Kompozit kép: Elon Musk a párizsi Porte de Versailles-i kiállítási központban, 2023. június 16-án, és az X logója egy kijelzőn 2023. július 24-én, Párizsban. (AFP / Alain JOCARD)

Egy tanulmány szerint az X Közösségi Megjegyzéseinek több mint 90 százaléka soha nem jut el a felhasználókhoz

Az X-en használatos Közösségi Megjegyzések több mint 90 százaléka soha nem kerül közzétételre, állapította meg egy július 9-én publikált tanulmány. A kutatás ezzel rámutatott arra, hogy a rendszer korlátozottan hatékony a tényellenőrzésben. A Közösségi Megjegyzések modellje az Elon Musk platformja által népszerűsített, közösség alapú ellenőrzési módszer.

A Digital Democracy Institute of the Americas (DDIA) tanulmánya kielemezte a nyilvános adatbázisban elérhető összes, az X által 2021 januárja és 2025 márciusa között közzétett mintegy 1,76 millió Közösségi Megjegyzést (itt archiválva). A kutatás éppen aznap jelent meg, amikor a platform vezérigazgatója, Linda Yaccarino két év után lemondott tisztségéről (itt archiválva).

A közösség alapú moderációs modellt ma már a nagy technológiai platformok, köztük a Facebook tulajdonosa, a Meta, valamint a TikTok is felkarolták. A rendszer lehetővé teszi az önkéntesek számára, hogy megjegyzéseikkel kontextusba helyezzenek bejegyzéseket, vagy kijavítsák a posztokban lévő hamis információkat.

A többi közreműködő ezután “hasznosnak” vagy “nem hasznosnak” értékelheti ezeket a megjegyzéseket. Ha ezek elég sok, különböző nézőpontú felhasználótól “hasznos” minősítést kapnak, akkor mindenki számára láthatóak lesznek az X-en, közvetlenül a vitatott bejegyzések alatt.

“A benyújtott megjegyzések túlnyomó többségét - több mint 90 százalékát - soha nem teszik közzé” - áll a DDIA tanulmányában.

“Egy olyan program esetében, amelyet úgy hirdetnek, mint ami gyors, skálázható és átlátható, ez az adat komoly aggodalmat kellene keltsen” - állítja a tanulmány.

Az angol nyelvű megjegyzések közzétételi aránya a tanulmány szerint a 2023-as 9,5 százalékról 2025 elejére mindössze 4,9 százalékra esett vissza.

A tanulmány szerint a spanyol nyelvű megjegyzéseknél a közzétételi arány azonban némi növekedést mutatott, ugyanebben az időszakban 3,6 százalékról 7,1 százalékra emelkedett.

A megjegyzések nagy része nem kerül közzétételre, mert a felhasználók között nincs meg a konszenzus velük kapcsolatban.

A jelentés szerint emellett több ezer jegyzetet senki nem értékel “hasznosnak” vagy “nem hasznosnak”. Valószínűleg senki nem olvassa el ezeket és így nem is tudják azokat értékelni.

“Azzal, hogy egyre több megjegyzést nyújtanak be, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a rendszer kevés megjegyzést mutat meg egyáltalán a közreműködő felhasználóknak, különösen az angol nyelvű közreműködések esetében” - áll a tanulmányban.

“Annak ellenére, hogy egyre többen nyújtanak be megjegyzést, sok ilyen írás továbbra is a semmiben lebeg, tehát a többi közreműködő nem látja és nem értékeli azokat, ami pedig elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy a megjegyzések publikálásra kerüljenek” - írja a tanulmány.

“Virálisan terjedő félrevezető információk”

Egy másik megállapításban a DDIA kutatói nem egy embert, hanem egy kriptovaluta-csalások jelzésére létrehozott, bot-szerű fiókot - azonosítottak a program legaktívabb angol nyelvű közreműködőjeként. A fiók 2021 és 2025 márciusa között több mint 43 ezer megjegyzést nyújtott be az X-en.

A tanulmány szerint azonban ezeknek a megjegyzéseknek csak 3,1 százalékát tették közzé. Ez arra utal, hogy a legtöbbjük láthatatlan maradt vagy nem lett konszenzus velük kapcsolatban a közreműködők között.

A tanulmányban az is szerepel, hogy a megjegyzések közzétételéhez szükséges idő az évek során lerövidült: a 2022-ben tapasztalt átlagos 100 napról 2025-re 14 napra csökkent.

“Még ez a gyorsabb ütem is túl lassú a virálisan terjedő félrevezető információk, az időérzékeny káros tartalmak vagy a valós idejű eseményekkel kapcsolatos hibás állítások esetében, amelyek nem hetek, hanem órák alatt terjednek el széles körben” - áll a DDIA jelentésében.

A tanulmány megállapításai azért is fontosak, mert a technológiai platformok egyre inkább a közösség alapú modellt tekintik alternatívának a professzionális tényellenőrzés helyett, amit például az Egyesült Államokban élő konzervatívak régóta liberális elfogultsággal vádolnak.

Tanulmányok kimutatták, hogy a Közösségi Megjegyzések hatékonyak lehetnek bizonyos témákkal, például a vakcinákkal kapcsolatos téves információk eloszlatásában. Általánosságban a kutatók már régóta figyelmeztetnek arra, hogy ez a modell leginkább olyan témák esetében működik, amikben széles körű konszenzus van.

Egyes kutatók arra is figyelmeztettek, hogy a Közösségi Megjegyzések közreműködőit pártpolitikai motívumok vezérelhetik, és hajlamosak lehetnek célkeresztjükbe állítani a politikai ellenfeleiket.

Az X Linda Yaccarino hivatali ideje alatt vezette be a Közösségi Megjegyzéseket. A vezérigazgató július 9-én jelentette be: úgy döntött, lemond tisztségéről, miután jelentős átalakításokon vitte keresztül a vállalatot.

Yaccarino nem közölte a távozása okát. Ám éppen azután mondott le, hogy Musk mesterséges intelligenciával működő csevegőrobotja, a Grok internetes vihart kavart antiszemita posztjaival az X-en, amelyek Adolf Hitlert dicsőítették, valamint más posztokban az iszlámot gyalázták (itt archiválva).

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk