Félrevezető kép terjed az interneten az amerikai választási eredményével és a szavazók azonosításával kapcsolatban

Donald Trump az előzetes várakozásoknál nagyobb arányban győzött a Kamala Harris demokrata jelölttel szemben. De még így is, több nyelven is terjedni kezdett egy választási térkép, amely azt sugallja, hogy a demokratáknak bizonyos államokat azért sikerült megnyerniük, mert ott a választók személyazonosságát nem ellenőrzik olyan szigorúan. Bár az igaz, hogy egyes államokban nem kell igazolványt felmutatni a szavazóhelyiségben, ez nem jelenti azt, hogy bárki szavazhat. Különböző módon lehet meggyőződni arról, hogy valaki jogosult-e szavazni, és az ezzel kapcsolatos incidensek száma elenyésző. Ráadásul Harris nem minden olyan államban nyert, ahol nem kell igazolni a személyazonosságot, és olyan államban is veszített, ahol nem szükséges a személyazonosság igazolása.

Különböző magyar Facebook-bejegyzések (például itt és itt) a korábbi republikánus elnök, Donald Trump 2024. november 5-i választási győzelme után két térképet kezdtek el terjeszteni az Egyesült Államokról, az egyik az egyes államok győztesét mutatja, a másik pedig azt, hogy egy államban fényképes igazolványt, nem fényképes igazolványt kell-e bemutatni a szavazáshoz, vagy semmilyen azonosításra nincs szükség a helyszínen.  

Image
A félrevezető bejegyzések a Facebookon, 2024. november 13-án készült képernyőképek

A hozzászólások azt sugallják, hogy az személyazonosság igazolásának hiánya segítette a demokraták győzelmét. Visszatérő, megalapozatlan állítás, hogy az Egyesült Államokban választási csalást próbálnak elkövetni, és hogy állampolgárság nélkül is lehet szavazni.

"Az Egyesült Államokban mindenféle ellenőrzés nélkül lehet szavazni, egy újságból kivágott szavazólap kitöltésével és bedobásával bármelyik nyilvános szavazóurnába" – írta egy felhasználó az egyik félrevezető bejegyzés alatt. "Az USA-ban még a háziállatok is szavazhatnak" – kommentálta valaki más. 

De az a tény, hogy egyes államokban nem kell személyi igazolványt vagy fényképes igazolványt bemutatni a szavazóhelyiségben, nem jelenti azt, hogy bárki szavazhat. A szavazóknak regisztrálniuk kell, és megfelelően azonosítaniuk kell magukat. Elhanyagolható az olyan incidensek száma, amikor választójoggal nem rendelkező emberek szavaztak, még a Donald Trumpot támogató, a magyar kormányhoz közeli szervezetekkel baráti kapcsolatot ápoló konzervatív Heritage Foundation szerint is (itt archiválva). 

Az online terjedő grafika 

Egy fordított képkeresés segítségével sikerült megtalálni a személyazonosság igazolásáról szóló térképet egy cikkben (itt archiválva) a Ballotpedia weboldalon, ami az Egyesült Államokban tartott választásokról nyújt tájékoztatást. A térkép megegyezik a félrevezető posztokban megosztottal.

Image
2024. november 14-i képernyőmentés a Ballotpedia oldalról

A térkép színkódolása szerint kékkel jelölik azokat az államokat, ahol fényképes igazolványt kell bemutatni a szavazóhelyiségben, sárgával azokat, ahol fénykép nélküli okirat kérnek, és szürkével azokat, ahol nem kell a személyazonosságot igazoló okirat. 

Először is az interaktív térkép online változatát megnézve gyorsan világossá válik, hogy ez csak egy általános áttekintés a választási szabályokról. A térkép például megjegyzi, hogy Minnesotában azoknak a szavazóknak, akik négy éve nem szavaztak, személyi igazolványt kell felmutatniuk, Pennsylvaniában – ami fontos csatatérállamban – pedig minden első szavazónak igazolványt kell felmutatnia, pedig mindkét állam szürke színű a térképen.

A félrevezető hozzászólások azt sugallják, hogy a személyazonosság ellenőrzésének a hiánya tette lehetővé a demokraták győzelmét. De Coloradóban, Virginiában, Delaware-ben, Connecticutban, Rhode Islanden és New Hampshire-ben – olyan államokban, ahol Harris győzött – kötelező a személyazonosság igazolása. Bár egyes dokumentumok fénykép nélkül is érvényesek, ezeknek hivatalos dokumentumoknak kell lenniük, ellentétben azzal, amit egyes hozzászólások állítanak. 

Nevadában – ahol Trump győzött – a szavazóhelyiségekben nem kell igazolványt felmutatni. 

Harris 14 olyan államban győzött, ahol a szavazáshoz nem szükséges a személyazonosságot igazolni: Washington, Oregon, Kalifornia, Új-Mexikó, Minnesota, Illinois, New York, Vermont, Maine, Massachusetts, New Jersey, Maryland, Hawaii és Washington D.C. Mivel azonban Washingtonban a levélszavazatok a jellemzőek, a szabályozás csak néhány szavazót érint.

De az a tény, hogy a szavazáshoz nem kell személyi igazolvány, nem jelenti azt, hogy ezekben az államokban az emberek könnyedén szavazhatnak anélkül, hogy igazolnák a választójogosultságukat.  

A legtöbb államban a személyazonosság igazolása szükséges

Minden állam maga dönti el, hogy a választópolgároknak igazolniuk kell-e személyazonosságukat, amikor a szavazóhelyiségbe mennek szavazni, magyarázza a GSA, az amerikai kormány Általános Szolgáltatási Igazgatóságának weboldala (itt archiválva). A legtöbb állam megköveteli a személyazonosság igazolását. Egyes államokban ez lehet fényképes igazolvány, például jogosítvány vagy személyi igazolvány, míg más államokban elegendő a születési anyakönyvi kivonat vagy a fénykép nélküli társadalombiztosítási kártya.

A National Conference of State Legislatures felsorolja a pontos rendelkezéseket azokban az államokban, ahol nincs a személyazonossági igazolására vonatkozó követelmény (itt archiválva). Néhány államban, ahol nem kell a személyazonosságot igazolni a szavazóhelyiségben, a választóknak ehelyett alá kell írniuk egy "nyilatkozatot, amelyben igazolják választójogosultságukat, és hogy tudatában vannak annak, hogy a választójogosultság hamis állítása bűncselekménynek minősül".

Más államok, ha kétség merül fel egy személy választójogosultságát illetően, ideiglenes szavazólapot használnak, amelyet a személyazonosság ellenőrzése után számolnak meg, írja a GSA.

A választópolgároknak regisztrálniuk kell a szavazáshoz, függetlenül attól, hogy az államuk megköveteli-e a személyazonosság igazolását a szavazáskor vagy sem.

Választói regisztráció: Amerikai állampolgárság szükséges

Amint azt az USAGov, az "Egyesült Államok hivatalos útmutatója a kormányzati információkról és szolgáltatásokról" weboldalon is kifejtik, a szövetségi választásokon csak azok szavazhatnak, akik amerikai állampolgárok, a választás napján legalább 18 évesek, és megfelelnek az adott államban a lakóhelyre vonatkozó előírásoknak (itt archiválva).

Észak-Dakota az egyetlen olyan amerikai állam, ahol nincs hivatalos választói regisztrációs eljárás – a választóknak ebben az államban érvényes személyazonossági igazolványt kell bemutatniuk, amelyet aztán összevetnek más hatóságoktól, például az állami bírósági regiszterből gyűjtött adatokkal (itt archiválva).

Az 1993-as Nemzeti választói regisztrációs törvény (itt archiválva) előírja, hogy minden államnak egységes regisztrációs űrlapot kell használnia, amelyen a potenciális választópolgároknak a szövetségi választásokon hamis tanúzás terhe mellett meg kell erősíteniük, hogy amerikai állampolgárok. Ehhez a regisztrációhoz a személyazonosság igazolása szükséges, például az adott állam által kiállított jogosítvány vagy személyi igazolvány, magyarázza a GSA kormányzati ügynökség (itt archiválva). Minden állam maga dönti el, hogy milyen papírokat fogad el személyazonossági igazolásként.

Egy 2024. május 13-án közzétett YouTube-videóban David Becker, a választásokkal foglalkozó Center for Election Innovation and Research ügyvezető igazgatója és alapítója szintén kijelentette: "Nem amerikai állampolgárok nem szavazhatnak a szövetségi választásokon" (itt archiválva). Becker a szövetségi törvényre, az Egyesült Államok törvénykönyvére hivatkozik, amely szerint az amerikai állampolgárság nélküli szavazás bűncselekménynek minősül (itt archiválva).

Bizonyos kivételek csak helyi szinten érvényesek: Kalifornia, Maryland és Vermont egyes önkormányzatai, valamint a Columbia kerület lehetővé tették, hogy a nem állampolgárok is részt vehessenek a helyi választásokon, de az országos választásokon nem (itt archiválva). Ez nem egyedülálló, Magyarországon is engedélyezett a nem állampolgárok számára, hogy az önkormányzati választásokon szavazhassanak (itt archiválva). 

Az illegális szavazás ritka

"Elég kemény büntetés jár azért, ha valaki azt állítja, hogy amerikai állampolgár és szavazásra jogosult, holott nem az" – mondta Martha Kropf, az Észak-Karolina-Charlotte-i Egyetem politológia és közigazgatás professzora az AFP-nek április 9-én, 2024-ben egy másik tényellenőrzés kapcsán.

A nem állampolgárok pénzbírsággal és börtönbüntetéssel, valamint kitoloncolással néznek szembe, ha illegálisan regisztrálnak vagy szavaznak. A konzervatív Heritage Foundation adatai és a Brennan Center for Justice tanulmánya azt mutatják, hogy az illegális szavazók száma elenyészően alacsony (archiválva itt és itt). A Heritage Foundation választásokkal kapcsolatos perek elemzéséből például mindössze 24 olyan esetet tárt fel 2003 és 2023 között ahol nem amerikai állampolgárok szavaztak.

Nem ez az első eset, hogy egyesek azt állítják, hogy nem amerikai állampolgárok is részt vettek az amerikai választásokon. Ez egy visszatérő narratíva, amelyet az AFP már többször is megcáfolt különböző államokkal kapcsolatban az elmúlt hónapokban.

Mi történik, ha valaki több államban is regisztrálja magát?

Az tényleg előfordulhat, hogy egy amerikai állampolgár két államban is regisztráltathatja magát szavazóként egy költözést követően. A korábbi lakóhelyük szerinti államban csak néhány évvel azután törlik a választói regisztrációjukat, hogy ott már nem szavaztak, olvasható a Centre for Economic Policy Research oldalán (itt archiválva).

Az államok ezt az eshetőséget eltérően kezelik: a National Conference of State Legislatures szerint 19 államban törvényileg tiltva van, hogy valaki több államban is szavazhasson. Nyolc államban a választók nem szavazhatnak kétszer ugyanarra a tisztségre, 35 államban  pedig tilos kétszer szavazni ugyanannak a választásnak a során (itt archiválva).

Az amerikai választásokkal kapcsolatos további tényellenőrzések az AFP honlapján olvashat.

A választás dátuma javítva lett november 4-ről november 5-re.
2024. november 20. A választás dátuma javítva lett november 4-ről november 5-re.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk