
Ezen a képen egy vadrezervátumi alkalmazottat látni munka közben, és nem egy bajbajutott geológust
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2021. szeptember 30., 16:12
- 3 perces olvasmány
- Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Hungary
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Egy fotó, amely halhatatlan marad a történelemben. . . Anil Prabhakar fényképész készítette Indonézia erdeiben. A képen látható orangután egy geológusnak próbál segíteni, aki kutatása során sárpocsolyába zuhant" – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzésben, amelyet már több mint 800 ember osztott meg szeptember 8-a óta, a bejegyzés egy másik változatát pedig február óta több mint 2800 alkalommal osztották meg.

A képet tényleg egy Anil Prabhakar nevű amatőr fotós készítette. A fotós 2020. január 23-án töltötte fel a képet az Instagramra, és azóta több mint 90 ezer ember kedvelte azt. Prabhakar tényleg azt írta a képhez, hogy: "Segíthetek? Mikor az emberség kihalóban van az emberiségben, olykor az állatok vezetnek minket vissza az alapjainkhoz" – ahogyan azt a Facebook-bejegyzések is írják.
De a kép története eltér attól, ami a magyar Facebook-bejegyzésekben szerepel. A kép egy kis mesterséges szigeten készült, a képen látható ember pedig a vadrezervátum alkalmazottja, és éppen karbantartást végzett, nem esett csapdába a vízben. Az orangután pedig, aki ismerte a férfit, több mint valószínű, hogy enni kért tőle, mondta el a vadrezervátum vezetése az AFP-nek.
View this post on Instagram
Miután a kép virális lett, Prabhakar elmondta a CNN-nek 2020 februárjában, hogy a kép Borneon készült, ahol kirándulni volt a barátaival egy rezervátumban.
Jamartin Sihite a BOSF vadrezervátum igazgatója (ahol a kép készült) szeptember 29-én azt mondta az AFP-nek telefonon, hogy a képen látható orangutánt Anihnak hívják és egy kis mesterséges szigeten lakik, hogy ne egy ketrecben kelljen élnie, Anih ugyanis nem térhet vissza a vadonba.
"A képet a BOSF egyik orangutánrehabilitációs-központjában készítették, Samboja Lestariban, Kelet-Kalimantanban" – mondta el Jamartin Sihite az AFP-nek. Kelet-Kalimantan Indonézia egyik tartománya. Jamartin Sihite azt is hozzátette, hogy Anih az orangután ismeri az alkalmazottat, akit Syahrulnak hívnak. Aniht a BOSF látja el táplálékkal, így lehet az állat azt gondolta, hogy a gondozó eledelt vitt neki, amikor meglátta.
"Aniht nem lehet visszaengedni a vadonba. Nem fejlődtek ki a képességei, hogy vissza lehessen engedni. Anih azt hitte, hogy Syahrul ételt vitt neki, és azt kérte. Syahrul éppen karbantartást végzett, a növényzetet irtotta, és nem egy csapdába esett geológus."
Miután a kép virális lett az interneten, a rezervátum feltöltött egy videót az Instagram-csatornájára, amelyben elmagyarázták, mi is történt valójában.
View this post on Instagram
A BOSF és a helyi kormány a nemzetközi közösséggel közösen azért küzdenek, hogy megelőzzék az orangutánok kihalását, és megóvják az állatokat a természetes környezetükben Borneón, olvasható a rezervátum honlapján.
A veszélyeztetett fajokat felsoroló IUCN adatbázis szerint a klímaváltozás és az emberi aktivitás miatt a borneói orangután élettere és egyedszáma drasztikusan lecsökkent. Az elmúlt négy évtizedben a borneói orangután populáció felét kiirtották, ez olyan 44 170 - 66 570 egyedet jelent. Jelenleg az állat rendkívül veszélyeztetett fajnak számít.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk