Trump alaptalanul vádolja Harrist, hogy MI-vel hamisította meg a támogatóit mutató képet

Donal Trump amerikai elnökjelöltet már régóta megszállottan foglalkoztatja a politikai rendezvényeken összegyűlő tömegek mérete. A republikánus elnökjelölt legutóbb 2024 augusztusában hozta fel a témát, amikor azzal vádolta meg demokrata riválisát, Kamala Harrist, hogy mesterséges intelligenciával hamisított képeket a tömegről, ami egy Michigan állambeli kampányrendezvényén összegyűlt. Ezt azonban cáfolják a detroiti eseményről készült fotók és videók, többek között az AFP munkatársai részéről, akik jelen voltak a helyszínen. Digitális törvényszéki szakértők szerint a kérdéses képen nem látszik az AI manipulációjának nyoma. Magyar felhasználók is terjeszteni kezdték ezt a hamis állítást, Trumpot idézve, vagy éppen az eseményről készült manipulált videót posztolva.

„Észrevette valaki, hogy Kamala CSALT a reptéren? Nem volt senki a gépnél, és ő 'meg MI-zte', és az úgynevezett követői hatalmas 'tömegét' mutatta, DE AZOK NEM IS LÉTEZTEK!” – írta Donald Trump republikánus elnökjelölt 2024. augusztus 11-én a saját közösségi oldalon, a Truth Social-ön. „Egy karbantartó a repülőtéren leleplezte, miután észrevette a hamis képeket a tömegről, miközben nem volt ott senki, amit később az alelnöki gép tükörszerű fényezésének tükörképe is megerősített. Harris egy CSALÓ" – írta a volt elnök. 

Image
Pillanatkép a Truth Social oldalról, 2024. augusztus 12.

Trump egy másik bejegyzésben hozzátette: „Nem volt ott senki!” 

A vádakra azután került sor, hogy a volt amerikai elnöknek egy megváltozott helyzettel kell szembenéznie a közelgő választásokon: Joe Biden regnáló elnök visszalépett a versenytől, és az beállt az alelnöke, Kamala Harris mögé.

Az augusztus 7-i Harris-kampányrendezvényről (itt archiválva) szóló állítások végigfutottak a teljes jobboldali és összeesküvés-elmélet hívő ökoszisztémában a közösségi médiában, és végül Donald Trumphoz is eljutottak, aki egy konzervatív véleményvezér Chuck Callesto X-posztját osztotta meg. Callesto a posztjában arra fókuszált, hogy a repülőgép tükröződése szerinte bizonyítja, a felvételeket manipulálták. Hasonló angol nyelvű bejegyzések, amelyek szerint a repülőgép tükröződése bizonyítja, hogy a tömeg hamis volt, más platformokon, többek között a Facebookon is elterjedtek.

A hamis állítások magyarul is terjedni kezdtek 

Magyar felhasználók is elkezdték terjeszteni Trump hamis állítását Callesto bejegyzésével együtt.

Ugyanezzel a hamis állítással néhány magyar felhasználó egy olyan videót is megosztott, amin azt látni, hogy Harris ugyanezen az eseményen egy látszólag üres reptérre száll ki a repülőgépből, majd egy villódzó effektust követően hirtelen "megjelenik" a tömeg.

A videó sarkában azonban a „szatíra” felirat mellett egy német oldal logója volt látható. A rendszeresen deepfake videókat posztoló szatirikus német oldal a Harris-videó egy szerkesztett változatát posztolta az X-en, arra célozva a bejegyzésben, hogy ha ők meg tudták ezt csinálni, akkor mások több erőforrással biztosan tudnak ilyen tömegeket hamisítani.

A magyar felhasználók kontextusból kiragadva kezdték terjeszteni a videót. Ezek a felhasználók, úgy tűnik, azt gondolták, hogy a videó valódi bizonyíték arra, hogy a Harris-gyűlésen a tömeget meghamisították. 

Image
A Snickers für Linkshänder X-posztja, és a Fox News oldala. A képernyőképek 2024. augusztus 14-én készültek

A manipulált videó és a republikánus irányultságú Fox News amerikai hírcsatorna által megosztott felvételek (itt archiválva) összehasonlítása egyértelműen azt mutatja, hogy ugyanarról az eseményről van szó. A Fox News által megosztott hosszabb videón a tömeg látható a leírással: „felvétel a kifutó mögött álló tömegről”.

A német oldal által megosztott videón ráadásul a manipuláció egyértelmű jelei láthatók: az valóságban mozdulatlan lépcső fokai látszólag felfelé futnak, mintha egy mozgólépcsőről lenne szó.

Számos bizonyíték van a tömeg valódiságára 

A mesterséges intelligencia gyors fejlődése felgyorsította a hamis képek és más dezinformációk online terjedését, miközben világszerte fontos választásokat tartanak. De az az állítás, hogy Harris hamisította a detroiti tömeget, hamis. A közönség több ezer emberből állt (itt archiválva), és ott volt az AFP videós újságírója is, akik megtöltöttek egy egész hangárt, valamint a kifutópálya egy részét, hogy lássák Harrist, és azt alelnök-jelöltjét, Tim Walzot.

Image
Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke és 2024-es választások demokrata elnökjelöltje megérkezik egy kampánygyűlésre a detroiti Metropolitan repülőtéren a michigani Romulusban, 2024. augusztus 7-én. (AFP / JEFF KOWALSKY)
Image
Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke és 2024-es válsztások demokrata elnökjelöltje beszédet mond egy kampánygyűlésen a detroiti Metropolitan repülőtéren a michigani Romulusban, 2024. augusztus 7-én (AFP / JEFF KOWALSKY)

Számos más médiumélő felvételei és fotói, valamint a résztvevők különböző szögekből készített fotói is megmutatták a közönség méretét, amelyről Trump azt állította, hogy nem is létezik (archiválva itt, itt, ittitt és itt). 

Image
Az eseményről készült videó az X-en, amelyen látható a tömeg. 2024. augusztus 14-én készült képernyőmentés

A gyűlésen részt vevő demokraták közül néhányan megosztották saját fotóikat a helyszínről, és gúnyolódtak Trumpon a posztjai miatt ( itt archiválva).

„Megtisztelő, hogy bárki is készítette azt az AI-képet, amelyen 15 000 izgatott demokrata üdvözli @kamalaharris-t és @tim_walz-t Detroitban, volt olyan kedves, hogy engem is feltett a pulpitusra” – írta Lavora Barnes, a Michigani Demokrata Párt elnöke az egyik ilyen posztban az X-en ( itt archiválva).

Az AFP megkereste a Trump-kampányt, de a cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz.

Nincs nyoma, hogy MI-vel készült volnaa kép

Úgy tűnik, hogy a  szóban forgó fotót, aminek Trump megkérdőjelezte a hitelességét, először Harris egyik kampánytisztviselője tette közzé, aki az X-en azt írta, hogy egy másik munkatársától kapta a képet (itt archiválva).

Harris kampánystábja nem reagált az AFP megkeresésére.

A Harris-kampánystáb azonban a BBC-vel a kép eredeti példányát – amely ránézésre sötétebb, mint az interneten keringő és Trump által is említett, kissé túlexponált változat. Harris kmapánystábja elmondta a BBC-nek, hogy képet „AI semmilyen módon nem módosította” (itt archiválva). A BBC arról számolt be, hogy a kampányfotó metaadatai megerősítették, hogy a fotó nagyjából akkor készült, amikor Harris megérkezett az augusztus 7-i eseményre.

„Ez egy valódi fotó egy 15 000 fős tömegről, akik Harris és Walz miatt voltak ott Michiganben” – írta a Harris-kampány hivatalos kampányoldala az X-en (itt archiválva).

Az AFP nem tudta ellenőrizni, hogy esetleg nem lett-e a kép fényereje megnövelve, hogy így ellensúlyozzák azt, hogy a tömeg a hangár árnyékában állt. A szakértők szerint ez lehetett az oka, hogy a képen furcsák a fényviszonyok, amit egyesek tévesen az MI-manipuláció jeleként értelmeztek. 

Hany Farid, a Kaliforniai Berkeley Egyetem digitális törvényszéki szakértője augusztus 12-én az AFP-nek küldött üzenetében elmondta, hogy gyanúja szerint „az egyetlen módosítás egyszerű fényerő/kontraszt és talán élesítés volt”. 

Farid szerint azonban a mesterséges intelligencia nyomainak azonosítására tervezett két modell nem talált bizonyítékot a technológia használatára ( itt archiválva).

A Drexel Egyetem munkatársa, Matthew Stamm szintén elemezte a képet az AFP számára, és egy augusztus 12-i e-mailben azt írta, hogy speciális szoftvere „nem talált bizonyítékot arra, hogy a képet mesterséges intelligencia készítette volna”.

A képen látható nézők közül néhányan a gyűlésről készült más képeken is láthatóak ( itt archiválva).

Image
2024. augusztus 12-én készült képernyőmentés az X-ről az AFP által kiemelt részekkel
Image
2024. augusztus 12-én készült képernyőmentés az MLive.com-ról az AFP által kiemelt részekkel

A tükröződés a gépen

A szakértők szerint a tömeg valószínűleg azért nem tükröződik közvetlenül a repülőgép oldalán, mert az távol állt a közönségtől, valamint a géptest felszínének beesési szöge miatt, nem pedig azért, mert senki sem volt jelen, ahogy Trump állította.

„Egy olyan domború felület esetében, mint a repülőgép teste, a felület felett és alatt lévő tárgyak láthatóak a leginkább és dominálnak a visszaverődésben” – mondta Farid. „A távolabb és középen elhelyezkedő tárgyak összenyomódnak és kevésbé láthatók.”

A helyszínen készült videók és fotók ( itt archiválva) azt mutatják, hogy a közönséget kordonok korlátozták. 

„Úgy tűnik, hogy a tömeg jelentős távolságra van a repülőtől” - mondta Stamm. „A képalkotási szög és az a tény, hogy a repülőgép törzse ívelt, kombinációja miatt a repülőgép törzsén és a hajtóművön megjelenő visszaverődés a közvetlenül a repülőgép előtt lévő földet mutatja.”

 Farid azt is megjegyezte, hogy a gép a nézőhöz képest látszólag ferdén áll. „Mivel a kamera olyan messze van, a visszaverő felületnek még egy kis forgása is jelentős elmozdulást okoz a visszavert képben” – mondta a szakember.

Az egyik épület például, ami a visszaverődésen látható, úgy tűnik, hogy az az épület, ami amellett a hangár mellett állt, ahol a tömeg összegyűlt.

Image
Pillanatkép a Truth Social oldalról, 2024. augusztus 12.
Image
Kamala Harris amerikai alelnök és 2024-es demokrata elnökjelölt és alelnökjelöltje, Tim Walz minnesotai kormányzó megérkeznek egy kampánygyűlésre Michigan államban, 2024. augusztus 7-én (AFP / JEFF KOWALSKY)

Az AFP egyéb, a 2024-es választásokkal kapcsolatos tényellenőrzései itt olvashatóak.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk