Boris Johnson a valóságban nem karlendít ezen a képen

Egy olyan fotó kezdett több nyelven is terjedni a közösségi médiában, amin állítólag azt látni, ahogyan Boris Johnson volt brit miniszterelnök ukránok társaságában náci karlendítést végez. A fotó azonban hamisítvány. Az eredeti képen az Egyesült Királyság volt miniszterelnöke mindkét kezét maga mellett tartja.

"Boris Johnson, az Egyesült Királyság volt miniszterelnöke közösségi média oldalán véletlenül kétszer is közzétette arról az eseményről szóló képeket, amelynek alkalmával Ukrajnában díszdoktorrá avatták. Egy képet azonban elfelejtett (??!) közölni a nagyérdeművel: azt, amikor ennek árát is megfizette egy karlendítéssel, amely napjainkban enyhén szólva is meglehetősen kellemetlen élményeket ébreszt" – olvasható egy 2023. szeptember 12-én megosztott magyar Facebook-bejegyzésben. A poszthoz csatolt egyik képen a volt brit miniszterelnököt és három másik alakot látni, ahogyan látszólag a nácik által használt karlendítésre emelik a karjukat.

Ugyanez a kép már számos nyelven terjedni kezdett, például németül, angolul, oroszul, lengyelül és szlovákul.

De a kép manipulált, derítette ki az AFP egy fordított képkeresés segítségével.

A 24 Kanal ukrán televízió 2023. szeptember 9-én tette közzé az eredeti fotót (archiválva itt és itt). A képen Boris Johnson látható leengedett kezekkel a lengyel határhoz közeli nyugat-ukrajnai Lvivben, a Nemzeti Ivan Franko Egyetem díszdoktori címének átadásakor tartott ünnepségen.

Image
Pillanatkép a 24tv.ua oldalról, 2023. szeptember 13-i képernyőmentés.

Boris Johnson maga is több fotót közzé tett az eseményről az X platformon lévő fiókján.

Egyes nyelveken a manipulált fotókon egy vízjelet is látni, ami egy "Smak" nevű ukrán X-fiókhoz vezet. A fiók 2023. szeptember 10-én tette közzé a kérdéses képet (archiválva itt és itt).

A manipulált fotót többek között Jim Ferguson, a brit Brexit-párt korábbi jelöltje is megosztotta az X-en, de ezt a bejegyzést később törölték. A Ferguson posztjára adott válaszában a "Smak" nevű fiók elismerte, hogy manipulálta az eredeti Johnson-képet. "Ezt a fotót Photoshoppal készítettem" – írta.

Az esemény élő közvetítése a Youtube-on azt mutatja, hogy Johnson nem karlendített az esemény alatt (itt archiválva).

Johnson szóvivője az AFP-nek szintén megerősítette, hogy a politikus nem tett olyan kézmozdulatot, amit a képen látni. "Természetesen nem tett ilyen gesztust" – írta Ross Kempsell egy 2023. szeptember 14-én küldött Whatsapp-üzenetben: "Ez egy hamis kép".

A magyar Facebook-posztok azt is állítják, hogy a háttérben látható címer kék alapon arany oroszlánnal a "14. galíciai SS-hadosztály" zászlaja. De a Johnsonnak doktori címet adományozó egyetem honlapján látni (archivált link), hogy a valóságba ez az egyetem címere. Bár az egyetem címerén tényleg egy hasonló oroszlánt látni, mint az SS-hadosztály címerén, az egyetem címerén nincsenek koronák, és az oroszlánt egy kandelábert tart. Az oroszlán már jóval a náci korszak előtt is gyakori jelkép volt a térségben, például megtalálni a régió címerében is. A 14. Waffen-SS-hadosztályról és jelentőségéről a mai Ukrajnában további részleteket ebben a szerb nyelvű AFP tényellenőrzésben olvashat.

Az ukrán vezetést "náciként" ábrázoló, Kreml-párti narratívát terjesztő hamis állítások folyamatosak a háború kezdete óta. Az AFP az ukrajnai háborúval kapcsolatos tényellenőrzéseit itt olvashatja.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk