A francia nyugdíjreform elfogadásra került a tiltakozások ellenére is

  • Megjelent: 2023. december 20., 12:44
  • 3 perces olvasmány
  • Szerző: AFP Magyarország
2023 szeptemberében Franciaországban új nyugdíjszabályok léptek hatályba, amelyek a nyugdíjkorhatárt főszabályként 62-ről 64 évre emelik. A módosítások januári bejelentése után hónapokig tartó széles körű tiltakozásokhoz vezettek Franciaországban. Magyar nyelven olyan Facebook-bejegyzések kezdtek el terjedni, melyek tévesen azt állították, hogy a tüntetések elérték a céljukat. Ez nem igaz, a tiltakozások ellenére a francia Alkotmánytanács jóváhagyta a kormány reformterveinek nagy részét, és a változások áprilisban törvényi erőre emelkedtek. Franciaországban nemtől függetlenül lehetséges 58 vagy 62 évesen nyugdíjba menni, de ehhez 16, illetve 20 évesen kell munkába állni.

"Arról miért nem szólnak a hírek, hogy Franciaországban győzött a nép... Nyugdíj férfiak 62 év, nők 58" – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzésben, amit 2023. december 3. óta már több mint 5200-an osztottak meg. A bejegyzés még azóta is töretlenül terjed, hogy többen jelezték a kommentek között, nem igaz az abban megfogalmazott állítás.

A poszt szó szerinti fordítása azoknak a januári német Facebook-bejegyzéseknek, melyekről az AFP német nyelvű tényellenőrző csapata már bebizonyította, hogy hamisak. Vannak olyan magyar posztok, amelyekben még a német szöveget is megtalálni kép formájában a magyar fordítás mellett.

Image
A félrevezető állítás a Facebookon. 2023. december 13-án készült képernyőkép

De az interneten terjedő állítások tévesek. Franciaországban nem született olyan döntés, hogy a férfiak nyugdíjkorhatára 62, a nőké pedig 58 év legyen. Az országban egy olyan, vitatott nyugdíjreformot fogadtak el, amely 2030-ra a férfiak és a nők esetében egyaránt 64 évre emeli az öregségi nyugdíj alsó korhatárát. Franciaországban sok embernek a jövőben többet kell ahhoz dolgoznia, hogy jogosult legyen a teljes nyugdíjra.

Az viszont igaz, hogy akik 16 évesen kezdtek el dolgozni, már 58 évesen nyugdíjba mehetnek, akik pedig 20 évesen álltak munkába, már 62 évesen nyugdíjba mehetnek.

Nyugdíjreform Franciaországban

Emmanuel Macron francia elnök áprilisban aláírta az ország vitatott nyugdíjreformját (archivált link), dacolva a három hónapon át tartó tiltakozásokkal és a szakszervezetek követelésével, hogy ne vigyék keresztül a jogszabályt. A francia kormány egy különleges cikkelyt használt fel arra, hogy a vitatott reformot a nemzetgyűlés végszavazása nélkül is megvalósíthassa. Mindazonáltal a francia Alkotmánytanács a reform kulcsfontosságú rendelkezéseit nem találta alkotmányellenesnek, így azok végül elfogadásra kerültek, beleértve a nyugdíjkorhatár 64 évre történő emelését és a teljes nyugdíjhoz szükséges munkával töltött évek számának növelését is.

Az első törvénytervezet és a törvény elfogadása közötti időszakban, és még azt követően is milliók vonultak utcára Franciaországban, hogy tiltakozzanak a nyugdíjreform ellen (archiválva itt és itt).

Végül a fő tüntetéseket szervező szakszervezetek és ifjúsági szervezetek júniusban maguk is elismerték (archivált link), hogy nem érték el céljukat, de megfogadták, hogy továbbra is "harcolni fognak a nyugdíjreform ellen és a társadalmi igazságosságért".

Amint az a francia kormány honlapján olvasható, a törvényes öregségi nyugdíjkorhatár szeptember 1-jétől fokozatosan 62-ről 64 évre emelkedik. A nyugdíjkorhatár 2023 és 2030 között fogja évente történő lépcsőzetes emeléssel végül elérni a 64 évet. A hivatalos tájékoztató oldal nem tesz különbséget a férfiak és a nők között.

A 62-es és 58-as számok valóban szerepelnek az új törvény magyarázatában, de nem általános szabályként, hanem a korán munkába állókra vonatkozó speciális szabályként: "[...] azok, akik 16, 18, 20 és 21 éves koruk előtt kezdtek el dolgozni, 58, 60, 62 és 63 éves koruktól mehetnek majd nyugdíjba".

Ez azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy mindenki 64 évesen megy nyugdíjba. A törvényes nyugdíjkorhatár csupán a lehető legkorábbi életkor (a legtöbb munkavállaló számára). Ahhoz, hogy valaki teljes nyugdíjat kapjon, 43 évet kell dolgoznia. Aki nem dolgozott elég ideig, az legkorábban 67 éves korában kaphat teljes nyugdíjat.

Az AFP kérdésre Vincent Touzé közgazdász is cáfolta a közösségi oldalakon elhangzott állításokat. Touzé a Francia Gazdasági Ciklusok Megfigyelőközpontjának (OFCE) munkatársa, és a francia nyugdíjrendszer szakértője. Augusztus 18-án, 2023. augusztus 18-án az AFP-nek a szakember a következő választ adta emailben: "A[z interneten] terjesztett információk hamisak".

Az AFP-nek adott interjúban ugyanezen a napon kifejtette, hogy a nyugdíjak témája még Franciaországban is a pletykák melegágya. "Ez egy technikai téma, egy bonyolult dolog, ezért könnyű polemizálásba átfordulni". A szakértő azt is megerősítette, hogy a minimális nyugdíjkorhatár 62 év mind a férfiak, mind a nők esetében.

Magyarországon a nyugdíjba vonulás általános szabálya a férfiak és a nők esetében egyaránt 65 év, a nők 40 év munkaviszony után, korhatár nélkül mehetnek nyugdíjba.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk