
Nem, ifjabb Robert F. Kennedy nem indított pert a Covid-oltásokkal kapcsolatban az amerikai legfelsőbb bíróságon
- Megjelent: 2025. május 15., 16:02
- 6 perces olvasmány
- Szerző: Johanna LEHN, AFP Németország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Az amerikai legfelsőbb bíróság gyönyörű és jelentős döntése: A Covid oltások NEM oltások. Robert F. Kennedy Jr. megnyerte a pert az összes gyógyszerlobbista ellen. A Covid-19 oltások NEM oltások. A Legfelsőbb Bíróság ítéletében megerősíti, hogy a Covid mRNS génterápiák által okozott károk egyértelműek" – olvasható egy magyar Facebook-bejegyzésben, melyet 2025. május 5-i közzététele óta már több mint 216-an osztottak meg.

Az állítás már német, bosnyák, holland és cseh nyelven is terjedni kezdett. A posztban megfogalmazott állítások azonban hamisak, ahogyan a már korábban is terjedő hasonló bejegyzések is.
Robert F. Kennedy Jr. az Egyesült Államok egészségügyi minisztere Donald Trump második elnöki ciklusában. Az egykori amerikai elnök, John F. Kennedy unokaöccse ellentmondásos megítélésű (itt archiválva) személyiség, mivel oltáskritikus álláspontot képvisel, és többször is terjesztett hamis információkat az oltásokról és más egészségügyi témákról. Többek között azt állította, hogy összefüggés van oltások és az autizmus (itt archiválva) között, amely egy tudományosan cáfolt állítás. Egészségügyi miniszterré kinevezése előtt Kennedy a vakcinákkal szemben kritikus Children's Health Defense szervezet elnöke és alapítója volt.
Az Egyesült Államokban súlyos kanyarójárvány tombol: az egészségügyi hatóságok jelentései alapján az AFP összesítése (itt archiválva) szerint 2025 eleje óta több mint 1000 ember fertőződött meg kanyaróval, és három ember, köztük két gyermek halt meg. Kennedy-t ebben az összefüggésben az orvosok azzal vádolták, hogy korábban elbagatellizálta a kanyaró veszélyét és hamis állításokat terjesztett a védőoltásokról. Kennedy még miniszteri minőségében is olyan kijelentéseket tett, melyek aláásták a kanyaró, mumpsz és rubeola (MMR) elleni védőoltás iránti bizalmat. Az MMR egy rendkívül hatékony oltás, de Kennedy hamisan azt állította, hogy az oltás veszélyes, és magzati szöveteket tartalmaz. Több száz kanyarós esetet követően végül Kennedy kiállt az oltás mellett.
A hamis állítás már évek óta terjed
A virális posztokban szereplő hamis állítás már 2022 késő nyarán terjedni kezdett különböző nyelveken, többek között finnül, angolul és spanyolul. A hamis állítások szerint az amerikai Legfelsőbb Bíróság megerősítette, „hogy a Covid-mRNS-génterápiák által okozott károk helyrehozhatatlanok”, ez volt olvasható például egy 2022. augusztus 24-i blogcikk címében is. A cikk szerint „Robert F. Kennedy Jr. megnyerte a pert az összes gyógyszeripari lobbista ellen”. Az AFP már 2022-ben cáfolta ezeket az állításokat.
Nincs nyoma ilyen bírósági döntésnek
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának döntései nyilvánosan megtekinthetők a bíróság weboldalán. A koronavírus-járvány 2020-as kitörése, valamint a BioNTech/Pfizer gyógyszergyártó cégek Covid-19-vakcinájának első sürgősségi engedélyezése óta 2020 decemberében Kennedy csak egyetlen perben vett részt. Ez a döntés azonban 2025. április 29-én született, és egy, a kórházak által benyújtott keresetet érintett, amely alacsony jövedelmű és biztosítás nélküli betegek ellátásának finanszírozására vonatkozott. A „Covid”, „korona” és „vakcina” kifejezések nem szerepelnek a bírósági döntésben.
Az amerikai egészségügyi minisztérium az AFP kérdésére cáfolta a 2025. május 7-i állítólagos bírósági ítéletről szóló téves információt. „Ezek az állítások nem felelnek meg a valóságnak” – nyilatkozta egy szóvivő az állítólagos ítéletre vonatkozóan. Az állítás, mint említettük, már 2022-ben is terjedni kezdett, amikor Kennedy még a Children's Health Defense elnöke volt. Akkor a szervezet szóvivője szintén azt válaszolta az AFP megkeresésére, hogy az állítás „nem igaz”.
Az mRNS-vakcinák megfelelnek a vakcina definíciójának
A téves információk mellett, miszerint a bíróság állítólag ilyen ítéletet hozott, az online megosztott állítás tartalmilag is téves. Az mRNS-oltások, ellentétben azzal, amit a posztok állítanak, valódi vakcinák. Nem ez az első eset, hogy ez a hamis állítás magyarul terjedni kezd, ahogy azt a Semmelweis Orvostudományi Egyetem tájékoztató videó alapján korábban is leírtuk, az mRNS-oltások pont ugyanolyan valódi oltások, mint a "hagyományos" vakcinák.
Ulrike Protzer, a Müncheni Műszaki Egyetem virológia professzora, egyben a Német Fertőzéskutató Központ kutatója, 2025. május 7-én az AFP kérdésére elmagyarázta, hogyan működnek a vakcinák. „A vakcina olyan immunválaszt vált ki, amely célzottan egy kórokozó ellen irányul” – írta Protzer. „Az immunválasz célja, hogy megakadályozza a kórokozók bejutását a szervezetbe és az abból eredő betegség tüneteinek kialakulását.” Ezt a funkciót az mRNS-vakcinák is betöltik.
A Paul-Ehrlich-Institut (PEI) – az oltásokért is felelős német szövetségi szervezet – 2025. május 8-án az AFP kérdésére megerősítette: „Az mRNS-vakcinák is kizárólag fertőző betegségek megelőzésére vagy kezelésére szolgálnak” és „nem okoznak genetikai változásokat”.
A génterápiák és az mRNS-vakcinák eltérő módon működnek
A megosztott bejegyzésekben az mRNS-vakcinákat tévesen „génterápiáknak” nevezik. A PEI azonban elmagyarázta, hogy ez tévedés: „a génterápiás szerek megváltoztatják az örökítő információkat genetikai eredetű betegségek kezelése vagy megelőzése érdekében.” Ez nem vonatkozik az mRNS-vakcinákra. „Az mRNS-vakcinákban található úgynevezett »hírvivő RNS« (angolul messenger RNA) viszont minden rendelkezésre álló ismeret szerint nem változtatja meg az emberi örökítőanyagot.” A vakcinákban található mRNS nem jut be a sejtmagba, ahol a DNS-sel együtt az örökítőanyag található.
A génterápiánál „szigorúan ügyelnek arra, hogy ne indukálódjon immunválasz, mert akkor a terápia nem lenne tartós” – tette hozzá Protzer. Az mRNS-vakcinák pontosan az ellenkezőjét valósítják meg, mint a génterápia esetében: „A génterápiával ellentétben ezek célja éppen az immunválasz kiváltása.”
Marcus Altfeld, a Leibniz Virológiai Intézet tudományos igazgatója és a vírusimmunológiai osztály vezetője 2025. május 8-án az AFP kérésére elmondta: „Ezek az mRNS-vakcinák nem módosítják az emberi géneket, ami a génterápia célja lenne.”
A hosszú távú mellékhatások ritkán fordulnak elő
A közösségi médiában terjedő szövegek szerint az mRNS-vakcinák helyrehozhatatlan károkat okoznak – ez az állítás azonban nem igaz. A PEI az AFP kérdésére ezt az állítást „hamisnak” minősítette, és kijelentette: „A több tízezer résztvevővel végzett klinikai vizsgálatokból, valamint az Európai Gazdasági Térségben engedélyezett Covid-19 vakcinák rendkívül nagy számú beadásából származó nagyon kiterjedt adatbázis azt mutatja, hogy a vakcinák biztonságosak, hatékonyak és összességében jól tolerálhatók.”
Protzer kifejtette, hogy „nagyon ritka esetekben” jelentkeznek tartós panaszok az mRNS-vakcina beadása után. „Ez azonban nem az mRNS-vakcina közvetlen káros hatása, hanem jellemzően túlzott immunreakció vagy gyulladásos reakció eredménye.”
A Covid-19 vakcinák mellékhatásait az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) online is közzé teszi. A 2023 decemberi állapot szerint körülbelül egymilliárd Covid-19 elleni oltást adtak be az Európai Gazdasági Térségben. Az EMA-nak körülbelül 12 000 halálesetet jelentettek, ami „körülbelül 0,001 bejelentett haláleset 100 beadott vakcinaadagra” felel meg. Az EMA azonban hangsúlyozza, hogy a tény, hogy egy halálesetet jelentettek az oltást követően még nem jelenti automatikusan, hogy azt az oltás okozta. Az mRNS-oltásoknak két bizonyított súlyos mellékhatása van: a szívizom- és a szívburokgyulladás. Ezek azonban szintén ritkák, kevesebb mint egy eset jut 10 000 beoltott személyre.
Az egyik magyar nyelvű bejegyzés egy nagy nyelvi modellre (LLM), avagy "mesterséges intelligenciára" hivatkozva több mint 450 fejlesztés alatt álló mRNS-termékről ír. Az ilyen technológiák jellegüknél fogva megbízhatatlanok, az AFP-nek nem sikerült megbízható forrást találni a posztban említett számokra. Kísérletképpen az AFP megkérdezte ugyanazt a MI-t, az X közösségi média oldal Grok névre hallgató LLM-jét, és eltérő számokat kaptunk, mint amit a poszt említ. Ez is bizonyítja, hogy a kérdéses forrás nem megbízható.
Az AFP egyéb az oltásokkal kapcsolatos tényellenőrzéseit itt olvashatja magyar nyelven.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk