Hamis képek kezdtek el terjedni a Los Angelesben pusztító tűzvészről
- Megjelent: 2025. január 13., 16:45
- 5 perces olvasmány
- Szerző: Bill MCCARTHY, AFP Egyesült Államok
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Facebookon több olyan poszt is terjedni kezdett 2025 januárjában (például itt és itt), amelyeken a lángok övezik az ikonikusnak számító Hollywood-feliratot. Ugyanez a hamis kép egy blogbejegyzésben is megjelent, ami több mint 80 megosztást ért el 2025. január 9-e óta a Facebookon.
A fotó, és más, hasonló hamis képek angolul is terjedni kezdtek, például az X-en, az Instagramon, és a Facebookon.
A hamis képek aközben kezdtek el terjedni, amikor a gyorsan terjedő tűzvészek söpörtek végig Kalifornia államon, amelyben a 2025. január 13-i adatok szerint már legalább 24 ember meghalt és tízezreknek kellett elhagyniuk az otthonukat (itt archiválva).
A tüzek egyes pontokon a filmgyártásról és az ott lakó hírességekről ismert Hollywood Hills környékét is fenyegették, egyes utcákat evakuálni kellett és tűzoltó-helikoptereket is bevetettek.
De az AFP helyi újságírói január 13-én, tehát a hamis képek megjelenése után, személyesen is megbizonyosodtak róla, hogy a Hollywood-felirat nem sérült meg a tűzben. 2025. január 13-án továbbra sincs olyan hiteles híradás, amely szerint a feliratot elérte volna a tűz.
Az AFP egyik munkatársa a következő fotót készítette a feliratról 2025. január 9-én:
A helyi tűzoltóságnak rendszeresen frissített térképe van a tüzekről, melyen szerepelnek azok a területek, ahol kötelező vagy ajánlott az evakuálás. Január 13-án a térképen nem volt jelölve a Hollywood-tábla területe (itt archiválva). Az AFP nem talált megbízható jelentéseket arról, hogy a táblát veszélyeztetnék a tüzek. A Google Maps erdőtűz-térképe sem mutatja, hogy a tüzek január 13-án elérték volna ezt a területet. Kalifornia állam tűzriadótérképén a legközelebbi, „friss incidensként” (narancssárga terület) jelölt terület mintegy három kilométerre van a táblától (kékkel jelölve):
Jeff Zarrinnam, a Hollywood Sign Trust elnöke az AFP-nek küldött január 9-i e-mailjében azt is közölte, hogy a Griffith Parkot biztonsági okokból ideiglenesen lezárták, de a hollywoodi tábla "nem érintett és biztonságban van". A feliratot karbantartó és webkamerákat is üzemeltető szervezet az Instagramon azt írta, hogy a lángoló emlékműről készült képek hamisak (itt archiválva).
A Hollywood Walk of Fame publicistája is megerősítette, hogy a képek hamisítványok.
A GetReal Labs, egy deepfake detektálással foglalkozó cég több olyan képi anyagot is elemzett, amelyek azt állítják, hogy a tábla lángokban áll, és az AFP-nek küldött január 9-i e-mailben közölte, hogy ezek – legalábbis néhány esetben – mesterséges intelligenciával készültek.
A szakértők szerint a vizuális elemek egyértelműen arra utalnak, hogy a képek hamisak.
"Egy gondos vizuális vizsgálat nyilvánvaló szerkezeti ellentmondásokat tár fel az ikonikus hollywoodi felirattal kapcsolatban, beleértve a betűk alakjának és a környező struktúráknak az eltéréseit" – mondta Hany Farid, a Kalifornia-Berkeley Egyetem médiaszakértője és a GetReal Labs társalapítója egy nyilatkozatban (itt archiválva).
Siwei Lyu, a Buffalói Egyetem Igazságügyi Médialaboratóriumának igazgatója az AFP-nek elmondta, hogy az egyik képen a felirat betűi mögötti szerkezeti elemek rosszul vannak beállítva és el vannak torzulva a nevezetességről készült hiteles fotókhoz képest (itt archiválva).
Lyu elmondta, hogy saját deepfake detektáló algoritmusaik szerint a képeket valószínűleg olyan szöveges utasításból (prompt) képet készítő mesterséges intelligencia programok segítségével hozták létre, mint a Midjourney, a Runway vagy a Grok. A szakember rámutatott egy másik hamis tartalomban, egy videóban található hasonló következetlenségekre is. Azt is megjegyezte, hogy a felirat mögötti tornyok hiányoznak a klipből.
Egy harmadik hamis anyagban képen például a Grok, azaz az X közösségi médiához kapcsolódó mesterséges intelligencia chatbot vízjelét láthatjuk. A felhasználó, aki a jelek szerint először tette közzé ezt a képet, a további hozzászólásokban egyértelművé tette, hogy a képet mesterséges intelligencia segítségével hozták létre.
Egy újabb hamisítványt elsőként egy TikTok-felhasználó posztolt, aki a bemutatkozása szerint "grafikákat" és "videojeleneteket" készít. Egy hozzá tartozó Paypal-fiók leírásában a következőt olvasni: "Eredeti zenét, grafikákat és videojeleneteket készítünk" (itt archiválva).
A felhasználó nem sokkal azután törölte a videót megosztó eredeti TikTok-posztját, hogy az AFP megpróbált kapcsolatba lépni vele.
Az ötödik képen rosszul szerepel a Hollywood felirat, az utolsó "d" kétszer szerepel. Ezen a képen is megfigyelhető a Grok vízjele.
A hamis képek mellett az AFP angolul a tűzzel kapcsolatos hamis narratívákról is írt már.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk