
Még évtizedekkel szeptember 11. után is terjednek összeesküvés-elméletek a terrortámadásról
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. szeptember 11., 17:31
- 11 perces olvasmány
- Szerző: Marion DAUTRY, AFP Belgrád
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
2001. szeptember 11-én két repülőgép belerepült a World Trade Center ikertornyaiba New Yorkban, az Egyesült Államokban. Egy harmadik repülőgép ugyanezen a napon a Pentagonra, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának főhadiszállására zuhant. Egy negyedik repülőgép pedig egy mezőn zuhant le Shanksville közelében, kevesebb mint 300 kilométerrel arrébb. Mind a négy gépet az Al-Kaida szélsőséges iszlamista hálózat terroristái vezették, a szervezet akkori vezetője Oszama Bin Laden volt. A támadásban 2977 ember vesztette életét. A mentési munkálatok résztvevőinek és a támadás túlélőinek ezrei szenvednek még mindig a mérgező anyagokkal való érintkezés, az elszenvedett sérülések és a támadások pszichológiai következményei miatt.
Az eseményt több ezer videó és fotó dokumentálta, amelyeket járókelők, biztonsági kamerák, újságírók és mentésben résztvevők készítettek. Ehhez jönnek még a szemtanúk és a túlélők nyilatkozatai.
Ennek ellenére még mindig számos összeesküvés-elmélet terjed az eseményről több mint két évtizeddel a tragédia után is.
Az interneten sokan keresztkérdésekkel próbálják meg cáfolni a hivatalos narratívát a támadásról: “Két repülőgép hogyan rombolt le három épületet?”, “A kerozin megolvasztotta az acélt, de az egyik terrorista a romok között megtalált útlevelét nem?”.
Mások azzal érvelnek, hogy érthetetlen, hogyan tudott “egy alumíniumból készült repülő keresztülrepülni az acél tartószerkezeten, majd a másik oldalt felbukkanni, anélkül, hogy a gép orra összetört volna”.
Egy német nyelvű videót például több mint tízezer alkalommal osztották meg a Facebookon. A videóban egy Daniele Ganser nevű svájci történész és összeesküvés-elméleteket terjesztő író azt sugallja, hogy a World Trade Center 7-et (WTC 7) szeptember 11-én ellenőrzött módon robbantották fel. (Az ikertornyok közvetlen közelében található felhőkarcoló kevesebb mint öt órával az északi torony után omlott össze.)
A videó egy részlet egy hosszabb előadásból, amelyet Ganser 2014 decemberében tartott a Tübingeni Egyetemen.

Mi történt 2001. szeptember 11-én?
A támadás napjának eseményei szinte percre pontosan rekonstruálhatók. A teljes idővonal (archivált link) helyi idő szerint 5 óra 45 perckor kezdődik, amikor Mohammed Atta és Abdulaziz al-Omari gépeltérítők áthaladtak a Maine állambeli Portland nemzetközi repülőterének biztonsági ellenőrzésén.
Az AFP egy grafikán mutatta be a katasztrófa lefolyását:

Reggel 8 óra 46 perckor egy öt terrorista által eltérített Boeing 767-es repülőgép a Világkereskedelmi Központ északi tornyába (WTC 1) csapódott. "Öt gépeltérítő az American Airlines 11-es járatát a World Trade Center 1 (északi torony) 93-99. emeletébe vezette. A fedélzeten tartózkodó 76 utas és 11 fős személyzet, valamint az épületben tartózkodók százai azonnal meghaltak. A becsapódás mindhárom vészkijáratnak kijelölt lépcsőházat elpusztította, és több száz ember rekedt a 91. emelet felett" – olvasható a támadás emlékére létrehozott oldal idővonalán.
9:03-kor egy második, szintén terroristák által eltérített Boeing 767-es repülőgép a Világkereskedelmi Központ déli tornyába (WTC 2) repült. 2021 szeptemberében az AFP már cáfolta azt a hamis állítást, amely szerint egy videó bizonyítja, hogy a World Trade Center második tornyába nem csapódott be repülőgép.

Alig fél órával később, 9:37-kor egy másik Boeing 757-es zuhant a Pentagonra, az amerikai védelmi minisztérium washingtoni központjára. A fedélzeten tartózkodó összes utas azonnal életét vesztette, akárcsak az épületben tartózkodó 125 civil és katonai alkalmazott.
Az ikertornyok 9:59-kor (déli) és 10:28-kor (északi) omlottak le. Eközben a United Airlines 93-as járata, amelyet egy negyedik terrorista csoport térített el, a pennsylvaniai Shanksville város közelében lezuhant. A személyzetnek és az utasoknak a zuhanás előtt sikerült bejutniuk a pilótafülkébe.
Az esemény 20. évfordulóján a Sydney Morning Herald egy összeállítást tett közzé amatőr felvételekből és újságírók videóiból (archivált link), amelyeket a manhattani támadás során készítettek.
Két repülőgép három épületet rombolt le?
A két ikertorony mellett a közeli WTC 7-es felhőkarcoló is megsemmisült a több órán át tomboló tűzvész után. A Facebookon megosztott előadásban Daniele Ganser azt mondja: "Három torony, két repülőgép – van itt egy kis különbség". Ganser ezután több olyan épületstatisztikust idéz, akiket állítólag megkérdezett, és azt mondták neki, hogy az épületet "ellenőrzött módon robbantották fel".
A WTC 7, az ikertornyok melletti 47 emeletes épület összeomlása 2001. szeptember 11-én 17 óra 20 perckor következett be. A National Institute of Standards and Technology (NIST), amely a három épület összeomlását vizsgálta, a következő magyarázatot adja: "A 370 láb [kb. 113 méter] távolságra délre fekvő WTC 1 összeomlásából származó törmelék tüzet gyújtott legalább 10 emeleten az épület déli és nyugati oldalán". Az alsóbb emeleteken több tűz is szabadon tudott tombolni, mert a WTC 1 és a WTC 2 összeomlása miatt megsérült az automatikus oltórendszer vízellátása. "Ezek a kontrollálatlan tüzek az alsó szinteken végül átterjedtek a WTC 7 északkeleti részére, ahol az épület összeomlása megkezdődött" – írja a NIST.
"Az ellenőrizetlen tüzekből származó hő hatására az acél födémgerendák és acéltartók kitágultak, ami olyan eseménysorozatot indított el, amely egy kulcsfontosságú tartóoszlop meghibásodásához vezetett. Ennek a teherhordó oszlopnak a meghibásodása aztán kiváltotta az egész épület tűz általi progresszív összeomlását" – olvasható a NIST magyarázata. Progresszív összeomlásról akkor beszélünk, amikor “egy kulcsfontosságú szerkezeti elem meghibásodik, és a szomszédos elemek meghibásodását okozza”. A NIST 2008-ban tette közzé a WTC 7 összeomlásáról szóló végleges jelentését.
Shyam Sunder, a NIST vezető kutatója a WTC összeomlását az intézet egy 2009-ben közzétett videójában (archivált link) magyarázta el: "Először mutattuk ki, hogy a tűz képes progresszív összeomlást előidézni".
Ez volt az első jól dokumentált eset egy magasépület tűz okozta progresszív összeomlásáról, de nem az utolsó: azóta tanulmányok vizsgálták a tűz szerepét egy 2016-os kínai épület összeomlásában, vagy a madridi Windsor-torony 2005-ös részleges összeomlásában, végül pedig a teheráni Plasco épület 2017-es összeomlásában.
A Pentagont is eltalálta egy repülőgép
Az elmúlt évek során már olyan is volt, aki azt is megkérdőjelezte, hogy a Pentagonban keletkezett károkat tényleg egy repülőgép-becsapódás okozta.
Az amerikai védelmi minisztériumba becsapódó gépet azonban sokan látták, mivel a Pentagont forgalmas autópályák veszik körül. Mary Ann Owens, a Virginia Commonwealth Egyetem professzora egyike volt ezeknek a szemtanúknak. Owens látta a gépet, miközben a dugóban vesztegelt. "A gondolat, hogy meg fogok halni, azonnali és biztos volt. Az a repülőgép el fog találni engem is, gondoltam, a Washington Boulevardon az autókban rekedt többi emberrel együtt" – emlékezett vissza egy évvel később egy amerikai médiumnak nyilatkozva.
A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és az amerikai haditengerészet közzétette a támadás helyszínén készült fotókat, ahol a repülőgép maradványait is megtalálták (itt és itt). A hangfelvételeket és repülési adatokat tartalmazó fekete dobozt 2001. szeptember 14-én találták meg az összeomlott épületben.
Azokat a mítoszokat, miszerint az épületben keletkezett károkat nem okozhatta repülőgép, újságírók, kutatók és szakértők már többször megcáfolták, például a "Popular Mechanics" című szaklap honlapján, de írt róla a Snopes tényellenőrző oldal is és a "szokatlan állítások tudományos vizsgálatára” szakosodott Metabunk fórumon is téma volt ez az állítás.
Még azok közül is sokan, akik azt állítják, hogy a World Trade Center elleni támadás "belsős munka" volt, meg vannak győződve arról, hogy a Pentagont valóban repülőgép találta el.
Az Amerikai Építőmérnökök Társasága (ASCE) 2003-ban részletes jelentést készített a támadásról és a Pentagon épületének stabilitásáról. A jelentés bekerült a Védelmi Minisztérium Történeti Hivatalának 2007-es "Pentagon 9/11" című kiadványába is.
Az ASCE-jelentés többek között képernyőmentéseket tartalmaz egy olyan térfigyelő kameráról, amely másodpercről másodpercre rögzítette a repülőgép becsapódását és a Pentagon külső falának való ütközését, valamint részleteket tartalmaz az épületben lévő egyes oszlopok sérüléseiről.

Az az állítás is terjed a Facebookon, hogy lehetetlen, hogy "egy alumíniumból készült repülőgép átrepüljön az acél tartógerendákon, majd ép orral bukkanjon fel az épület másik oldalán".
Az AFP nem talált bizonyítékot arra, hogy bármelyik repülőgép is a becsapódást követően az épületen áthaladva a WTC tornyok vagy a Pentagon másik oldalán lépett volna ki. Az olyan videók, mint például a CNN felvétele (itt archiválva) azt a pillanatot mutatják, amikor a második gép becsapódik a WTC-be, de nem látni, hogy a gép “épségben” kijönne a másik oldalon.
A Pentagon 9/11 jelentése bemutatja a repülőgép repülési útvonalát és az épületbe való becsapódást. "Míg a repülőgép orra által eltalált közvetlen terület az épületen belül kicsi volt, addig az a terület, amelyet később a nagyméretű repülőgéptörmelék és az összetört tartályokból másodpercekkel a becsapódás után többszörösen felrobbanó kerozin elpusztított, egy nagyobb szabálytalan területre, több mint egy hektárra terjedt ki az első és második emeleten" – áll a jelentésben. "A repülőgép részei – köztük egy gumiabroncsdarab – átszakították a Pentagon irodáinak három külső gyűrűjét, és “a C-gyűrű falán keletkezett lyukon át távoztak" – folytatódik a jelentés.

A kerozinra és acélra vonatkozó állítások
A Facebook-bejegyzésekben az az állítás is ismét felbukkan, amely szerint az embereket félrevezették, amikor azt állították, hogy a kerozin "megolvasztja az acélt, de a romok között megtalált, a terroristákhoz tartozó útlevelet nem".
Ahogy a NIST a WTC pusztulásáról szóló zárójelentésében rámutatott, soha nem állította senki, "hogy a WTC tornyaiban lévő acél megolvadt volna a tűzben". Az acéloszlopoknak nem kellett megolvadniuk ahhoz, hogy az épület összeomoljon, elég volt, ha a hőmérséklet miatt meggyengültek, írja az intézet. A nyomozók nem találtak bizonyítékot ellenőrzött robbantásra, robbanóanyagra vagy rakétatámadásra.
A zárójelentés leírja, hogyan robbant fel a kerozin, és hogyan okozott tüzet az épületekben (24. oldal az első torony esetében és 42. oldal a második torony esetében).
"Az acélszerkezeteknek nem kell megolvadniuk ahhoz, hogy veszítsenek szilárdságukból. Olvadáspontjuk 1600 Celsius-fok körül van, ami jóval meghaladja az épületekben szokásos anyagok égési hőmérséklete által elért tipikus 1100 Celsius-fokot". De már 300 Celsius-fokon is "az acél folyáshatára mintegy 20 százalékkal csökken". Ez azt a pontot jelenti, ahol az anyag tartósan képlékeny deformáción megy keresztül, és nem tér vissza eredeti alakjába. "500 Celsius-fok feletti hőmérsékleten az acél még gyengébbé válik, a szilárdság és merevség jelentősen csökken, és az oszlop képessége, hogy az épület terheiből rá eső részt el tudja viselni, csökken" – áll a jelentésben.
A NIST arra a következtetésre jutott, hogy a becsapódás okozta károk és "a szokatlanul nagyszámú, többszintes repülőgép-üzemanyag tüzek (amelyek akár 1000 Celsius-fokos, azaz 1800 Fahrenheit-fokos hőmérsékletet is elérhettek) jelentősen meggyengítették a tűzvédelmi padlókat és oszlopokat, olyannyira, hogy a padlók megadták magukat".

Frank Greening kémikus egy, a Smithsonian Intézet által közzétett videóban mutatott be egy számítógépes szimulációt a történésekről, és elmagyarázta, hogyan jutott arra a következtetésre, hogy a tornyok összeomlásához nem volt szükség robbanóanyagra (itt archiválva).
A terroristák útlevelei
Az is tény, hogy a gépek becsapódását követő pusztítás ellenére megtalálták néhány terrorista útlevelét. Az amerikai kongresszus 9/11-es bizottságának munkatársai által készített jelentés szerint négy útlevelet találtak a támadást követően. Ebből kettőre a Shanksville közelében lezuhant negyedik repülőgép lezuhanásának a helyszínén bukkantak rá. Egy harmadik "az American Airlines 11-es járatának eltérítőjéhez tartozott. Egy járókelő vette fel és adta át egy New York-i rendőrnek, közvetlenül a World Trade Center tornyainak összeomlása előtt". Az útlevelet a WTC-támadások helyszínétől néhány háztömbnyire találták meg – közölték a hatóságok 2001. szeptember 16-án. Egy másik útlevelet a 11-es járat egyik poggyászában találtak meg, amelyet nem vittek fel a fedélzetre időben a felszállás előtt.
Az esély, hogy megtalálják az egyik utas útlevelét, csekélynek tűnhet, de messze nem ez az egyetlen tárgy, amelyet a támadás után találtak. Az Amerikai Történelem Nemzeti Múzeuma és a szeptember 11-i támadások emlékhelye több ezer tárgyat gyűjtött össze a támadással kapcsolatban, köztük repülőgép-alkatrészeket is.
Néhány tárgy, például pénztárcák, bankjegyek vagy a tornyok összetört ablakaiból kifújt papírdarabok túlélték a tüzet és a pusztítást. A repülőgép darabjait is összegyűjtötték a WTC körül, akár háztömbökkel arrébb is. "A World Trade Center körüli háztömbök között sétáló emberek azonosítatlan fémtárgyakra bukkantak a földön heverve. Ezekről nem mindenki ismerte fel azonnal a tornyokba csapódott repülőgépekből származnak" – olvasható támadásoknak szentelt emlékhely honlapján.

A WTC után maradt 108 342 teherautónyi törmeléket egy volt szeméttelepre szállították, ahol a terroristákkal kapcsolatos tárgyak, holttestek és nyomok után kutattak a nyomozók.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk