Téves idézet terjed az orosz nemzeti bank elnökétől egy új fizetési rendszerrel kapcsolatban

2024 januárjában egy orosz tisztviselő azt nyilatkozta a médiának, hogy "20 országból 159 külföldi résztvevő" csatlakozott az orosz SPFS rendszerhez, ami a SWIFT banki rendszer orosz alternatívája. Augusztusban több médium, köztük az orosz állam által finanszírozott RT is, rosszul idézte ezt a kijelentést, és tévesen azt állította, hogy 159 "ország" készül csatlakozni egy "új BRICS fizetési rendszerhez". A BRICS a feltörekvő gazdaságok tömbje, amelynek eredeti tagjai Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika. Az RT később korrigálta a tudósítását. Úgy tűnik, hogy a cikkek és posztok összekeverik az orosz SPFS-t a BRICS Pay nevű, egy alternatív fizetési rendszer felépítésére irányuló BRICS-kezdeményezéssel. A BRICS Pay szóvivője az AFP-nek elmondta, hogy nincs tudomásuk arról, hogy 159 ország akarna csatlakozni a kezdeményezéshez. 

"159 ország készen áll az új BRICS fizetési rendszer bevezetésére" – olvasható egy 2024. augusztus 16-án megjelent magyar blogbejegyzés címében. A bejegyzés azt állítja, hogy Elvira Nabiullina, az orosz központi bank elnöke szerint "159 ország áll készen arra, hogy a BRICS-fizetési rendszerét átvegye."

Ugyanez a hamis állítás jelent meg a Vadhajtásokon is, ahol többen a hozzászólások között azt írták, hogy ezek után Magyarországnak ki kell lépnie az EU-ból, és csatlakoznia kell a feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-blokkhoz, aminek az alapító tagjai Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika. A BRICS 2024-ben kibővült további országokkal is (itt archiválva).

"Azonnali HUXIT, belépés a BRICS-be!" – írta valaki. "Az új világrend elsöpri az USA-t, és az Uniót! Hajrá! Huxit azonnal!" – kommentálta valaki más.

Ugyanez a hamis állítás már terjedni kezdett kínai, román, bolgár, német és szlovák nyelven Az állítás néhány héttel a következő BRICS-csúcstalálkozó előtt kezdett el terjeni, amelyet 2024. október 22-24. között tartanak az oroszországi Kazanyban.

A magyar kormány rendre azzal érvel az Oroszországgal és Kínával ápolt szoros kapcsolat mellett, hogy arra számítanak, Ázsia át fogja venni a világ vezető gazdasági szerepét a Nyugattól. Orbán Viktor a 2024. június 27-i tusványosi  beszédében is megemlítette a BRICS-országokat: "Ázsia lesz a világ meghatározó központja. [...] Már a formáikat, a platformjaikat is megalkották. Van ez a BRICS nevű képződmény, ahol már ők vannak …"

Image
A hamis állítás magyarul a Facebookon és egy honlapon. A képernyőképek 2024. szeptember 10-én készültek

Oroszország rohamtempóban fejleszteni kezdte a hazai pénzügyi infrastruktúráját, beleértve a banki átutalások SPFS rendszerét és a Mir kártyás fizetési rendszert azután, hogy Putyin ukrajnai háborúja miatt a Nyugat leválasztotta a nagy orosz bankok egy részét a SWIFT globális fizetési rendszerről.

A BRICS-országok a nemzetközi pénzügyi intézmények, például a Világbank és az IMF lehetséges alternatíváin gondolkoznak. Moszkva arra buzdítja a BRICS-országokat, hogy vezessenek be közös fizetési rendszert, és fokozzák a tagok nemzeti valutáinak használatát a kereskedelemben, hogy így szabaduljanak meg a dollártól.

Az úgynevezett BRICS Payt – a BRICS-tagországok közös kezdeményezését egy "több pénznemet használó digitális nemzetközi fizetési rendszer" létrehozására – 2018-ban jelentették be. Azt ígérik, hogy a rendszer képes lesz a "különböző formátumok közötti fizetési üzenetek konvertálására". A kezdeményezés szerint a BRICS Pay támogatni fogja az SPFS, a SWIFT és a kínai CIPS rendszereket is. A kezdeményezés honlapján nincs róla információ, hogy a rendszer mikor lesz működőképes.

Az orosz SPFS viszont már működik, és nem azonos a BRICS Pay-jel. Úgy tűnik, hogy a hamis hozzászólások és cikkek összekeverik a kettőt. 

A hír, miszerint 159 ország csatlakozott a BRICS fizetési rendszerhez, hamis. Ez egy 2024. januári cikk félreértelmezése, ami Elvira Nabiullina orosz központi bank elnökét idézi, aki azt mondta, hogy "20 országból 159 külföldi résztvevő" csatlakozott az orosz SPFS-rendszerhez.

Cikkek, amik helytelenül "159 országról" írtak

A hamis magyar blogbejegyzés a "Watcher.guru" 2024. augusztus 16-i cikkét idézi, amely nem ad forrást az állításhoz.

A cikk egyes részei azonban ránézésre megegyeznek a Szputnyik orosz állami médiatársaság 2024. január 30-i beszámolójával (archivált link), ami arról tudósított, hogy Moszkva tárgyalásokat folytat az SPFS integrációjáról más BRICS-országokkal.

Elvira Nabiullina, az orosz központi bank elnöke a Szputnyiknak elmondta, hogy "[az SPFS rendszer] a SWIFT alternatívája." Továbbá hozzátette: "Hasonló infrastruktúra létezik néhány más országban is. Tárgyalásokat folytatunk az ilyen platformok együttműködéséről, de itt fontos a partnereink érdeklődése és technikai felkészültsége".

A Watcher.guru pedig a következőt írta augusztusban: "Nabiullina szerint a rendszer »a SWIFT alternatívája«. És azt is hozzátette, hogy »hasonló infrastruktúra létezik néhány más országban is. Tárgyalásokat folytatunk az ilyen platformok együttműködéséről, de itt fontos a partnereink érdeklődése és technikai felkészültsége«"

Image
A Szputnyik januári cikke és a watcher.guru írása. 2024. szeptember 11-én készült képernyőképek

A Szputnyik jelentésében azonban a következőket is olvashatjuk: "[Nabiullina] hozzátette, hogy 20 országból 159 külföldi résztvevő már csatlakozott az orosz rendszerhez".

A Watcher.guru viszont elferdítette az orosz jegybankelnök szavait: "Az orosz jegybank elnöke, Elvira Nabiullina szerint 159 ország áll készen arra, hogy a BRICS fizetési rendszerét elfogadja, amikor az életbe lép".

2024. szeptember 10-én a Watcher.guru egy másik cikket is közzé tett "A BRICS megerősíti, hogy 159 résztvevő fogja bevezetni az új fizetési rendszert" címmel, anélkül, hogy az eredeti cikket kijavították volna. Ez a cikk már "159 résztvevőről" beszél, de úgy tűnik, hogy még mindig összekeveri a BRICS Payt az orosz SPFS-szel.

Az SPFS-t tényleg használja néhány külső ország is: az orosz rendszert többek között örmény, kubai és kazahsztáni bankok is használják, jelentette márciusban a TASZSZ hírügynökség (archivált link). 

A BRICS Pay szóvivője az AFP-nek szeptember 6-án elmondta, hogy "nincs tudomásuk arról, hogy 159 országban terveznék a bevezetést, ahogyan azt a félrevezető közösségi média posztok írták. [...] A BRICS Pay munkálatai valóban haladnak, de ez egy fokozatos és lépcsőzetes fejlődés lesz".

AZ RT a "159 ország" részt "résztvevőkre" javította

Ahogy azt ebben az AFP tényellenőrzésében is olvasni, ugyanez az állítás terjedni kezdett már X-en is, kínai nyelven. Ezek a posztok az orosz állam által finanszírozott RT (Russia Today) médiavállalat egy posztjára vezethetőek vissza.

Az AFP a kínai posztokban található videón fordított videókeresést végzett, így sikerült megtalálni az RT hivatalos Weibo (kínai közösségi médiaoldal) fiókján közzétett helyesbítést, amelyben tisztázzák, hogy tévesen írták azt, hogy "159 ország fogadja el az új BRICS-fizetési rendszert" (archivált link).

Image
Az RT által kiadott helyesbítés. (Automatikus fordítás) 2024. szeptember 10-én készült képernyőmentés

"2024. augusztus 17-én a Russia Today (RT) a hivatalos Weibo fiókján közzétett egy hírt: »159 ország fogja bevezetni az új BRICS fizetési rendszert«. Az ellenőrzés után kiderült, hogy ez álhír volt" – írta az RT augusztus 22-én. "Elnézést kérünk a pontatlan információ közzétételéért" – tette hozzá a médium.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk