Hamisak a híradások, amelyek szerint meghalt egy orvos, aki bejelentésre készült volna Brigitte Macronról

2025 eleje óta a közösségi média tele van azokkal az állításokkal, amelyek szerint Candace Owens amerikai konzervatív kommentátor állítólagos leleplezte, hogy Brigitte Macron, Franciaország first ladyje, férfinak született. 2025 júliusában az a hamis hír terjedt, hogy meghalt egy orvos, aki kapcsolatban állt azzal a sebésszel, aki állítólag nemi átalakító műtétet végzett Brigitte Macronon. A hír alapjául azonban semmilyen konkrét vagy ellenőrzött bizonyíték nem szolgál, sőt a sebészre való hivatkozások teljesen kitaláltnak tűnnek. Az AFP vizsgálata azt is megállapította, hogy a történetet közlő weboldal több újságíró lopott személyazonosságát használta fel, többek között magában a cikkben is.

“Holtan találták Párizsban a Brigitte Macron transznemű átalakulását bejelentő sebész” – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzés leírásában. A poszthoz csatolt videót a 2025. július 5-i közzététele óta már több mint 17 ezren látták. A poszt azt állítja, hogy az “58 éves François Faivre kiesett lakása ablakából”, és azt, hogy hogy a halála összefüggött azzal, hogy ismerte a sebészt, aki állítólag nemátalakító műtétet végzett Brigitte Macronon, és egy “leleplező interjúra” készült ezzel kapcsolatban. A magyar Facebook-bejegyzés az állítás forrásának az “Enquete du jour”-t nevezi meg.

A videón tűzoltók és rendőrök láthatóak, amint egy párizsi épület előtt parkolnak, ahol az állítólagos sebész állítólag a halálba zuhant. A videó egy előzetes interjút mutat Faivre-val, amit állítólag a Closer magazinnak adott. Az állítólagos interjúban a férfi arról beszél, hogy hamarosan egy hosszabb interjúban leleplezésekkel fog előállni a Brigitte Macronon elvégzett nemátalakító műtéttel kapcsolatban, amit állítólag egy volt kollegája végzett el. 

A felvételen francia hangalámondást hallani: "François Faivre nővére, Anne Dupont azt állítja, hogy nem lett öngyilkos, és hogy halála valószínűleg az interjúval függött össze, amelyet adnia kellett volna. Dupont asszony szerint bátyja a híres orvos, Patrick Bui kollégája volt. François Faivre azt ígérte az újságíróknak, hogy fényt derít Brigitte Macron vitatott sebészeti műtéteire".

Hasonló posztok már  többek között franciául, angolul, katalánul, spanyolul, olaszul, hollandul,lengyelül, portugálul és oroszul is elterjedt a közösségi médiában.

Image
A hamis állítás magyarul a Facebookon. A piros áthúzást az AFP adta a képhez. A képernyőmentés 2025. július 11-én készült

A francia posztok többsége erre a cikkre hivatkozik, amelyet 2025. július 1-jén tett közzé az Enquête du jour című francia nyelvű honlap, amely magát "a franciaországi aktuális ügyeknek szentelt független médiaként" írja le. A magyar poszt is ezt az oldalt említi. A honlapon található leírás szerint az Enquête du jour elkötelezett, hogy "megbízható, hozzáférhető és közvetlen információkat kínáljon, amelyek segítenek jobban megérteni a körülöttünk lévő világot".

A szóban forgó cikk azonban, akárcsak a videó, teljesen alaptalan. Nincs nyoma "François Faivre" létezésének, és a cikket egy olyan újságírónak tulajdonították, akinek a személyazonosságát ellopták.

Azóta, hogy Candance Owens amerikai konzervatív blogger 2025. januárjában teljes sorozatot szentelt YouTube-on a témának, amit Xavier Poussard szerkesztette szélsőjobboldali “Faits et Documents” francia hírlevél is felkapott, ismét dezinformációs hullám indult el a francia elnök feleségének állítólagos transznemű identitásával kapcsolatban. Ez a hamis állítás először 2022-ben, a francia választások előtt kapott nagyobb nyilvánosságot

A virális videó számos utalást tartalmaz az Owens-féle sorozatra, ilyen például ez a Closer-címlap (22:07), valamint Patrick Bui fekete-fehér fotója (24:56), ő az a sebész, aki állítólag átoperálta Brigitte Macront.

A riport tele van ellentmondásokkal

Egy fordított képkeresés segítségével sikerült megtalálni az állítólagos orvos haláláról szóló híradáshoz használt képanyag egy részének az eredetét. 

A tűzoltókat és rendőröket ábrázoló képek például egy eredeti videóból származnak, amelyet az AFP 2022. október 14-én készített a Porte de Vincennes-nél, Párizs 12. kerületében. A felvétel már több mint két éves, és egyáltalán nem tesz említést semmilyen sebész öngyilkosságáról vagy haláláról (itt archiválva). Az eredeti felvétel leírása szerint a jelenetet azután rögzítették, miután egy rendőr lelőtt egy férfit, mert nem tett eleget a rendőrségi utasításoknak.

Image
A hamis állítás az X-en és az eredeti videó az AFP adatbázisában. 2025. július 10-i képernyőmentések. A színes jelöléseket az AFP adta a képhez

Az állítólagos riporter és a videón szereplő interjúalanyok nehezen beazonosítható akcentussal beszének.

Az AFP kielemezte a videó hangsávját az InVID-WeVerify ellenőrző eszköz Hiya deep fake hangokat felismerő szoftvere segítségével, ami 98%-os eredményt adott ki, ami azt jelzi, hogy az audiosávot"nagy valószínűséggel mesterséges intelligencia hozta létre".

Image
Pillanatkép a Hiya által készített hangelemzésről. Eredmény: A Hiya.com szerint ez a hangrészlet nagy valószínűséggel mesterséges intelligencia által generált. 2025. július 10-i képernyőmentés

"François Faivre": hamis személyazonosság a hitelesség növelése érdekében

Ami az állítólagos "François Faivre" vagy egyes változatokban "Fèvre" nevű orvos illeti, a webportál azt állítja, hogy "hat évig dolgozott a párizsi Amerikai Kórházban" Dr. Patrick Bui mellett, aki állítólag "beszámolt neki Brigitte Macron asszony testi átalakulásáról egy ott elvégzett nemváltoztató műtét során".

Bár Dr. Bui valóban létezik, és szerepel a kórház orvosainak listáján, a párizsi Amerikai Kórház 2025. július 8-án megerősítette az AFP-nek, hogy "nincs nyilvántartásuk arról, hogy François Faivre plasztikai sebészként praktizált volna ott".

Az AFP a Franciaországban működő összes egészségügyi szolgáltatót tartalmazó adatbázisban végzett kulcsszavas kereséssel sem talált egyetlen "François Faivre" vagy "François Fèvre" nevű orvost vagy sebészt sem.

Image
2025. július 03-án készült képernyőkép az Assurance Maladie weboldal egészségügyi címjegyzékéből.

Más jelek is arra utalnak, hogy a videó kitaláció.

Először is, a Closer magazinnak adott, "Dr. Faivre" előzetes videointerjúként bemutatott 43 másodperces részletben a sebész egyszer sem pislog. Erre a 20 minutes francia hírportál is felhívta már a figyelmet (itt archiválva).

2025. július 11-én azonban a Closer magazin azt közölte az AFP-vel, hogy "egyetlen Closer-újságíró" sem készített interjút az állítólagos orvossal: "Ez teljesen hamisítvány. Ez hamis információ" - fogalmazott a szerkesztőség.

Ráadásul a hangalámondás franciául a "la journaliste de Closer"-rel készült interjúról beszél, a női egyes számot használva, míg a képernyőn megjelenő szöveg a "le journalist"-ot ír, ami a francia nyelvben a hímnemű alak.

A képernyőn számos ellentmondás figyelhető meg, például a háttérbeli mintán feltűnő szabálytalanságok és a falon lógó állítólagos diplomák furcsaságai: A jobb felső sarokban lógó diplomán a "World Association of..." felirat látható, a többi szó azonban olvashatatlan.

Image
A 2025. július 7-én készült képernyőkép az "Enquête du jour" riportból. A piros jelöléseket az AFP adta a képhez

Ahhoz, hogy a videofelvételek és a portréja alapján azonosítani lehessen "François Faivre"-t, az AFP a PimEyes. arcfelismerő eszközt használta, és a Getty Images iStock weboldalán talált egy hasonló vonásokkal rendelkező személyt. A fényképhez kapcsolódó információk szerint a képet 2017. május 28-án tették közzé (itt archiválva).

Image
A 2025. július 7-én készült képernyőképek az "Enquête du jour" videójában szereplő portréról (balra) és a "Juanmonino" fotós portréjáról (jobbra).

Ugyanez az arc különböző, egymástól független kereskedelmi célú anyagban is megjelenik  (12345). 

Ez arra utalhat, hogy egy színészről vagy modellről van szó, akinek a képét a mesterséges intelligencia félrevezető kontextusban használta fel - erről a módszerről az AFP beszámolt már más hasonló esetekben is. Az is előfordulhat, hogy a képet egyszerűen az AI generálta, valódi alap nélkül.

A hamis hírt terjesztő oldal hat újságíró személyazonosságát lopta el

Az "Enquête du jour" oldal, amelyen a cikk megjelent, nem tartalmaz semmilyen információt az alapítóiról, és nem rendelkezik jogi nyilatkozattal vagy elérhetőséggel.

A honlapok domainneveiről információt nyújtó Whois nevű eszközön végzett keresés azt mutatja, hogy az oldalt 2025. június 25-én hozták létre, mindössze egy héttel a "Holtan találták Párizsban a Brigitte Macron transzidentitásáról szóló pletykákhoz kapcsolódó sebészt" című cikk megjelenése előtt.  A domain regisztrációt legutóbb 2025. június 30-án frissítették. (archivált link itt).

Image
A whois.com oldalról 2025. július 7-én készített képernyőkép az enquetedujour.fr weboldalra vonatkozó keresési eredményekről.

Az "Ano Nymous" néven bejegyzett oldal a Delaware állambeli Wilmingtonban jött létre. Ez történetesen John Mark Dougan, egy Oroszországban élő volt amerikai rendőr szülővárosa, akit azzal vádolnak, hogy a Kreml propagandistája, és akit azzal gyanúsítanak, hogy több orosz befolyás alatt álló weboldalt is ő készített.

Az oldal legfeltűnőbb eleme az, hogy hat olyan francia újságírót sorol fel munkatársként, akiknek a többsége valójában a StreetPress nevű médiumnak dolgozik: Audrey ParmentierAurélien DeferClara MonnoyeurLina RhrissiPauline Gauer és Sophie Boutboul

A Franceinfo megkeresésére Audrey Parmentier szabadúszó újságíró – akinek a személyazonosságát ellopták, és az állítólagos sebészről szóló anyag szerzőjeként tüntették fel – megerősítette, hogy nem ő írta ezt a cikket, és a honlapon neki tulajdonított többi cikket sem (itt archiválva).

A többi újságíró, akinek a személyazonosságát az oldal ellopta, szintén megerősítette ezt ugyanebben a cikkben.

Image
Az "Enquête du jour" által 2025. július 1-jén közzétett cikkről 2025. július 3-án készült képernyőkép. A piros áthúzást az AFP adta a képhez

Aurélien Defer szabadúszó újságíró, akit az AFP 2025. július 3-án keresett meg, azt mondta, hogy "teljesen meglepődött", amikor megtudta, hogy ellopták a személyazonosságát: "Egyáltalán nem kellemes, hogy a fényképedet és a nevedet egy hatalmas dezinformációs kampányban használt cikkek mellett látod. Szerencsére a StreetPress szerkesztősége gyorsan reagált, és jogi lépésekkel támogat minket".

"Amennyire én tudom, szinte minden megjelent cikk azt a célt szolgálja, hogy ez az oldal megbízható, általános információforrás látszatát keltse, hogy hamis információkat terjeszthessen Brigitte Macronról. Ez a módszer hasonlít a korábbi oroszbarát dezinformációs kampányok során alkalmazott módszerekre, bár nem állíthatom biztosan, hogy van összefüggés" – mondta az újságíró az AFP-nek.

Ez a modus operandi hasonlít a Storm-1516 oroszbarát befolyásolási kampány során megfigyelthez, amelynek során tömegesen hoztak létre és terjesztettek hamis információkat (itt archiválva).

"A legalább 2023 augusztusa óta aktív Storm-1516 mérete hatással lehetett az európai közbeszédre, sőt, több választást is befolyásolhatott. Az ilyen dezinformációs kampányok célja, hogy megkérdőjelezzék egy választás integritását, hogy az orosz érdekeknek megfelelően lejárassanak vagy támogassanak egy jelöltet" – magyarázza honlapján a francia védelmi minisztérium.

"A mesterséges intelligenciát deepfake-ek, azaz olyan videók készítésére használják, amelyek közszereplőknek vagy akár névtelen internetezőknek adják ki magukat, hogy hitelesebbé tegyék a sugárzott üzeneteket" – áll az oldalon.

A StreetPress 2025. július 4-én megjelent cikkében bejelentette, hogy jogi lépéseket kíván tenni "személyazonosság-lopás miatt az újságírók jó hírnevének védelme érdekében, de polgári peres úton is, az oldal teljes bezárása érdekében" (itt archiválva).

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk