Hamis X-fiókok népszerűsítik a 28. és 29. klímacsúcs rendezőit, az Arab Emírségeket és Azerbajdzsánt
- Megjelent: 2024. november 11., 17:21
- 4 perces olvasmány
- Szerző: Claire-Line NASS, Théo MARIE-COURTOIS, AFP Franciaország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Az AFP több napig elemezte azt a mesterséges intelligenciát is használó nagyszabású dezinformációs kampányt, ami egy kifinomult, összehangolt befolyásolási műveletet takar. Bár nem világos ki áll az akció mögött, a dezinformációs kampány nagyon hasonlít az Oroszország által az utóbbi években végrehajtott akciókra.
"Franciák, (ha) csalódottak vagytok és belefáradtatok a végtelen vitákba, ideje fontolóra vennetek az olyan alternatívákat, mint például az Egyesült Arab Emírségek, ahol az üzleti feltételek igazán kecsegtetőek" - állt egy hamis fiók posztjában.
Az Antibot4Navalny kollektíva szerint ez a hamis fiók része annak a több mint 2300 aktív profilból álló hálózatnak, amely egy tucat nyelven, köztük angolul, franciául és németül is posztol. A kollektíva az X-en zajló befolyásoló műveleteket figyeli, ezt a kampányt a SourcesOuvertes-tel együttműködve tárták fel. A hálózat egyes hamis fiókjainak több száz követője is van.
A láthatóság és a hitelesség növelése érdekében a hamis profilok rendszeresen a mainstream médiumok, helyi hírszervezetek és befolyásos fiókok bejegyzéseihez szólnak hozzá.
Miközben témák széles spektrumát érintik a posztjaikban, az a közös a hamis fiókokban, hogy lelkesen dicsérik az Egyesült Arab Emírségeket és Azerbajdzsánt, de különösen ezen országok virágzó gazdaságát.
A hamis profilok egyetértenek abban is, hogy "le szeretnék váltani a megválasztott tisztviselőket, valamint meg szeretnék változtatni a társadalmi intézményeket és a status quót" a Nyugaton. Az emírségi modellt pedig "a legsikeresebb alternatívaként" ábrázolják - írta az Antibot4Navalny az X-en október végén (itt archiválva).
Néhány fiók politikai üzeneteket is közvetít, például hogy "Hegyi-Karabah Azerbajdzsán része", és hogy Bakunak "joga van visszakövetelni saját megszállt területeit", ezzel a vitatott terület feletti konfliktusra utalva Örményországgal. Míg más, a hálózathoz tartozó fiókok posztjai az azeri sportolókat dicsérik.
Az egykor a Szovjetunióhoz tartozó Azerbajdzsán és Örményország között évtizedek óta háború és feszültség van a nemzetközileg Azerbajdzsán részeként elismert, de örmény nemzetiségűként hivatkozott régió miatt.
A novemberi 29. ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciát (COP29) megelőzően fokozott volt a nemzetközi nyomás arra vonatkozóan, hogy a két szomszédos ország végre megállapodjon a vitatott területről.
Kritika a házigazdákkal szemben
A hálózat akkor kezdte el terjeszteni a dezinformációt, amikor az Egyesült Arab Emírségeket és Azerbajdzsánt kiválasztották a tavalyi COP28, valamint az idei COP29 klímakonferencia megrendezésére, amely november 11-én kezdődik Bakuban.
Miközben környezetvédelmi civil szervezetek bírálták azt a döntést, miszerint olajban gazdag országok rendezzék meg a konferenciákat, a hamis fiókok örömmel büszkélkedtek vele (itt archiválva).
A jelenség nem új: tavaly, nem sokkal a COP28 dubaji megnyitása előtt hamis felhasználók garmadája jelent meg, optimizmust árasztva az Öböl-menti államok klímavédelemért tett erőfeszítései kapcsán.
A COP29 közeledtével X-fiókok százai kezdték el Azerbajdzsánt dícsérni, vette észreMarc Owen Jones, a Northwestern University of Qatar professzora (itt archiválva).
Ám ezúttal a tavalyinál körmönfontabb a taktika, ebben a hálózatban ugyanis a profilok jóval kidolgozottabbak: mindegyik különböző "érdeklődési körrel" és "háttérrel" rendelkezik, van például "gazda", "környezetvédő aktivista" vagy "futballrajongó".
Valódinak tűnő profilok
A dezinformációs kampány célja "hogy hitelességet kölcsönözzön az adott fióknak azért, hogy valódi emberek, akiknek valódi közönsége és hangadó szerepe van, átvegyék" a hamis posztokat, mondta Christine Dugoin-Clement, a párizsi IAE-Sorbonne kutatója (itt archiválva).
A "valódiság" látszatának erősítése érdekében a profilok az adott célországra szabják a bejegyzéseiket. Franciaország esetében például egyes botok (automatizált fiókok) nyíltan bírálják Emmanuel Macron elnök politikáját vagy más politikusok nyilatkozataira reagálnak.De vannak olyan posztok is, amik Spanyolországot vagy Németországot veszik célba.
Az emírségi hatóságok ezidáig nem reagáltak az AFP megkeresésére.
Bár a gyanús tevékenység hatását nehéz felmérni, az felkeltette a francia hatóságok figyelmét is - erről számoltak be az AFP-nek biztonsági források.
“Ehhez a művelethez jelentős pénzügyi forrásokra van szükség. Ezek teszik lehetővé ilyen sok fiók egyidejű kezelését, a posztok konkrét tartalomhoz és országokhoz való igazítását, valamint a viselkedés szabályozását, amellyel kijátszhatják az X moderálási elveit” - mondta az egyik forrás.
Vannak azonban arra utaló jelek, hogy a posztok nem hitelesek.
Erről árulkodik, hogy az elemzett fiókok a nyár folyamán aktiválódtak, bár már hónapokkal korábban létrehozták azokat. Emellett "visszatérő témákról posztoltak, némelyekről több különböző nyelven is” - közölte az AFP-vel az Antibot4Navalny elemző csapat.
A hálózat számos fiókja tett ki mesterséges intelligencia által generált képeket, és egy fiók általában vissza-visszatérően használta ugyanazokat a kifejezéseket. Előfordult, hogy időnként becsúszott egy-egy hiba a posztokba, például helytelen volt a szórend vagy más nyelvű, például japán karakterek voltak egy francia bejegyzésben.
A mesterséges intelligencia használata "csökkenti az ilyen típusú műveletek indulási költségeit" - mondta Dugoin-Clement.
2023 novemberében a digitális dezinformációs kampányok beazonosítására létrehozott francia kormányzati ügynökség, a Viginum egy, a 2024-es párizsi olimpia becsmérlését célzó dezinformációs műveletről azt állapította meg, hogy Azerbajdzsánhoz köthető (archivált link).
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk