
Ezen a videó nem azt látni, hogy Merz német kancellár utasítja Donald Tusk lengyel miniszterelnököt
- Megjelent: 2025. május 21., 17:31
- 4 perces olvasmány
- Szerző: Maja CZARNECKA, AFP Lengyelország
- Fordítás és adaptáció: AFP Hungary
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
“Merz német kancellár Tusknak: ‘menj a vonathoz, én itt maradok’, és Tusk engedelmesen távozik. Starmer arcán döbbenet és hitetlenkedés. A lengyel miniszterelnök ilyen engedelmesen követi a német kancellár utasítását. Sokkoló" - ezt írta egy Facebook-felhasználó május 11-én az ukrán fővárosban, Kijevben készült videó mellé.
A felvételen Friedrich Merz német kancellár látható Keir Starmer brit miniszterelnökkel, Emmanuel Macron francia miniszterelnökkel és Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel, amint Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalnak, hogy megerősített támogatásukról biztosítsák Ukrajnát.
A PiS néhány képviselője, köztük Maria Kurowska és Michał Woś, hasonló állítással együtt osztotta meg a videót, azt sugallva, hogy Tusk "vesztes".
Az X-en és a TikTok-on is megosztották a videót, "Amikor a német kancellár utasítja a lengyel miniszterelnököt" = ‘Menj a vonathoz’” leírással. A posztokra több száz reakció érkezett és a posztokat több százan megosztották.

A kijevi találkozó után a közösségi médiában egy olyan újabb hamis állítás terjedt el, miszerint az európai vezetők drogoztak az ukrán fővárosba tartó vonaton - ezt az alaptalan állítást Franciaország "álhírnek" titulálta (archivált link itt és itt).
A Merzről és Tuskról szóló legújabb állítás szintén hamis. A német kancellár a felvételen nem adott utasítást a lengyel miniszterelnöknek.
Az AFP megtalálta az eredeti felvételt, amelyen a kancellár azt mondja, hogy "két nyilatkozatot fog adni a médiának", majd pedig jelezte, hogy Tuskkal tart a Lengyelországba tartó vonaton.
A hamis állítás nem sokkal a május 18-a, a lengyel elnökválasztás első fordulója előtt terjedt el az interneten. A választás első fordulójában senki nem érte el az 50 százalékos küszöböt, a kormányzó Polgári Platform párt Európa-barát jelöltje, Rafał Trzaskowski (31.36%) és a PiS által támogatott Karol Nawrocki (29.54% ) jutottak a második fordulóba.
Baráti kézfogás
Az öt másodperces videó része egy hosszabb, 22 másodperces felvételnek, amelyet hasonló állítással tettek közzé, miszerint Tusk "szolgaként" viselkedett.
Az eredeti felvételt a német kancellár X-fiókján találta meg az AFP, amelyet utólag hozzáadott háttérzenével posztoltak (archivált link).
Ezen Merz először Zelenszkijhez szól, amint azt mondja: "Vigyázzon magára, és tartsuk a kapcsolatot. Mindig, amikor szeretne. Hívjon fel, és mi... rendben".
Ezután a német kancellár Keir Starmer brit miniszterelnökhöz fordul és azt mondja: "Londonban találkozunk. Hamarosan".
Végül Merz Tuskhoz fordul, és azt mondja: „És találkozunk a vonaton”, miközben Tuskra mutat.
Az utolsó szavai nem tisztán hallhatóak, de az “adok”, “interjút" és a "médiának" szavak kihallatszanak.
Take care and we keep in touch.
— Bundeskanzler Friedrich Merz (@bundeskanzler) May 10, 2025
Always if you want. You can call. pic.twitter.com/ZfHz8IwxMY
A német kancellár sajtóirodája elküldte az AFP-nek a videó hosszabb, tisztábban hallható változatát a háttérzene nélkül.
Az eredeti felvételen egyértelműen kivehető, ahogy Merz azt mondja Tusknak: "És majd a vonaton találkozunk. Adok két interjút a médiának, aztán mehetünk".
A találkozón jelen volt az AFP videós újságírója is, aki egy másik szögből vette fel a jelenetet.
Ezen a felvételen is először egy baráti kézfogást láthatunk Merz és Tusk között, majd a német kancellár elkezd búcsúzkodni.
Nem látszik, hogy Merz bárkinek is utasításokat adna. Az viszont igen, hogy barátságos és udvarias hangnemben beszél Tuskhoz és azt mondja: "És majd a vonaton találkozunk. Rendben. Adok két interjút a médiának, aztán mehetünk".
A lengyel média arról számolt be, hogy Tusk egyedül érkezett Kijevbe vonattal, míg Merz, Macron és Starmer együtt szálltak le egy másik vonatról (archivált link).
Az AFP újságírója megerősítette, hogy Tusk egy másik vonattal utazott Kijevbe, mint Merz, Macron és Starmer. A találkozót követően Tusk és Merz egy vonaton utaztak Lengyelországba.
Tuskot ezután az elnökválasztás előtt élőben közvetített vitában gúnyolták ki a PiS-beli ellenfelei, azt sugallva, hogy a többi vezető megalázta őt. "Láttam, hogy a megalázott miniszterelnök egy tehervagonban utazik, miközben a többiek az első osztályon buliztak" - mondta Marek Jakubiak, a PiS jelöltje.
Pawel Wronski, a lengyel külügyminisztérium szóvivője azonban azt mondta, hogy az utazást "teljes egészében az ukrán fél szervezte".
Wasyl Bodnar, Ukrajna lengyelországi nagykövete a Rzeczpospolita című lengyel lapnak elmondta: "Mindent úgy szerveztünk meg, hogy a magas rangú küldöttség biztonságos érkezése és távozása is biztosítva legyen. A biztonságot tartottuk szem előtt".
“Német érdekeket szolgál”
A PiS és más szélsőjobboldali pártok, köztük a Szabadság és Függetlenség Konföderáció, folyamatosan azzal vádolják Tuskot, hogy német érdekeket szolgál. Részben azért, mert kasub etnikumú gyökerekkel rendelkezik, ami egy észak-lengyelországi szláv kisebbség.
Jarosław Kaczyński, a PiS vezetője még azzal is alaptalanul vádolta Tuskot, hogy "német ügynök" lenne.
A legutóbbi, 2023. októberi parlamenti választásokon az akkori PiS-kormány irányítása alatt álló lengyel közszolgálati televízió rendszeresen olyan felvételeket mutatott be Tuskról, amiken németül beszél.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk