Ez a videó nem Izraelben készült, a felvételen egy focimeccs utáni ünnepséget látni Algériában

A Hamász palesztin fegyveres csoport 2023. október 7-én nagyszabású meglepetésszerű támadást indított Izrael ellen, véres háborút robbantva ki, amelyben mindkét oldalon ezrek haltak meg. A támadók az izraeli hatóságok szerint mintegy 200 túszt ejtettek. Izrael válaszul háborút hirdetett a Hamász megsemmisítésére, bombázni kezdte a a Gázai övezetet, és szárazföldi offenzívát készített elő. Az interneten terjedő posztok hamisan állítják, hogy a videón Izraelben készült jeleneteket látni, más bejegyzések pedig azt, hogy a felvétel Gázában készült, és azt látni rajta, ahogyan a helyiek ködgyertyákkal próbálnak védekezni a támadások ellen. A valóságban azonban a videón egy futballklub győzelmét követő ünneplés látható Algériában.

"Kinyílt a pokol kapuja, Izrael lángokban" – olvasható a Facebookon megosztott videónak a leírásában. A bejegyzés a 2023. október 10-i megjelenése óta több mint 10 000 megtekintést és 100 megosztást ért el.

Ugyanez a videó már más nyelveken is, például horvátul, angolul, spanyolul, németül, portugálul és malájul is terjedni kezdett, azzal a hamis állítással együtt, hogy a felvétel a gázai konfliktushoz kapcsolódik.

A Hamász fegyveresei október 7-én támadták meg Izraelt, átlépve a határt, hogy civileket öljenek meg az utcán, az otthonukban vagy éppen egy zenei fesztiválon. Az Irán által támogatott iszlamisták több ezer rakétát lőttek ki Gázából (archivált link) Izraelre, és mintegy 200 túszt ejtettek (archivált link), köztük izraeli, kettős és külföldi állampolgárokat.

Izrael válaszul megígérte, hogy elpusztítja a szervezetet és annak teljes infrastruktúráját. Ezt követően több légicsapást is mértek a Gázai övezetre. A régió igen szegény és a népsűrűség nagyon magas, 2,3 millió palesztin lakos él összezsúfolva. Izrael több tízezer katonát vezényelt a határhoz (archivált link) , hogy felkészüljön egy teljes körű szárazföldi offenzívára.

A konfliktusnak 2023. október 17-i adatok szerint már több ezer halálos áldozata van, és a Gázai övezetben egymillió ember kényszerült elhagyni lakóhelyét (archivált link).

A videón egy vörös fénybe borult város látható, és a háztetőkről felröppenő lövedékszerű tárgyak. A magyar bejegyzés azt állítja, hogy a videón Izraelt látni a Hamász támadása során. A más nyelveken terjedő posztok pedig az az állítás olvasható, hogy a felvételen egy izraeli légicsapás látható a Gázai övezetben, ahol az emberek ködgyertyákkal védekeznek.

De egyik állítás sem igaz: a videó Algériában készült a Belouizdad futballklub győzelmét követő ünneplés közben.

Image
A videó a hamis leírással a Facebookon. A képernyőmentés 2023. október 17-én készült.

A videó egyes, az X közösségi oldalon terjedő (egyébként a magyarul terjedő verzióval megegyező) változatain a "ramiguerfi41" TikTok felhasználónév szerepel. Bár a felhasználó profilján nem elérhető a videó, egy kulcsszavas Google-keresés tanúsága szerint a videót "két héttel ezelőtt" tették közzé a közösségi médiaplatformon – jóval a Hamász Izrael elleni támadása és a Gázai övezet elleni izraeli megtorlás előtt.

Image
Pillanatkép egy 2023. október 12-i Google keresési eredményről

A törölt bejegyzés gyorsítótárazott változata (ez egy, a Google által rögzített pillanatkép arról, hogy egy oldal hogyan nézett ki egy időben) azt mutatja, hogy a bejegyzés már 2023. október 7-én elérhető volt. Egy másik, az eredeti videót használó TikTok-poszt gyorsítótárazott változata pedig azt mutatja, hogy az már 2023. szeptember 30-án online volt.

A videó Algéria fővárosában készült

Az X közösségi oldalon több felhasználó is jelezte, hogy a videó hamis kontextusban terjed.

"Ez a videó Algériából származik, miután a Belouizdad megnyerte a labdarúgó-bajnokságot" – áll egy október 8-i bejegyzésben (itt archiválva).

Kulcsszavas kereséssel több, a kliphez hasonló videót is találni (itt és itt archiválva). Ezeken futballszurkolók tűzijátékot és ködgyertyákat lőnek Algír városában, miután a CR Belouizdad megnyerte a 2020-as és 2023-as algériai bajnokságot (archiválva itt és itt).

A klipben szereplő tereptárgyak az AFP segítségével sikeresen geolokalizálta a videót. Megfigyelhető többek között egy füves körforgalom (zöld négyzet), egy megvilágított szegéllyel ellátott hirdetőtábla egy középen kerek ablakokkal rendelkező épületen (sárga téglalapok) és egy önkormányzati épület (fehér téglalap):

Image
2023. október 12-i képernyőmentések a közösségi médiában közzétett videóból. Az AFP által hozzáadott színes jelölések

A videón látható nézőpontot a Google Maps-en elérhető műholdképek segítségével könnyen reprodukálhatjuk:

Image
2023. október 12-i képernyőmentés a Google Maps-ről. Az AFP által hozzáadott színes jelölések

A videót egy lakóházból vették fel (piros kereszt alul). A kamera balra fordul, és a "Mada Mohamed" utcán keresztül mutatja az épületeket (zöld nyíl). A Boulevard de l'ALN gyorsforgalmi út és a kikötő sötéten látszik a bal szélen (sárga ív). A kamera ezután jobbra fordul (kék nyíl), és egy nagy kivilágított reklámtáblát látni (sárga négyzet), ami ezen az egy autóból készített képen is látszik, ez a Lahcen Mimouni utca.

Láthatjuk az El Mokrani téren a körforgalmat, egy másik hosszú épületet és távolabb egy fehér épületet, amelyet a Google Maps "kormányhivatal" felirattal jelöl (fehér négyzet). Egy másik, a Google Mapsre feltöltött fotó (itt archiválva) az épület bejáratát mutatja, rajta az arab nyelvű felirattal: "Sidi M'Hamed közigazgatási kerület", utóbbi egy algíri városrész.

Az izraeli-palesztin konfliktus a hamis és megtévesztő tartalmak egész áradatához vezetett a közösségi médiában, beleértve számos hamis képet és videót is.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk