amerika digitális képzési menedzsere, Uruguay
Nadia Nasanovsky vezeti az AFP latin-amerikai digitális újságíró-képzési programját. Az AFP-hez 2019-ben csatlakozott Buenos Airesben digitális oknyomozó riporterként. Mielőtt az AFP-hez csatlakozott, tényellenőrzőként és riporterként dolgozott több argentin médiumnál.
Tatiana Magariños, szerkesztő, Uruguay
Tatiana Magariños a spanyol nyelvű csapat szerkesztője. Mióta 2008-ban csatlakozott az AFP-hez, Montevideóban a szerkesztőségben, valamint az infografikai és multimédiaszolgáltatásban is dolgozott. Ezt megelőzően újságíróként dolgozott egy helyi újságnál, valamint más médiumoknál is közreműködött. A digitális nyomozócsoporthoz 2023-ban csatlakozott.
Denise Mota, szerkesztő, Uruguay
Denise Mota a spanyol és portugál nyelvű csapatok szerkesztője. Mielőtt 2021-ben csatlakozott az AFP-hez, brazil oknyomozó hírügynökségeknél dolgozott szerkesztőként.
Maria Clara Pestre, szerkesztő, Brazília
Maria Clara Pestre több évnyi digitális nyomozó riporteri munka után most a brazíliai portugál nyelvű csapat szerkesztője. Mielőtt 2019-ben csatlakozott az ellenőrző csapathoz, a Reuters portugál nyelvű szolgálatánál és a Globo.com technológiai weboldalán dolgozott.
Ana Prieto, szerkesztő, Argentína
Ana Prieto a spanyol nyelvű csapat szerkesztője Buenos Airesben. Korábban az AFP argentínai digitális oknyomozó riportere volt, tényellenőrzőként dolgozott a Radio Ambulante-nál, és számos más sajtóterméknek is dolgozott a régióban, többek között a Revista Ñ, az Orsai, az Univision és az El Nuevo Herald számára is szállított anyagokat.
Cecília Sorgine, szerkesztő, Brazília
Cecília Sorgine több évnyi digitális oknyomozó riporteri munkát követően jelenleg a brazíliai portugál nyelvű csapat szerkesztőjeként dolgozik. Mielőtt csatlakozott a tényellenőrző csapathoz, az AFP portugál szöveges és multimédiás szolgálatánál dolgozott.
Magdalena Advis, riporter, Chile
Magdalena Advis Santiagóban élő digitális oknyomozó újságíró. Mielőtt 2023 februárjában csatlakozott az AFP-hez, a chilei alkotmányozási folyamatról írt tényellenőrzéseket (2021-2022) valamint a társadalmi egyenlőtlenségekkel kapcsolatos tényfeltáró anyagokon dolgozott.
Sofía Barragán, riporter, Argentína
Sofía Barragán digitális oknyomozó újságíró Buenos Airesben. Mielőtt 2023 júliusában csatlakozott az AFP-hez, az Ámbito Financiero SEO-írójaként dolgozott.
Carla Diaz, riporter, Peru
Carla Diaz digitális oknyomozó újságíró Limában. Hétéves tapasztalattal rendelkezik a digitális adatellenőrzés területén, valamint gender- és emberi jogi kérdésekkel foglalkozó kutatóként. Számos lapnak dolgozott Peruban, és munkáját helyi és nemzetközi szinten is elismerik.
Natalia Sanguino, riporter, Spanyolország
Natalia Sanguino digitális oknyomozó újságíró Madridban. Több mint 15 éve dolgozik az AFP-nél, ez idő alatt a spanyol multimédiás szolgálat szerkesztőjeként is dolgozott, szövegeket, grafikákat és videókat szerkesztett.
Manuela Silva, riporter, Uruguay
Manuela Silva digitális oknyomozó újságíró és a Montevideói Egyetem professzora. Mielőtt 2021-ben csatlakozott az AFP-hez, egy regionális ügynökségnél és egy országos tényellenőrző projektnél dolgozott.
Ernesto Tovar, riporter, Peru
Ernesto Tovar a spanyol szolgálat digitális oknyomozó újságírója. 2014-2016 között Venezuelában dolgozott az AFP munkatársaként, majd 2020-ban szabadúszó újságíróként visszatért az AFP-hez a limai irodába, 2023-ban lett főállású tényellenőrző újságíró. Közel két évtizeden át dolgozott olyan hírügynökségeknek, mint a Dow Jones, az Univision, az El Universal vagy az El Economista, olyan témákról tudósítva, mint a gazdaság, a politika, a sport vagy a nemzetközi hírek.
Tomás Viola, riporter, Argentína
Tomás Viola digitális oknyomozó újságíró Buenos Airesben. Mielőtt 2023 januárjában csatlakozott az AFP-hez, több évig tanácsadóként és íróként dolgozott a művészet és a kultúra területén, mielőtt úgy döntött, hogy az újságírásra szakosodik.
Közel-Kelet
Bár igyekszünk a lehető legátláthatóbbak lenni munkatársainkkal kapcsolatban, egyes országok és környezetek ellenségesebbek az újságírással szemben, mint mások. Ezért a közel-keleti csapatban dolgozó újságírókat nem nevezzük meg, hogy megvédjük a biztonságukat.