
MI-kép terjed az amerikai "Aligátor Alcatraz" bevándorlókat fogvatartó központról szóló posztokban
- Megjelent: 2025. július 18., 16:32
- 5 perces olvasmány
- Szerző: Magdalini GKOGKOU, AFP Görögország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY , AFP Hungary
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
“‘Alcatraz aligátorokkal’ – a hely, ahová az Egyesült Államokból kitoloncolásra jelölteket szállítanak” – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzés leírása. A 2025. június 29-én megosztott videóban először fehér épületeket látni, amiket egy hüllőktől hemzsegő vizesárok vesz körbe. A kép lassan egy másik, aligátorokat mutató videóra vált át. A videó az X-en és a Telegramon is terjed magyar nyelven, ahol már több mint 1300 megtekintést ért el.
Ugyanez a kép már több nyelven is terjedt a közösségi médiában, például angolul, franciául, görögül és spanyolul.
A videó aközben kezdett el terjedni az interneten, hogy Donald Trump amerikai elnök bejárta az “Aligátor Alcatraz” névre keresztelt létesítményt, ami egy elhagyott repülőtéren épült fogvatartó központ. A Florida államban található helyszín egy mocsaras vidéken fekszik, ahol sok a különféle veszélyes hüllő. A létesítményt 2025 júniusában kezdték el építeni Trump a papírok nélküli bevándorlók kitoloncolására irányuló politikája részeként.
Donald Trump a magyar kormány fontos szövetségese, főleg olyan témákban, mint a bevándorlásellenesség, amely Orbán Viktor kormánya számára is kulcskérdés politikailag (archiválva itt, itt és itt).
Florida állam Everglades vidékén valóban építettek egy fogvatartótábort a bevándorlóknak, de a közösségi médiában terjedő kép, amely állítólag ezt a létesítményt mutatja, hamisítvány.

A kezdeményezés kritikusai szerint a Trump keményvonalas migrációs politikája részeként épült létesítmény veszélyezteti az Everglades ökoszisztémát, és sértheti a bevándorlók jogait.
Vizuális ellentmondások
Az AFP előszőr egy fordított képkereséssel próbálkozott, ez csak további példákat eredményezett a képre a hamis állítással, valamint olyan tényellenőrzőcikkeket, amelyek az állítást cáfolták.
Az AFP több vizuális ellentmondást is talált a képen, ami arra utal, hogy az valószínűleg nem valódi. Különösen a vízben úszkáló lények alakja furcsa, nem tűnnek sem kígyónak, sem aligátornak, és a víz egyetlen részére csoportosulnak.

Ráadásul egyes járművek hátsó fele, például a kép bal oldalán, úgy tűnik, hogy nem érintkezik a talajjal. A jobboldali, kinagyított autó ablakai pedig furán vannak elrendezve.

A helyszín vizsgálata
Az "Alligátor Alcatraz" névre keresztelt létesítményt a floridai Ochopee közösségi övezetben található Dade-Collier kiképző- és átmeneti repülőtéren állították fel.
Ha megnézzük a repülőtérről készült Google Maps-képeket, hamar világossá válik, hogy a helyszínen nincs aligátorokkal teli vizesárok (itt archiválva):

Ha összehasonlítjuk a közösségi médiában terjedő képet az AFP által 2025. július 7-én a bevándorlókat fogva tartó központról készített légi felvételekkel, akkor azt láthatjuk, hogy azok jelentősen eltérnek egymástól.


A nemzetközi, és az amerikai sajtó által a létesítményről közzétett képek és felvételek alig hasonlítanak a közösségi médiában megosztott képhez (archiválva itt, itt és itt).
Az AFP a képet a Google SynthID felismerő eszközével is kielemezte, amely a Google mesterséges intelligencia modelljei által generált fényképeket és videókat azonosítja.
Az eszköz "nagyon magas" megbízhatósággal észlelte, hogy a kép "Google AI-val készült", amint az az alábbi képernyőképen is látható:

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk