A második Trump-ciklus újabb dezinformációs kihívásokat tartogat
- Megjelent: 2024. november 15., 13:51
- 5 perces olvasmány
- Szerző: Rob LEVER, AFP Egyesült Államok
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
A 2024-es kampányának utolsó heteiben Trump és szövetségei hamis állításokat terjesztettek az időjárás manipulálásáról és a kormányzat által nyújtott segítségről, miután hurrikánok sújtották Észak-Karolinát - egy olyan billegő államot, amelyben végül a republikánus elnökjelölt nyerni tudott.
Miközben a közösségi média platformok és a kihívásokkal küzdő média részéről egyre kevesebb az ellenörző mechanizmus, Donald Trump bizonyítékok nélkül emlegetett csalást a 2020-as választások után, hamis híreket terjesztett a koronavírus-járványról és az oltások mellékhatásairól, valamint sok minden másról is.
Ezek az állítások a közösségi média influenszerek hálózatán keresztül terjedtek az interneten, akik sok esetben hírforrásokká váltak a nyilvánosság számára, mivel a média egyre inkább széttöredezetté válik.
"A félretájékoztatás és a dezinformáció még sosem okozott ekkora problémát" - mondta Bill Adair, a Duke Egyetem professzora, a “Beyond the Big Lie” (“A nagy hazugságon túl”) című, 2024-es könyv szerzője és a PolitiFact tényellenőrző oldal alapítója (archivált link).
A félretájékoztatás megfékezésére és helyesbítésére szolgáló taktikák, mint például a tényellenőrzés és a közösségi média moderálása, "nyilvánvalóan nem működnek" - tette hozzá Adair.
A professzor kevés változtatást remél a platformok részéről, amik többsége nem veti tényellenőrzés alá a megválasztott tisztségviselőket, "mert nem akarják feldühíteni a politikusokat".
Felmérések szerint az amerikaiak nagyjából egyharmada vélte úgy még a 2024-es kampány idején is, hogy Joe Biden elcsalta a 2020-as választásokat.
A NewsGuard félretájékoztatással foglalkozó kutatói 963 weboldalt és 793 közösségi médiafiókot találtak, amelyek többször is hamis választási információkat tettek közzé. Valamint 1283, párthoz köthető weboldalt, amelyek a kampány során semleges hírszervezetnek álcázták magukat.
"A jobboldal 2016 óta fektetett a részvételiségen alapuló, aktivistákkal működő, pártpolitikai szimpátia alapján széttagolt közösségi média hálózatok kiépítésébe, amelyek közvetlenül kapcsolódnak egy ‘kis adagokra tagolt’ propaganda média-ökoszisztémába" - írta Renee DiResta félretájékoztatás-kutató egy Threads-bejegyzésben (archivált link).
"A dolgok átkerülnek egyik szférából a másikba: a pletykákat átveszi a propagandagépezet, ha azok hasznosak. A mémek alakítják az üzeneteket... Az influenszerek egymást erősítik" - írta DiResta.
Ethan Porter, a George Washington Egyetem kutatója és professzora szerint (archivált link), bár a félretájékoztatási erőfeszítések talán nem voltak döntőek a győzelmében, "Trumpot szinte biztosan segítette, hogy a Twitter/X nyilvánvalóan nem volt hajlandó gátolni vagy csökkenteni a Trump-párti félretájékoztatás mértékét".
Tudomány és egészség
Trump újabb négy éve elé nézve aggodalom ütötte fel a fejét az oltásokkal, klímaváltozással, valamint egyéb egészségügyi problémákkal kapcsolatos félretájékoztatás legitimizálása miatt. Az ok: Trump szövetségre lépése ifjabb Robert F. Kennedyvel, akinek non-profit szervezete a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hamis összeesküvés-elméletek éllovas támogatója volt. A megválasztott elnök Kennedyt jelölte az egészségügyi minisztérium élére a leendő kormányában.
"Hogyhogy nem riadnak meg az emberek attól, hogy Trump a közegészségügy élére akarja kinevezni ifjabb RFK-t, egy olyan embert, akinek nincs egészségügyi végzettsége... ez az ember évek óta népszerűsíti az oltásellenes hamis információkat és az egészségüggyel kapcsolatos összeesküvés-elméleteket" - írta Alma Hernandez, Arizona állami kongresszusának demokrata tagja az X-en (archivált link).
A Union of Concerned Scientists (Aggódó Tudósok Egyesülete) szerint az első Trump-kormányzat alatt a szövetségi hivatalok weboldalain 1400 változtatást hajtottak végre: eltávolították a tudományosan megalapozott információkat olyan környezetvédelmi témák kapcsán, mint például a vízszennyezés, az éghajlatváltozás és a veszélyeztetett fajok.
"A dezinformáció, a fenyegetések, a megosztó nyelvezet és a veszélyes politikai ígéretek példátlan kampánya vezette a Fehér Házba Trump megválasztott elnököt. Érthető, hogy komoly aggodalommal tekintünk a következő négy évre" - közölte Kim Waddell, az Aggódó Tudósok Uniójának megbízott elnöke (archivált link).
A média elhallgattatása
Donald Trump médiát ért támadásai a kormányzatáról szóló tudósításokkal kapcsolatban is megkongatták a vészharangokat.
Kyle Paoletta újságíró és író azt írta, hogy attól tart, hogy "Trump sajtó elleni támadása különálló kísérletek össztűzévé válik majd azért, hogy elnyomjon minden olyan tudósítást, amit ellenségesnek tart", a szerző felteszi a kérdés, hogy az újságírók továbbra végezhetik-e majd a dolgukat, vagy zaklatással kell szembenézniük.
Az is megkongatta a vészharangokat, hogy a közösségi média platformok enyhítettek a szigoron a tartalmak moderálásában, miközben a félretájékoztatással foglalkozó kutatók fenyegetéseket és támadásokat kaptak a konzervatív törvényhozóktól.
In a similar way, social media has retreated in content moderation as misinformation researchers face threats and attacks from conservative lawmakers.
Mióta megvette a Twittert (mai nevén X), Elon Musk - aki elképzelhető, hogy csatlakozik Trump kabinetjéhez - inkább felerősítette, mintsem megfékezte volna a félretájékoztatást.
Matt Gertz, a politikailag balra hajló Media Matters nevű megfigyelő szervezet munkatársa szerint Trump "a szavazókat részben a jobboldali médiabirodalomnak köszönhetően nyerte meg, amely valótlanságokkal és vélt sérelmekkel bombázta őket, miközben lebeszélte őket arról, hogy bármilyen más forrásból tájékozódjanak, legyenek azok hagyományos hírügynökségek, kormányzati tisztviselők vagy egészségügyi szakértők".
Daniel Kreiss, az Észak-Karolinai Egyetem Információs, Technológiai és Közélet Központjának professzora és kutatója szerint, ha a tényellenőrzés és a hagyományos tudósítások kudarcba fulladnak, az "pusztítóan" hathat a félretájékoztatás megfékezésére (archivált link).
"Összehangolt kampányokat fogunk látni, amelyek arra hivatottak, hogy aláássák a demokratikus intézményeket és a demokratikus normákat" - mondta Kreiss.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk