Kamala Harris amerikai alelnök és demokrata elnökjelölt a West Allis Central High Schoolban beszél a Wisconsin állambeli Milwaukee-ban, 2024. július 23-án ( AFP / KAMIL KRZACZYNSKI)

Kamala Harris a szexista dezinformáció célkeresztjében Joe Biden visszalépése után

Hamisított képek, szexista beszólások, rasszista célozgatások: Kamala Harrisszel kapcsolatban hamis narratívák terjedtek el az interneten, miután az amerikai elnökválasztási versenyben ő lett a demokraták esélyes jelöltje. A kutatók a nemi alapú dezinformációk áradatára figyelmeztetnek.

Joe Biden elnök vasárnap kiszállt a versenyből (archivált link), és támogatásáról biztosította Kamala Harrist, az Egyesült Államok történetének első fekete, dél-ázsiai és női alelnökét. Kamala Harris szándéka, hogy elnyerje pártja jelölését annak érdekében, hogy novemberben megmérkőzhessen Donald Trumppal.

Az interneten gyorsan berobbantak a Harrisről szóló nőgyűlölő és szexista narratívák, köztük korábban már megcáfolt valótlanságok is.

Egyes közösségi média posztok szerzői elismételték azt a korábbi feltételezést, amely szerint Harris “bárkivel lefeküdt, csak hogy eljusson idáig” az amerikai politikában, Willie Brown volt San Francisco-i polgármesterrel folytatott rövid kapcsolatára hivatkozva az 90-es években.

Ezt a vádat olyan konzervatív influenszerek hozták fel újra, mint Candace Owens, Matt Walsh és Clay Travis.

Eközben az X-en ismét terjedni kezdett egy hamisított kép, amelyen Harris Jeffrey Epstein kegyvesztett amerikai pénzember és elítélt szexuális bűnöző mellett pózol.

A képet – amit az AFP már évekkel ezelőtt egy fordított képkeresés segítségével megcáfolt – úgy manipulálták, hogy Harris férje, Douglas Emhoff helyett Epstein legyen rajta.

Az internetes bejegyzések az amerikai születésű Harrist “fekete afrikai nőként” is gúnyolták, egyesek kizárólag etnikai hovatartozásának tulajdonították a sikerét.

“Fontos, hogy ezeket a narratívákat és hazugságokat annak nevezzük, amik: kísérletnek arra, hogy aláássák egy befolyásos nő közszolgálatiságát a neme, származása vagy bőrszíne miatt” – mondta Nina Jankowicz, az American Sunlight Project nevű dezinformációs megfigyelő szervezet társalapítója.

“Kihívok bárkit, aki ellenzi Harris jelöltségét, hogy folytassunk érdemi vitát a politikájáról és az eddigi eredményeiről, ahelyett hogy undorító csúfolódásokkal illetnénk őt” – tette hozzá Jankowicz.

"Hazugságok és összeesküvés-elméletek"

2020-ban egy Jankowicz által vezetett kutatás (itt archiválva) több mint 336 ezer “nemi alapú sértést és dezinformációt” talált. Ezek összesen 13 politikusnő ellen irányultak, a támadások mintegy 78 százaléka Kamala Harrist célozta meg.

A dezinformációk nem csak szexista kifejezéseket, hanem hamis transzfób narratívákat is tartalmaztak, például azt, ami szerint Harris nem juthatott volna el ilyen magas szintre a politikában anélkül, hogy ne lenne valójában titokban férfi.

Rasszista narratívák is szerepeltek a hamis posztokban, amelyek valótlanul állították, hogy Kamala Harris “nem jogosult” a jelöltségre, mert mindkét szülője bevándorló volt. Mások pedig azt állították, hogy Harris politikai haszonszerzés érdekében “eltúlozza” a faji identitását.

Roberta Braga, az Amerikai Digitális Demokrácia Intézet ügyvezető igazgatója arra figyelmeztette az internetezőket, hogy az elkövetkező napokban figyeljenek oda a Harrisszel kapcsolatos “hazugságokra és összeesküvés-elméletekre”.

“A félretájékoztatás nemi alapú támadásokkal lesz megspékelve. És nem lesz benne sok újdonság” – mondta Braga.

A washingtoni székhelyű Demokrácia és Technológia Központ jelentése szerint a 2020-as választásokon a színes bőrű női jelöltek kétszer nagyobb valószínűséggel váltak dezinformáció célpontjává, mint más jelöltek.

A jelentés (itt archiválva) szerint a színes bőrű női jelöltek négyszer nagyobb valószínűséggel váltak erőszakos támadások célpontjává, mint a fehér bőrű jelöltek.

Image
Kamala Harris amerikai alelnök és demokrata elnökjelölt 2024. július 23-án, Milwaukee-ban, Wisconsin államban (AFP / KAMIL KRZACZYNSKI)

"A dezinformáció teljes skálájára kell számítanunk"

A nemi alapú dezinformáció – azaz, amikor a szexizmus és a nőgyűlölet kereszteződik az online valótlanságokkal – világszerte könyörtelenül a női politikusokat célozza, így rontva hírnevüket, aláásva hitelességüket, és sok esetben tönkretéve a karrierjüket.

Az AFP tényellenőrző újságírói már számos alkalommal cáfoltak olyan hamis állításokat, amik a politikában aktív nőket céloztak. A női politikusok gyakran könnyű célpontok az internetes visszaélések és a szexuális töltetű trollkodás esetében.

Ahogyan a Fehér Házért folyó verseny – amely már amúgy egy komplett dezinformációs lavinának van kitéve – az utolsó hónapjaihoz érkezik, a kutatók felkészültek a Harrist célzó valótlanságok áradatára.

A széles körben elérhető mesterséges intelligencia eszközök várhatóan olajat öntenek a tűzre az olyan közösségi oldalakon, mint például az X. A korábban Twitter néven ismert platform tulajdonosa a Trumpot teljes mellszélességgel támogató Elon Musk.

A közösségi média platformok, köztük az X, visszavettek a tartalmak moderálásából, és eltávolítottak több, a hamis információk terjedése ellen védő intézkedést. Emellett olyan fiókokat állítottak vissza, amelyek a hamis állítások ismert terjesztői.

“A dezinformáció teljes skálájára kell számítanunk ” – mondta Ronald Deibert, a Torontói Egyetemhez köthető Citizen Lab kutatóközpont igazgatója.

Ez a skála a “jól szervezett és professzionális befolyásolási műveletektől kezdve – amelyeket egyes esetekben az USA-n kívüli ellenlábasok támogatnak – egészen a rosszindulatú felhasználók által létrehozott amatőr produktumokig terjed” – mondta Deibert az AFP-nek.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk