Az EU nem tud választásokat érvényteleníteni, Thierry Breton ex-biztos megjegyzéseit félreértelmezték
- Megjelent: 2025. február 3., 13:34
- 7 perces olvasmány
- Szerző: Johanna LEHN, AFP Németország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY , AFP Hungary
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
“Demokrácia szimuláció: Ha az AfD nyer, a választást megfordítják. Minden gátlás megszűnik. Thierry Breton volt francia EU-biztos egy teljesen őrült ötlettel veti le a maszkját. Ha az AfD nyeri a választást, a választást megsemmisítik” – olvasható egy 2025. január 12-i Facebook-bejegyzésben.
A posztba egy videó szerepel, melyet Elon Musk, az X tulajdonosa és a német szélsőjobboldali párt, az AfD párt nyílt támogatója (itt archiválva) is megosztott 2025. január 10-én a közösségi oldalán. Ez egy részlet Thierry Bretonnal, az EU volt belső piaci biztosával a francia RMC tévécsatornán közölt interjúból.
Egyes magyar cikkek (például itt és itt) szintén idézik Breton szavait az interjúból (“Megcsináltuk Romániában, meg fogjuk csinálni Németországban is, ha kell”), a konkrét forrás megjelölése nélkül. A közösségi média posztok és cikkek félrevezető módon úgy állítják be Breton szavait, mintha azokat az adott ország választási eredményeiről mondta volna.
A videót ezzel a hamis keretezéssel már szerb, horvát, német, cseh, román, szlovák, holland, francia, spanyol, olasz, görög és német nyelven is terjedni kezdett.
Thierry Breton szavait azonban szelektíven kiragadták a szövegkörnyezetükből. A volt uniós biztos az RMC műsorában arról beszélt, hogy az EU hogyan alkalmazhatja a digitális szolgáltatási törvényt (DSA) a közösségi médiaplatformok választási folyamatokba való beavatkozása esetén (itt archiválva).
A 2025. január 9-én sugárzott interjúban Apolline de Malherbe műsorvezető arról beszélt Bretonnak, hogy milyen veszélyt jelent Európára nézve, ha Elon Musk beavatkozik és befolyásolja a választási kampányokat és az európai tagállamok politikáját. Breton kifejtette, hogy az EU jogilag felkészült erre a DSA-val. "Biztos vagyok benne, hogy minden intézkedést megteszünk annak érdekében, hogy tiszteletben tartsa a törvényt" - mondta Breton.
Apolline de Malherbe ezután megkérdezi tőle, hogy az EU-nak tartania kell-e Musk-tól, mint az X és a Starlink tulajdonosától, valamint Trump kormányának prominens tagjától (itt archiválva).
"Várjuk ki, mi fog történni, és maradjunk higgadtak. És érvényesítsük a törvényeinket Európában, ha fennáll a veszélye, hogy megkerülik őket. Ha nem érvényesítjük őket, az valóban beavatkozásokhoz vezethet. Ezt tettük Romániában, ezt kell tennünk, ha kell, Németországban is" - mondta Breton. A félrevezető közösségi média posztokban ezt az utóbbi mondatot ragadták ki a kontextusából.
Németország kérdése azután került szóba hogy Musk nyíltan támogatni kezdte az AfD-t, valamint egy videós beszélgetést is készített az AfD csúcsjelöltjével, Alice Weidellel.
Romániában a populista szélsőjobboldali jelöltet támogató fedett politikai kampányok és a TikTok közösségi oldal algoritmusainak manipulálásával kapcsolatos vádak oda ezettek, hogy a román alkotmánybíróság megsemmisítette az elnökválasztás eredményét. Az EU, a román döntéstő teljesen függetlenül "a digitális szolgáltatásokról szóló törvény alapján hivatalos eljárást indított a TikTok ellen a választási kockázatok miatt" (archiválva itt és itt).
A DSA egy olyan európai uniós rendelet, amelynek a célja a digitális szolgáltatások – például az olyan nagy platformok, mint a Facebook vagy az X, vagy éppen a keresőmotorok – esetében a felhasználók jogainak a védelme. Ez egyebek mellett azt jelenti, hogy az olyan szolgáltatóknak, mint a közösségi média üzemeltetői, garantálniuk kell a véleménynyilvánítás szabadságát, és fel kell lépniük a gyűlöletbeszéd és a manipuláció ellen – olvasható az Európai Bizottság honlapján. A DSA végrehajtásáért az uniós tagállamok felelősek (itt archiválva). Breton 2019 és 2024 között az EU belső piaci biztosa volt, és kulcsszerepet játszott a rendelet létrehozásában.
A román alkotmánybíróság nyilvánította érvénytelennek az elnökválasztást, nem az EU
A szélsőjobboldali jelölt, Calin Georgescu meglepetésszerűen megnyerte romániai elnökválasztás első fordulóját a 2024. novemberében (itt archiválva). Az alkotmánybíróság azonban decemberben érvénytelennek nyilvánította a szavazást, mivel úgy találták, hogy a választási eljárás szabálytalan volt, és hogy a szavazókat manipulálták azzal, hogy a közösségi médiában törvénytelenül előnyben részesítettek egy elnökjelöltet, miután az elnöki hivatal által nyilvánosságra hozott titkosszolgálati dokumentumok "agresszív orosz hibrid akciókat", köztük kibertámadásokat tártak fel (archiválva itt).
A román hatóságok azzal vádolták Georgescut, hogy hasznot húzott egy illegális orosz támogatási kampányból a TikTokon (itt archiválva). Az elnökválasztás első fordulójának új időpontja 2025. május 4-e.
A Science Media Center Germany szakértői szerint a román bíróság döntése elsősorban a román alkotmányon alapult, amely garantálja a szabad, szabályos és tisztességes választásokat. Ez azt jelenti, hogy "meg kell akadályozni minden indokolatlan beavatkozást a választási folyamatba" – mondta Matthias Kettemann jogászprofesszor az Innsbrucki Egyetemről a döntésről szóló nyilatkozatában (itt archiválva).
Az alkotmánybírósághoz benyújtott biztonsági jelentések szerint az elnökválasztási kampány során veszélybe került a választás szabadsága. Mindazonáltal ezek a választási elvek "egybeesnek a digitális szolgáltatásokról szóló törvény alapvető céljaival" – magyarázta Kettemann. "A román alkotmánybíróság által azonosított dezinformációs kampány miatt – különösen az összehangolt kampányban használt hamis fiókok és a TikTokon történő, be nem jelentett fizetett politikai reklámokkal kapcsolatosan – valószínűsíthető a DSA megsértése is".
Az Európai Bizottság "hivatalos eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) megsértésének gyanúja miatt a TikTok azon kötelezettségével kapcsolatban, hogy megfelelően értékelje és mérsékelje a választások integritásával kapcsolatos rendszerszintű kockázatokat, különösen a november 24-i romániai elnökválasztással összefüggésben" – áll az uniós testület sajtóközleményben. De sehol sem említik a választási eredményt, sem annak érvénytelenítését.
Breton válaszolt Musknak: Az EU nem érvénytelenítheti a választásokat
Maga Thierry Breton is válaszolt Elon Musk posztjára, és visszautasította a félrevezető állítást. "Az EU-nak nincsenek olyan mechanizmusai, amelyekkel az EU-ban bárhol érvényteleníthetne bármilyen választást" - írta 2025. január 11-én. A félrevezető publikációkban idézett kijelentései "a DSA alkalmazására és a moderációs kötelezettségekre" vonatkoztak.
Az AFP megkeresésére Breton 2025. január 24-én telefonon megerősítette, hogy az állítás "álhír”, valamint, hogy “az EU-nak egyáltalán nincs ilyen jellegű mechanizmusa". Breton és Musk között már volt egy nyilvános vita a DSA miatt.
Az Európai Unióról szóló szerződésben (itt archiválva) és az Európai Unió működéséről szóló szerződésben a "választás" és "törlés" kulcsszavakra történő keresés nem hozott olyan releváns találatot, amely alátámasztaná a félrevezető állítást.
Matthias Ruffert, a berlini Humboldt Egyetem közjogi és európai jogi professzora és tanszékvezetője az AFP kérdésére 2025. január 27-én emailben kifejtette, hogy az EU-nak nincs hatásköre arra, hogy érvénytelennek nyilvánítsa a tagállamokban tartott nemzeti választásokat.
Ezt az EU Bizottság németországi képviseletének szóvivője is megerősítette az AFP-nek egy 2025. január 24-i emailben.
A Bundestag nélkül nem lehet érvényteleníteni a választásokat Németországban
Elméletileg a német Bundestag-választás (parlamenti választás) eredménye megtámadható, és az ennek következtében megismételhető. "A német alaptörvény (41. cikkely) szerint a szövetségi választások érvényességéről a német Bundestag dönt" – magyarázta el az AFP-nek 2025. január 19-én a német szövetségi választásokért felelős szövetségi választási hivatal szóvivője. Ezután "lehetőség van választási panasz benyújtására a szövetségi alkotmánybírósághoz". Az Európai Uniónak ebben a folyamatban nincs szerepe.
A szövetségi kormány az Instagramon közzétett bejegyzésében szintén cáfolta a félrevezető állítást.
Romániához hasonlóan a német alaptörvény 38. cikke biztosítja, hogy a Bundestag-választás "általános, közvetlen, szabad, egyenlő és titkos" módon történjen.
A törvény megsértése vagy súlyos szabálytalanságok esetén a Bundestag-választás megtámadható - magyarázta Matthias Kettemann a Science Media Center Germany számára készített elemzésében. "Súlyos szabálytalanságokról és törvénysértésekről azonban csak akkor van szó, ha azok alkalmasak arra, hogy megváltoztassák a választási eredményt, vagy megkérdőjelezik az egész választási folyamat integritását" - mondta.
Az AFP németül már cáfolt egy hasonló állítást arról, hogy Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök állítólag érvényteleníteni tudja a választást.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk