Ez a lengyel petíció a gyerekek gyónásának betiltásáról magánkezdeményezés, és nem kormányzati javaslat
- Megjelent: 2025. január 21., 12:56
- 5 perces olvasmány
- Szerző: Ede ZABORSZKY, AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Így építené le a kereszténységet Lengyelországban Donald Tusk" – olvasható a Magyar Nemzet, a magyar kormánypárt zászlóshajójának számító lap 2025. január 12-i címében. A cikk egy lengyel érsek kommentárjával kezdődik, aki tiltakozását fejezi ki az ötlet ellen, hogy betiltsák a kiskorúak gyónását. "A javaslat jól illeszkedik Donald Tusk kormányának egyházellenes retorikájába" – áll a cikk első bekezdésében.
Sok közösségi média felhasználó úgy értelmezte a cikket, mintha a kezdeményezés tényleg a lengyel kormánytól származna. "Ezek a libsik elmebetegek! És ebben semmi túlzás nincs. De a lengyelek relatív többsége rájuk szavazott" – írta egy Facebook-felhasználó, aki megosztotta a cikket. Egy másik felhasználó "diktátornak" nevezte Tuskot a megosztásában.
Egy másik kormánypárti oldal ugyanazzal a címmel újraközölte a Magyar Nemzet cikkét, és a petíciót "Donald Tusk kommunista ötletének" nevezte. A félrevezető cikkek a szövegben lejjebb megjegyzik, hogy a petíciót "Rafal Betlejewski liberális színházi szakember" indította, és hogy az most a Szejm, a lengyel parlament előtt van. A javaslat megfogalmazása, a cikkek címlapja és bevezető bekezdése azonban mind azt a benyomást kelti, hogy a kezdeményezés valamilyen módon a jelenlegi lengyel kormányhoz kapcsolódik. Ez azonban nem így van.
Az AFP megkereste Betlejewskit, aki visszautasította azt a feltételezést, hogy a kezdeményezésnek köze lenne Tusk kormányához. "Határozottan tagadom, hogy a lengyel kormánynak köze lenne ehhez" – mondta. Az online petíció 2023. márciusában indult, kilenc hónappal azelőtt, hogy Tusk miniszterelnök lett (itt archiválva). Jelenleg egy parlamenti bizottság jóváhagyására vár, mielőtt a Szejm megvitatná, és esetleg törvénytervezetet alkotna belőle.
Tusk, az Európai Tanács korábbi elnöke 2023 decemberében választották Lengyelország miniszterelnökévé, miután ellenzéki koalíciója parlamenti többséget szerzett, és véget vetett az Orbán Fideszével szoros szövetségben álló PiS nyolc éves kormányzásának (itt archiválva). A magyar kormánypárti médiában az új lengyel kormányt rendszeresen támadják, többek között "globalistának" és "antidemokratikusnak" bélyegzik .
A két ország közötti kapcsolatok a közelmúltban mélypontra jutottak, miután Magyarország politikai menedékjogot adott Marcin Romanowskinak, korábbi lengyel igazságügyminiszter-helyettesnek, a PiS párt képviselőjének, aki Lengyelországban korrupciós vádakkalnéz szembe (itt archiválva). Szokatlan, hogy egy uniós ország politikai menedékjogot adjon egy másik EU tagállam állampolgárának, és a lépés éles kritikát váltott ki Varsóból (itt archiválva).
A petíció szerzője tagadja, hogy köze lenne a kormányhoz
A Magyar Nemzet cikke forrásként egy lengyel hírportálra hivatkozik (itt archiválva), amely egyértelműen Betlejwskit nevezi meg, mint a petíció mögött álló személyt. A lengyel cikk nem tesz említést Tuskról vagy a kormányról. Maga a Magyar Nemzet cikke is, bár azt állítja, hogy a petíció "javaslat jól illeszkedik Donald Tusk kormányának egyházellenes retorikájába", a szövegében nem mondja ki kifejezetten, hogy Tusk vagy kormánya állna a petíció mögött.
Tusk koalíciója az egyház és az állam erősebb szétválasztását ígérte a katolikus többségű országban, többek között az egyházi finanszírozás reformja révén, de eddig kevés konkrét intézkedés történt ezen a területen (itt archiválva).
Az AFP Betlejwski nevére és lengyelül a "petíció" szóra rákeresve megtalálta a lengyel nemzeti hírügynökség kapcsolódó híradását: "Gyónás csak felnőtteknek? Petíciót nyújtottak be a Szejmhez". A hír 2024. december 19-én jelent meg (itt archiválva). A cikk nem tesz említést arról, hogy Tusknak vagy a kormánynak bármilyen szerepe lenne a petícióban. A cikk szerint a petíciót akkor már több mint 12 000-en írták alá.
A gyónás során a katolikusok egy pap jelenlétében gyónják meg a hitük szerint bűnnek tekintett cselekedeteket. Ez a gyakorlat jellemzően általános iskolás korban kezdődik (itt archiválva). A petíció, amely a katolikus gyónást "a megaláztatás és a félelem élményének" nevezi, azzal érvel, hogy a gyerekek nem képesek "megvédeni magukat" ezzel a gyakorlattal szemben, ezért be kellene tiltani a 18 év alattiak számára.
A petíció megtalálható a Szejm honlapján, amely szerint az ügy jelenleg a Petíciós Bizottság előtt van (itt archiválva). A lengyel törvények szerint a bizottság visszadobhatja a petíciót, ha úgy találja, hogy az nincs összhangban a vonatkozó szabályokkal; kiegészítéseket és pontosításokat kérhet, vagy megtárgyalhatja azt, és végül a petíció alapján esetlegesen törvényjavaslatot vagy határozattervezetet nyújthat be (itt archiválva).
A lengyel hírügynökség cikke megjegyzi, hogy Betlejewski először 2023 közepén próbálta benyújtani a petícióját, de azt formai okokból visszadobta a bizottság. Az AFP valóban talált olyan bejegyzéseket Betlejewski Facebook-oldalán 2023 júniusából, ahol bejelentette, hogy benyújtja a petícióját (itt és itt, archiválva itt és itt). A petíciónak ebben a korábbi változatában a javasolt alsó korhatár 16 év volt. Az első kísérlet a petíció benyújtására a 2023. októberi parlamenti választások előtt történt, amikor még a Jog és Igazságosság párt volt hatalmon (archiválva itt).
Betlejewski 2025. január 17-én az AFP-nek küldött e-mailben azt mondta, hogy "abszurdnak" tartja a magyar média azon utalásait, hogy a lengyel kormánynak köze van a kezdeményezéséhez. "Nincsenek - és soha nem is voltak - kapcsolataim a lengyel politikával, épp ellenkezőleg: Független és meglehetősen rendszerellenes aktivistaként/újságíróként vagyok ismert, számos önálló projekttel a tarsolyomban."
A javaslat már 2023-ban kritikákat váltott ki a lengyel papság egyes tagjai és a jobboldali kommentátorok részéről. Úgy tűnik azonban, hogy a lengyel egyházból nem mindenki ellenzi az ötletet. A petíciót megelőzően, 2022-ben egy lengyel püspök a gyermekek gyónásának eltörlése mellett érvelt (itt archiválva).
Az AFP Ténykérdés már több olyan hamis állítást is cáfolt, ahol más országokból származó híreket torzítottak el és állítottak be a kereszténység elleni állítólagos támadásként. Ilyenek voltak például azok az állítások, amik egy német város egyházi épületének lebontásáról szóltak vagy a karácsonyi énekek állítólagos betiltásáról berlini karácsonyi vásárokon.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk