( Ian LANGSDON)

Megjelent az oroszbarát dezinformáció a Bluesky-on is

A Bluesky közösségi média platformon megjelentek a dezinformáció első jelei, amelyek az Elon Musk által birtokolt X-et elárasztó, oroszbarát "Matrjoska" kampányra emlékeztetnek, némi csavarral.

A befolyásolási műveletek nyomon követésére szakosodott @antibot4navalny (itt találhatók meg az X-en és itt a Bluesky-on) kollektíva tavaly tárta fel, hogy mennyire kiterjdt a hagyományos orosz gyerekjátékról elnevezett "Matrjoska" nevű kampány nevű dezinformációs kampány (archiválva itt és itt).

Az elmúlt hetekben hasonló kampányra utaló jeleket lehetett felfedezni az új, amerikai Bluesky nevű közösségi hálózaton, amelynek a saját adatai szerint tavaly december végére mintegy 26 millió felhasználója volt (archivált link). Közülük sokan a kiábrándult, korábbi X-felhasználók közül kerültek ki.

Az AFP több tucat ilyen posztot is talált az elemzett adatok között, amelyek arra kérnek egyes sajtótermékeket, hogy tényellenőrizzenek bizonyos hamis tartalmakat. A csavar az, hogy a Bluesky-on, egyes posztok valódi médiumok tartalmait imitálják, más bejegyzéseknél pedig mesterséges intelligenciával érik el, hogy úgy tűnjön, mintha különböző egyetemek tették volna közzé a posztokat. 

A cél lényegében, úgy tűnik, mindig ugyanaz: kedvező színben feltüntetni Oroszországot és kritizálni az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást. A posztok visszatérő célpontja Emmanuel Macron francia elnök. 

A kampányban használt fiókok rendelkeznek az oroszbarát "botok", azaz a posztok elérésének mesterséges növelésére használt hamis profilok, minden jellemzőjével - írta egy posztban Eliot Higgins, a Bellingcat nyílt forrású nyomozócsoport társalapítója decemberben (archivált link itt és itt).

Akadémiai deepfake-ek

Az @antibot4navalny által összegyűjtött adatok felhasználásával az AFP mintegy 50 "Matrjoska" posztot azonosított.

A posztok jellemzően újra megosztott X-bejegyzések. A BlueSky sok, az X-szel (korábbi nevén Twitterrel) elégedetlen felhasználó menedékévé vált.

Valentin Châtelet, az Atlantic Council digitális igazsági kutatólaboratóriumának IT-biztonsággal foglalkozó munkatársa elmondta: "A művelet próbálja tesztelni, hogy hány embert tudnak elérni, és felmérni, hogy mennyire és milyen gyorsan szedik le posztjaikat a platformról" (archivált link).

Peter Benzoni, a German Marshall Fund of the United States agytröszt alatt működő Alliance for Securing Democracy (Szövetség a Demokrácia Védelméért) kezdeményezés adat- és kutatási elemzője szerint azzal, hogy a fiókok egyetemeknek adják ki magukat, "azt próbálják mutatni, hogy rendelkeznek a megfelelő kompetenciával, a Bluesky közönségéhez igazítva" (archivált link). A platform felhasználói ugyanis nagyrészt informatikai témákban naprakész, tájékozott és kritikus gondolkodású emberek.

Az egyik manipulált videóban a dél-franciaországi Aix-Marseille Egyetem professzora "az olimpiai játékok szervezésében elkövetett számos hibáról" beszél, amely "a francia gazdasági nehézségekkel" függ össze. Ezek a nehézségek pedig a videón lévő felirat szerint az "Oroszország elleni szankciók" miatt alakultak ki. 

A videó egy deepfake, aminek a hangját manipulálták. Az AFP az egyetem Instagram-fiókján megtalálta az október végén közzétett eredeti videót. 

A jogászprofesszor egyáltalán nem tesz említést a francia gazdaságról. Az előadó a videóban a 2024-es évét értékelte az egyetemi tanszék vonatkozásában.

Több tucat más videóban is hasonló a felállás: a szakértő szemben áll a kamerával, és az egyetem logója vagy neve szerepel a képsorokon. Miután néhány mondat elhangzik, illusztrációk következnek a médiából származó képek vagy stockfotók felhasználásával.

Egy másik videóban, amit az északkelet-angliai Sunderland Egyetem kampuszán forgattak, állítólag diákok és tanárok nyilatkoznak elismerően Oroszországról.

Ez a videó is hamisítvány. Az AFP által megnézett eredeti felvételen, egyáltalán nem esik szó Oroszországról.

 "Ipari" hamisítványok

"Ez azt jelzi, hogy a kampány sikeresen ipari szintre emelte a hamisított hangfelvételek gyártását, ami tükrözi az Oroszországból kiinduló különböző dezinformációs műveletekre jellemző általános tendenciát" - mondta Châtelet, az Atlantic Council munkatársa.

Châtelet a mostanit leginkább az olyan befolyásolási kampányokhoz hasonlította, mint a “Doppelgänger", amely nyugati médiumok honlapjának mímelésén alapul.

Az @antibot4navalny kollektíva megosztotta a Bluesky-on a dezinformációt terjesztő fiókok listáját, és felszólította a platform felhasználóit, hogy jelentse ezeket (itt archiválva).

Az AFP észrevette, hogy a lebukott posztok többségét törölték a platformról. Ez pedig arra ösztönzi a felhasználókat, hogy jelentsék a problémás tartalmakat. Úgy tűnik, hogy a Bluesky aktívan elkötelezett a dezinformáció elleni küzdelemben.

2023-ban a Bluesky moderátorai azt közölték, hogy abban az évben több mint 358 ezer bejelentést dolgoztak fel (itt archiválva).

Image
Pillanatkép a Bluesky moderálási számairól. Készült: 2024. január 16.

A Bluesky erőfeszítései "meglehetősen hatékonyak azt illetően, hogy eltüntessék a kampány posztjait a platformról" - tette hozzá a szakember, de azt is mondta, hogy a cég csak "reaktívan" végzi ezt. "A Bluesky-nak még be kell bizonyítania, hogy proaktívan képes felszámolni ezt a műveletet" - mondta Valentin Châtelet.

A címlapi kép cserélésre került
2025. január 15. A címlapi kép cserélésre került

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk