Ez a csúszda nem egy magyarországi játszótéren áll, hanem egy kanadai filmforgatásra állították fel
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. június 6., 10:53
- 3 perces olvasmány
- Szerző: AFP Németország, AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
2023. május 29-i megjelenés óta több mint 3400 felhasználó osztotta meg a Facebookon azt a képet, amin egy férfi és női nemi szervre emlékeztető piros csúszda látható. A poszt az állítással terjed, hogy a csúszda egy veszprémi játszótéren található. Voltak olyan felhasználók, akik rájöttek, hogy a kép nem Magyarországon készült, vagy egyszerűen viccnek fogták fel azt, sokan viszont azt hitték, hogy a poszt egy valódi, Magyarországon található, a nyilvánosság számára hozzáférhető csúszdáról szól. Az egyik felhasználó például azt írta a hozzászólásokban: "Biztos egy pedofil perverz globalista tervelte ki ezt a beteg elméjével! Biztos, hogy erre van szüksége a gyerekeknek?".
A képnek több olyan előfordulása is van az állítással, hogy azon egy "új veszprémi játszótér" látható, ahol az emberek láthatóan viccnek értelmezték a látottakat, de más bejegyzéseknél úgy tűnik, hogy a felhasználók túlnyomó része valósnak értelmezte a megosztott tartalmat.
Hasonló posztok és állítások már németül is terjedtek az interneten 2021-ben. Akkor az AFP utánajárt a dolognak, és kiderült, hogy a kép Kanadában készült, és a csúszdát egy filmhez használták, nem pedig egy valódi játszótérhez.
A csúszdát egy filmforgatáshoz használták
Egy fordított képkeresés az AFP-t egy olyan tweethez vezette el, amiben egy nagy homokozó látható a csúszda mellett, valamint egy másik feltételezett kép is a helyszínről. Az angol Twitter-bejegyzés szövege magyarul: "Egy @Sethrogen filmet forgatnak Maple Ridge-ben, és az egyik helyi parkban ideiglenes változtatásokat hajtottak végre".
Seth Rogen amerikai színész, humorista és forgatókönyvíró, aki olyan felnőtt humorú filmjeiről ismert, mint a "Superbad - avagy miért ciki a szex?" (2007) vagy az "Ananász Expressz" (2008).
A tweet szerzője a fotó helyszínéül a Fletcher Parkot nevezte meg, ami a kanadai Maple Ridge város része Brit Columbia tartományban. A Google Maps-en rákeresve erre a parkra, az AFP valóban talált egy játszóteret, amely megegyezik a megosztott fotón láthatóval. Az egyező részletek közé tartozik a járda és egy fehér és zöld színű mászóka is.
Az AFP megkérdezte a Vancouvertől mintegy 50 kilométerre keletre fekvő várost a csúszdáról. Fred Armstrong szóvivő 2021. október 12-én megerősítette: "Ez egy elkerített 'zárt díszlet' volt, így a nyilvánosságot nem érintette. A produkció néhány napig volt a helyszínen, és a forgatás befejezése után minden kelléket eltávolítottak".
Több újság is beszámolt róla, hogy 2021 október elején a kanadai városban felállították a film díszletét. A Daily Hive kanadai oldal (archivált link) például "a közösségi médiában hullámokat kavaró, obszcén produkcióról" írt. A Hollywood North Buzz (archivált link) nevű portál további pedig további részleteket is közölt a filmről: A Joy Ride négy ázsiai-amerikai nőről szól, akik az édesanyjukat keresik.
A film az IMDb-oldala szerint (archivált link) 2023. július 7-én kerül a mozikba. A film egyik producere Seth Rogan, ahogy az a korábban idézett tweetben is szerepel.
Ugyanez a játszótér látható a film trailerjében (archivált link) is a piros csúszda nélkül.
Az AFP sem Veszprémre, sem Magyarországra rákeresve nem talált releváns találatot Google kulcsszavas kereséssel ilyen csúszdára. Veszprém 2023 tavaszán – a hamis magyar nyelvű Facebook-poszt megjelenésével egy időben – az évente megrendezett Európa Kulturális Fővárosa rendezvény résztvevőjeként került a média reflektorfényébe. Orbán Viktor miniszterelnök 2023. május 12-én Veszprémben tartott beszédet a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program keretében. Az ehhez a programhoz kapcsolódó médiatudósítások között kutatva sem találtunk olyan cikket, ami egy ilyen meghökkentő csúszdáról írt volna, pedig ilyen körülmények között minden valószínűség szerint beszámolt volna róla a média, ha van ilyen csúszda a városban.
Megkerestük a város önkormányzatát is a témában, de a cikk megjelenéséig nem érkezett válasz.
A Google Maps-en felsorolt 19 veszprémi játszótér közül egyik sem hasonlít a Facebookon terjedő képen látható játszótérre.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk