
Ebben a klímavészhelyzetet tagadó "deklarációban" korábbi félrevezető állítások kerülnek ismét elő
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2022. szeptember 16., 10:22
- 12 perces olvasmány
- Szerző: Roland LLOYD PARRY, AFP Franciaország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Nincsen éghajlat-szükségállapot!" – írja egy magyar Facebook-bejegyzés, amit már több mint 300 ember osztott meg 2022. augusztus 27-e óta. A bejegyzés azt állítja "1100 tudós és szakértő figyelmeztetése" alapján, hogy az emberiség szerepe el van túlozva a klímaváltozásban, és a fő indok a változó klímára egy természetes körforgás. A szöveg azt is állítja, hogy az emelkedő széndioxid-szintek jót tesznek a Föld növényvilágának, és hogy a klímaváltozás nem játszik szerepet az egyre gyakoribb természeti katasztrófákban.
A szöveget más Facebook-felhasználók és egy olyan blog is megosztotta, amelyik rendszeresen oszt meg olyan tartalmakat, amelyeket az AFP Ténykérdés hamisnak talált.
Az úgynevezett "Világszintű Klímadeklaráció", amit a Facebook-bejegyzés idéz, már több nyelven is terjedni kezdett, például angolul, spanyolul és bolgárul. Az aláíró "tudósok és szakértők" száma 1000 és 1200 között mozog a különböző verziókban.

Olajipari kapcsolatok
A "Világszintű Klímadeklaráció" jelenleg terjedő változata egy 2020-ban kiadott verzió frissített kiadása. A szöveget a hollandiai központú Climate Intelligence ("Clintel") nevű szervezet adta ki, amelyet Guus Berkhout, egy nyugdíjazott geofizikus, aki korábban a Shell olajvállalatnál dolgozott, és egy Marce Crok nevű újságíró alapítottak.
A Clintel azt írja magáról, hogy "egy független alapítvány" az aláírókat pedig "szakértő tudósok széles választékának" nevezi. A Clintel és az alapítói rendszeresen osztanak meg olyan tartalmakat, amelyek megkérdőjelezik a klímavészhelyzetet vagy az ember okozta klímaváltozás tényét, írja a DeSmog nevű lap, amely 2006 óta ír a klímával és környezetvédelemmel kapcsolatos ügyekről, különös hangsúllyal a témában terjedő hamis és megtévesztő információkra.
Egy, a holland lapokban megjelent tényfeltáró anyag szerint (itt és itt), a Clintel-alapító Guss Berkhout egyes klímaszkeptikus munkáit olyan olajvállalatok támogathatták pénzzel, mint a Shell, az ExxonMobil, a BP, a Total és a Saudi Aramco. A Clintel alapítói tagadják ezt. "A Clintel soha egy centet sem kapott az olajvállalatoktól" – írta az AFP kérdésére Marcel Crok 2022. szeptember 2-án.
A holland médiában megnevezett olajcégek közül a Shell azt írta az AFP kérdésére, hogy "nincs tudomásuk róla", hogy támogatták volna Berkhoutot. Az ExxonMobil azt írta, hogy az állítás, miszerint anyagilag támogatták a Clintelt, "nem helytálló". A másik három cég nem kívánt nyilatkozni.

De legalább hét aláíróról kiderült, hogy dolgoztak a Shellnek, nyolc másik személy pedig az olajiparban volt tevékeny. Crok megerősítette az AFP-nek, hogy Berkhout maga is dolgozott a Shellnél "olyan 40 évvel ezelőtt". Ezen felül a listán szerepel még 13 olajipari mérnök, olajipari geológus, valamint számos bányászati szakember.
Számos aláírónak vannak kapcsolatai – vagy a listán is megemlítve, vagy máshol dokumentálva – olyan amerikai olajipari kötődésekkel rendelkező klímaszkeptikus csoportosulásokkal, mint amilyen a Heartland Institute, a Competitive Enterprise Institute és a Cato Institute.
Ezen csoportosulások mindegyike pénzt kapott az ExxonMobil olajipari óriásvállalattól, derül ki a Greenpeace által publikált adó és adományozási dokumentumokból (itt, itt és itt). Az ExxonMobilt azzal vádolják, hogy az olajipar védelmében megpróbálja aláásni a tudósok munkáját. A vádakat a cég tagadja.
Az aláírók között csak néhány klímaszakértő van
A Clintel weboldalán a deklaráció PDF-formátumú változatán mintegy 1200 aláírás szerepel 40 országból, néhány aláíró elhunytként van feltüntetve (mivel ők a nyilatkozat egy korábbi változatát írták alá), őket egy kereszt jelöli. 2022. szeptember 15-én a Clintel weboldalán az áll, hogy az aláírók száma az 1300-at is meghaladta.
Ahogyan azt alább részletesen is bemutatjuk, a listán szereplő emberek csak egy kis része tudós, és csak néhányan klímakutatók.
Az egyik aláíró Ivar Giaever, aki 1973-ban megosztott fizikai Nobel-díjat kapott a szupravezetők terén végzett munkásságáért. De nincs nyoma, hogy Giaevernek lennének klímával kapcsolatos tudományos publikációi, derül ki a tudományos anyagok digitális keresését lehetővé tevő Google Scholar oldalon végzett keresésből.
Az AFP számítása szerint a dokumentum aláírói közül mintegy 10 vallja magát kifejezetten klímakutatónak vagy -szakértőnek, azaz kevesebb mint egy százalék. A listán szerepelnek néhányan, akik saját bevallásuk szerint paleoklimatológusok vagy a légkörtudományok szakértői.
Az aláírók között nagyjából 40 geofizikus, 130 geológus, és 200 különféle mérnök szerepel, valamint számos matematikus, orvosdoktor és agrártudományi mérnök.

Más aláírók neve mellett olyan foglalkozások is szerepelnek mint halász, hivatásos pilóta, sommelier, zenész, ügyvéd, nyelvész, nyugalmazott tanár, urológus, pszichoanalitikus, és legalább hárman dolgoznak energetikai szakszervezetek képviselőjeként.
A klímakérdésekre szakosodott Climate Feedback tényellenőrző oldal elemzésében, amelyet a dokumentum egy korábbi változatán végeztek, a nyilatkozat az "elfogult" értékelést kapta. Az értékelést az oldal az aláírók között található nagyszámú olajipari dolgozóra hivatkozva adta. A Climate Feedback a deklaráció újabb kiadásáról is kiadott egy értékelést.
"Figyelembe véve a levélben szereplő helytelen állítások mennyiségét [...] meglepő, hogy '1200 szakértő és szakember' egyetért a tartalmával. De szemléletes megnézni, hogy az aláírók milyen szakmai végzettséggel rendelkeznek" – olvasható a Climate Feedback elemzése.
Az IPCC munkája a klímaváltozás terén
A "World Climate Declaration" egy egyoldalas összefoglalóból áll, a maradék mintegy harminc oldalon az aláírók neve szerepel. Az írás nem tükrözi azt a jól dokumentált tudásanyagot, ami 2022-ben a rendelkezésünkre áll a klímaváltozásról.
Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 721 szakértőt kért fel 90 országból, hogy szerzőként és szerkesztőként közreműködjenek a szervezet Hatodik Értékelési Jelentésében, amely három részben jelent meg 2021 augusztusa és 2022 áprilisa között.
Az IPCC jelentése a klímaváltozással kapcsolatos ismereteink legátfogóbb kiértékelése. Minden kiadás 3000 oldalra rúg, és a szerzők több száz tanulmányt dolgoztak fel, amelyek mind szerepelnek a hivatkozások között. A jelentés szerint "kétségbevonhatatlan" bizonyíték van rá, hogy az emberek okozzák a klíma melegedését a fosszilis tüzelőanyagok égetésével.
A közösségi médiában számos bejegyzés megkérdőjelezi, hogy tudományos konszenzus lenne arról, hogy az emberek okozzák a globális felmelegedést. De az elmúlt években kiadott három összegző elemzés a klímával kapcsolatos kutatásokról azt mutatja, hogy közel 100 százalékos tudományos egyetértés van a kérdésben (lásd itt, itt és itt).

Az IPCC feladata, hogy átvizsgálja a több ezer releváns tudományos kutatást, kiértékelje a legfrissebb adatokat, és egy kiegyensúlyozott összegzést tegyen a döntéshozók számára elérhetővé. A szervezetet 1988-ban a Meteorológiai Világszervezet (WMO) és az Egyesült Nemzetek Szövetségének Környezetvédelmi Programja (UNEP) hozták létre közösen. Az IPCC több ezer szakértővel dolgozik, köztük a légköri tudományok szakértői, oceanográfusok, gleccserkutatók, közgazdászok, és még sokan mások. A szervezet 2008-ban Nobel-békedíjat kapott.
Az IPCC három szakértői csoportra van osztva, amelyeket különböző kormányzatok és nemzetközi szervezetek jelöltek ki: az első csoport a globális felmelegedés tudományos bizonyítékait vizsgálja, a második a hatásait, a harmadik pedig lehetséges megoldásokon dolgozik a károk enyhítésére.
"Az IPCC szakértői kizárólag tudományosan ellenőrzött (peer-reviewed) kutatásokra alapozzák a munkájukat" – mondta el az AFP kérdésére Xavier Fettweis klímakutató 2022. augusztus 3-án. "Minden jelentéshez a tudósok csoportokban dolgoznak a különböző fejezeteken. Ezt követően a teljes tudományos közösség számára lehetővé teszik, hogy átnézzék a fejezeteket, és országonként találkozókra is sor kerül."
Az IPCC a teljes folyamatot elmagyarázza a weblapján: mi alapján választják ki a szerzőket, milyen dokumentumokkal dolgoznak, hogyan működik a kiértékelési rendszer, és hogy mi alapján hagynak jóvá jelentéseket.
A klímavészhelyzet fogalma például itt részletesen ki van fejtve az ENSZ Környezetvédelmi Programjának oldalán. António Guterres ENSZ-főtitkár 2022 áprilisában külön is megemlítette a fogalmat, amikor azt mondta: "Egy olyan úton vagyunk a globális felmelegedésben, amely a Párizsban elfogadott 1,5 fokos melegedés majdnem duplája felé vezet. Egyes kormányzatok és cégek mást csinálnak, mint amit mondanak. Egyszerűen szólva: hazudnak. És a következmények katasztrofálisak. Ez egy klímavészhelyzet."
Félrevezető állítások a klímáról, amiket már korábban cáfoltak
A fentebb említett tudományos konszenzus ellenére a deklaráció szövege azt sugallja, hogy a klímaváltozással kapcsolatban még számos vitatott kérdés van. "Nem a szakértők száma, hanem az érvek minősége számít" – olvasható az interneten terjedő szövegben.
A nyilatkozat, amely nem jelöl meg forrásokat, egy sor olyan állítást ismétel el a klímaváltozással kapcsolatban, amelyeket szakértők már megcáfoltak. Az AFP és más szervezetek már korábban számos állítást megcáfoltak a dokumentumban szereplő érvek közül.
- A jelenleg tapasztalt klímaváltozás nem a normális ciklus része
A Facebookon terjedő szöveg azt állítja, hogy "a Föld klímája már azóta változik, hogy a bolygó létrejött, és vannak természetes hideg és meleg fázisok. Tehát nem meglepő, hogy most egy meleg fázist tapasztalunk."
Az AFP-nek nyilatkozó szakértők már korábban kifejtették, hogy az elmúlt 150 évben tapasztalt emelkedés a globális hőmérsékletben abnormálisan meredek volt, és ezt az iparosodásból fakadó szén-dioxid-kibocsátás okozta.
Ed Hawkins, az angliai Readingi Egyetem klímatudományi professzora elmondta, hogy a jelenleg zajló felmelegedéshez mérhető hőmérséklet-ingadozásra az elmúlt 10 ezer évben nem volt példa.
Az az érv, amely szerint a jelenleg zajló felmelegedés normális, mivel mindig lehetett tapasztalni emelkedéseket és csökkenéseket az évezredek folyamán, "buta logika", mondta Mike Lockwood, aki szintén a Readingi Egyetemen dolgozik mint a világűr környezetfizikájának kutatója. "Természetesen igaz, hogy a múltan emelkedett és csökkent a hőmérséklet, de ez nem ok arra, hogy azt feltételezzük, hogy a jelenlegi változásnak ugyanazok az okai, mint a régebbieknek" – mondta Lockwood.
Ez a trend a lenti grafikonon is látható, amely az IPCC 2021 augusztusi jelentésében jelent meg.

- Az IPCC előrejelzései nem elrugaszkodottak
Az interneten terjedő dokumentum azt állítja, hogy "a világ sokkal kevesebbet melegedett, mint ahogyan azt az IPCC megjósolta az emberi tevékenységen alapuló modellek alapján... A klímapolitika pontatlan modelleket vesz alapul".
A valóság azonban az, hogy az első jelentéstől kezdve az IPCC előrejelzései kifejezetten pontosnak bizonyultak, mondta Xavier Fettweis az AFP-nek 2022 augusztusában. "Ha megnézzük az IPCC előrejelzéseit a 2001-es és a 2007-es jelentésekből, akkor az ott megjósolt felmelegedés pont az, amit látunk" – mondta a klímaszakértő ebben az AFP-cikkben.
A Carbon Brief elemzéséből kiderül, hogy egyes modellek alacsonyabb felmelegedést jeleztek, mások többet, mint amit tapasztaltunk, de mindegyik előrejelzés olyan felszíni hőmérséklet-emelkedést jelzett előre 1970 és 2016 között, ami nagyjából megfelel annak, ami a valóságban is történt. A szakértők ebben a cikkben kiálltak a klímamodellek mellett.
Az IPCC hatodik jelentésének első fejezetében a tudósok egy grafikonon hasonlították összes az előrejelzéseket más klímatudósok előrejelzéseivel, mint amilyen Syukuro Manabe vagy James Hansen, és a valóságban feljegyzett adatokkal. Azt lehet látni, hogy az előrejelzések meglehetősen jól megjósolták a hőmérsékletet, az eltérés 0,2 Celsius-fok alatt maradt.
- A növények csak korlátozott mennyiségben tudják a CO2-t feldolgozni
A Facebookon terjedő szöveg azt is állítja, hogy "a több CO2 jót tesz a természetnek, zöldíti a bolygónkat", valamint hogy "a légkörben található plusz CO2 elősegíti a bolygó biomasszájának növekedését".
A szén-dioxid önmagában nem veszélyes, de ha megnő a koncentrációja a légkörben, akkor ugyanúgy hozzájárul a globális felmelegedéshez, mint a metán vagy a nitrogén-dioxid, amelyek szintén üvegházhatású gázok.
"Ahogy a Föld melegszik a napsugárzástól, hőt bocsát ki, amely visszasugárzik az űrbe. Az üvegházhatású gázok megakadályozzák, hogy távozzon ez a hő, kicsit úgy mint egy takaró. Minél több ilyen gáz van, annál vastagabb a takaró. Ezért nő a hőmérséklet" – magyarázta el Sonia Seneviratne a zürichi Svájci Szövetségi Technológiai Intézet professzora az AFP-nek 2022 júniusában.
Ez az emelkedés a Föld hőmérsékletében ártalmas és veszélyes hatással van a biodiverzitásra, a népességre, a mezőgazdaságra és a vízforrásokra.
Az AFP német tényellenőrző csapatának nyilatkozó szakértők elmondták, hogy a növények csak korlátozott mértékben képesek a szén-dioxid-többletet feldolgozni, és megszenvedik a klímaváltozás hatásait.
A növények csak akkor tudnak hatékonyan felhasználni több CO2-t, ha más növekedési tényezők, mint a víz, fény és az ásványi anyagok megfelelő mértékben hozzáférhetők, magyarázta el az AFP-nek 2022. augusztus 24-én Eckhard George a berlini Humboldt Egyetem professzora, aki a növények tápanyagfiziológiáját tanulmányozza. A növények által lekötött CO2-többlet messze van attól, hogy elégséges legyen az emberek által okozott kibocsátás ellensúlyozására, mondta el George. Tehát a növekedő szén-dioxid szinteket nem oldja meg a CO2 növényekre gyakorolt hatása, mint ahogyan azt szöveg állítja. "Az egyensúly nem megfelelő" – tette hozzá a szakértő .
- A természeti katasztrófák gyakrabban fordulnak elő a globális felmelegedés miatt
A "deklaráció" azt is állítja, hogy "nincs statisztikai bizonyíték rá, hogy a globális felmelegedés növelné a hurrikánok, áradások, aszályok és hasonló természeti katasztrófák számát vagy erejét".
Az Időjárás Attribúciós Világszervezet (WWA) a történelmi adatok elemzésével kiszámolta, hogy számos katasztrófa gyakrabban fordul elő a klímaváltozás miatt, köztük az áradások és a viharok. A szervezet módszereiről részletesebben ebben az erdőtüzekkel foglalkozó AFP-cikkben lehet olvasni.
Az ENSZ alá tartozó Meteorológiai Világszervezet szintén azt mutatta ki egy 2021. augusztusi jelentésében, hogy az elmúlt 50 évben ötszörösére nőtt a természeti katasztrófák száma, aminek részben a klímaváltozás és az extrém időjárás az oka, valamint a bejelentést lehetővé tevő technika fejlődése. Az időjárási, klimatikus és vízzel kapcsolatos veszélyhelyzetek tették ki az összes katasztrófa 50 százalékát, a jelentett halálesetek 45 százalékát, és a gazdasági kár 74 százalékát a jelentés szerint 1970 és 2019 között.
A Carbon Brief 2022 augusztusi elemzése több mint 500 szélsőséges időjárási eseményt vizsgált meg, és arra jutottak, hogy több mint a 70 százalékuk nagyobb eséllyel vagy intenzitással fordult elő az ember okozta klímaváltozás miatt.
Ezen felül az IPCC szakértői a legfrissebb jelentésükben arra hívják fel a figyelmet, hogy a globális felmelegedés hatásai – amelyeket már az elmúlt években is tapasztalni lehetett – gyakrabban és nagyobb intenzitással fognak megjelenni, ha ebben az ütemben folytatódik a klímaváltozás.
Az AFP tényellenőrző szolgálata már számos a klímaváltozással kapcsolatos hamis és megtévesztő információt cáfolt angolul és magyarul is.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk