Hamis New York Times-címlap kezdett terjedni a neten az új pápa megválasztása után

Miután Robert Francis Prevostot XIV. Leó néven az első Egyesült Államokból származó pápává választották, egy kép kezdett terjedni a közösségi médiában, amin állítólag a New York Times címlapját látni. Az állítólagos cikk szerint a pápa segített létrehozni egy autonóm zónát a rendőri brutalitás ellen tiltakozó tüntetők számára 2020-ban Seattle-ben, Washington államban. Ez az állítás hamis. Az újság az AFP-nek azt mondta, hogy az állítólagos cikk kitaláció, és soha nem jelent meg ilyen a honlapján.

“Oooooh. So he's like WOKE woke” azaz "Oh, a pápa tényleg woke" - áll egy 2025. május 8-i angol nyelvű bejegyzésben a Facebookon. A "woke" az angolban a progresszív vagy liberális politikai nézeteket valókra használt, jellemzően becsmérlő kifejezés, ami már a magyar politikai térben is megjelent.  

A posztban lévő képen látszólag egy újságcikk látható az újonnan megválasztott pápa fényképével, a címe pedig: "XIV. Leó pápa alapító tagja volt a CHAZ néven ismert anarchista autonóm zónának 2020-ban Seattle-ben" A képen látható szöveg- és képelrendezés, valamint a tipográfia hasonlít a New York Times internetes kiadására, bár a kiadvány neve nincs feltüntetve.

A cikk címe alatti szövegben ez áll: “Robert Francis Prevost a COVID-19 járvány elején idejének nagy részét egy anarchista kiadvány írásával töltötte, amelyben arról szólt, hogyan lehet a legjobban ökölharcot vívni a rendőrökkel” 

Image
Képernyőkép a Facebookról 2025. május 9-én

Hasonló posztok terjedtek el a Facebookon, az X-en és az Instagramon is, miután a világ minden tájáról érkező bíborosok a 69 éves, chicagói születésű Prevostot választották a világszerte 1,4 milliárd emberből álló katolikus közösség élére (itt archiválva). Néhány képernyőfotón a főcímben az volt olvasható, hogy az autonóm zóna az Oregon állambeli Portlandben volt található.

XIV. Leó pápa, aki évtizedeket töltött missziós munka keretében Peruban, egy aktív X-fiókot használt arra, hogy véleményt nyilvánítson egy sor kurrens témáról, nagy digitális lábnyomot hagyva maga után. Ez pedig néhány jobboldali szemléletű felhasználót arra késztetett, hogy hamar "woke"-nak bélyegezze az új pápát. 

Az egyik posztjában a pápa a rasszizmus elutasítására szólított fel (archivált link), miután 2020-ban meggyilkolták George Floydot - egy fekete férfit, aki megfulladt Minnesotában, miután egy fehér rendőr rátérdelt, miközben megbilincselve feküdt a földön (archivált link). Az ügy Amerika-szerte tiltakozásokat váltott ki (archivált link).

A pápa megosztott az oldalán Donald Trump amerikai elnököt és JD Vance alelnököt bíráló cikkeket is, különösen a migrációs kérdések kapcsán. Három hónappal a katolikus egyház élére történő megválasztása előtt például tovább osztott egy cikkcímet és egy linket, ami egy olyan esszére mutatott, amely szerint JD Vance “tévedett”, amikor a katolikus tanítást idézve támogatta, hogy a kormány eltörölje a más országoknak járó amerikai segélyeket (archivált link). 

A jelenleg az interneten terjedő, a XIV. Leó pápáról szóló állítólagos cikk a hat háztömbnyi "Capitol Hill Szervezett Tiltakozás" zónára, angol rövidítéssel CHOP-ra utal, amely Floyd halála után alakult ki Seattle-ben.

Az eredetileg "Capitol Hill Autonóm Zóna" vagy CHAZ néven ismert területet körülbelül három hétig tartották ellenőrzésük alatt a tüntetők, mielőtt a rendfenntartó erők 2020. július 1-jén kiürítették azt (itt és itt archiválva).

Azonban az állítólagos szalagcím, amely az új pápát a seattle-i tiltakozó akcióval próbálja összekapcsolni, kitaláció - erősítette meg a New York Times az AFP-nek. 

“A New York Timesban nem jelent meg ez a szalagcím” - közölte Maria Case szóvivő egy 2025. május 9-i e-mailben, hozzátéve, hogy az olvasók a pápáról szóló valós tudósítást az újság honlapján követhetik.

Az állítólagos cikkről egyéb jelek mellett azért is látszik, hogy hamisítvány, mert a New York Times nem használja a nagybetás “COVID-19” írásmódot (archivált link).

A fiktív főcím úgy tűnik, Jeremy Kaplowitz-tól ered, aki az X-en azt állította, hogy a kép a Times-ból származik. Kaplowitz egy humorista.

A szalagcím szövegére vonatkozó kulcsszavas keresések nem adtak ki valódi cikkeket a Timestól vagy más médiumoktól. 

Nem sokkal az AFP megkeresése után a New York Times sajtóközleményt adott ki a weboldalán "Tracking Misinformation: Fabricated Headline" (“A dezinformáció nyomában: egy kitalált szalagcím”) címmel (archivált link).

“A New York Times nem közölt olyan szalagcímet vagy cikket, amelynek címe: ‘XIV. Leó pápa alapító tagja volt a CHAZ néven ismert anarchista autonóm zónának 2020-ban Portland-ben’” - írta a médiaszervezet.

Image
Képernyőkép a New York Times online kiadásáról, 2025. május 9-én

Az AFP egyéb a pápával kapcsolatos cikkeit itt olvashatja.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk