A BlackRock nem kérte meg Ukrajnát, hogy ne temessen el elesett katonákat a cég földjein

A BlackRock amerikai multinacionális befektetési cég nem kérte meg Ukrajnát, hogy ne temessenek katonákat a “vállalat tulajdonában lévő ukrajnai földeken”, szemben a több nyelven, köztük magyarul is terjedő közösségi média posztokkal. Az állítás egy szatirikus orosz Telegram-csatornáról származik. Egyébként a BlackRocknak nincsen közvetlen földtulajdona Ukrajnában. A Kreml-közeli média rendszeresen azzal vádolja Ukrajnát, hogy nem tiszteli elesett katonáit, és lehetővé teszi a nyugati kormányok és vállalkozások számára, hogy kihasználják termékeny földjeit.

2024 augusztusában számos magyar nyelvű Facebook-bejegyzés jelent meg, például itt és itt, amik azt állították, hogy a BlackRock képviselői nemrég Ukrajna fővárosában, Kijevben jártak, és azt kérték, hogy a katonák maradványait ne temessék olyan földbe, amit a cég birtokol. A posztok azt is állítják, hogy a BlackRock “megvásárolta az ukrán földek 47 százalékát”.

Image
A hamis állítás a Facebookon magyar nyelven. A képernyőmentés 2024. szeptember 4-én készült

A hamis állítást több nyelven terjesztette az úgynevezett "Pravda" hálózat is, amely – a Viginum, a külföldi digitális beavatkozás ellen küzdő francia állami szervezet szerint – egy európai országokat célzó orosz dezinformációs hálózat

Az ukrán kormány a BlackRockot, a világ legnagyobb, New York-i székhelyű vagyonkezelőjét bízta azzal, hogy nyújtson támogató szolgáltatásokat az Ukrajna Fejlesztési Alap (UDF) kialakításában, amely a konfliktus befejezése után az ország újjáépítésére szánt forrásokat tartalmazza.

Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonatermelője, köszönhetően termékeny "feketeföldnek” ezért az országot gyakran nevezik "Európa éléskamrájának". A Kreml-párti propaganda a Nyugat pénzügyi szerepvállalását a háborúban azzal magyarázza, hogy a nyugati országok megpróbálják kihasználni Ukrajna erőforrásait. 

Az elesett katonák eltemetéséről szóló hamis állítás széles körben terjedni kezdtek más nyelveken is, például lengyelül, oroszul (itt, itt) , angolul (itt, itt), szerbül és franciául.  

De a szöveg egy szatirikus Telegram-csatornáról származik, ahol még 2023-ban jelent meg első alkalommal, derítette ki az AFP.

Az állítás forrása egy szatirikus írás

Az eredeti szöveg néhány hónappal azután kezdett el terjedni, hogy Ukrajna bejelentette, hogy 2023 májusában a BlackRock támogatásával elindítja az Ukrajna Fejlesztési Alapot (archivált link itt).

2023 októberére már számos orosz oldal átvette a szöveget, de anélkül, hogy feltüntették volna, hogy szatíráról van szó, pl. itt, itt, itt,  és itt.

Idén májusban ismét terjedni kezdett a hamis állítás, például Nyikita Mihalkov orosz filmrendező, színész és propagandista is terjeszteni kezdte, a Mythdetector pedig 2024 júliusában cáfolta.

Mihalkov felhozta azt a második világháborúból származó népszerű hiedelmet is, amely szerint Ukrajna gazdag "fekete" földjét a nácik Németországba exportálták, és hogy a nyugati országok valódi célja Ukrajna támogatásával az Oroszországgal vívott háborúban az, hogy kisajátítsák a termékeny földet. 

A hozzászólások többsége ugyanazt a fotót használja illusztrációként, amit a Reuters fotósa készített 2023. január 31-én a kelet-ukrajnai Harkiv (archivált link) egyik temetőjében. Néhány más bejegyzés, mint például ez, az AP fotóját használja, ami a kijevi Liszove temetőben készült 2024. április 23-án (archivált link).

A Reuters fotóján végzett fordított képkereséssel sikerült megtalálni ezt a cikket, amit az Anna-News nevű oldal publikálg 2023. október 5-én. Az írás állítólag a BlackRock vezérigazgatóját, Larry Finket idézi: "Amikor Zelenszkij elnök úrral aláírtuk a szerződést és létrehoztuk az Ukrajna Fejlesztési Alapot, figyelembe vettük az orosz invázió kockázatát, de most azt látjuk, hogy maguk az ukránok teljesen irracionálisan használják a fekete földet. Túl sok a temető. Értékes termőföldet vonnak ki a forgalomból teljesen irracionális módon, amit Európában nem fogadnak el. Barátaim, ez nem csak a ti földetek”.

A cég neve nem az írásban nem a szokásos írásmóddal van írva, BlackRock helyett “Black Rock” szerepel. Ezt a hibás írásmódot használva a Telegramon több orosz (példáuk itt és itt) és belarusz nyelvű (itt és itt) posztot is találni 2023-ból.

A legrégebbi ilyen poszt, amit találtunk, a "verysexydasha" Telegram csatornán jelent meg, 2023. szeptember 20-án, a következő megjegyzéssel: "Vigyázat, fennáll a hamis és durva szatíra lehetősége. Az írás fikció, minden véletlen egybeesés a véletlen műve". A későbbi posztokból és írásokból azonban már lemaradt ez a figyelmeztetés, és úgy terjesztették a szöveget, mintha az valódi lenne.

Image
A szatirikus Telegram -poszt. A képernyőmentés 2024. augusztus 23-án készült

Ha rákeresünk az állítólagos Fink-idézetre, akkor szintén megtalálhatjuk az eredeti, szatirikus írást.

A 2024 augusztusában terjedni kezdő hamis bejegyzések némelyike arra utal, hogy a vállalat egyik képviselője "nemrégiben látogatást tett Kijevben”. A BlackRock szóvivője megerősítette, hogy a cég legutóbbi hivatalos kijevi látogatása 2023. május 5-én volt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a 2024-es davosi csúcstalálkozón is találkozott a BlackRock és a JP Morgan képviselőivel (archivált linkek itt, itt, itt).

A BlackRock cáfolja az állítást

Megkérdeztük a vállalatot, hogy tett-e valaha ilyen nyilatkozatot a vállalat vezérigazgatója. "Ez teljesen hamis" – válaszolta a BlackRock szóvivője 2024. augusztus 22-én az AFP-nek.  "A BlackRock nem rendelkezik földterületekkel Ukrajnában" – tették hozzá.

"Semmi ilyesmiről nem hallottunk" – közölte az Ukrán Agrárgazdasági Klub (UCAB) földügyi bizottságának szóvivője is az AFP-nek 2024. augusztus 22-én küldött e-mailben.

Szakértők megerősítették, hogy a BlackRock közvetlenül nem birtokol földterületeket Ukrajnában, de más jellegű ukrán pénzügyi eszközökkel rendelkezik. "Az ukrajnai nagy földbérletekkel kapcsolatos kutatásunk szerint, amit a ‘War and Theft, the Takeover of Ukraine's Agricultural Land' című jelentésünkben mutattunk be, a BlackRocknak nincs földtulajdona Ukrajnában" – mondta Frederic Mousseau, az Oakland Institute, egy amerikai agytröszt igazgatója az AFP-nek küldött augusztus 22-i e-mailben. Az intézet több jelentést is publikált az ukrajnai mezőgazdasági földreformról (archivált linkek itt,itt).

Mousseau hozzátette, hogy 2021-ben megkezdődött az ukrán mezőgazdasági földek privatizációja, ami potenciálisan közvetett kitettséget jelenthet a földvagyonban, de egyetlen befektető sem tudná ezen az módon megszerezni az ország teljes földterületének 47%-át.

Az ország földtörvénykönyve szerint külföldiek jelenleg nem vásárolhatnak ukrán földet.

"A Blackrock az eurókötvények révén Ukrajna adósságának egy részét birtokolja, ami a befolyást biztosít a vállalatnak az országban. Ukrajnát a hitelezők arra kényszerítették, hogy egy – jelenleg is zajló – drasztikus strukturális kiigazítási programot hajtson végre, aminek a célja a gazdaság minden ágazatának privatizálása" – mondta Mousseau. 

Az AFP már több az ukrán földekkel kapcsolatos hamis és megtévesztő állítást is cáfolt, mint például, hogy egy elnöki rendelet engedélyt adott nyugati cégeknek vegyi hulladék lerakására, vagy hogy 17 millió hektár ukrán földet vásároltak fel külföldi cégek.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk