Ez a felvágott Orbán arcával egy digitálisan szerkesztett kép

  • Ez a cikk több mint egy éves.
  • Megjelent: 2023. július 28., 10:20
  • Frissítve 2023. július 28., 10:20
  • 3 perces olvasmány
  • Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Magyarország
Évek óta terjed a közösségi médiában egy szerkesztett kép egy rúd párizsiról, amin Orbán Viktor arcát látni. A manipulált fotó 2023-ban ismét terjedni kezdett azzal az állítással, hogy az egy Németországban kapható kutyaszalámit ábrázol. A képen eredetileg egy gyerekeknek szánt felvágottat látni egy mosolygós arccal. Ugyanezt a fotót már egy német humorista is átszerkesztette úgy, hogy egy osztrák énekes képét vágta a felvágottra.

“Kutya kaja! Egy Németországban lévő szupermarketben fotózták le” – olvasható egy képen, amit 2023. július 17-én osztottak meg a Facebookon. A képen egy csemegepultot látni néhány rúd párizsival, amiken látszólag Orbán Viktor stilizált arcképe látható.

A kép jellemzően olyan ellenzéki csoportokban terjed, mint a “Demokráciát! Jogállamot! Kormányváltást!” (406 megosztás), vagy a “Diktátorfigyelő” (99 megosztás).

Image
A szerkesztett kép a Facebookon, a képernyőmentés 2023. július 26-án készült.

Az AFP 2019-ig visszamenőleg talált olyan képeket, amiken az Orbán képével ellátott felvágottat látni. Az AFP-vel együttműködő Lakmusz tényellenőrző honlap szintén felhívta a figyelmet erre az interneten terjedő módosított képre.

Orbán Viktort gyakran vádolja azzal az ellenzék a nyugatellenes retorikája miatt, hogy rontja Magyarország imázsát a világban és elszigeteli az országot a szövetségesek között.

Míg voltak olyanok, akik viccnek értelmezték a képet, vagy helyesen felismerték, hogy szerkesztett fotóról van szó, mások komolyan vették a dolgot. “Azért ez ránk Magyarokra nézve elég szégyen” – írta például valaki a kommentek között. “Ez mindent elmond!” – írta valaki más.

De a kép nem valódi, hanem szerkesztett. Nem ez az első eset egyébként, hogy ez a csemegepultot ábrázoló kép manipulált változatban terjedt az felhasználók között. Korábban egy német humorista készített egy szerkesztett változatot a képből. A művész később közreadott egy videót, amiben bemutatta, hogyan készült a kép, mivel többen komolyan vették azt.

A kép eredete

Egy fordított képkereséssel ugyanennek a képnek más előfordulásait, valamint más, hasonló képeket is találhatunk.

A legtöbb keresési eredmény egy nagyon hasonló képet mutat, de azokon a felvágottakon nem Orbán képét látni, hanem az Eurovízió-győztes osztrák énekest, Conchita Wurst-ot, derül ki egy bajor lap cikkéből. (A Wurst németül kolbászt jelent.)

A lap szerint a képet egy Bembers művésznevű helyi humorista készítette, aki egy videót is megosztott a kép készítéséről, miután 2014-ben többen forrásmegjelölés nélkül kezdték terjeszteni a képét. “Természetesen az egész Wurst-marhaság egy egyszerű Photoshop-kamu” – írta a nemrég elhunyt Roman Sörgel nevű humorista.

A videóban látni az eredeti képet is, valamint a mintát, amit a művész felhasznált. A képet összehasonlítva a magyarul terjedő fotóval látható, hogy ugyanaz a kép volt az alapanyaguk.

Image
Egy képkocka Bember videójából, amely a kép készítését mutatja (balra), és a magyar közösségi médiában terjedő kép. A képernyőképek 2023. július 26-án készültek.

Azt is lehet látni, hogy a magyar változat a Bembers-féle változatból készült, a termék csomagolásán az Orbán Viktort ábrázoló változaton is azt olvasni, hogy “Conchita Wurst”:

Image
A Bembers által készített változat egy része, és a magyarul terjedő változat egy része. Az AFP által hozzáadott jelölések. 2023. július 26-án készült képernyőképek

Az eredeti képen végzett képkereséssel azt is ki lehet deríteni, hogy egyébként egy Billy nevű gyerekeknek szánt termékcsaládról van szó, amin különféle figurák vannak a párizsi közepében.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk