16509bd1112362d0eed989b515e9d1e2
Ez a fotóillusztráció 2025. január 9-én készült (AFP / Kirill KUDRYAVTSEV)

A Meta ismert oroszbarát dezinformációs hálózatból profitál anyagilag a kutatók szerint

Tavaly a Meta közösségi média óriásvállalat több százezer dollárt keresett egy ismert oroszbarát dezinformációs hálózat tartalmaival - állítják kutatók.

Francia, német, lengyel és olasz Facebook-felhasználók tízezreit célozták meg francia politikusokat gúnyoló karikatúrákkal, az Ukrajnának nyújtott európai segélyekkel szemben ellenséges üzenetekkel és más, úgynevezett szponzorált tartalmakkal.

Digitális manipulációval foglalkozó szakemberek "Influence by Design" című jelentése azt állítja, hogy ezek mögött a posztok mögött a 2022-ben széles körben ismertté vált, oroszbarát "Doppelgänger"-művelet állt.

A Check First, a Reset Tech és az AI Forensics által 2025 január közepén közzétett jelentés szerint 338 ezer dollárt (132 millió forintot) fizettek ki a Metának 2023 augusztusa és 2024 novembere között legalább 8000 szponzorált tartalom elhelyezéséért.

A Doppelgänger-műveletben kezdetben nyugati médiumokat utánozva terjesztettek egyesek Ukrajna- és Nyugat-ellenes üzeneteket.

A művelet azóta is virágzik a különböző közösségi média hálózatokon, például Facebook-hirdetések révén.

A szankciók ellenére is folytatták a posztok terjesztését

Két orosz céget vádoltak meg azzal, hogy ők állnak a tartalmak mögött, és 2023 júliusában az Európai Unió, majd később az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is szankciókkal sújtotta a vállalatokat.

Az egyik cég, a Social Design Agency (SDA), azonban a jelentés szerint mindezek után is posztolt a Facebookon.

"A szankciók ellenére a Meta továbbra is felülvizsgálta, jóváhagyta és terjesztette az SDA-hoz köthető hirdetéseket" - mondta a Check First vezetője, Guillaume Kuster (archivált link).

"Ez komoly jogi aggályokat vet fel a nemzetközi szankciók betartásával kapcsolatban" - tette hozzá Kuster.

A kutatók szerint a hirdetések száma valószínűleg jóval magasabb lehetett, mivel a kutatás során csak kiszivárgott SDA-anyagokban talált információkra koncentráltak. A kiszivárgott anyagokról először az észt és a német média számolt be.

A Meta anélkül, hogy nevén nevezte volna, 2022 szeptemberében elismerte a Doppelgänger létezését, utalva egy Oroszországhoz köthető "összehangolt befolyásolási kampányra" a Facebookon.

Az AFP az újabb állításokkal kapcsolatban megkereste a Metát. A vállalat a válaszában azokra a korábbi jelentéseire hivatkozott, amik említik az Oroszországhoz kapcsolódó digitális fenyegetéseket. Ezek között volt egy 2024 közepén közzétett jelentés, amelyben a Meta elismerte a Doppelgängerhez köthető hirdetések létét.

A Meta azt is mondta, hogy "az első tech vállalat volt, amelyik felfedte a kampányt", hozzátéve, hogy a vállalat több tízezer, a dezinformációs hálózathoz kapcsolódó posztot tiltott le.

“Kifinomultságról tanúskodik a Doppelgänger-művelet"

Joseph Bodnar, az Institute for Strategic Dialogue (Stratégiai Párbeszéd Intézet, ISD) kutatója szerint a Doppelgänger a hagyományos posztokról a Facebook-hirdetésekre, majd az összes különböző közösségi média platformon megjelenő, hagyományos posztokra terjesztette ki tevékenységét.

A Doppelgänger-posztok az év elején a Bluesky-on is megjelentek. A BlueSky az a platform, ami sok, az X-szel (korábbi nevén Twitterrel) elégedetlen felhasználó menedékévé vált. 

Az üzeneteket általában sok, robotok által működtetett, úgynevezett botfiók terjeszti, amelyek hasonló jellemzőkkel rendelkeznek: mesterséges intelligencia által generált profilképük van, ugyanaz van a profilleírásukban, tucatnyi válaszposztot írnak néhány napja létrehozott bejegyzésekre.

"Az amerikai demokraták gyújtották meg a kanócot Ukrajnában, és most az EU-s országoknak kell állniuk a cechet!" - posztolta egy "Jake Fitzgerald" nevű felhasználó franciául a Bluesky-on.

A kampány "alkalmazkodik az aktuális eseményekhez... a valós problémákra összpontosít, és megpróbálja azokat súlyosabbnak beállítani, mint amilyenek valójában" - mondta Bodnar.

A Bluesky-on a profilok általában nagy elérésű fiókok posztjaira reagálnak, hogy nagyobb láthatóságot szerezzenek maguknak - mondta Valentin Châtelet, az Atlantic Council digitális igazsági kutatólaboratóriumának IT-biztonsággal foglalkozó munkatársa.

Châtelet szerint a művelet "bizonyos fokú kifinomultságról" tanúskodik.

Eddig a Doppelgänger-tartalmak a különböző platformokon nem vonzottak nagy közönséget.

"Az a furcsa ebben az esetben, hogy... a sikerük részben az őket elítélő sajtóvisszhangnak köszönhető, valamint annak, hogy a platformok és a kutatók beszámolnak arról, hogy mi a Doppelgänger-művelet célja: a nyilvánvaló orosz propaganda" - mondta Kuster.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk