
Alaptalan összeesküvés-elméletek terjednek az interneten a Hawaiin pusztító erdőtüzek eredetéről
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. augusztus 18., 10:25
- Frissítve: 2023. augusztus 23., 16:37
- 9 perces olvasmány
- Szerző: AFP Németország, AFP Egyesült Államok
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
A hawaii Mauin pusztító erdőtüzek összeesküvés-elméletek egész hullámát indították el az interneten: a közösségi médiában német és angol nyelvű bejegyzések például egy fényoszlopról osztottak meg egy fotót, azt állítva, hogy azon a természeti katasztrófáért felelős állítólagos lézereket látni. A kérdéses képen azonban nem egy lézersugár, hanem a SpaceX amerikai űrvállalat egyik rakétájának 2018. május 22-i indítása látható.

Más közösségi média posztok angol és magyar nyelven szintén különféle állításokat kezdtek terjeszteni a tűzről: például hogy a katasztrófát "irányított energiafegyverek" okozták, vagy hogy az esetnek az úgynevezett "okos" vagy "15-perces" városokhoz van köze. Ezek az állítások szintén alaptalanok: bár a hatóságok még vizsgálják a pontos okokat, a helyi Országos Meteorológiai Szolgálat (NWS) és független szakértők szerint a száraz, szeles időjárás teremtette meg a tűzvész feltételeit.
A szakértők az időjárási viszonyokat okolják a tűzért, és nem "lézereket"
Egy héttel a katasztrófa után a hatóságok még mindig nem tudták pontosan meghatározni a Maui-tüzek okát, de a szakértők szerint nincs bizonyíték arra, hogy irányított energiafegyverek szerepet játszottak volna a tűzben. "Nyilvánvalóan ezek teljesen őrült állítások" – mondta Michael Gollner, a Kalifornia-Berkeley Egyetem gépészmérnöki docense, aki a tüzek dinamikáját kutatja.
A hawaii erdőtüzeknek sokkal valószínűbb magyarázata is van.
Susan Buchanan, az amerikai Országos Meteorológiai Szolgálat kommunikációs igazgatója az AFP-nek elmondta, hogy az ügynökség már majdnem egy héttel korábban figyelmeztette a helyi hatóságokat "a Hawaii-szigeteken uralkodó tűzveszélyes időjárási körülményekre", és hivatalos figyelmeztetéseket adott ki a tűzvész kezdete előtti napokban (itt archiválva).

"A száraz növényzet, az erős szél, a száraz levegő és az alacsony relatív páratartalom keveréke segített a halálos tüzek elterjedésében, miután azok lángra kaptak" – írta Buchanan egy augusztus 11-i e-mailben. Ezzel több független szakértő is egyetértett.
"Intő jelek egész sora jellemezte a körülményeket" – mondta Arnaud Trouve, a Marylandi Egyetem Tűzvédelmi Mérnöki Tanszékének elnöke. Trouve elmondta, hogy nem gondolja, hogy a hawaii tüzeket "rendkívüli forrásokra" kellene visszavezetni. A szakértő szerint villámlás és más természeti jelenségek, vagy emberi tevékenységek, például műszaki hibák és gyújtogatás, gyakrabban okolhatók az ilyen esetekért.
A közeli hurrikán olyan szelet generált, amely képes volt felerősíteni a lángokat és a parazsat. Michael Gollner, a Kalifornia-Berkeley Egyetem munkatársa szerint ez különösen veszélyes lehet azokban a közösségekben, ahol az épületek fából készültek, és kevés védelmet nyújtanak az erdőtüzek ellen.
"Bár a gyújtóforrás ismeretlen, de származhatott a szélben megsérült villanyvezetékekből vagy bármilyen más lehetséges véletlen forrásból" – mondta a szakember. "Ilyen erős széllel és a közösséget körülvevő nagy mennyiségű száraz fűvel nincs szükség arra, hogy a gyújtóforrás az 'űrből' származzon."
A fényoszlopot ábrázoló képen egy rakétakilövést látni hosszú expozícióval
A német és angol nyelvű közösségi média-bejegyzésekben egy folyamatos fénysugárnak tűnő jelenséget látni. A posztok szerint ez lehet a bizonyíték arra, hogy "lézerek" állnak a hawaii erdőtűz mögött.

De ez a kép a valóságban 2018-ból származik. Egy rakétakilövést látni rajta hosszú záridővel. A hosszú záridővel készült képeken a mozgó tárgyak – például egy rakétahajtómű lángja – folyamatos vonalként jelenhetnek meg, pont úgy, mint a hamis posztokban megosztott képen.
Az eredeti fotó metaadatainak elemzése azt mutatja, hogy a felvételhez 20 másodperces záridőt használtak. Ez megmagyarázza a felhők és a tengerfelszín kissé elmosódott megjelenését is, ami a hosszú expozíció egyik jellemzője.

A hosszú expozíció miatt a rakéta fénycsóvája folyamatos vonalként jelenik meg, magát a rakétát nem látni, mivel a jóval fényesebb csóva a kész felvételen kitakarja azt. A SpaceX egy másik, hasonló képet is közzétett a kilövésről ugyanebből a perspektívából, 1/250 (azaz 0,004) másodperces expozíciós idővel. Ezen jól látható a rakéta is.

Az irányított energiafegyverekkel kapcsolatos összeesküvés-elméletek nem újak
Több más olyan bejegyzés is terjedni kezdett a médiában, amelyek irányított energiafegyvereket (directed energy weapon, DEW) okoltak a tűzért.
Az angol nyelvű posztok és a magyar Facebook-bejegyzés is egy olyan fotót tartalmaznak, amin állítólag egy az égből érkező fényes fénysugarakat látni. Hasonló összeesküvés-elméletek már korábban, más természeti katasztrófák során is előkerültek. Marjorie Taylor Greene amerikai republikánus kongresszusi képviselő szerint például űrből érkező lézersugarak okozták a 2018-ban Kaliforniában pusztító erdőtüzet.

A fénycsóvás kép a közösségi médiában azzal az állítással terjed, hogy azon a Maui-n pusztító tűzvész okát látni. De egy fordított képkereséssel könnyen ki lehet deríteni, hogy a kép már 2018 óta elérhető az interneten. A Snopes, egy másik tényellenőrző szervezet, akkoriban azt írta, hogy a fotón valószínűleg azt látni, ahogyan egy ohioi olajfinomítóban ellenőrzött égetést hajtanak végre.
Mike Rothschild, a QAnon mozgalom kutatója és a "Zsidó űrlézerek" című könyv szerzője szerint az ilyen lézerekkel kapcsolatos összeesküvés-elméletek a 2010-es évek kaliforniai erdőtüzei óta egyre nagyobb teret nyertek az interneten. "Az egész az összeesküvés-hívők alapvető ismereteinek hiányán alapul azzal kapcsolatban, hogy hogyan működik a tűz és a szél" – mondta Rothschild. "Az elmélet különösen jól adaptálható a közösségi médiához, mert illeszkedik azokhoz a tüzekről készült képekhez, amelyeken állítólag az űrből érkező fénysugarak láthatók."
A száraz növényzetet érő nagy energiájú lézer elméletileg okozhatna tüzet – mondta el az AFP kérdésére Iain Boyd, a Coloradói Egyetem Nemzetbiztonsági Ügyek Központjának igazgatója, az irányított energiafegyverek szakértője.
A szakértő szerint azonban a közösségi médiában terjedő képen látható tünemény semmi esetre sem egy égből kilőtt nagyenergiájú lézer. "Először is, a fegyverekhez használt modern nagyenergiájú lézerek olyan infravörös hullámhosszon működnek, ami szabad szemmel nem látható" – mondta Boyd a képről. "Másodszor, a felszínen látható hatás előállításához hihetetlenül nagy teljesítményű lézerre lenne szükség, amelyet nem lehetne a levegőben vagy az űrben üzemeltetni."
"Könnyű ezeket a képeket 'bizonyítékként' használni arra, hogy mit tesznek velünk azok a bizonyos 'ők' az éghajlatváltozással kapcsolatos agendájuk vagy a társadalmi ellenőrzés érdekében. A válaszokat kétségbeesetten kereső emberek inkább hisznek az űrfegyverekben, mint az éghajlati válság valóságában" – mondta Rothschild.
Egy lángoló templomról készült manipulált fotó: a lézer összeesküvés-elmélet újabb "bizonyítéka"
A közösségi médiában egy olyan kép is terjed, amin látszólag egy hawaii templomba csapódó fénysugár látható, tovább táplálva az összeesküvés-elméleteket, miszerint nagy energiájú lézerek okozták a pusztító erdőtüzeket Hawaii-on. A kép azonban manipulált, az eredeti, Lahaina történelmi városában készült fotón nincs nyoma a sugárnak.
A manipulált képet Matt Wallace, egy szélsőjobboldali közösségimédia-személyiség népszerűsítette egy 2023. augusztus 12-i bejegyzésében. Nem ez az első alkalom, hogy Wallace hamis tartalmakat oszt meg az interneten.

Az X (Twitter) közösségi oldalon terjedő kép tényleg a tűzvész alatt készült, de a fotót manipulálták.
Az eredeti fotón, amit a Maui News fotósa, Matthew Thayer készített, nincs nyoma az égből érkező sugárnak. A közösségi médiában hamis kontextusban terjedő változathoz az eredeti képet előbb megvágták, tükrözték, majd egy fénysugarat szerkesztettek rá.
"A történelmi lahainai Waiola-templom és a közeli lahaina Hongwanji Misszió csarnoka lángba borul a Wainee Street-en 2023. augusztus 8-án, kedden, Lahainában, Hawaii államban" – olvasható az eredeti képaláírás a The Maui News honlapján és az Associated Press fotókatalógusában (archiválva itt és itt).
View this post on Instagram
A Maui News a felvételt az Instagramon is megosztotta (itt archiválva), a templom tetejét érő fénysugár nélkül.
Alaptalan állítások a "15 perces városokkal" kapcsolatban
Olyan összeesküvés-elméletek is szárnyra kaptak az interneten, amik azt állították, hogy a tüzeket szándékosan gyújtották, hogy ellopják a lakosok földjét, és létrehozzanak egy "okos szigetet". Egy Instagram-videóban egy élelmiszermárkájáról ismert férfi azt állította, hogy a hawaii károkról készült felvételek "bizonyosan nem tűzesetnek tűnnek", hanem inkább "mintha valami majdnem felrobbant volna".
A videóban – amely a magyar Facebook-posztban is szerepel – a férfi azzal folytatja, hogy a médiajelentések "nem veszik figyelembe", hogy januárban "Mauin egy smart city konferencia volt, azzal a céllal, hogy Mauit teljes egészében egy okosszigetté alakítsák át. Mindent elektromosra, megújuló energiaforrásokra, napelemekre cserélnek, és mindenkit elektromos járművekre terelnek. 15 perces okos városok".
A valóságban a 15 perces városok koncepciója az, hogy a polgárok minden alapvető szükségletükhöz rövid sétával hozzájussanak otthonuktól. Az intelligens városok ezzel szemben "az információs és kommunikációs technológiákat (ICT) használnak a működésük javítására" – olvasható a National Grid, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban működő energiavállalat honlapján.

A videóban szereplő férfi és a magyar Facebook-poszt az állítólagos összeesküvés bizonyítékaként a Hawaii International Conference on System Sciences (HICSS) konferencia egy felhívására (itt archivált) hivatkoznak, amiben tanulmányokat vártak a rendezvényre. A konferenciára 2023 januárjában került sor.
A több mint 60 ország tudósait tömörítő találkozó "a világ legrégebben működő tudományos konferenciája az informatikai menedzsmentről" – írja a rendezvényt szponzoráló amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA).
A konferencia egyik szemináriuma (itt archiválva) az "Intelligens és összekapcsolt városok és közösségek" címet viselte. Bár a HICSS-nek Maui adott otthont, a konferencián elhangzott tudományos előadások egyike sem a szigetről szólt, hanem olyan helyekre összpontosított, mint Costa Rica, Szingapúr és a világ más nagyvárosai.
A videó és a magyar Facebook-poszt is megemlíti a 2023. szeptemberi Hawaii Digital Government Summitot (itt archiválva), aminek a videóban szereplő férfi szerint az volt a célja, hogy "mesterséges intelligenciát használjanak a sziget kormányzására". A konferencia egyik panelje arról fog szólni, hogy a kormányok hogyan használhatják fel a mesterséges intelligenciát, de rendezvény leírása nem említi az okos városokat. A konferenciát egyébként Honolulu városában tartják, amely nem Maui, hanem Oahu szigetén található.
2023. augusztus 23. A bevezetőben és az első bekezdésben pontosítva lett, hogy a tüzek a Maui szigeten Hawaii államban pusztítottak, de nem Hawaii szigetén.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk