Hamis posztok terjedtek el az interneten arról, hogy kigyulladt az Eiffel-torony
- Megjelent: 2024. január 26., 15:28
- Frissítve 2024. január 26., 17:26
- 3 perces olvasmány
- Szerző: Natalie WADE, AFP Egyesült Államok
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Milliók látták a közösségi médiában azt a videót, amelyen állítólag a lángoló Eiffel-torony látható. Ám a képek nem valódiak: a Párizs szívében található emlékműre vizuális effektekkel (VFX-szel) szerkesztettek lángokat. A videón látható tűzeset valójában meg sem történt.
“Az Eiffel-torony lángokban…” - ezzel a felirattal töltötték fel TikTok-ra azt a videót, amelyet a 2024. január 21-i feltöltése óta mostanra már több mint 8,3 millióan láttak. A képsorokon az ikonikus vasszerkezet látható lángokban.
Hasonló posztok terjedtek más közösségi média felületeken, például a Facebookon és az X-en is (korábbi nevén Twitter). A posztokat hatalmas kommentáradat követte.
De egy fordított képkereséssel sikerült kideríteni, hogy a Tiktok-on használt videót 2023. július 18-án valaki már feltöltötte a Youtube-ra. A képsorokat az @Augmented_One nevű felhasználó tette fel azzal a leírással, hogy “Égő Eiffel-torony VFX”
Miután a közösségi média felkapta a videót, az eredeti feltöltő 2024. január 24-én kommentben reagált: “Minden nézőnek üzenem, hogy a lángok VFX-szel készültek (azaz vizuális effektekkel).” A VFX arra a technikára utal, amellyel valódi képsorokat lehet digitálisan módosítani. Ezt a módszert filmekben rendszeresen használják.
Bár a hamis poszt állítása más képanyagok felhasználásával is terjedt az interneten, ezek a fotók és videók is mind számítógéppel készültek. Az Eiffel-torony élő webkameraképén is látszott, hogy Párizs szimbóluma január 24-én ugyanúgy ott állt, mint máskor, semmi jelét nem mutatva lángoknak vagy tűzkárnak (az aznapi állapot megtekinthető itt).
Alexis Orsini, az AFP Párizsban élő újságírója is lefotózta a tornyot január 24-én, helyi idő szerint 17:42 és 17:46 között. Az ő képein is látszik, hogy a toronynak semmi baja.
Az állítólagos incidenst egyelten hiteles hírforrás sem említette meg. Emellett sem a torony üzemeltetője, sem Párizs, sem pedig a helyi tűzoltóság nem adott ki sajtóközleményt vagy közösségi média posztot a híres jelkép lángba borulásáról.
Az Eiffel-torony hivatalos X-oldalán 2024. január 23-án jelent meg a legutóbbi bejegyzés. Ebben az első emeleten lévő üvegpadlóról írnak és arra biztatják az embereket, hogy látogassanak el az emlékműhöz (a poszt január 24-ig változata).
Lors de votre visite, pensez à vous arrêter au 1er étage pour :
— La tour Eiffel (@LaTourEiffel) January 23, 2024
Tester les expériences immersives gratuites sur smartphone
Frissonner sur le plancher de verre à 57 m au dessus du vide
Observer ma structure depuis une nouvelle perspective !
https://t.co/GbwXNX05SNpic.twitter.com/wSYtiJSeMK
Az AFP megkereste az üzemeltető céget, amely megerősítette, hogy nem volt tűz. Az ikonikus tornyot a megépítése óta számos városi legenda (archivált változat) övezi - köztük az Eiffel-torony "eladásának" története.
A cikk első bekezdése frissítve lett a TikTok-linkkel.2024. január 26. A cikk első bekezdése frissítve lett a TikTok-linkkel.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk