Az influenza egy fertőző vírusos betegség, nem a szervezet "méregtelenítési" folyamata

Az influenza egy fertőző légúti betegség. Több szakértő is elmondta az AFP-nek, hogy az influenza egy olyan vírusfertőzés, amelynek nincsenek előnyei az emberi szervezet számára, ellenben veszélyes is lehet. A súlyos esetek néha kórházi kezelést igényelnek, de akár halálos kimenetelűek is lehetnek. A közösségi médiában több nyelven, köztük magyarul is terjednek olyan posztok, melyek tévesen azt állítják, hogy az influenza egy "természetes méregtelenítési folyamat", nem pedig betegség.  

Miközben a téli influenzaszezon számos európai országban, köztük Magyarországon is fokozott fertőzéseket hoz, a vírusos betegséggel kapcsolatos téves információk is terjednek a közösségi médiában. 

"Az influenza a szervezet természetes méregtelenítési folyamata, amely a sejtek túlzott mérgezésére reagál. Soha nem volt gyógymód az influenzára, mert az influenza a gyógyszer" – olvasható magyarul egy képen, amit 2023 októbere óta már több mint 990-szer osztottak meg a Facebookon. Az ugyanilyen szövegű Facebook-posztok 2024 januárjában is aktívan terjedtek a közösségi médiában.

A Facebook-bejegyzés egy bizonyos "Dott. Herbert Sheldonnak" tulajdonítja a kijelentést.

Más közösségi média posztok, mint például ez a magyar, Facebook-bejegyzés, vagy ez a svájci Telegram-poszt hasonló módon azt állítják, hogy az influenza "a természet leghatékonyabb módszere az egészség helyreállítására". A svájci poszt az idézetet Herbert Sheldon helyett Herbert Sheltonnak tulajdonítja, és azt állítja, hogy az idézet egy 1944-es "Influenza" című cikkből származik.

Image
Egy Facebook-poszt a hamis állítással. 2024. január 5-én készült képernyőkép

Az AFP kiderítette, hogy az Egyesült Államokban tényleg élt egy bizonyos Herbert Shelton, aki az 1920-as évektől kezdve évtizedeken át alternatív egészségügyi módszereket népszerűsített, és azt sugalmazta, hogy az influenzát nem vírusok okozzák, valamint hogy a betegség nem fertőző. Ezek mellett Shelton a böjtölést hirdette gyógymódként az influenzára. 

Shelton ellen a pályafutása során többször is bírósági eljárás indult az általa népszerűsített gyógymódok miatt. Sikeresen beperelték egy páciens 1978-as halála miatt. 

Virológusok elmondták az AFP-nek, hogy az influenzát vírusok okozzák, és a betegséget komolyan kell venni. 

"Semmilyen vírusfertőzés sem jótékony" – mondta el Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusa, a Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai laboratóriumának munkatársa az AFP-nek 2024. január 4-én emailben. "A vírusfertőzéseknek számos azonnali (akut) és hosszútávú (krónikus) hatása lehet" – írta a szakember. 

Az influenzát vírusok okozzák, és veszélyes lehet a szervezetre

Több szakértő is hangsúlyozta az AFP-nek, hogy az influenza egy vírusok által okozott betegség, nem pedig a szervezet természetes folyamata.  

Kemenesi Gábor elmondta, hogy az influenzát okozó vírusokról sok konkrétumot tudunk. "Az influenzavírusok az Orthomyxoviridae víruscsaládba tartoznak, és négy csoportra oszthatók: alfa, béta, gamma és delta influenzavírusokra. Ezek közül a megbetegedések száma és az emberi szervezet fogékonysága szempontjából az úgynevezett szezonális influenzavírusok emelkednek ki, amelyekkel évről évre találkozhatunk, és az évszaktól függően más-más törzsek vannak túlsúlyban" – mondta az AFP-nek, hozzátéve, hogy az első emberi influenzavírust 1933-ban írták le brit tudósok, amikor sikerült laboratóriumban izolálniuk egy influenza A-törzset. 

Az influenzavírusokról elektronmikroszkópos képek is rendelkezésre állnak. Egyes influenzavírusoknak pedig a genetikai kódja is elérhető az interneten.  

Image
Egy influenzavírus képe a Texasi Egyetem honlapjáról. A képernyőkép 2024. január 5-én készült.

Boldogkői Zsolt, a a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Orvosi Biológiai Intézetének vezetője az AFP-hez január 4-én eljuttatott e-mailben "szamárságnak" nevezte a közösségi médiában megjelent állításokat, hozzátéve:, hogy az influenzát az "influenzavírusok okozzák".  

Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) leírása (archivált link) szerint az influenza "az orrot, a torkot és néha a tüdőt megfertőző influenzavírusok által okozott fertőző légúti megbetegedés", ami enyhe vagy súlyos betegséget okozhat, és időnként halálhoz vezethet.

Ulrike Protzer, a Müncheni Műszaki Egyetem Virológiai Intézetének igazgatója arra is rámutatott, hogy az emberek gyakran tévesen más vírusokat is "influenzának" neveznek, és hogy a kifejezés a vírusok egy meghatározott csoportjára vonatkozik.

"Az igazi influenzát az influenzavírus okozza" – írta a szakértő az AFP-nek egy január 4-i emailben. "Ennek is vannak különböző formái, de mind az influenzavírus családjába tartoznak" – írta Protzer. 

Influenzaszezon Európában

Néhány európai országban jelenleg a szezonális influenza és más légzőszervi megbetegedések számának ugrásszerű növekedése tapasztalható, például Belgiumban, ahogyan arról a Politico itt írt, és Spanyolországban ahogyan arról az AFP is beszámolt (archiválva itt és itt).

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ 2023. december 15-i jelentése megjegyzi, hogy a 2023. év 48. hetében bejelentett légúti fertőzések többségét Covid-19 okozta, de egyes országokban az influenza száma is emelkedőben volt (archivált link). 

A magyar Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) legfrissebb jelentése szerint 2023. december 18. és 24. között az országban 33 700-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel (archivált link).

Az Központi Statisztikai Hivatal kutatói egy 2020-as tanulmányukban úgy becsülték, hogy az általuk vizsgált legutóbbi évben, a 2016/17-as szezonban az influenzával összefüggő halálesetek száma Magyarországon mintegy 5000 volt (archivált link).

Az influenza nem a szervezet "méregtelenítési" folyamata

Az interneten terjedő hamis állítások szerint az influenza jót tesz a szervezetnek. Ez az állítás a szakértők szerint teljesen hamis. A legtöbb tünet, amit tapasztalunk, a szervezetünk immunválaszának köszönhető, és a betegség veszélyes is lehet.

"Az influenzavírusok hatással vannak a tüdőre és más szervekre" – mondta Protzer.  "Egy súlyos influenzaévben a német nyelvterületen legalább annyian halnak meg valódi influenzában, mint közlekedési balesetben" – tette hozzá. 

Ha megnézzük a német statisztikákat, látható, hogy a Robert Koch Intézet szerint (itt archiválva) a 2017/2018-as influenzaszezonban az influenzával kapcsolatos halálesetek becsült száma meghaladta a 25 ezret, míg az éves közúti baleseti halálesetek száma több mint egy évtizede 5000 alatt van az országban (itt archiválva).

Boldogkői Zsolt azt is hozzátette, hogy "influenza nem hasznos, érdemes elkerülni főleg idős korban és immunbetegeknek." 

Kemenesi Gábor rámutatott, hogy az 1918-as influenzajárvány 50-100 millió ember halálát okozta, akik többnyire 20 és 40 év közöttiek voltak. Ez volt az úgynevezett "spanyolnátha", egy H1N1 típusú influenzajárvány – írja a WHO honlapja.  

Kemenesi azt is elmagyarázta, hogy az emberek gyakran összekeverik azt a tényt, hogy egy bizonyos kórokozó egy bizonyos változatával szemben immunitás alakul ki a betegséget követően, azzal az elképzeléssel, hogy az immunrendszerük egésze valahogyan erősebbé válik a betegség által. 

"Ez egy tévhit, amely figyelmen kívül hagyja az alapvető biológiai és orvosi ismereteket, mivel a fertőzés sokféleképpen befolyásolhatja a szervezetünket, és súlyos állapotokhoz vezethet" – mondta. 

Amint azt az amerikai CDC is írja, egy bizonyos kórokozóval szemben védettséget lehet szerezni fertőzéssel vagy védőoltással, az immunrendszert általában viszont például a cigaretta letételével vagy több testmozgással lehet erősíteni (archivált link). 

Image
A 2020. október 13-án készült képen a 2020-2021-es influenza elleni vakcinát tartalmazó fecskendő látható az észak-franciaországi Lille-ben.

Ki volt Herbert Shelton?

Az AFP megpróbált többet megtudni a közösségi médiában terjedő idézet forrásáról. Rákeresve a "Dott. Herbert Sheldon" kifejezésre további olyan, többek között olasz nyelvű bejegyzéseket találhatunk, amelyek szerint az influenza a szervezet "méregtelenítési" folyamata. 

Bár az idézet többek között magyarul és németül is terjed, valószínűleg az olasz posztok jelentek meg előbb, mivel a többi változatban szintén feltűnik a "Dott." kifejezés, ami az olasz "dottore", azaz "orvos doktor" rövidítése. 

Egyes Facebook-posztok, amelyeket magyar felhasználók osztottak meg, német és magyar szöveget is tartalmaznak. Ezekben a posztokban a hamis állítás, miszerint szerint az influenza egy méregtelenítési folyamat azzal az állítással keveredik, hogy a betegség "az egészség helyreállításának természetes módja". 

Egyes posztok "Herbert Sheldon"-nak, mások "Herbert Shelton"-nak tulajdonítják az idézeteket, ahogyan azt ez az olasz tényellenőrző cikk is megjegyzi. 

A bejegyzések egy részeWilliam Herbert Sheldon amerikai pszichológus képét használja illusztrációként, ahogyan az alábbi képernyőkép-összehasonlításban is látható:  

Image
Herbert Sheldon amerikai pszichológus fotója a hamis állítást tartalmazó egyik Facebook-bejegyzésben (balra), valamint Sheldon a St. Louis-i Washington Egyetem honlapján. A képernyőképek 2024. január 8-án készültek.

Más posztok egy másik fotót használnak, amelyek látszólag a szintén amerikai Herbert McGolfin Sheltont ábrázolják, aki elutasította a modern orvosi kezeléseket és gyógyszereket.

Herbert Shelton képe az Evening Star című amerikai újság 1956-os számában is megtalálható, ahol "természetgyógyászként" és a "Vegetáriánus Párt" elnökjelöltjeként írnak róla (archivált link). Első sorban a hamis állítás német változataiban jelenik meg egy hasonló kinézetű férfi képe:

Image
Egy Facebook-poszt a hamis állítással és egy 1956-os Evening star cikk, amelyben Herbert Sheltont említik. A képernyőképek 2024. január 8-án készültek.

Az AFP-nek nem sikerült megtalálnia az influenzáról szóló hamis állításokban használt pontos idézeteket. Viszon Shelton "Influenza" című cikkét megtaláltuk a Shelton válogatott írásait tartalmazó "Getting Well" című kötetben.

A cikk megkérdőjelezi az influenza létezését valamint azt a tényt is, hogy a betegséget vírus okozza. Shelton az írásban az orvosokat azzal vádolja, hogy megölik a betegeket azzal, hogy azt tanácsolják nekik, hogy a gyógyulásuk elősegítése érdekében étkezzenek bőségesen. Shelton ehelyett a böjtöt ajánlja, mint a betegségből való felépülés módját. 

Shelton azt írja a cikkben, hogy nincs szükség kezelésre, mert a szervezetnek nincs szüksége külső segítségre a betegségek leküzdéséhez: "Nincs szükséged kezelésre. A láz, a gyulladás, a köhögés stb. jelenti a gyógyulási folyamatot. Csak álljunk félre az útjukból, és engedjük, hogy elvégezzék a munkájukat. Ne próbálj segíteni a természetnek - neki nincs szüksége a te szánalmas segítségedre - csak azt kéri, hogy ne avatkozz bele".

Shelton egy 1960-ban megjelent könyvében bírálta az oltásokat, és a mögöttük álló tudományt "babonának" nevezte. Az oltások hatékonyságát és biztonságosságát megkérdőjelező weboldalak többször is hivatkoznak Sheltonra, például ebben a cikkben, ami szintén egy állítólag általa írt, az influenzáról szóló cikket idéz. Az weboldal szerint a cikk a Shelton által alapított Hygienic Review című folyóiratban jelent meg 1944-ben. Az AFP itt sem tudta megerősíteni, hogy a weboldalon található idézetek valóban Shelton 1944-es cikkéből származnak-e.

Herbert Shelton egy Shelton's Health School nevű klinikát is működtetett, ami 1981-ben zárt be. Egy bírósági dokumentum szerint Sheltont és a társát arra kötelezték, hogy fizessenek 837 000 dollárt egy olyan férfi özvegyének, aki 1978-ban a klinikán halt meg "súlyos kiszáradásban és alultápláltságban".

A döntés elleni fellebbezést 1984-ben elutasították. A fellebbviteli bíróság döntésének összefoglalójában (itt archiválva) az eredeti ügyet is összegzik. Ebből kiderül, hogy Sheltont és társát gondatlanságban és súlyos gondatlanságban találták bűnösnek. A fellebbviteli bíróság dokumentuma azt is megjegyzi, hogy a klinikán három másik ember is meghalt hasonló körülmények között.

Az influenza elleni védekezés módjai

Kemenesi Gábor szerint az influenza hatékonyan megelőzhető védőoltással, mivel a vakcina a vírussal ellentétben kontrollált és biztonságos módon mutatja be az immunrendszer számára az adott vírustörzset.

"Maszkviselés, megfelelő kézhigiénia és tünetek észlelésekor elkülönülés a vírus terjedésének megakadályozására" – mondta el a szakértő az AFP-nek.

Az első influenza elleni vakcinát 1945-ben engedélyezték szélesebb körű használatra – írja az Egészségügyi Világszervezet (WHO), hozzátéve, hogy a kutatók hamar felismerték, hogy a következő influenzaszezonokban a régi vakcinák hatástalanná válnak, mivel a vírustörzsek mutálódnak.

"Az influenzavírusok evolúciójának és megjelenésének nyomon követésére irányuló erőfeszítések napjainkban is folytatódnak, és a tudósok mind a szezonális, mind a potenciálisan világjárvánnyal fenyegető influenzatörzseket figyelemmel kísérik" – áll a WHO oldalán.

A CDC szerint az influenza elleni védőoltás az adott törzstől függően "40-60 százalékkal csökkentheti annak kockázatát, hogy az influenza miatt orvoshoz kelljen fordulni", továbbá csökkentheti a kórházi kezelés vagy a halálozás esélyét (archivált változat).

A szezonális influenza megelőzésére szolgáló vakcinák hatékonyságát és biztonságosságát vizsgáló 231 randomizált, kontrollált vizsgálatot elemző 2022-es szisztematikus áttekintése megerősítette, hogy az influenza elleni védőoltások "jelentősen csökkentik a laboratóriumban igazolt influenza előfordulását gyermekek, felnőttek és az idősek körében" (itt archiválva). 

A Covid-19-hez hasonlóan influenza esetén is rendelkezésre állnak vírusellenes gyógyszerek, amelyek enyhíthetik a tüneteket és csökkenthetik a szövődmények kialakulásának esélyét. Ezeket a gyógyszereket általában olyan embereknek írják fel, akiknél "nagyobb a kockázata a súlyos influenza szövődményeinek", például az asztmában, cukorbetegségben vagy szívbetegségben szenvedőknek (itt archiválva). 

"A valódi influenza ellen védőoltással lehet védekezni, és a kezeléshez is vannak gyógyszerek, ha a fertőzést korán felismerik" – mondta Protzer, a Müncheni Egyetem munkatársa az AFP-nek. A szakértő hozzátette, hogy a nátha ellen "nem lehet védőoltással védekezni, mivel egyszerűen túl sokféle vírus okozza. A maszk viselése azonban mindkettő ellen segít."

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk