Ez a hóval borított repülőgép Münchenben éppen parkoló pályán volt, és nem volt tervezett útja

A COP28 néven ismert nemzetközi klímakonferenciára 2023-ban november 30. és december 12. között került sor Dubajban. A konferenciával párhuzamosan az interneten valódi dezinformációs hullámot tapasztalni, olyan hamis állítások terjednek, mint hogy például a havazás és a hideg idő cáfolják a globális felmelegedés tényét. A közösségi médiában több nyelven, köztük magyarul is terjedni kezdett egy videó, amiben egy hóval borított repülőt látni a müncheni repülőtéren. A felvétel azzal a félrevezető állítással terjed, hogy a gép "megfagyott", miközben Dubajba tartott. Bár az igaz, hogy a müncheni repülőtéren a téli időjárási viszonyok miatt 2023. december elején fel kellett függeszteni a forgalmat, a közösségi médiában közzétett bejegyzésben látható repülőgép éppen parkolt, és a ráeső hómennyiség miatt felborult. Később a tűzoltók ismét függőleges helyzetbe állították a gépet. A repülőt üzemeltető légitársaság cáfolta, hogy a gép Dubajba tartott volna. A járatkövető weboldalak szerint a gép már a COP28 kezdete előtt Münchenben tartózkodott és azóta is ott van. A tudósok között erős konszenzus van abban, hogy az éghajlatváltozás valós, és az emberi tevékenység okozza azt. Az egyedi időjárási események és az évszakos eltérések ellenére a globális hőmérsékletben egyértelmű általános felmelegedési tendencia figyelhető meg.

"München. Egy globális felmelegedési csúcstalálkozóra induló repülőgép lefagyott a kifutón. Münchenben, ahol igazi jégapokalipszis alakult ki, kisebb incidens történt. A repülőgép, amelynek Dubajba kellett volna repülnie a globális felmelegedésről szóló csúcstalálkozóra, szilárdra fagyott a kifutón. A szemtanúk videót tettek közzé a földhöz fagyott gépről" – olvasható egy 2023. december 3-i magyar Facebook-bejegyzésben. A poszthoz tartozó videó már 900 megtekintés fölött jár. A videóban egy repülőt látni, ami a farára billent a hó súlya alatt, valamint kék villogós járműveket, például tűzoltó egységeket.

Ugyanez a videó már más nyelveken is terjedni kezdett, hasonló, a COP28 klímakonferenciához kötődő állításokkal, például németül, angolul, szerbül és kínaiul is.

A klímacúcs (COP28) idén november 30. és december 12. között zajlott Dubajban. A csúcstalálkozót a médiában és a közösségi médiában az éghajlatváltozással kapcsolatos dezinformációk új hulláma kísérte. De a rendező országot ezen felül is érte kritika, többek között a konferenciával párhuzamosan zajló olajlobbi-tevékenység, valamint a csúcstalálkozó szén-dioxid-kibocsátása miatt, különösen tekintettek a magángépek használatára.

Mint az AFP német nyelvű tényellenőrző cikke megmutatta, bár az igaz, hogy Németországban december elején jelentős havazás volt, nincs bizonyíték arra, hogy a videón látható gépnek valaha is Dubajba kellett volna repülnie.

A közösségi médián megjelenő bejegyzésekkel ellentétben a decemberi havazás nem bizonyítja, hogy ne lenne globális felmelegedés. Erről elsöprő tudományos konszenzus van, és a kutatók világszerte egyetértenek abban is, hogy az ember felelős a bolygó melegedéséért.

Image
A hamis kontextusban terjedő videó a Facebookon. 2023. december 15-én készült képernyőmentés

Decemberi havazás Németországban

A téli idő 2023. december elején valóban nehézségeket okozott Németországban, különösen Bajorország déli és keleti részén. A térségben heves havazás volt, amely fennakadásokat okozott az utakon, a légi és vasúti közlekedésben, valamint áramkimaradásokkal is járt, ahogyan arról a helyi média is beszámolt.

Különösen a bajor tartományi főváros, München volt érintett, még a Bayern München és az Union Berlin közötti labdarúgó-mérkőzést is el kellett halasztani. A közlekedési káoszról az AFP is beszámolt. A közösségi médiában megosztott felvételek az AFP alábbi (német nyelvű) videójában is szerepeltek:

2023. december 1-jén este a müncheni repülőtéren először korlátozták, majd december 3-a reggeléig bezárólag felfüggesztették az üzemelést – olvasható a repülőtér X-oldalán. A jelentések szerint csak aznap, a mintegy 880 tervezett járatból 560-at – köztük több Dubajba tartó járatot is – töröltek. A fennakadásokat egy szóvivő az AFP-nek 2023. december 4-én telefonon is megerősítette.

December 5-én az időjárási körülmények miatt ismét felfüggesztették a működést a repülőtéren. 2023. december 6-án reggel a repülőtér X-oldalán azt írták, hogy a ismét indítanak járatokat, de még mindig lehetnek korlátozások.

A közösségi médiában terjedő videót az osztrák "Exxpress" weboldal is lehozta, amely többször publikált már az AFP által megcáfolt téves információkat (itt, itt). A cikk a Münchner Merkur című bajor lapnak nyilatkozó Henner Euting repülőtéri szóvivőt idézi. A Münchner Merkur cikkében azonban kifejezetten az szerepel, hogy a Dubajba tartó magánrepülőgépről szóló spekulációkat nem sikerült megerősíteni.

Az AFP felvette a kapcsolatot Eutinggal, hogy további információkat kérjen a videóról. A videó valós, és a müncheni repülőtéren készült 2023. december 1-ről 2-ára virradó éjszaka – közölte a szóvivő egy 2023. december 4-i telefonbeszélgetésben. A repülőgép azonban nem fagyott a földhöz, ahogy azt a német nyelvű posztokban tévesen állították: "A repülőgép a farokrészre nehezedő hó súlya miatt borult fel. A tűzoltóság azonban helyreállította a repülőgépet, és az épségben van".

2023. december 7-én egy további telefonhívásban Florian Steuer, a repülőtér sajtóosztályának munkatársa pontosította, hogy a videón látható repülőgép nem a terminálon, hanem egy parkolóban állt.

A gép parkolt, nem pedig felszálláshoz készült

Egy kulcsszavas keresés révén az AFP eljutott az "Aerotelegraph" német nyelvű hírportál 2023. december 2-i, repüléssel kapcsolatos témájú cikkéhez . Eszerint a hó súlya alatt felborult repülőgépen az "OE-HUB" lajstromjelzés szerepelt, ez alapján kideríthető, hogy egy Cessna Citation X típusú repülőgépről van szó, ami a salzburgi Bairline charter légitársaság tulajdonában áll.

A Citation X repülőgépről a légitársaság honlapján fényképeket is találni. Ezek megegyeznek a megosztott videón látható géppel.

Az AFP megkereste a Bairline-t, hogy tájékoztatást kérjen a megosztott videóról. Egy 2023. december 4-én folytatott telefonbeszélgetés során Nico Just, a Bairline pilótája és értékesítési igazgatója megerősítette, hogy a repülőgép a légitársaság tulajdona, és hogy a kílmacsúccsal kapcsolatos információ "nem helytálló".

"A repülőgép 2023. november 15. óta Münchenben van, de ott csak parkol. Nem tervezték, hogy a dubaji klímakonferenciára repüljön" – mondta Just az AFP-nek. Azt is hozzátette, hogy a gép nem fagyott meg, hanem egyszerűen felborult, mielőtt újra felállították volna.

A repülőgép lajstromjelét használó kulcsszavas keresés segítségével több olyan, a légiközlekedéssel foglalkozó oldalt is találtunk, amelyek mind azt írták, hogy a repülőgép 2023. november 15. óta Münchenben tartózkodik.

Oda a belgiumi Antwerpenből érkezett, november 15-én este 7 óra körül landolt a müncheni Franz Josef Strauss repülőtéren. Az AFP nem talált bizonyítékot arra, hogy a repülőgépnek tervezett vagy akár törölt dubaji útja lett volna. A témát az X-en megvitató felhasználók szintén erre a következtetésre jutottak.

A FlightRadar24 weboldalon a fizető felhasználók számára elérhető adatok, amelyek valós időben követik a világ járatait, valamint a repülőgépek repülési előzményeit, azt mutatják, hogy a gép november 20-án törölt egy lome-i utat. Az AFP nem talált arra utaló jelet, hogy az utasszállító november 15. és december 12. között bárhova is repült volna.

Image
Pillanatkép a Flightradar24 oldalról, 2023. december 4-én készült képernyőmentés

Az éghajlatváltozás valós és emberi tevékenység okozza

Több nyelven is, úgy tűnik, hogy a videót megosztó, valamint az azt kommentelő felhasználók, úgy gondolják: a tény, hogy havazott a felvétel készítése idején kétségbe vonja az ember okozta klímaváltozás tényét.

Már számos olyan úgynevezett meta-tanulmány született, melyek szisztematikusan összefoglalták az elérhető szakirodalmat és korábbi kutatásokat, és arra a következtetésre jutottak, hogy az emberi tevékenység a felelős a globális felmelegedésért.

Egy ilyen 2013-as tanulmány 11 944, a globális felmelegedésről szóló, 1991 és 2011 között megjelent kutatásoktekintett át. Az áttekintett tanulmányok 97 százaléka egyetértett abban, hogy az éghajlatváltozást az ember okozza (archivált link).

Egy másik, 2016-os meta-tanulmány (itt archiválva) még a tudományos konszenzusról szóló különböző meta-tanulmányokat is átnézte, és arra jutott, hogy a kérdésben "még a konszenzusról is konszenzusról van".

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy "az ember okozta globális felmelegedéssel kapcsolatos tudományos konszenzus szintje rendkívül magas, mivel az erre vonatkozó bizonyítékok rendkívül erősek".

A tudományos közösség tehát egyetért: a globális felmelegedés létezik, és azt az ember okozza.

Az IPCC (az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület) rendszeres jelentéseit a tudományos közösség megbízható és elismert információforrásnak tekinti a globális felmelegedéssel kapcsolatban (archivált link).

Az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálata (C3S), amely a felszíni levegő és a tenger hőmérsékletének változását figyeli, arról számolt be, hogy az idei november, valamint az egész 2023-as év "a legmelegebb volt a világon" (archivált link).

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk