MI-vel generálták ezt a képet egy, a Los Angeles-i tűzvészt "csodás módon átvészelő" házról

Los Angeles, az Egyesült Államok második legnépesebb városa volt az epicentruma 2025 januárjában az USA nyugati partvidékén pusztító tüzeknek. A január 21-i hivatalos adatok szerint 27 halálos áldozatot követeltek a lángok, egész közösségek váltak romhalmazzá, továbbá több ezren maradtak hajlék nélkül. A katasztrófát dezinformációs hullám kísérte az interneten. Több nyelven is terjedni kezdett egy olyan kép, amin egy házat látni, amely állítólag "csodával határos módon" megmenekült a tűztől. A képet megosztó felhasználók szerint a csodás menekülés a ház tulajdonosának hitéhez köthető. Az AFP által megkérdezett szakértők és az online eszközök szerint azonban a vörös tetős ház képét mesterséges intelligencia segítségével generálták.

"A képen látható ház egy keresztény testvér otthona. Míg a körülötte lévő házak leégtek, addig az ő háza érintetlen maradt, még az udvarán lévő növények, fák sem sérültek" - olvasható ebben a magyar nyelvű Facebook-bejegyzésben, a amelyet 2025. január 12 óta már több mint 1100 alkalommal osztottak meg.

Hasonló állítások a közösségi médiában már a frankofón afrikai országokban, valamint Romániában, Thaiföldön és Kenyában is megjelentek. Egyes posztok azt állítják, hogy a képen egy “keresztény házát” látni, más posztok arról írnak, hogy a tulajdonos muszlim.

Image
A hamis kép magyarul a Facebookon. A képernyőmentés 2025. január 21-én készült

A különböző posztok alatt több száz hozzászólást olvasni, melyekben a felhasználók a tűz okozta pusztítás miatti döbbenetüknek adnak hangot. Az ezekben a bejegyzésekben látható fotó azonban nem valódi.

MI által generált fotó

A Google képkeresőjében, ha rákeresünk a képre, akkor az “Erről a képről” fülre kattintva a “Google mesterséges intelligenciával készült” felirat fogad minket.

Image
2025. január 17-i képernyőmentés egy Google fordított képkeresésről. A kék köröket az AFP adta a képhez

A Google valóban kínál olyan eszközöket, amilyen ez is, amelyekkel MI segítségével generálhatunk képeket.  

Az AFP először megpróbálta megkeresni a kép legkorábbi előfordulását a Google Fact-Check Tallózó segítsével, mivel a továbbosztások során a képet gyakran tömörítik, ami megnehezíti az MI felismerését.

Ezt követően pedig az AFP-vel partnerségben fejlesztett InVID-WeVerify eszközt használtuk, mely képes felismerni a manipuláció nyomait fotókon és videókon, valamint a szintetikus képeket. Az elemzés 76 százalékos valószínűséggel mutatta ki, hogy a fotót mesterséges intelligencia készítette - tehát nagyon valószínű, hogy a kép szintetikus. 

Mivel a fordított képkeresés azt mutatta, hogy a virális fotót a Google mesterséges intelligenciája hozta létre, "nagyon valószínű, hogy valóban egy olyan eszközzel készült, mint például az ImageFX" – mondta el Denis Teyssou, az InVID és a WeVerify projektek innovációs vezetője. Elmagyarázta, hogy a Google mesterséges intelligencia eszköze lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy szöveges leírások alapján képeket generáljanak.

"Lehetséges, hogy egy promptot (írásos utasítást) használtak arra, hogy egy meglévő légi felvételhez hozzáadjanak egy le nem égett házat" - mondta Teyssou. "Másik lehetőség, hogy egy olyan prompt volt, amely egy leégett városi negyedről készült légifotót kért, amelynek közepén egy épen maradt ház áll."

A kép látszólag a levegőből készült, de nem sikerült ilyen képet találnunk egy fotóadatbázisban sem, vagy olyan személyes bejegyzésben, ahol valaki szerzőként tünteti fel magát. Ez tovább erősíti a gyanút, hogy a kép kreálmány. 

Image
Elszenesedett házak és kiégett autók tanúskodnak a pusztító tűzvészről, amely 2025. január 13-án pusztított Los Angelesben, és legalább 27 ember halálát okozta. (AFP / AGUSTIN PAULLIER)

Megkérdeztük az AFP két fotóriporterét is, akik a Los Angeles-i bozóttüzekről tudósítanak, hogy vizsgálják meg a képet. "Véleményem szerint ez egy mesterséges intelligencia által generált képnek tűnik" – mondta Cecilia Sanchez, akinek a fotói számos az bozóttűzről szóló tudósításban szerepeltek.

"Január 10-én, pénteken helikopterrel átrepültem a leégett terület felett, és egyáltalán nem láttam ezt a házat" – mondta egy másik munkatársunk, David Swanson. "Nem mondom, hogy lehetetlen, de tényleg úgy néz ki, mint egy mesterséges intelligencia által generált kép." 

Mindkét fotós jól ismeri, hogyan néz az ki, amikor egy ház a csodával határos módon megmenekül a lángoktól, ugyanis mindketten lefotózták azt a házat Los Angelesben, amely a szomszédságában egyedüliként átvészelte a környéken pusztító tüzet (itt archiválva). 

Valós példák a tüzet átvészelő házakra

A média több alkalommal is beszámolt olyan valódi házakról, amelyek túlélték a bozóttüzeket. 2025. január 10-én a TF1 francia tévécsatorna sugárzott egy riportot (itt archiváva), amelyben erről a témáról volt szó. A videóban bemutatják annak a háznak a "megmagyarázhatatlan szerencséjét", amely kívül-belül épségben maradt, míg a szomszédos házak teljesen elpusztultak. 

Hasonlóképpen a 7NEWS Australia is megosztott egy rövid interjút egy férfival, akinek a háza megmenekült a tűztől Los Angelesben (itt archiválva).

Image
Pillanatkép a 7News Australia TikTok-fiókján 2025. január 17-én megosztott videóról

De egyik ház sem hasonlít arra a képre, ami a közösségi médiában jelenleg terjed, és ami mesterséges intelligenciával készült. 

A vörös tetős ház képe feltűnő hasonlóságot mutat azonban egy másik épülettel, amely másfél évvel ezelőtt valóban túlélt egy tűzvészt. Ez a ház azután vált híressé, hogy 2023 augusztusában épségben maradt Hawaii Lahaina városán végigsöprő pusztító tüzek idején. A nem sokkal a katasztrófa előtt végzett felújítások tűzállóvá tették az otthont, és megvédték a lángoktól.

Patrick Fallon, az AFP fotósa, aki annak idején több szögből is megörökítette a hawaii házat, úgy gondolja, hogy a Los Angeles-i "csodaház" képét generáló mesterséges intelligencia az ő fotóiból merített ihletet (itt archiválva). "Számomra úgy néz ki, mintha a Lahainában lévő vörös tetős ház mesterséges intelligencia által generált másolata lenne, de olyan környékre áthelyezve, amely már nem a víz mellett van" - mondta el a fotós az AFP-nek.

Image
A virálisan terjedő kép (bal), jobbra pedig a hawaii Lahainában található "csodaház" képe, amit Patrick Fallon (AFP) készített 2023. augusztus 10-én.

Ez a kép valóban szerepel néhány posztban a jelenleg terjedő kép mellett, mintha ugyanazt a házat mutatná egy másik szögből. Az egyik épület azonban vízparton áll, míg a másik viszont nem. A hawaii kép más posztokban is feltűnik tévesen a Los Angeles-i bozóttüzekkel összekapcsolva. Az AFP ebben az angol nyelvű tényellenőrzésben írt a 2023-as képet hamis kontextusban felhasználó posztokról. 

Átmenetileg csillapodtak a tüzeket tápláló szelek 

A közel két hétig tartó pusztító bozóttüzek után a 2025. január 18-19-i hétvégén az erős szél enyhülése némi megkönnyebbülést hozott a Los Angeles-i lángokkal küzdő tűzoltóknak. A meteorológusok azonban figyelmeztettek, hogy január 20-tól, hétfőtől várhatóan ismét visszatérnek az erősebb széllökések. 

A károk kiterjedtek: az bozóttüzek 2025. január 21-ig legalább 27 emberéletet követeltek. Egész városrészek váltak hamuvá. Több ezer lakos kényszerült lakóhelyét elhagyni, és több tucatnyi embert eltűntként tartanak számon.  

A tüzek több mint 16 000 hektárt perzseltek fel, ez majdnem akkora terület, mint Washington D.C., vagy Győr. Ez lehet az USA történetének legnagyobb kárt okozó tűzvésze, a becslések szerint a veszteségek elérhetik a 275 milliárd dollárt.

A lángok mellett a hamis állítások is gyorsan terjendi kezdtek, az AFP több a tűzvészről szóló állítást is cáfolt már, magyarul például ebben a cikkben.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk