Egy nővér tartja az AstraZeneca/Oxford Covid-19 koronavírus elleni oltóanyag fioláját Thaiföldön 2021. július 9-én. ( AFP / Madaree TOHLALA)

Nem, az AstraZeneca nem rendelkezett oltóanyaggal a Covid-19 ellen már a járvány előtt is

  • Ez a cikk több mint egy éves.
  • Megjelent: 2021. szeptember 16., 18:00
  • 5 perces olvasmány
  • Szerző: AFP Finnország
  • Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Augusztus vége óta több ezer ember osztott már meg egy képet Facebookon, amin az AstraZeneca koronavírus elleni oltás dobozát látni egy 2018-as dátummal. A kép manipulált: a dátumot utólag szerkesztették rá. A gyártó is tagadja, hogy már 2018-ban – két évvel azelőtt, hogy a koronavírust járvánnyá minősítették volna – gyártott volna csomagolásokat a koronavírus elleni oltószerének.

"Akit ez se győz meg az szimplán bolond !!!" – olvasható egy 2021. augusztus 27-ei Facebook-bejegyzésben. A bejegyzéshez csatolt képen ránézésre az AstraZeneca gyógyszergyár koronavírus elleni oltásának a csomagolását látni. A csomagoláson látszólag a "2018.07.15" dátum olvasható. Ez azt jelentené, hogy a csomagolást két évvel azelőtt gyártották, hogy a WHO világjárványnak minősítette a koronavírust 2020 márciusában.

A bejegyzést már több mint kétezer alkalommal osztották meg Facebookon augusztus vége óta. Ugyanennek a képnek egy másik változata angolul is terjedni kezdett a Twitteren, valamint finnül és németül a Facebookon. Az AFP finn tényellenőrző szolgálata úgy találta, hogy a képet manipulálták.

Image
Egy kép a megtévesztő bejegyzéssel, a képernyőmentés 2021. szeptember 15-én készült.

A dátumot utólag adták a képhez

A magyar Facebook-bejegyzésekben használt kép valószínűleg egy mobiltelefonos képernyőmentés egy másik bejegyzésről, amelyet eredetileg a ShqipNews.net nevű albán Facebook-oldalon osztottak meg, ahogyan azt az alábbi képen is látni.

Image
A hamis bejegyzés egy külföldi Facebook-oldalon (bal), és ugyanennek a bejegyzésnek egy része a magyar Facebook-bejegyzésben (jobb). A képernyőmentés 2021. szeptember 15-én készült.

Az albán posztban , valamint a magyar másolatában a szöveg a következő: "Hogyan lehet, hogy a gyártás 2018, a vírus 2019-ben jön ki. Közben 2021-ben vagyunk".

Az AFP egy fordított képkereséssel megtalálta az albán bejegyzésben szereplő kép eredeti változatát egy 2020. novemberi Facebook-bejegyzésben, ez az a kép, amit később manipuláltak. A 2020. november 12-én publikált bejegyzésben három különböző képet látni az augusztusban Magyarországon is terjedni kezdő csomagolásról, de még a dátum nélkül.

Image
Egy képernyőkép a Facebook-posztról, a képernyőmentés 2021. július 26-án készült.

A 2020 novemberében közzétett bejegyzés is már hamis állításokat fogalmazott meg az AstraZeneca oltószerének gyártásával kapcsolatban, amelyeket a Reuters már cáfolt.

Ha összeveti az ember a 2020 novemberéből származó képeket (még dátum nélkül) és azt a látszólag manipulált változatot, amelyik a magyar és az albán posztokban is szerepel, számos arra utaló jelet találni, hogy a két kép azonos. A doboz elhelyezkedése a képen, a felszínen látható fénykör, és a vörössel jelzett kis repedés az asztalon megmutatják, hogy a két kép megegyezik – igaz, a magyar és az albán posztokban szereplő képnek sokkal rosszabb a minősége, valószínűleg ez annak az eredménye, hogy több alkalommal képernyőmentést készítettek a képekről, majd ismét feltöltötték őket.

Image
Jobboldalt látható a doboz még a dátum nélkül, a baloldalon pedig a megtévesztő bejegyzésekben használt változat. A képernyőmentések 2021.szeptember 15-én készültek. A két kisebb piros kört és a piros áthúzást az AFP adta a képekhez.

Az AstraZeneca termékleírása megszabja, hogy milyen adatoknak kell szerepelni a csomagoláson, ezek között a lejárat dátuma is szerepel, amelyet az előírás szerint az "EXP" jelöléssel kell ellátni. A Facebook-bejegyzésben szereplő képen ennek nincs nyoma, szemben az alábbi képen látható eredeti csomagolással, ahol az "EXP" rövidítést tisztán kivehető.

Image
Egy doboz AstraZeneca vakcinával a Hungaropharma gyógyszer-nagykereskedésben Budapesten 2021. február 6-án. ( POOL / ZOLTAN MATHE)

Az AstraZeneca tagadja a vádakat

Az AFP megkereste az AstraZenecát, hogy megkérdezze a vállalatot az állításról. A vállalat tagadta, hogy a Covid-19-vakcina csomagolását már 2018-ban gyártani kezdték volna.

"Megerősíthetem, hogy az AstraZeneca nem rendelkezett 2018-ban a koronavírus elleni vakcina csomagolásával" – mondta Blomley az AFP-nek 2021. július 26-án. A vállalat rámutat, hogy a Covid-19-vakcinát csak 2020 decemberében hagyta jóvá az Egyesült Királyság gyógyszer- és egészségügyi termékeket szabályozó hatósága.

Hasonló hamis állítások a gyártás idejéről

Az AFP már korábban is cáfolt olyan állításokat, amelyek szerint az AstraZeneca oltásának gyártását már a járvány előtt elkezdték. A történet utóbbi verziójában az oltás fiolájára nyomtatott számok voltak hivatottak bizonyítani, hogy a vakcinát már az új típusú koronavírus felfedezése előtt elkezdték gyártani.

Az állítás alapja egy, az AstraZeneca-oltóanyagról készült kép, amelyet a német közmédia híradójában mutattak. Az üvegcsén a "3041572008" számsort látni. A magyar közösségi médiában is terjedtek olyan bejegyzések, amelyek szerint a "2008" a gyártás dátumát jelöli. De ez nem igaz, ahogyan azt az AFP szlovák tényellenőrző szolgálata már kifejtette.

Image
Egy kép a félrevezető bejegyzésről, a képernyőmentés 2021. szeptember 15-én készült.

A függőleges számnak a valóságban semmi köze a gyártás dátumához. "A függőleges számot komponenskódnak nevezik, és belső, gyártási célokat szolgál. De nem mutatja meg a gyártás dátumát vagy a szavatosságot. A '2008' számjegyek teljesen véletlenek" – mondta el az AFP-nek 2021 februárjában Kim Blomley, az AstraZeneca nemzetközi médiaosztályának vezetője. A komponenskódok egyébként nem ugyanolyanok minden csomagoláson, mivel több gyártóval is együtt dolgozik az AstraZeneca a beszállítói lánc részeként.

A gyártási dátumról szóló történetek azokra az állításokra emlékeztetnek, amelyek szerint a járványt előre kitervelték. Az AFP már cáfolt hasonló állításokat itt és itt.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk