Nem, a citrom nem hatékonyabb a rák ellen, mint a kemoterápia
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. szeptember 20., 16:27
- 6 perces olvasmány
- Szerző: Anna HOLLINGSWORTH, AFP Finnország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"A citrom tízezerszer erősebb, mint a kemoterápia" – olvasható egy 2023. szeptember 15-én megosztott magyar Facebook-bejegyzésben. A poszt azt állítja, hogy a citrom bizonyítottan gyógyír "az összes ráktípus ellen", valamint hogy "megöli a rosszindulatú rákos sejteket 12 típusú ráknál". A bejegyzés a citrom egyéb állítólagos egészségügyi előnyeiről is beszél, például azt állítja, hogy hatásos a paraziták és férgek ellen. A szöveg arra buzdítja az olvasókat, hogy egyék meg a gyümölcsöt, vagy igyák meg a levét.
Ugyanez a szöveg már több mint egy évtizede terjed magyarul, és a különböző posztok az évek során több mint 160 000 megosztást gyűjtöttek össze a Facebookon. Ez a 2021-es poszt például, ami már 1700 megosztás fölött jár, ebben a hónapban is aktívan terjedt a közösségi oldalon. Nagyon hasonló állítások terjedni kezdtek már svédül és németül is, az AFP ezeket az állításokat az adott nyelveken már cáfolta.
A magyar posztok azt állítják, hogy a szöveg magyar változatát eredetileg egy bizonyos magyar mentőorvos osztotta meg. Az AFP valóban talált egy azonos nevű és hasonló végzettségű személyt, akivel megpróbáltunk kapcsolatba lépni, de a cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.
Hasonló állítások egyébként már több mint tíz éve keringenek az interneten különböző nyelveken. A Snopes tényellenőrző oldal például 2011-ben írt egy hasonló szövegről, a FullFact és a The Hindu pedig 2022-ben írtak tényellenőrzést a témában.
Rákszakértők elmondták az AFP-nek, hogy bár a citrom egyes összetevőinek rákellenes tulajdonságait vizsgáló tanulmányok ígéretes eredményeket hoztak, nem lehet általános következtetéseket levonni az emberekre gyakorolt hatásukról. Elmondták, hogy jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy a citrom tízezerszer hatékonyabb lenne a kemoterápiás szereknél.
A citrom rákellenes tulajdonságait nem igazolták embereken
Az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) 2023. május 25-én az AFP-nek küldött e-mailben közölte, hogy nincs bizonyíték arra az állításra, hogy a citrom bizonyítottan gyógyítaná az összes rákos megbetegedést.
Johanna Hök, a Karolinska Institutet oktatója, és Kathrin Wode, az Umeå Egyetem Radiológiai Tanszékének PhD-hallgatója, a stockholmi Gotlandi Regionális Rákközpont tagjai, 2023. május 25-én egy közös emailban azt írták az AFP svéd nyelvű tényellenőrző csapatának kérdésére: nem világos, honnan származik ez az állítás. "Nem találunk semmilyen tudományos bizonyítékot arra, hogy a citrom vagy annak bármely összetevője hatékonyabb lenne a kemoterápiánál" – írta a két tudós.
A New York-i Memorial Sloan Kettering Cancer Centre (MSKCC) tényleg ír olyanról a honlapján (archivált változat) olyan tanulmányokról, amik a citromban is megtalálható pektin rákellenes hatásait vizsgálták. A pektin egyfajta oldható rost, amely a citrusfélék és az alma héjában és húsában található. "Preklinikai vizsgálatok a pektin gátló hatására utalnak vastagbél-, emlő-, máj- és tüdőrákos sejtvonalakban", írja a honlap egy tanulmányt idézve. "Egyesek szerint lehetséges lenne a pektint a vastagbélrák kockázatának és a sugárterápia okozta károsodások csökkentésére használni, de nincs elegendő tudományos bizonyíték ezeknek a felhasználási módoknak az alátámasztására. "
Egy kis létszámú, nem randomizált vizsgálat (archivált változat) azt mutatta ki, hogy a citrusfélék módosított pektinje – a pektin egy olyan formája, amely a jelek szerint jobban fel tud szívódni a szervezetben – növeli a prosztata specifikus antigén (PSA) duplázódási idejét prosztatarákos betegeknél, de a szerzők szerint további vizsgálatokra van szükség. A magas PSA-szint vagy a gyorsan emelkedő szint prosztatarákra utalhat.
Az állat- és laboratóriumi kísérletek eredményei nem elegendőek
A citrom egy másik összetevőjét, a citrusfélék héjának olajában található D-limonén nevű anyagot is vizsgálták már az MSKCC információi (archivált változat) szerint. Egy epidemiológiai tanulmány fordított összefüggésről számolt be a citrusfélék héjának fogyasztása és a laphámrák (a bőr egy rosszindulatú rákos megbetegedése) között, de a korai fázisú klinikai vizsgálatok során ilyen hatást nem figyeltek meg. "További kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy a D-limonénnek van-e szerepe a rák megelőzésében vagy kezelésében" – közölte a központ.
Dr. Csupor Dezső szakgyógyszerész, a Szegedi Egyetem Klinikai Gyógyszerészeti Intézetének tanszékvezető egyetemi docense, valamint az étrend-kiegészítőkről és a gyógynövény alapú gyógyszerekről szóló Pirulakalauz oldal főszerkesztője, ebben a cikkében szintén kifejti, hogy a D-limonénnel kapcsolatos vizsgálatok nem jelentik azt, hogy a citrom gyógyír lenne a rák ellen az emberek esetében. Az AFP kérdésére a szakértő megerősítette, hogy a cikk tartalma még mindig aktuális, és nem tud új fejleményekről a citrom és a rák témakörében.
A National Center for Health Research nevű amerikai nonprofit agytröszt, amely egészségügyi kérdésekkel kapcsolatos kutatásokat végez és elemez, egy teljes cikket (archivált változat) szentelt annak az állításnak, amely szerint a citrom segít megelőzni a rákot. A cikk a pektin mellett a citrusfélék héjában található vegyi anyagok egy másik csoportjával, a limonoidokkal kapcsolatos kutatásokra is hivatkozik. A cikk megállapítja, hogy a kutatások kimutatták, hogy a limonoidok "nagyon magas mennyiségben" lassíthatják a rákos sejtek növekedését és sejtpusztulást idézhetnek elő.
Ezeket a vizsgálatokat azonban állatokon, valamint emberi mellrák in vitro sejtkultúráin, azaz a testből vett sejteken végezték, így "kevés információ áll rendelkezésre a limonoidok hatékonyságáról az emberi rák megelőzésében vagy leküzdésében".
A cikk következtetése: "az állítások, miszerint 'a citrom bizonyítottan gyógyír a rák minden fajtája ellen', valamint 'a citrom tízezerszer erősebb, mint a kemoterápia', teljes bizonyossággal hamisak." A cikk szerint elképzelhető, hogy további kutatások után lehetséges lesz egy pektint és limonoidokat tartalmazó gyógyszert kifejleszteni a rák megelőzésére vagy leküzdésére. De ha ez megtörténne, az anyagokat "valószínűleg sokkal nagyobb koncentrációban kéne alkalmazni, mint ami a természetben megtalálható".
Evangeline Mantzioris, a Dél-Ausztráliai Egyetem táplálkozástudományi és élelmiszertudományi programigazgatója szintén ezen az állásponton van. "Ha megnézzük a tudományos szakirodalmat, mindenféle ételből/növényből/fűszerből (beleértve a citromot is) származó kivonatot teszteltek rákellenes viselkedés szempontjából, és sok közülük valóban mutat némi rákellenes hatást laboratóriumi szinten. Azonban a Petri-csészében történtekből nem lehet arra következtetni, hogy a szervezetben is hatásosak lennének" – mondta az AFP-nek egy június 6-i e-mailben.
Az AFP ebben a francia nyelvű tényellenőrzésében a fagyasztott citrom cukorbetegségre és rákra gyakorolt pozitív hatásáról szóló hamis állításokról Serge Hercberg, a Sorbonne Paris Nord Egyetem epidemiológiai és táplálkozástudományi professzora 2023. április 4-én elmondta, hogy "nincs tudományos alapja" a citrom rákmegelőző tulajdonságainak.
Ráadásul az ilyen állítások Hercberg szerint "veszélyesek" . Egyetlen élelmiszer sem előzi meg vagy gyógyítja a rákot, és az embereknek inkább az étrendjük egészére kellene gondolniuk a szakember szerint: "Fogyasszanak több gyümölcsöt és zöldséget, növényi alapú termékeket, kerüljék a túl sok zsírt, a túl sok cukrot, a túl sok sót vagy a magasan feldolgozott élelmiszereket".
További tanulmányok szükségesek a citrom emberi egészségre gyakorolt hatásokról
A közösségi médiában közzétett posztok azt is állítják, hogy a citromnak más pozitív egészségügyi hatásai is vannak, például jó a bakteriális fertőzések, gombák, paraziták és férgek ellen, segít a vérnyomás szabályozásában, használható antidepresszánsként és "a stressz és az idegrendszeri zavarok leküzdésében".
"Nincs bizonyíték arra, hogy a citrom enyhíti a depressziót, csökkenti a vérnyomást vagy segít a stressz vagy a szorongás ellen" – mondta Mantzioris.
A citrom különböző mikroorganizmusok elleni hatékonyságáról Mantzioris elmondta, hogy a citrom savassága miatt csökkenti bizonyos mikroorganizmusok növekedését, ahogyan például az ecet is: "Először is, mivel a citrom savas, csökkenti bizonyos mikroorganizmusok növekedését, de ugyanígy az ecet is. Ezért használják az ecetet tartósítószerként". A szakértő azt is kifejtette, hogy a víz pH-szintjének emeléséhez sok citromra lenne szükség, és ez önmagában "biztosan nem lenne elég ahhoz, hogy csökkentse a baktériumok szaporodását a szervezetben".
A Healthline weboldal cikke szerint (archivált változat) a citromhéj hatásos lehet a mikroorganizmusok vagy gombák ellen, de több humán vizsgálatra lenne szükség ezeknek a hatásoknak a bizonyításához.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk