Ez a kép a Golden Gate hídról 1987-ben készült, és nem a híd átadásán 1937-ben

Több száz magyar felhasználó osztott már meg egy Facebook bejegyzést egy képpel a Golden Gate hídról. A szöveg azt állítja, hogy a kép a híd átadóján készült 1937-ben. De a képet készítő fotós elmondta az AFP-nek, hogy a hídon vonuló tömeget ábrázoló kép a valóságban 1987-es, és a híd átadásának 50. évfordulóján készült. Az 1987-es archív felvételeken hatalmas tömeget látni, a 1937-es megnyitóról készült képek viszont sokkal kevesebb embert mutatnak. 
 

"A Golden-Gate híd megnyitóján egy napig át lehetett menni gyalog a hídon. 1937" – írja egy magyar Facebook-bejegyzés, amit már közel 200 ember osztott meg 2022. február 1-e óta. Ugyanez a kép a hamis leírása már legalább 2018 óta terjed a magyar felhasználók között. 

Image
Az egyik Facebook-bejegyzés a hamis állítással, a képernyőmentés 2022. február 15-én készült.

A hamis állítás már terjedi kezdett az interneten angolul, franciául, portugálul és spanyolul is. Az AFP spanyol tényellenőrző csapata kiderítette, hogy a kép nem 1937-ben készült, hanem 50 évvel később 1987-ben.

A képen a híd 50 éves évfordulóját látni

Egy fordított Google-képkereséssel sikerült megtalálni egy 2015-ös cikket, ami a San Francisco Chronicle nevű lapban jelent meg, a cikkben szerepel a tömegről készült kép a következő felirattal: "Kép a déli toronyból a dél felé vezető útról. Emberek tömegei gyülekeznek a Golden Gate híd 50 éves évfordulójának ünnepségére."

A Getty Images képadatbázisban is elérhető kép szerzőjeként egy amerikai fotós, Deanne Fitzmaurice van megadva. 

Image
A Getty Images adatbázisában található eredeti kép (fent) és a félrevezető Facebook-bejegyzés (lent) összehasonlítása, 2022. február 15-én készült képernyőképek.

Az AFP kérdésére Fitzmaurice a következőt mondta: "Igen, ezt a képet én csináltam, a Golden Gate híd átadásának ötvenedik évfordulóján készült". A kép jogtulajdonosa a San Francisco Chronicle, a kép készítésének idején Firtzmaurice ugyanis az újság alkalmazottja volt. 

Paolo Cosulich-Schwartz a Golden Gate híd kommunikációs menedzsere 2022. február 8-án elmondta az AFP-nek, hogy a kép "úgy tűnik az átadás ötvenedik évfordulóján készült" 1987-ben. "Tényleg volt egy nap a gyalogosoknak 1937-ben, egy nappal azelőtt, hogy megnyitották a hidat a forgalom számára, de akkor  a tömeg jóval kisebb volt, mint az 50. évfordulón" – mondta. 

A Golden Gate híd az Egyesült Államok egyik leghíresebb hídja, 1933 és 1937 között épült, utóbbi évben volt a megnyitója is. Az átadón jóval kevesebb ember volt, ahogyan az itt is látható, mondta el Cosulich-Schwartz. 

Ahogyan azt a híd weboldalán is olvasni 1937-ben 12 órán át volt megnyitva a híd a gyalogosforgalom számára és a becslések szerint olyan 200 ezer ember sétált át  hídon. Az 50. évfordulón olyan 300 ezren voltak a hídon, és a becslések szerint 4-500 ezer ember gyűlt össze körülötte. 

A New York Times 1987-ben szintén beszámolt az évfordulóra összegyűlő tömegről, és a félrevezető bejegyzésben szereplő képhez hasonló felvételeket is közöltek. 

Egy amerikai tévécsatorna egy videót is készített az eseményről, a csatorna 300 ezerre becsülte az 50. évfordulót ünneplők létszámát. A felvételen 0:32-nél és 3:24-nél is hasonló szögből látni a tömeget, mint a közösségi médiában terjedő képen.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk