Trump kampánya is terjeszti a háziállatokat elrabló bevándorlókról szóló alaptalan pletykákat
- Megjelent: 2024. szeptember 12., 14:58
- 6 perces olvasmány
- Szerző: Daniel FUNKE, AFP Egyesült Államok
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
“Hónapokkal ezelőtt felvetettem már azt a – haiti illegális bevándorlókkal kapcsolatos – problémát, miszerint a bevándorlók csak megcsapolják a szociális ellátásokat és általában véve káoszt okoznak az Ohio állambeli Springfield városában” – írta J.D. Vance republikánus alelnökjelölt a 2024. szeptember 9-i X-bejegyzésében. “A bejelentések szerint ellopták és megették a helyiek háziállatait ezek az emberek, akiknek nem lenne szabad ebben az országban tartózkodniuk. Hol van ilyenkor a határcárunk?” Trump és Vance rendszeresen így nevezik (archivált link) Kamala Harris alelnököt, demokrata elnökjelöltet azt állítva, hogy ő a felelős a határvédelemért.
A Fehér Házért versengő jelöltek első és valószínűleg egyetlen televíziós vitája (archivált link) előtt Trump több posztban is utalt a vádakra a Truth Social nevű közösségi platformján, igyekezve szembeállítani bevándorlási álláspontját Kamala Harris demokrata elnökjelöltével. Harris ugyanis támogatja, hogy a haiti bevándorlók humanitárius tartózkodási engedélyt kapjanak.
Az állítólagos ügyről Donald Trump a szeptember 10-i elnökjelölti vitán is említést tett (archivált link). Trump úgy fogalmazott: “Springfieldben a bevándorlók megeszik a kutyákat és a macskákat. Megeszik a helyiek háziállatait.”
Más konzervatív törvényhozók, tisztségviselők és influenszerek, valamint a Fox News és Elon Musk is ráharaptak a haiti migránsokról szóló pletykákra azért, hogy Trump jelöltségét népszerűsítsék.
“Védjük meg a kacsáinkat és a cicáinkat Ohióban!” – posztolta szeptember 9-én az Egyesült Államok képviselőház Igazságügyi bizottságának republikánus tagjaihoz tartozó hivatalos X-fiókja. A posztban egy mesterséges intelligenciával generált kép szerepel, amelyen a volt elnök éppen egy kacsát és egy cirmoscicát ment meg.
Az állítások, amelyek az X-en, a Facebookon, az Instagramon, a Threads-en és a TikTok-on terjedtek, úgy tűnik, hogy a “Springfield Ohio Crime & Information” nevű Facebook-csoportban közzétett bejegyzésből származnak.
“Figyelmeztetés mindenkinek szeretett háziállatainkkal & a körülöttünk élőkkel kapcsolatban!!” – olvasható az interneten terjedő képernyőképen.
A virálisan terhedő szöveg így folytatódik: “A szomszédom tájékoztatott, hogy a lánya barátnőjének elveszett a macskája. Megnézte az internetes eltűnt háziállat kereső oldalakat, menhelyeket, körbekérdezősködött stb. Egy nap a lány hazajött a munkából, és amint kiszállt a kocsiból, a szomszéd háza felé nézett, ahol haitiak élnek, és meglátta a macskáját egy ágra akasztva úgy, ahogyan egy döglött szarvast akasztanak fel, és éppen felbontották, hogy megegyék".
A bejegyzés a "rangerekre és rendőrökre" hivatkozva hozzáteszi, hogy "kutyákkal," valamint "kacsákkal és libákkal" is ezt teszik a haitiak az egyik helyi parkban.
A Springfieldi Rendőrség (SPD) azonban az AFP-nek azt mondta, hogy a vádak alaptalanok.
“Szeretnénk tisztázni a városunkban élő bevándorlók állítólagos bűncselekményeiről szóló közelmúltbeli híreszteléseket, mivel nem érkezett hiteles bejelentés vagy konkrét állítás arról, hogy a bevándorló közösséghez tartozó személyek háziállatokat bántottak és sebesítettek volna meg vagy bántalmaztak volna” - áll az SPD szeptember 9-i közleményében.
Az AFP megkereste a Clark megyei seriffhivatalt, hogy kommentálja az ügyet, de nem érkezett válasz.
“Nincs igazolt eset”
A pletykák a springfieldi ügytől független bűnügyi jelentéseken, kontextusból kiragadott képeken és a városi önkormányzat ülésein elhangzott megalapozatlan állítások elegyén alapulnak.
Az AFP kulcsszavas kereséseiből az derült ki, hogy sok poszt, köztük néhány spanyol nyelvű is, félreértelmez egy augusztusi esetet, amelyben egy nőt letartóztattak a Springfieldtől mintegy 225 kilométerre északkeletre található ohiói Canton városában, mert állítólag megölt és megevett egy macskát (archivált link). Ohio állam nyilvántartása szerint a gyanúsított, Allexis Telia Ferrell, regisztrált választópolgár, tehát amerikai állampolgár.
“A nálunk történt esetnek a legjobb tudomásunk szerint nincs köze a springfieldi ügyhöz” - mondta Dennis Garren, a cantoni rendőrség médiakapcsolatokért felelős munkatársa egy szeptember 10-i e-mailben. “Tudomásunk szerint Ferrell amerikai állampolgár. Először 2011-ben tartóztatták le a városunkban” – tette hozzá Garren. A szóvivő egy szeptember 11-i e-mailben azt is hozzátette, hogy „a letartóztatási nyilvántartás alapján sikerült igazolni, hogy Ferrell Ohióban született”.
Az a kép szintén nem kapcsolódik a springfieldi ügyhöz, amelyen egy férfi egy libának tűnő állatot visz magával. Az AFP fordított képkereséséből kiderült, hogy a fotó legalább július 28. óta keringhet a Redditen. A kép Springfieldtől több mint 64 kilométerre készült. Az AFP beazonosította a kép készítési helyét, amely az állam fővárosa, Columbus északi részén található városrészben van (archiválva itt és itt).
Más közösségi média bejegyzések egy videót idéznek, amelyen egy férfi beszél a Springfieldi Városi Bizottság augusztus 27-i ülésén (archivált link). “Ezek a haitiak nekimennek az utcai szemeteseknek és az épületeknek, nekimennek… felborítják az autókat az utcán” – mondja a férfi a bizottsági ülésen. “Nem tudom, önök hogyan tudnak ebbe belenyugodni” – teszi hozzá.
A videón szereplő férfi így folytatja: “A parkban kacsákat visznek el a nyakuknál fogva és levágják a fejüket. És elsétálnak velük és megeszik őket.”
A Springfieldi Rendőrség azonban az AFP-nek elmondta, hogy “nem volt olyan igazolt eset, amikor a bevándorlók illegális tevékenységet folytattak volna, például beköltöztek volna házakba vagy szemeteltek volna helyiek otthona előtt”.
“Továbbá nem érkezett bejelentés arról sem, hogy a bevándorló közösség tagjai szándékosan megzavarták volna a forgalmat” – tette hozzá a rendőrség.
“Gyanakvó vagy egyenesen ellenséges hozzáállás”
A válság sújtotta karibi országból menekülve a helyi hírügynökségek szerint az elmúlt öt évben mintegy 15-20 ezer haiti bevándorló telepedett le a mintegy 58 ezer lakosú Springfieldben (archivált link).
A Biden-kormány által több mint 100 ezer haiti bevándorlónak nyújtott ideiglenes védelmi státusz meghosszabbításávallehetővé vált a Springfield környékén élők számára, hogy kérvényezzék, hogy 2026 februárjáig maradhassanak a városban és környékén (archiválva itt és itt).
(AFP / Gabriela VAZ, Gustavo IZUS)
“Mivel a migránsok jelentős számban érkeznek olyan közösségekbe, amelyek nem sokat tudnak az adott bevándorlócsoportról, és a helyi közösségeket megdöbbentheti a hirtelen változás, feszültségek alakulhatnak ki az eltérőnek vélt kultúra és szokások miatt” – írta Michelle Mittelstadt, a Migrációs Politikai Intézet kommunikációs igazgatója (archivált link) egy szeptember 9-i e-mailben.
“Egy ilyen légkörben sok pletyka terjedhet, és az idegenekhez gyanakvóan vagy egyenesen ellenségesen állhatnak hozzá a helyiek” – mondta Mittelstadt.
A kommunikációs igazgató a Tennessee állambeli Shelbyville-t is megemlítette, ahol a helyi csirkefeldolgozó üzem által alkalmazott szomáliai menekültek beáramlása betegségekkel és terrorizmussal kapcsolatos pletykákat szült a 2008-as elnökválasztás előtt (archiválva itt és itt).
"Kiábrándító, hogy a városunkat körülvevő narratíva egy részét a közösségi médiában terjedő félinformációk torzították el, és a jelenlegi, erősen terhelt elnökválasztási ciklusban a politikai retorika tovább erősítette ezt” – mondta Bryan Heck, Springfield városvezetője egy videóüzenetben, amit az AFP 2024. szeptember 11-én volt alkalma megtekinteni.
„Látjuk a bevándorló népesség gyors növekedésével kapcsolatos kihívásokat, de ezek a kihívások elsősorban a növekedés ütemének, nem pedig a jelentett pletykáknak köszönhetőek. Ezek a pletykák nem vonhatják el a figyelmünket az erőforrásainkra nehezedő valós terhekről, beleértve az iskoláinkra, az egészségügyi rendszerre és a mentőszolgálatokra gyakorolt hatásokat.”
Az AFP 2024-es amerikai választásokkal kapcsolatos tényellenőrzései itt találhatóak.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk