Szakértők szerint nincs rá bizonyíték, hogy az ezüstkolloid szájon át történő fogyasztása biztonságos lenne

Az ezüstkolloid egy apró ezüstrészecskéket tartalmazó folyadék. A magyar és az európai egészségügyi hatóságok nem engedélyeztek egyetlen ezüstkolloid-készítményt sem szájon át történő alkalmazásra. A szakértők szerint tudományosan nem bizonyított, hogy ezek fogyasztása biztonságos vagy jótékony hatású lenne. Az Egyesült Államok hatóságai is óvnak az ezüstkolloid szájon át történő fogyasztásától. Ennek ellenére a közösségi médiában évek óta terjednek olyan állítások, amelyek az ezüstkolloid-készítményeket népszerűsítik, és szájon át történő fogyasztásra buzdítják az embereket.

"Eltitkolt orvosság: az ezüstkolloid. Az Ezüst Kolloid több mint 650 féle baktériumtörzset, vírust, gombát, és penészt képes elpusztítani" – olvasható egy magyar nyelvű cikkben, amit 2018-as megjelenése óta már több mint 22 ezer alkalommal osztottak meg a Facebookon. A cikk az ezüstkolloid használatát tanácsolja "antibiotikumok helyett", és "szájon át történő fogyasztásra" buzdít, javasolva, hogy az emberek naponta egy vagy két teáskanálnyit vegyenek be a szerből, és lenyelés előtt öblítsék át vele a szájukat.

Több más közösségi médiában közzétett poszt, például ez és ez a 2023 októberében megjelent bejegyzés is ugyanazt a szöveget használja, mint a már említett 2018-as cikk.

Más, alternatív és növényi gyógymódokkal foglalkozó weboldalakon (például itt és itt) megjelent cikkek szintén nagyon hasonló állításokat tesznek az ezüstkolloiddal kapcsolatban, és a szer belsőleges használatára buzdítanak.

Image
Példák a Facebookon megosztott, az ezüstkolloid szájon át történő fogyasztását népszerűsítő cikkekre. 2023. október 12-én készült képernyőképek

Pedig még az olyan webshopok is, amelyek ezüstkolloidot tartalmazó állítólagos egészségügyi termékeket – például szájöblítőt vagy fertőtlenítőszereket – árulnak, és a termék hatékonyságáról szóló állításokat tesznek, "Ne nyelje le!" figyelmeztetéssel reklámozzák a termékeket.

Mi az az ezüstkolloid?

Az ezüstkolloid (archivált link) egy apró ezüstrészecskéket tartalmazó folyadék. Amint azt az egykori Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnek (a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jogelődjének) folyóiratában publikált 2010-es cikk is megállapítja, az ezüstkolloidot már a 19. században is ismerték az orvosok, és számos módon alkalmazták a szert, például a sebek sterilizálására, amíg azt fel nem váltották a korszerűbb alternatívák.

A 2010-es cikk azt is megjegyzi, hogy a közelmúltban egyre több "sarlatán" népszerűsíti az ezüstkolloid nem bizonyított és nem engedélyezett felhasználási módjait. Egyben rámutat arra, hogy még akkor is, amikor anno még szélesebb körben használták, az az egészségügyi szakemberek felügyelete alatt történt.

Az AFP tényellenőrző szolgálata az elmúlt években több nyelven is találkozott az ezüstkolloiddal kapcsolatos megalapozatlan állításokkal, amelyeket már angol és francia nyelven is egyaránt cáfolt.

Több szakértő is elmondta az AFP-nek, hogy bár az ezüst külsőleg alkalmazva antimikrobiális hatású lehet, nincs bizonyíték arra, hogy a belsőleges használata biztonságos lenne.

"Igaz, hogy az ezüstionok, és így az ezüstkolloid is (amely ezüstionokat bocsát ki), nagyon hatékonyak a baktériumok és vírusok ellen; de nem világos, hogy az ezüstkolloid a szervezetbe juttatva is hatékony-e" – mondta el az AFP-nek Prof. Dr. Michael Freissmuth, a Bécsi Orvosi Egyetem Farmakológiai Intézetének és Fiziológiai és Farmakológiai Központjának vezetője 2023. október 11-én e-mailben, aki megjegyezte, hogy "egyszerűen túl kevés hasznos tanulmány van" a témában.

A lehetséges mellékhatásokkal kapcsolatban Freissmuth azt is elmondta, hogy a hosszú távú szájon át történő fogyasztás a bőr elszíneződéséhez vezethet, de a szakember egyéb negatív hatások lehetőségére is figyelmeztetett.

"[...] A toxikológiai adatokat (nagy dózisú állatokon végzett kísérletek) nehéz értelmezhető módon az emberi felhasználásra vonatkoztatni. Az egyetlen, amire következtetni lehet, hogy a hosszú távú használat vese- és májkárosodást, neurotoxikus hatásokat és krónikus gyulladást okozhat [...]" -- mondta a szakértő az AFP-nek.

Vannak olyan regisztrált esetek, amikor a kolloid ezüstkészítményeket szedő embereknél úgynevezett argyria alakult ki, ami a test szöveteiben felhalmozódó ezüstöt jelenti, és a bőr kékes-szürkés elszíneződését eredményezi. Ilyen például Stan Jones amerikai politikus esete, akit az argyria tüneteivel filmeztek le, miután éveken át ezüstkolloid-készítményeket fogyasztott.

"A biztonságos adagolás határai nem ismertek" – mondja a szakértő

Prof. Dr. Bernhard-Michael Mayer, az ausztriai Karl-Franzens Universität Graz Gyógyszerészeti Tudományok Intézetének farmakológiai és toxikológiai tanszékvezetője 2023. október 12-i, AFP-nek küldött e-mailben megerősítette, hogy bár az orvosok és fogorvosok baktérium-, vírus- és gombaellenes hatásuk miatt használhatnak ezüstöt tartalmazó termékeket, nincs bizonyíték arra, hogy a vízben lévő ezüstrészecskék szájon át történő fogyasztása egészségügyi előnyökkel járna.

Amikor arról kérdeztük, hogy az ezüstkészítmények fogyasztása előnyös lehet-e egészségügyileg, Mayer úgy válaszolt: "a klinikai vizsgálatok nem támasztják alá a hatásosságot, és véleményem szerint a kockázat felülmúlja a több mint megkérdőjelezhető hasznot".

Mayer azt is hozzátette, hogy "a toxicitás mértékére vonatkozó adatok ellentmondásosak, és a biztonságos adagolás határértékei ismeretlenek".

"Következtetés: Nem látok okot arra, hogy bárkinek is érdemes lenne ezüstöt fogyasztania” – hangsúlyozta a szakértő az AFP-nek.

Mayer azt is elmondta, hogy bár a szájvíz vagy orrspray formájában alkalmazott ezüstoldatokat néha a fertőzések megelőzésére szolgáló módszerként reklámozzák, "erre nincs megbízható bizonyíték".

A Magyar Orvosi Kamara már hozott elmarasztaló ítéletet ezüstkolloid-ügyben

Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Orvosi Biológiai Intézetének vezetője 2023. október 10-én az AFP-nek szintén azt mondta, hogy nincs tudományos bizonyíték arra, hogy az ezüstkolloid fogyasztása hatékony vagy biztonságos lenne.

A szakértő kifejtette, hogy bár az anyag képes elpusztítani a kórokozókat, ez nem jelenti azt, hogy belsőleg alkalmazva biztonságos és hatékony lenne.

“A sósav szintén megöli a vírusokat és baktériumokat, mégsem alkalmas belső használatra. Eleve nem biztos, hogy ha ezüstkolloidot fogyasztunk, akkor az eljut oda, ahol jelen van a fertőzés, ráadásul olyan mennyiségben kéne fogyasztani, ami potenciálisan veszélyes is lehet” – mondta a szakember.

Boldogkői arra is rámutatott, hogy a Magyar Orvosi Kamara már elmarasztalt egy orvost, aki megalapozatlanul állította, hogy az ezüstkolloid fogyasztása "természetes antibiotikum" és "hatásos a rák ellen".

Image
Ezüstkanalak egy franciaországi gyárban 2013. május 23-án ( AFP / JOEL SAGET)

Magyarországon az ezüstkolloid szájon át történő alkalmazása nem engedélyezett

Az AFP felvette a kapcsolatot a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtal (NNGYK), hogy megtudjuk, van-e Magyarországon belsőleges használatra engedélyezett ezüstkolloid-készítmény.

Válaszukban az NNGYK azt írta, hogy a ezüstkolloid szerepel a “magisztrális gyógyszerkészítéshez felhasználható gyógyszeranyagok” listáján, azonban kizárólag külsőleges használatra. A magisztrális szerek az uniós jog meghatározása szerint olyan készítmények, amelyeket egy személy számára, orvosi recept alapján, gyógyszertárban készítenek, és nem tömegtermékként gyártanak.

“Az ezüstkolloid szerepel ugyan a magisztrális gyógyszerkészítéshez felhasználható gyógyszeranyagok listáján, azonban kizárólag külsőleges használatra megjegyzéssel” – közölte a hatóság 2023. október 4-i levelében.

Az NNGYK azt is megjegyezte, hogy a hatályos Magyar Gyógyszerkönyv 8. kiadásában csak külsőleges szerként szerepel az ezüstkolloid. A gyógyszerkönyv a vonatkozó törvény értelmében a gyógyszerek és a gyógyszerhatóanyagok minőségére és összetételére vonatkozó előírásokat tartalmazza.

Az NNGYK azt is hozzátette, hogy a nemzeti hatáskörben egyetlen ezüstkolloid-készítménynek sem adtak forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély a termék hatékonyságát és biztonságosságát alátámasztó bizonyítékok áttekintésén és értékelésén alapuló engedély egy gyógyszer szélesebb körű előállítására.

“A forgalomba hozatali engedélyezési eljárás során szakmai hatóság értékeli az új szer minőségét, relatív ártalmatlanságát és hatásosságát. Megfelelés esetén pedig a készítményt államigazgatási határozattal gyógyszerré nyilvánítja” – olvasható a magyar egészségügyi hatóság definíciójában. Az eljárásról bővebb információ itt található (archivált link).

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2023. október 2-án azt közölte az AFP-vel, hogy az uniós piacon jelenlévő gyógyszerek többségét nemzeti szinten engedélyezik, nem pedig a központosított eljárás keretében. Utóbbi során egyetlen kérelem, egyetlen kiértékelés, majd egyetlen engedélyezési eljárás zajlik le az egész Európai Unióban.

Az ezüstkolloid esetében az EMA közölte, hogy "a központosított eljárás keretében nem engedélyeztek ezüstkolloidot tartalmazó gyógyszereket".

Az EMA az amerikai National Center For Complementary and Alternative Medicine (Amerikai Nemzeti Központ a kiegészítő és alternatív gyógyászatért) alábbi cikkére is rámutatott a kolloid ezüsttel kapcsolatban.

"Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) figyelmeztetett, hogy az ezüstkolloid nem biztonságos vagy hatékony semmilyen betegség vagy állapot kezelésére. Emellett az FDA [amerikai gyógyszerhatóság] és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság számos cég ellen indított eljárást, mert félrevezető állításokat tettek a kolloid ezüst termékekkel kapcsolatban" – olvasható a cikkben.

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk