Ez a videó, ami egy „abortusz ellen küzdő csecsemőt” ábrázol, egy filmből származik
- Megjelent: 2024. november 27., 17:25
- 6 perces olvasmány
- Szerző: AFP Magyarország, AFP Franciaország, AFP Ausztria
Szerzői jog © AFP 2017–2024. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Ezen az ultrahang-felvételen egy csecsemő küzd kínok közepette az életéért, hogy kikerülje az abortuszt végző ‘orvos’ fogóinak gyilkos szorítását" -- olvasható magyarul egy videó felirata, amely több mint 10 ezer megtekintést ért el a Facebookon 2024. november 18-a óta.
A videó több felháborodott, az anyát és az állítólagos beavatkozást végző orvost kritizáló kommentet váltott ki.
Az állítás más nyelveken, például franciául és portugálul is terjedni kezdett már, ráadásul nem ez az első eset, hogy a közösségi médiában kontextusából kiragadva terjedni kezd ez a klip: 2019-ben az AFP már cáfolta ugyanezt az állítást francia nyelven elmagyarázva, hogy valójában egy filmről van szó, amelyet két abortuszellenes aktivista készített egy "életpárti" keresztény egyesület segítségével.
Az úgynevezett "életpárti" mozgalom olyan szervezetek és csoportok gyűjtőfogalma, amelyek – gyakran vallási okokból – korlátozni vagy betiltani kívánják az abortuszt.
A "Váratlan élet" (Unplanned) című film – amelyből a jelenet származik – 2019-es bemutatója óta a mozgalom sikereket könyvelhetett el az Egyesült Államokban : 22 állam vezetett be különböző szigorú abortusztilalmat, miután a konzervatív többségű amerikai Legfelsőbb Bíróság 2022 júniusában visszavonta az abortuszhoz való a teljes Egyesült Államokra kiterjedő jog alkotmányos védelmet (itt archiválva).
A film egy önéletrajzi könyvön alapul, de bevallottan játékfilm, nem pedig dokumentumfilm. Ráadásul több szakértő is azt mondta az AFP-nek, hogy maga a jelenet sem tekinthető egy 13 hetes magzat vagy az abortusz hiteles ábrázolásának, és "azzal a szándékkal van összevágva, hogy megijessze a nőket".
Az ultrahang-felvétel
Egy fordított képkeresés segítségével az AFP gyorsan vissza tudta vezetni a jelenetet a "Váratlan élet" (Unplanned) című filmhez (IMDB oldal, itt archiválva). A film váratlan sikeréről az AFP 2019-ben számolt be (itt archiválva).
A filmet, amit egy keresztény studió készített, egy azonos című könyv ihlette. A szerző Abby Johnson, a texasi Bryan városában található Planned Parenthood klinika volt igazgatója. Johnson a könyvében arról ír, hogy "spirituális ébredést" élt át miután a szemtanúja volt egy abortusznak.
Míg az abortusz betiltásáért küzdő csoportok üdvözölték a filmet, egyes kritikusok propagandának bélyegezték azt.
A Texas Monthly magazin egy sor ellentmondást tárt fel Abby Johnson arról az abortuszról szóló történetében, amely állítólag megváltoztatta a beavatkozásról szóló képét. A lap szerint a texasi Bryanben található klinikának, ahol a nő dolgozott, nincs olyan műtétről feljegyzése, amely megfelelne a Johnson által leírtaknak, sem az időpont, sem az embrió kora, sem a páciens profilja tekintetében (itt archiválva).
Az AFP-nek sikerült megtalálnia a filmben azt a jelenetet, amelyből a közösségi médiában terjedő videó készült, amely egy kinagyított változat levágott szélekkel. A jelenet egy állóképe megtalálható a film IMDB-n megosztott promóciós anyagában is (itt archiválva).
A film szerint a klip egy 13 hetes magzatot mutat. Egy, a film hivatalos Facebook-oldalán megosztott cikk szerint a jelenet elkészítéséhez a film egyik vágójának a terhes feleségének az ultrahang-felvételét használták fel. A cikkben megosztott eredeti ultrahangkép jelentősen eltér attól, amit a közösségi médiában is terjedő videóban látni. Egy IMDB-bejegyzés szerint, ahol az apa van megadva forrásnak, a magzat 18 hetes volt a felvétel készültekor (itt archiválva).
Szakértők szerint a klip nem hiteles, hanem manipulatív
Az AFP különböző szakértőket kérdezett meg a klipről, akik megerősítették, hogy az nem hiteles ábrázolása egy 13 hetes magzat ultrahangjának.
Dr. Karl Oliver Kagan, a németországi Tübingen egyetemi klinika terhesgondozási részlegének a vezetője 2024. november 26-án megerősítette az AFP kérdésére, hogy a jelenet nem valós.
"Első pillantásra úgy néz ki, mint egy ultrahangkép. De második pillantásra már látszik: A méh nincs tisztán ábrázolva, ez egy sajátos módja a magzat ábrázolásának, ahogy az a korai terhességben nem lehetséges. A hasi szervek túl világosak - ez egyszerűen nem illik össze egy valódi vizsgálattal" – mondta a szakértő telefonon.
Az AFP 2019-es tényellenőrzése során szintén megerősítette több szakértő is, hogy a film teljes jelenete egészében is manipulatív.
"Számomra ezek a jelenetek nem teljesen irreálisak, de szándékosan úgy vannak összeválogatva, hogy megijesszék a nőket" – mondta Bernard Hédon nőgyógyász, a franciaországi Montpellier egyetemi kórház osztályvezető főorvosa. A szakértő szerint a felvételek pontatlanul azt sugallják, hogy a magzat mozgása a fájdalom miatt történik. "Az abortusz során a magzatnak valóban lehetnek hirtelen mozdulatai, mint a terhesség többi részében, de ez nem jelent fájdalmat" – magyarázta el Hédon. "Vannak olyan magzatok, amelyek normális időben is nagyon mozgékonyak lehetnek".
Sophie Gaudu, szülész-nőgyógyász, a Párizs melletti Bicêtre kórház családtervezési és abortusz osztályának vezetője szintén megerősítette: "Amikor a vákuumcsomagot behelyezik, az valóban megrázza a petefészekzsákot, és az embrió elmozdul". A magzat azonban csak a 20. héten érez "fájdalmat", amit "nocicepciónak" neveznek, mondta el a szakértő.
"Tudjuk, hogy az embriónak a 13. héten még nem fejlődtek ki a fájdalomközpontjai" - mondta Dr. Israel Nisand szülész-nőgyógyász, a CNGOF (Francia Szülészek és Nőgyógyászok Országos Kollégiuma) akkori elnöke, arra "inkább a 22. hét körül kerül sor".
Sophie Gaudu szülész-nőgyógyász problémának találta "az egész fájdalmat mutató részt", és rámutatott, hogy a pácienst a műtéti abortuszhoz érzéstelenítik, és ugyanez igaz a kihordott embrióra is. Hangsúlyozta, hogy az ultrahangos irányítással végzett műtéti abortusz nem így történik, különösen a magzat leszívásának módja nem ilyen.
Ki áll a film mögött?
Az "Váratlan élet" (Unplanned)" című filmet két nyíltan abortuszellenes nézeteket valló filmkészítő, Cary Solomon és Chuck Konzelman készítette. A film weboldalán vallásos olvasmányokat népszerűsítenek, amelyeket abortuszon átesett embereknek ajánlanak: "Imádkozunk, hogy ez az olvasmány legyen a katalizátor, amely elindítja a személyes gyógyulás útját minden olyan ember számára, akik érintettek az abortuszban.”
Ugyanezen a honlapon Shawn Carney, a 40 Days for Life, egy keresztény abortuszellenes egyesület elnöke is méltatja a megvásárolható vallásos olvasmányokat.
A 40 Days for Life részt vett a film elkészítésében is, adományokat gyűjtöttek annak megalkotásához. A szervezet azt állítja, hogy ők a "világ legnagyobb alulról szerveződő mozgalma az abortusz betiltásáért". A szervezet a hónap elején üdvözölte Donald Trump győzelmét mondván, hogy ez egy lehetőség az abortuszok további korlátozására az Egyesült Államokban.
Ahogyan az a The Guardian brit lap interaktív térképén is látható (itt archiválva), számos amerikai államban szinte teljes abortusztilalmat vezettek be a Legfelsőbb Bíróság 2022-es döntése után, amely visszavonta az abortusz alkotmányos jogát. Bár Trump azt ígérte, hogy az abortusz kérdését a szövetségi államokra bízza, egyesek további korlátozásokra számítanak a megválasztott republikánus elnök második ciklusa alatt (itt archiválva).
Az általános szabályok szerint Magyarországon a műtéti abortusz a terhesség 12. hetéig lehetséges, ha valaki „súlyos válsághelyzet az, amely testi vagy lelki megrendülést, illetve társadalmi ellehetetlenülést okoz” (itt archiválva). Az abortusz előtt egy sor konzultáción kell részt venni, és az orvosnak be kell mutatnia a magzat az adott terhességi korra jellemző életfunkcióit.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk