A jobboldali dezinformációs narratívák a "liberális" sokszínűségi politikát okolják a Los Angeles-i tűzvészért
- Megjelent: 2025. január 22., 16:43
- 3 perces olvasmány
- Szerző: Manon JACOB, AFP Egyesült Államok
- Fordítás és adaptáció: AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Az X közösségi oldalon számos poszt a Kristin Crowley Los Angeles-i tűzoltóparancsnok által bevezetett sokszínűségi, méltányossági és befogadási (DEI) stratégiát tette felelőssé a tüzekért. Crowleyt még 2022-ben, két évtizedes szolgálat után nevezték ki parancsnokká.
"Azzal dicsekszik, hogy ő az első női és LMBTQ tűzoltóparancsnok a Los Angeles-i tűzoltóságon. A DEI-kultúra előmozdítása a legfontosabb számára. Ettől nagyobb biztonságban érzed magad?" – posztolta január 8-án az X-en a “Libs of TikTok" LMBTQ-ellenes fiók.
"A DEI-t fontosabbnak találták, mint az életek és otthonok megmentését" – kapcsolódott be a beszélgetésbe az X milliárdos tulajdonosa, Elon Musk, Donald Trump amerikai elnök közeli szövetségese.
Szakértők szerint lehetett számítani ilyen jellegű bűnbakképzésre. A 2023-as maui tüztől kezdve a 2024-es Milton és Helene hurrikánon át, az Egyesült Államokban a közelmúltban bekövetkezett minden nagyobb természeti katasztrófa szisztematikusan olyan narratívák terjedését váltotta ki a közösségi médiában, amik megkérdőjelezték a tűzoltók, mentők, rendőrök és katasztrófavédők erőfeszítéseit és legitimitását.
"Ez a retorika várható – és egyre inkább általánossá válik – a szélsőséges időjárási jelenségeket és katasztrófákat követően" – tette hozzá Sara Aniano, a Rágalmazásellenes Liga (Anti-Defamation League) szélsőségekkel foglalkozó központjának (Center on Extremism) dezinformációs elemzője.
A Trump-hatás
A közösségi média felhasználók Kalifornia kormányzóját, Gavin Newsomot is támadták, elismételve Trump félrevezető panaszait arról, hogy Kalifornia állam hogyan kezeli a vízellátását (archivált link). "Gavin Newscum kormányzónak azonnal Észak-Kaliforniába kellene mennie, és megnyitni a vízvezetéket, és hagyni, hogy a víz beáramoljon a kiszáradt, éhező, égő államába" – írta Trump a Truth Social nevű közösségi platformján, az általa a kormányzóra előszeretettel használt becenevet használva – a "scum" söpredéket, szemetet jelent. De Los Angeles vizének nagy része a városba vezető akvadukton keresztül érkezik, és nem Észak-Kaliforniából.
A Fehér Házban tartott egyik utolsó sajtótájékoztatóján Joe Biden, akkor még elnökként visszaszólt Trump vádjaira, miszerint a kaliforniai hatóságok elpazarolták volna a vizet, és a leköszönő elnök azt mondta, hogy ebben a helyzetben nincs helye a politikának. Arra szólította fel a tisztviselőket, hogy legyenek "őszinték" és "egyenesek" a nyilvánossággal a vízkapacitást illetően.
Trump megpróbálta ráfogni a vízhiányt a környezetvédők azon erőfeszítéseire is, hogy megvédjék a delta lazacot (Hypomesus transpacificus), egy kisméretű halfajt, ami több száz kilométerre él a tüzektől.
Az ilyen megnyilatkozások elvonják a figyelmet a tüzeket befolyásoló valódi tényezőkről, például a Santa Ana-szelekről, és arról, hogy a klímaváltozás növeli a tüzek előfordulását és súlyosbítja a kimenetelét (archivált link).
A tudósok szerint az ember okozta globális felmelegedés megváltoztatja az időjárási mintázatokat és az erdőtüzek Egyesült Államok nyugati részére gyakorolt hatását is.
Dél-Kaliforniában két évtizedes szárazság volt, amelyet két kivételesen csapadékos év követett, ez azt eredményezte, hogy a növényzet jobban elburjánzott. Ezután a régióban nyolc hónapig nem esett jelentős mennyiségű csapadék. Összességében az időjárás miatt a terület tele volt éghető anyaggal készen a gyulladásra.
A károk kiterjedtek: a tüzek 2025. január 21-ig legalább 27 emberéletet követeltek. Egész városrészek váltak hamuvá. Több ezer lakos kényszerült lakóhelyét elhagyni, és több tucatnyi embert eltűntként tartanak számon.
A hatóságok továbbra is vizsgálják a két fő területen, Palisadesben és Eatonban pusztító tűz okait, és nincs bizonyíték a közösségi médiában megjelent állítások alátámasztására, amelyek a hajléktalanokat vagy az "ökoterroristákat" hibáztatják.
Az ilyen hamis narratívák "aláássák a segíteni próbáló emberek és szervezetek" hitelességét, és "megosztják a közösséget" – mondta Sarah Labowitz, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért (Carnegie Endowment for International Peace) éghajlati és geopolitikai szakértője. "Ez pont az ellenkezője annak, ami miatt az emberek biztonságban érezhetik magukat és aminek segítségével fel tudnak készülni az újjáépítésre és felépülésre" – mondta a szakértő.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk