Ezen a videón egy pápalátogatást látni Kelet-Timorban, és nem a mostani török tüntetéseket

2025. március 19-én Isztambulban az utcára vonultak az emberek, hogy tiltakozzanak a város polgármesterének, Ekrem Imamoglunak a letartóztatása ellen. A közösségi médiában több nyelven is terjedni kezdett egy videó, amelyen emberekkel és járművekkel tömött utca látható, azt állítva, hogy a videó Törökországban készült. Az állítás azonban hamis. A felvételek valójában zarándokok tömegét ábrázolja Kelet-Timorban, Ferenc pápa 2024 szeptemberében tett látogatása során – állapította meg az AFP. A videót korábban már más félrevezető állításokhoz is felhasználták, amelyeket az AFP szintén cáfolt.

Recep Tayyip Erdogan török elnök legfőbb politikai riválisát, Ekrem Imamoglu isztambuli polgármestert 2025. március 19-én vette őrizetbe a rendőrség. Két különböző ügyben folyik ellene nyomozás, a hatóságok állítása szerint korrupció és terroristákkal való kapcsolat gyanúja merült fel (itt archiválva). 

Imamoglut "terrorista szervezetnek nyújtott bűnsegédlettel" vádolják, és 99 másik gyanúsítottal együtt "megvesztegetés, zsarolás, korrupció, súlyos csalás, valamint bűnszervezet részeként nyereségvágyból történő személyes adatok illegális megszerzése" miatt is nyomoznak ellene (itt archiválva). 

Annak ellenére, hogy a török kormány négynapos tiltakozási tilalmat rendelt el, március 19-én este több ezren gyűltek össze az isztambuli városháza előtt, hogy Imamoglu letartóztatása ellen tüntessenek. A tüntetések a március 24-i héten is folytatódtak, országszerte tízezrek vonultak utcára. A helyi rendőrség paprikaspray-vel, gumilövedékekkel és vízágyúkkal próbálta feloszlatni a tüntetőket (itt archiválva). 

Néhány órával a letartóztatás híre után terjedni kezdett a közösségi médiában egy videó, amelyen azt látni, hogy tömegek vonulnak az utcán. "Törökország a következő! Az egyik legrosszabb forgatókönyv válik valóra azzal, hogy Törökország destabilizálódik és a kijevi Majdan alakulhat ki napokon belül!" – olvasható egy magyar nyelvű Facebook-bejegyzésben, amit már több mint 200 ember megosztott a 2025. március 20-i publikálása óta. A videót később törölték, de más posztokban azóta is elérhető a Facebookon.

A klip magyar leírással az X közösségi oldalon is terjed.

Image
A videó a hamis leírással a Facebookon. A képernyőmentés 2025. március 24-én készült

Ugyanez a videó és az a hamis állítás, hogy egy hatalmas törökországi tüntetést mutat, más nyelveken, többek között angolul, németül és görögül is terjedt már.

A klipet korábban már más félrevezető állításokhoz is felhasználták, amelyeket az AFP itt és itt cáfolt. 

A videót valójában Ferenc pápa 2024 szeptemberében, a délkelet-ázsiai Kelet-Timorban tett látogatása során készítették.

Kelet-timori felvételek

A tömegekről készült felvételeken végzett fordított képkeresés során egy jobb minőségű változatot találtunk, amelyet a @rey.marques nevű fiók tett közzé a TikTok-on 2024. szeptember 11-én.

A videó a hashtagjei és felirata szerint a pápa kelet-timori látogatásakor készült abban az évben.

A pápa 2024. szeptember 10-én több százezer hívő számára celebrált misét az apró délkelet-ázsiai országban (archivált link).

Az 1,3 millió lakosból mintegy 600 ezren vettek részt a misén – közölte akkor a Vatikán a helyi hatóságokra hivatkozva.

Az alábbiakban a magyar posztokban megosztott videó (balra) és a 2024-es TikTok-felvétel (jobbra) képernyőképes összehasonlítása látható:

Image
A közösségi médiában terjedő videó valamint ugyanez a videó a TikTokon. A képernyőmentések 2025. március 24-én készültek

A nagyobb felbontású videón látható egy zászló az utcai lámpákon, ami első ránézésre Kelet-Timor nemzeti lobogójának tűnik, valamint egy plakát a pápa képével.

Image
Pillanatkép a TikTok-posztról, amelyen Kelet-Timor zászlaját és a pápa plakátját kékkel és pirossal emelte ki az AFP.

Rey Marques, a fővárosban, Diliben élő fotós, a kérdéses a TikTok-fiók tulajdonosa, akkor azt mondta az AFP-nek, hogy nem tudja, ki készítette a videót, de szerinte a felvétel a Raikotu Köztemető közelében készült a fővárosában.

Az AFP-nek sikerült megerősítenie a felvétel készítésének a helyét összehasonlítva azt a területről készült Google Street View képekkel (archivált link).

Az alábbi képernyőképeken egy házat, egy utcát és egy fát látni a TikTok videóban (első kép), és ugyanezeket az elemeket Google Street View-n (második kép):

Image
A fa, a ház és egy utca a TikTok-videóban. A színes jelöléseket az AFP adta a képhez
Image
A fa, a ház és egy utca a Google utcaképén. A színes jelöléseket az AFP adta a képhez

Egy másik képernyőkép-összehasonlítás ugyanezt az ablakot és ajtót emeli ki egy épületen egy lámpaoszlop mellett ugyanabban az utcában:

Image
Egy lámpaoszlop és a ház két ablakkal a közösségi médiában terjedő videóban és a Google utcaképén. A színes jelöléseket az AFP adta a képhez

A TVET Entertainment helyi médium Facebook-oldalának élő közvetítése szintén hasonló jeleneteket mutatott a pápai mise után sétáló tömegről (itt archiválva).

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk