Egy nő szív- és tüdőújraélesztést tanul egy próbababán egy szöuli metróállomáson 2023. augusztus 23-án. (AFP / ANTHONY WALLACE)

A szakértők szerint a köhögés nem bizonyított gyógymód a szívinfarktusra

Ha szívrohamra gyanakszik, a szakértők szerint azonnal orvoshoz kell fordulnia. Az internetezők azonban évtizedek óta rendszeresen terjesztik azt az állítást, hogy a köhögés megmentheti a szívinfarktuson áteső ember életét. Magyar nyelven már több mint  139 ezer megosztás fölött jár ez a hamis állítás, ami már legalább 2018 óta terjed a közösségi médiában,  és 2025-ben ismét felbukkant. A sürgősségi ellátás és a kardiológia szakértői az évek során már többször is kifejtették, hogy az infarktus közbeni köhögés előnyeiről szóló állítás nem alapul szilárd bizonyítékokon.

"ÍGY LEHET TÚLÉLNI EGY SZÍVROHAMOT" – olvasható egy 2018. augusztus 18-i magyar Facebook-bejegyzésben, amit már több mint 139 ezren osztottak meg, és még 2025-ben is terjed. A poszt egy hipotetikus szituációt ír le, amiben valaki infarktust (szívrohamot) szenved, de egyedül van. "Csak annyit kell tennie, hogy 2 másodpercenként nagy levegőt vesz, és minden levegővétel között egy hosszút köhög" – állítja a bejegyzés, mely szerint így az ember az eszméleténél tud maradni. 

A szöveg egy másik változata felbukkant 2025. májusi posztokban is, például itt. Ez a verzió szemben a 2018-as változattal azt sem említi, hogy az embernek mentőt kéne hívnia ilyen esetben. Ez a verzió a következő hamis tanácsod adja: "lélegezz és köhögj (két másodpercenként ismételj szünet nélkül) amíg nem érzed, hogy újra normálisan ver a szíved!"

Ugyanez az állítás már évek óta terjed különböző nyelveken, például bolgárul, szerbül és görögül. Az AFP az évek során már több cikkben is (itt és itt) cáfolta ezt az állítást. A Snopes amerikai tényellenőrző oldal azt írja a cikkében (itt archiválva), hogy a szöveg egyes változatai már 1999 óta terjednek, és eredetileg a Rochester kórháznak tulajdonították őket, amit az intézet cáfolt.

A Központi Statisztikai Hivatal szerint a keringési rendszer betegségei magasan a vezető halálok Magyarországon (itt archiválva). Az ebből eredő halálesetek aránya Magyarországon az egyik legmagasabb az EU-ban az Eurostat 2022-es adatai szerint (itt archiválva). 

Szakértők azonban elmondták az AFP-nek, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a köhögés segítene az infarktus esetén. Éppen ellenkezőleg, az ilyen tünetekkel küzdő embereknek azonnal hívniuk kell a mentőket, hogy szakszerű segítséget kapjanak. A köhögés csak késleltetné a megfelelő segítségnyújtást ilyen helyzetekben.

Image
A hamis állítás magyarul a Facebookon. A képernyőmentések 2025. május 20-án készültek

A szakértők szerint a köhögés nem segít

"A szívroham kezelése az elzáródás felnyitásából és a szív vérellátásának helyreállításából áll. A köhögéssel nem lehet megnyitni az elzáródást" – mondta el az AFP-nek Bryn Muma, a Sacramentói Kaliforniai Egyetem sürgősségi ellátással foglalkozó professzora, a sürgősségi osztály vezetője 2025. május 6-án e-mailben. Januárban az American Heart Association honlapján megjelent cikkben már idézték a szakembert,  aki már akkor cáfolta ugyanezt a mítoszt (archivált link).

"A legtöbb szívrohamot a szív vérellátását biztosító egy vagy több ér elzáródása okozza. Amikor a szív nem kap vért - és így oxigént -, szívroham következik be" – magyarázta el Muma.

A félrevezető bejegyzés azt sugallja, hogy a köhögés helyettesíti a kardiopulmonális újraélesztést, amely magában foglalja a mellkasi kompressziót és a mentőlégzést.

"A legtöbb szívinfarktus esetén nincs szükség szív- és légzés újraélesztésre (CPR). Azt csak akkor kell elvégezni, ha a szív leállt, aminek számos oka lehet, beleértve a szívrohamot is" – tette hozzá, megjegyezve, hogy "az újraélesztés célja a szervek vérellátásának biztosítása, miközben a szív újra kezd dobogni. Az újraélesztés nem nyitja meg az elzáródást a szív vérereiben".

"A köhögés soha nem volt hatékony a szívroham vagy annak következményeinek csökkentésében, sem a szívmegállás kockázatának mérséklésében" – kommentálta Nicolas Lamblen, a Lille-i Egyetemi Kórház sürgősségi osztályának és intenzív szívgyógyászati osztályának vezetője az interneten terjedő állítást még 2022-ben az AFP kérdésére.  "Szívmegállás esetén az ember teljesen eszméletlen, így nem hall semmit, nem tud reagálni, és köhögni sem tud" – tette hozzá az orvos.

"A köhögéses CPR-módszernek nincs szerepe a szívinfarktusoknál" – mondta el Dr. Allen J. Taylor, az amerikai MedStar Health kardiológiai osztályának elnöke az AFP-nek 2022 júliusában. "A köhögésből származó extra véráramlás minimális, és egyébként is, a legtöbb ember nem tudja 15 másodpercnél tovább fenntartani a köhögést" – tette hozzá a szakértő, aki arra is figyelmeztetett, hogy "a köhögésért tett extra erőfeszítés biztosan nem segít a betegnek".

Több orvostudományi egyetem is, mint például a Chicagói Egyetem, a McGill Egyetem, valamint a Cleveland Clinic is cáfolták ezt az állítást (archivált linkek itt, itt és itt).

Mi az a szívinfarktus?

"A szívinfarktus (régebbi nevén szívroham) a vérellátás hirtelen megszűnése miatt kialakuló szívizom-károsodás. Kezelés nélkül a szívizom károsodása visszafordíthatatlanná válik, és az adott területen a szívizom végleg elhal (infarktus). A szív a keringési rendszer központja, ritmusos összehúzódásokkal biztosítja a szervezet vérellátását. A szívet a koszorúerek látják el oxigéndús vérrel. A szív kiterjedt területét érintő infarktus a szív leállásához, vagyis a beteg halálához vezethet" – olvasható az Egészségvonalon, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ tájékoztató weboldalán (itt archiválva). 

A tájékoztató oldal szerint a szívinfarktus főbb tünetei "a mellkasi fájdalom, amely a bal karba, a vállba, nyakba, állba, hátba vagy hasba sugárzik; légszomj, nehézlégzés, fulladás; émelygés, hányinger, hányás; heves szívdobogásérzet, magas pulzusszám; szédülés, esetleg ájulás; gyomorfájdalom; hirtelen kialakuló, mással nem magyarázható gyengeségérzet vagy pánikrohamhoz hasonló szorongásérzet". 

"A fenti panaszok bármilyen kombinációban jelentkezhetnek, azonban a szívinfarktus tünetszegényes is lehet. Egyes betegeknél (pl. nők, idősebbek, cukorbetegek) a mellkasi fájdalom enyhe, vagy nem is jelentkezik" – olvasható az oldalon.

Szakértői tanács: azonnal forduljon orvoshoz

"Azonnal forduljon sürgősségi orvosi ellátáshoz" – válaszolta Bryn Muma az AFP kérdésére, hogy mit tegyen az, aki szívroham tüneteit tapasztalja, ha egyedül van.

"Ha valaki úgy érzi, hogy szívrohamot kap, amikor egyedül van otthon, hívja a segélyhívó számot, és próbálja figyelmeztetni a közelben lévő embereket, akik segítséget nyújthatnak" – magyarázta Lamblin. "A legjobb az lenne, ha kinyitnák az ajtót, és ott maradnának, mert ha az ajtó zárva van, a mentősök időt veszítenek azzal, hogy megpróbálnak bejutni" – tette hozzá.

"Szívinfarktus tünetei esetén azonnal hívja a 112-t, és kérjen mentőt! A mentők kiérkezéséig lehetőleg félig ülő helyzetben, teljes fizikai nyugalomban várjon, kerülve a felesleges megterhelést" – olvasható az Egészségvonalon.

Az Amerikai Szív Szövetség kiadványa, amelyet legutóbb 2023-ban vizsgáltak felül, kimondja, hogy a szervezet nem támogatja az úgynevezett köhögéssel történő szív- és légzésélénkítést, azaz a köhögéses újraélesztést (archivált link). A cikk szerint a köhögés "átmeneti intézkedés lehet olyan környezetben, mint például a szívkatéteres laboratórium, ahol a betegek tudatuknál vannak és folyamatosan megfigyelés alatt állnak (például elektrokardiogram-készülékkel) [...] a nővér vagy az orvos utasíthatja és felkészítheti a betegeket, hogy a hirtelen fellépő ritmuszavar kezdeti másodperceiben egy-három másodpercenként erőteljesen köhögjenek. De mivel ez nem minden betegnél hatékony, nem szabad ezzel késleltetni a valódi kezelést".

Az AFP egyéb egészségügyi témájú tényellenőrzéseit itt találja magyar nyelven. 

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk