Az Atlanti-óceán egyenlítő mentén tapasztalható lehűléséről szóló jelentés nem cáfolja az éghajlatváltozást

A Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) 2024-ben rekordsebességgel csökkenő felszíni hőmérsékletet mért az Atlanti-óceánban, az Egyenlítő térségében. Azok az internetes posztok viszont félrevezetőek, amelyek szerint ez a tény cáfolja az éghajlatváltozás hatásait. A méréseket publikáló kutató az AFP-nek elmondta, hogy a közösségi médiában megjelent bejegyzések eltorzítják a megállapításait, és a tudósok szerint a szélesebb körű tendencia azt jelzi, hogy az óceánok világszerte egyre melegebbek.

“Miután a tudósok az Atlanti-óceán ‘forrongó’ felszíni hőmérséklete miatt pánikoltak, most amiatt jöttek zavarba, hogy az Atlanti-óceán rekord sebességgel hűl” – áll egy 2024. augusztus 21-i Facebook-bejegyzésben

Az Atlanti-óceán egyenlítői régiójának ilyesfajta lehűlése komoly fejtörést okozott a tudósoknak. A közösségi médiában viszont sokan megtévesztő módon arra használták ezt a hírt, hogy megkérdőjelezzék a globális klímaváltozás tényét. Számos nyelven terjedni kezdtek a fentihez hasonló állítások angolul, franciául és görögül is. 

Image
2024. augusztus 27-i képernyőmentés egy Instagram-posztról
Image
2024. augusztus 27-i képernyőmentés egy Facebook-posztról

Ezek a félrevezető posztok a legújabb példái azoknak az állításoknak, amelyek szerint az éghajlatváltozás  túlzás vagy átverés - annak ellenére, hogy tudományos konszenzus van arról, hogy az emberi tevékenység felmelegedést okoz a Földön.

Egyes posztok képernyőképeket tartalmaznak egy cikkről, amelynek címe “Az Atlanti-óceán rekordsebességgel hűl, és senki sem tudja, miért”. A New Scientist augusztus 19-én publikálta a cikket a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) megállapításai alapján.

A NOAA augusztus 14-i publikációja (archivált link) azt ismerteti, hogy a szokatlanul meleg tél és tavasz után az Atlanti-óceán egyenlítői részén 2024 nyarán az átlagosnál hidegebb volt a tengerfelszíni hőmérséklet (SST). 

“A megfigyelések óta a keleti egyenlítői Atlanti-óceán térségében még soha nem váltott át ilyen gyorsan egyik extrém időjárási esemény a másikra” – áll a jelentésben.  

Franz Philip Tuchen, a jelentés szerzője az AFP-nek elmondta (archivált link), hogy az online állítások “félreértelmezések”, amelyek azt sugallják, hogy az egész Atlanti-óceán hidegebb a normálisnál, de ez nem következik az ő megállapításaiból.  

Tuchen hozzátette, hogy a megállapításai nem cáfolják a globális felmelegedést.

“Erre az Atlanti-óceán egyenlítői részén tapasztalt hideg eseményre nem a globális felmelegedés csökkenő mértékének jeleként kell tekinteni, hanem inkább egy rövid távon mért kilengésként, amely a globális felmelegedés mellett tapasztalható” – írta az AFP-nek Tuchen egy augusztus 22-i e-mailben. 

Az AFP megkereste a New Scientist cikkének szerzőjét, hogy kommentálja a félreértést. Válasz nem érkezett, de a brit lap augusztus 22-én erre módosította a cikk címét: “Az Atlanti-óceán egy része rekordsebességgel hűl” (archivált link).

A normális lehűlés “felerősödése”

Tuchen a NOAA-s cikkében azt írta, hogy ha az átlag alatti hőmérséklet augusztus után is fennáll, akkor a jelenséget Atlanti-óceáni La Niñának fogják tekinteni. Ez egy természetes éghajlati mintázat hidegebb szakasza, amely hasonló a Csendes-óceánon tapasztalható, nagyobb El Niño és La Niña jelenségekhez (archivált link).

Az egyenlítői Atlanti-óceán tengerfelszíni hőmérsékletét általában könnyű előrejelezni, mivel az egy szezonális ciklust követ. Azonban a térség vizei időnként az átlagosnál melegebbek vagy hűvösebbek lehetnek, ami Atlanti-óceáni El Niño vagy La Niña kialakulásához vezet. Ezek ingadozásokat okozhatnak az időjárási mintázatokban.

“Ez a potenciálisan fennálló Atlanti-óceáni La Niña [...] a szokásos lehűlés felerősödésének tekinthető, amely minden évben az év ezen időszakában jelentkezik” – mondta Tuchen.

Image
2024. augusztus 27-én készült képernyőkép a NOAA cikkéből származó grafikonról, amely az atlanti Niño és Niña mintákat mutatja

2024 elején, a tengerfelszíni hőmérséklet hirtelen csökkenése előtt az egyenlítői Atlanti-óceánon a mérések a legmagasabb értékeket mutatták az átlaghoz képest, 1982 óta.

Tuchen az AFP-nek elmondta, hogy az egyenlítői Atlanti-óceánon kívül számos régióban továbbra is melegebb van az átlagosnál. 2024 júniusában a NOAA más kutatói szerint az óceán északi része “lázas” (archivált link).

Az óceánok felmelegedése

Michael McPhaden, a NOAA oceanográfusa (archivált link) az AFP-nek elmondta, hogy az Atlanti-óceáni La Niña esetleges fennállása nem jelenti azt, hogy a globális felszíni vagy tengeri hőmérséklet csökkenőben lenne.

“Az egyenlítői Atlanti-óceánon tapasztalható lehűlés nem mond ellent annak a ténynek, hogy 2024 júliusa volt a valaha mért legmelegebb hónap a Földön, ami annak köszönhető, hogy az üvegházhatású gázok koncentrációja könyörtelenül emelkedik a légkörben” – írta McPhaden az AFP-nek egy augusztus 22-i e-mailben.

A NOAA szerint a globális felszíni átlaghőmérséklet 2024 júliusában 1,21 Celsius-fokkal volt magasabb a XX. századi átlagnál (archivált link).

Az óceánok is melegednek, ami növeli a légkör páratartalmát és instabilabb időjárást eredményez (archivált link). 

2024 márciusában a Kopernikusz, az Európai Unió Föld-megfigyelési programja (archivált link) új rekordot jelentett a tengerfelszín átlagos hőmérsékletéről, amely az északi és déli sarok figyelembevétele nélkül 21,07 Celsius-fok volt. 

2023-ban és 2024-ben a NOAA adatai szerint - amelyeket a Maine-i Egyetem dolgozott fel (archivált link) - a globális tengerfelszíni hőmérsékleti átlagok rekordszintűek voltak.

Image
Világtérkép a tengerfelszíni hőmérséklet anomáliáiról 2024 júliusában a Kopernikusz C3S/ECMWF adatai szerint (AFP / Nalini LEPETIT-CHELLA, Maud ZABA)
Image
Képernyőkép a Maine-i Egyetem által a NOAA tengerfelszíni hőmérséklet-adataival létrehozott grafikonról. Készült: 2024. augusztus 22-én

Bár a kutatók még mindig vizsgálják az éghajlatváltozás El Niño és La Niña jelenségre tett hatásait, a kutatások szerint az emelkedő hőmérséklet súlyosbíthatja jelenségek következményeit (archivált link).

Az AFP további tudósításai itt olvashatók az éghajlatváltozással kapcsolatos dezinformációkról.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk