Ezen a 2022-es képen a vakcinakutatók egy japán díjat vesznek át maszkban, és nem a Nobelt 2023-ban

2023 októberében kihirdették, hogy az orvosi Nobel-díjat Karikó Katalin és Drew Weissman tudósoknak ítélik oda a Covid-19 elleni első mRNS-vakcinákat közvetlenül lehetővé tevő kutatásaikért. A közösségi médiában olyan hamis állítások kezdtek terjedni magyarul, amelyek szerint a tudósok maszkban vették át ezt a kitüntetést. Valójában a posztokban félrevezető módon felhasznált képen azt látni, ahogy a két kutató 2022-ben átveszi a Japán Díjat. Azon az átadón a díjazottak a helyi Covid-19 irányelveknek megfelelően arcmaszkot viseltek. A 2023-as Nobel-díj átadásáról még nincsenek fotók, hiszen az eseményre a tervek szerint csak decemberben kerül sor. A posztok hamis kontextusban terjesztik a 2022-es képet, hogy így kérdőjelezzék meg a kutatók a saját kutatásukba vetett hitét.

"Amikor annyira hatásos a szer, amit föltaláltál, hogy maszkban veszed át az arra kapott díjat" – olvasható egy, a Facebookon megosztott képen magyarul. A képen emellett még angolul a "Nobel-díj az orvostudományban: Karikó Katalin, Drew ..." szöveg is szerepel.

A posztot a 2023. október 11-i megjelenése óta több mint 380 alkalommal osztották meg.

Image
Egy magyar Facebook-poszt a hamis állítással. A képernyőkép 2023. október 19-én készült

A Nobel-bizottság 2023 októberében jelentette be, hogy a képen szereplő két tudós, Karikó Katalin és Drew Weissman kapja a 2023. évi orvosi Nobel-díjat "a Covid-19 elleni hatékony mRNS-vakcinák kifejlesztését lehetővé tevő felfedezéseikért" (archivált link).

A félrevezető Facebook-bejegyzésekben szereplő képen Karikó és Weissman alkalmi ruhában és maszkban látható, amint egy arany emblémával ellátott üvegtömböt mutatnak a kameráknak.

Ez a kép azonban valójában a Japán-díj 2022-es átadási ünnepségén készült, amelyet a díj honlapja szerint Tokióban ítélnek oda minden évben "olyan tudósoknak és kutatóknak világszerte, akik eredeti és kiemelkedő eredményeikkel jelentősen hozzájárultak az emberiség békéjéhez és jólétéhez".

A 2022. áprilisi esemény idején Japánban érvényben lévő helyi Covid-19 irányelveknek megfelelően a ceremónián készült felvételeken minden résztvevő arcmaszkot visel.

Az orvosi Nobel díjazottjait 2023 októberében hirdették ki, az díjátadó ünnepségre azonban csak decemberben kerül majd sor Stockholmban.

Más nyelveken, például angolul, bolgárul és románul megjelent posztok szintén tévesen a 2023-as orvosi Nobel-díjhoz kapcsolták a már említett fotót.

A kép 2022-ben készült, Japánban

Az AFP-nek fordított képkeresés segítségével sikerült megtalálnia ugyanennek a képnek egy jobb minőségű változatát, amelyen a tudósok által tartott üveg tárgyakon jól látható a "Japán-díj" felirat.

Ezt az információt felhasználva sikerült megtalálnunk ugyanezt a képet az AFP fotóadatbázisában a következő leírással együtt: "A 2022-es Japán-díj díjazottjai, Karikó Katalin magyar-amerikai biokémikus (b) és Drew Weissman amerikai orvos-tudós az mRNS-vakcinák kifejlesztésére irányuló kutatásban elért eredményükért járó trófeával a Japán-díj átadási ünnepségén Tokióban 2022. április 13-án.""

A Japán-díjat 1983-ban alapították "a tudomány és a technológia fejlődését nagymértékben előmozdító eredeti és kiemelkedő eredmények" elismerésére (archivált link).

Image
A kép hamis kontextusban a közösségi médiában (bal) és a kép az AFP fotóadatbázisában. A képernyőképek 2023. október 19-én készültek

A két tudóst ábrázoló hasonló fotókat a Japán-díj honlapján is találni a "2022. április 13., átadási ünnepség" mappában (archivált link). A képeken minden díjazott arcmaszkot visel.

De nem csak a tudósok: az eseményről készült hivatalos felvételeken látható, hogy a zenészek és a szálloda személyzete is maszkot visel a tokiói Imperial Hotelben tartott ünnepségen.

A japán kormány csak 2023 márciusában enyhítette a maszkokra vonatkozó ajánlási irányelveit. Japánban soha nem volt kötelező a maszkviselés, de a lakosok a világjárvány kezdeti napjaitól kezdve betartották az állami irányelveket a maszkok viselésére a szabadban és a beltéren. (archivált link)

Karikó Katalin 2021-ben egyébként megszólalt a maszkviselés és a védőoltások kérdésében. A kutató az akkori magas új fertőzésszámok tükrében azt nyilatkozta, hogy a maszk viselése akkor is fontos, ha valaki be van oltva. "Egyetlen Covid-19 vakcina sem véd meg a fertőződéstől, csak a vírus okozta megbetegedéstől, különösen a kórházba kerüléstől" - mondta akkor.

Az AFP már számos olyan tényellenőrző cikket tett közzé magyarul, amik az oltásokkal, valamint a Covid-19-cel kapcsolatos hamis és félrevezető állításokat cáfolják.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk