Ez a videó, amin egy férfi látszólag a húspultra vizel egy boltban, megrendezett


A közösségi médiában 2023 decemberében hollandul, valamint magyarul és németül is terjedni kezdett egy videó, amin állítólag azt látni, ahogyan "egy fiatal férfi disznóhúsra vizel" egy holland szupermarketben. A videón hollandul azt hallani, hogy az elkövető azért teszi ezt, "mert nem eszik disznóhúst". A felvétel hamar virális lett, és több nyelven is dühös hozzászólásokhoz vezetett, amelyekben a felhasználók a muszlim közösséget támadták. A videó készítője azonban az AFP-nek elmondta, hogy az egész csak egy tréfa volt, és a valóságban a felvételen szereplő férfi nem vizelt rá a hústermékekre. A szerző azt is elmondta, hogy már egy sor hasonló videót is készített eltérő helyszíneken. A szupermarket tulajdonosa, egy kiskereskedelmi lánc azt nyilatkozta, hogy nem érkezett panasz ilyen incidensről egyik üzletükből sem.

"Haver, te túl radikális vagy. Csak azért, mert nem akarsz disznóhúst enni? Hűha! Mi nem eszünk disznóhúst" – mondja egy férfihang részben hollandul, részben angolul egy, a közösségi médiában terjedő videóban. A videón hollandul a "Hol van az Albert Heijn biztonsági szolgálata?" feliratot olvasni (az Albert Heijn egy népszerű üzletlánc Hollandiában).

A videó 2023. december közepén több millió megtekintést ért el a közösségi médiában, miután több olyan fiók is megosztotta azt az X-en, amik már korábban is terjesztettek megtévesztő tartalmakat.

A videó olyan címekkel terjed a közösségi oldalon, mint: "Egy fiatal férfi disznóhúsra pisil az Albert Heijnben" hollandul (itt archiválva) vagy "Egy kultúra-gazdagító disznóhúsra vizel Hollandiában" németül (itt archiválva).

A felvételt Geert Wilders holland politikus is megosztotta (itt archiválva). Wilders annak a muszlimellenes holland szabadságpártnak, a PPV-nek a vezetője, ami a 2023 novemberi hollandiai választásokon a mandátumait megduplázva első helyet ért el.

A videó magyarul is terjedni kezdett a közösségi médiában, egy magyar Facebook-poszt a videóval például 2023. december 18. óta 28000 megtekintést ért el. Bár a poszt megjegyzi, hogy nem egyértelmű, hogy a férfi valóban a húsra vizelt-e vagy sem, a kommentelők közül sokan, úgy tűnik, azt gondolták, hogy tényleg megtette. Volt aki, azt írta, hogy a videón szereplő férfit "fejbe kellene lőni".

Hollandul és angolul is születtek olyan hozzászólások a videóval kapcsolatban, amik a muszlim közösséget támadták. Más holland felhasználók egyszerűen azzal érveltek, hogy a férfit meg kell büntetni a “tettéért” (itt és itt).

A videó szerzője azonban 2023. december 20-án az AFP-nek küldött privát üzenetben az Instagramon, valamint egy ugyanezen a napon közzétett Youtube-videóban is elmondta, hogy a videón szereplő férfi valójában nem vizelt rá a csomagolt húsra, és hogy a felvétel egy átverésvideó-sorozat része volt, amiket ő készített.

A holland Albert Heijn szupermarketlánc szóvivője 2023. december 20-án az AFP-nek küldött e-mailben közölte, hogy bár a vállalat tud a videóról, és látták is azt, de nem kaptak panaszt arról, hogy bármi ilyesmi tényleg megtörtént volna egy üzletükben.

Image
A megtévesztő kontextusban megosztott videó a Facebookon. A képernyőmentés 2023. december 22-én készült.

A videó megrendezett

A videóban csordogáló folyadék hangját lehet hallani, de ez észrevehetően hangosabb, mint a hangsáv többi része. A videóban látható hústermékeken pedig nem látni semmilyen folyadékot, még annál a résznél sem, ahol a férfi úgy tesz, mintha vizelne.

A felvételen látható, különböző termékeken lévő szereplő logókból tudni, hogy a felvétel tényleg egy Albert Heijn szupermarketben készült.

A videó legkorábbi verzióját, amit az AFP-nek egy kulcsszavas internetes keresés segítségével sikerült megtalálnia, 2023. december 15-én posztolta egy, magát Danny Derix nevező felhasználó az Instagramon és a TikTokon. Az AFP nem tudta kideríteni, hogy tényleg ez-e a felhasználó valódi neve, aki a közösségi médiában “buurtwachtt”, azaz “szomszédság-figyelő” néven posztol.

A felhasználó egy Instagram-sztoriban 2023. december 19-én egy rövid felvételt tett közzé, amelyben így kommentálta a virális videót: "Tudjátok, mennyi erőfeszítés kell ahhoz, hogy minden nap felébredjünk és egy olyan jó ötlettel álljunk elő, mint a disznóhúsra pisilés? Tudjátok, hogy ez mennyi erőfeszítésbe kerül? Nekem van a legnehezebb munkám a világon.”

A felhasználó egy másik élő videója az Amszterdamtól északra fekvő Zaandam városában készült. Mindkét Instagram-sztori 24 óra után eltűnt, mielőtt archiválni tudtuk volna őket.

Az Instagram-profilján tovább keresgélve az AFP több más olyan videót is talált, amelyekben egy, a húspultos videóban szereplő férfire hasonlító személyt látni, amint látszólag különböző helyeken, például egy edzőteremben vizel (itt és itt).

Az AFP megkereste a videókat megosztó felhasználót, hogy további információkat kapjuk a jelenleg az interneten terjed felvételről.

A felhasználó 2023. december 20-án egy Instagram-üzenetben megerősítette az AFP-nek, hogy ő a videók készítője: "A videón látható személy egy barátom. Ezt a videót 2023. december 13-án vettük fel. Hollandiában készült egy élelmiszerboltban (Albert Heijn XL) Zaandam városában. A videó teljesen hamisítvány. Soha nem pisilt a húsra vagy bármi ilyesmi, beeffekteltem egy vizelési hangot, és az eredeti videó alá vágtam. A cél az volt, hogy megmutassam a világnak, milyen könnyű álhíreket készíteni és igazságként terjeszteni".

"A ‘Buurtwacht' nevű Youtube-csatornámon publikálni fogom az összes bizonyítékot" – írta.

2023. december 20-án 17:30-kor a felhasználó feltöltött egy előre felvett videót a Youtube-ra (itt archiválva), amit később a közösségi oldalán is megosztott. A videóban nagyjából 15 perc alatt elmagyarázza, hogy hogyan készítette el a négy videóból álló sorozatot, és hogyan adott a videókhoz hangot, például egy rejtett vizes palack használatával, vagy különböző tárgyakra vizet öntve. A videóban azt állítja, hogy meg akarta tréfálni az embereket, és látni akarta, hogyan terjed a hamis információ.

A videók készítője a Youtube-on megosztott felvételben elmondja: "Azért készültek ezek, hogy megmutassuk, hogy az interneten bármi lehet hamisítvány. Világossá akarjuk tenni az emberek számára, hogy milyen könnyű hamis híreket vagy hamis videót terjeszteni. Ebben a videóban még vizes palackot sem használtunk. Ez szó szerint egy hangeffekt, amit a WC-ben vettem fel az iPhone-ommal, és az eredeti videó alá helyeztem, amit az Albert Heijnben vettünk fel".

Az AFP megkereste az Albert Heijn szupermarketláncot is, hogy megtudjuk, meg tudják-e erősíteni, hogy a videó az egyik üzletükben készült. Angela Stoelinga a cég médiakapcsolatokért felelős részlegének munkatársa 2023. december 20-én emailben a következő választ adta: "Láttuk a videót. Ennek alapján belső vizsgálatot végeztünk. Nem kaptunk ezzel kapcsolatos panaszról szóló bejelentést az üzleteinkből".

A szupermarket nem közölte, hogy a húsértékesítésre volt-e hatással a videó azóta, hogy virális lett.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk