Régi kép terjed azzal, hogy az első fotó Aszadról Moszkvában a menekülése után
- Megjelent: 2024. december 13., 13:48
- 4 perces olvasmány
- Szerző: AFP Közel-Kelet és Észak-Afrika, AFP Franciaország
- Fordítás és adaptáció: AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
"Felkerült az internetre egy fénykép, amelyen Bassár el-Aszad és felesége az orosz fővárosba érkezik" - olvasható egy 2024. december 9-én megjelent magyar Facebook-bejegyzésben.
A képen Bassár el-Aszad volt szíriai elnök és felesége, Aszma látható, amint egymás mellett sétálnak egy folyosón, másokkal együtt.
Hasonló hamis leírással megosztották ezt a képet görög, francia, spanyol, angol, arab, román és lengyel nyelven is.
December 10-én egy magas rangú orosz tisztviselő az NBC amerikai műsorszolgáltatónak megerősítette, hogy a megbuktatott szíriai vezetőt Oroszországban van. Előző nap a Kreml még nem volt hajlandó megerősíteni a volt szíriai elnök oroszországi jelenlétét, miután a helyi média arról számolt be, hogy „humanitárius okokból” menedékjogot kapott.
A szíriai kormány a Hajat Tahrir al-Sham (HTS) nevű radikális iszlamista csoport által vezetett lázadók tizenegy napos villámoffenzíváját követően bukott meg. A kormány bukása pedig kudarcot jelentett a szövetségese, Vlagyimir Putyin számára. Emellett kérdéseket vetett fel azt illetően, hogy ezek után Oroszország hogyan lesz jelen a térségben.
Szíriában azóta folyt polgárháború, mióta 2011-ben az Aszad-kormány kegyetlenül elfojtotta a békés tüntetések hullámát. Ez egy olyan konfliktushoz vezetett, amely 500 ezer ember halálát okozta, és a lakosság felét arra kényszerítette, hogy elhagyja otthonát.
2015-ben az orosz erők támogatásának köszönhetően a szíriai hadseregnek sikerült fordítania a háború menetén, és visszaszereznie az ország nagy részét, amely addig a dzsihadista lázadók fennhatósága alatt volt.
ASz AFP ebben a cikkben vizsgálta meg az arab nyelvű posztokban is szereplő 2023-as képet, amin egy hírszalagon lévő feliraton ez állt: "Orosz állami média: Bassár el-Aszad Moszkvában van".
Az AFP kutatása során kiderült, hogy a kép a Sky News által 2024. december 8-án sugárzott archív felvételből származik (archivált link).
A Sky News videójában a pár egy kórházat látogat meg, majd további felvételek következnek róluk ugyanott - ahogy itt látható:
Az AFP kulcsszavas internetes kereséssel megállapította, hogy a felvételt a helyi szíriai média már korábban, 2023 februárjában közzétette.
A felvételen az látható, amint Aszad meglátogatja a 2023. február 6-án Észak-Szíriát sújtó, több tízezer ember halálát okozó földrengés áldozatait (archivált link).
Az AFP is közzétett egy videót a kórházi látogatásról, 2023-ban (archivált link), amin úgy tűnik, Aszad ugyanazt a kabátot viseli, mint a hamis posztokban.
A földrengés a szomszédos Törökországban is több ezer halálos áldozatot követelt (itt archiválva). A pusztítás különösen a szíriai Idlíb, Aleppó, Hama, Latakia és Tartúsz kormányzóságokat érintette.
Aszad menekülése a magyar hírekben
A magyar nyelvű médiában is elterjedt egy megalapozatlan állítás Bassár el-Aszad menekülése kapcsán: december 8-án éjjel a Magyar Hang internetes kiadásában jelent meg egy fotó egy utasszállító repülőgépről, testén a Syrianair, szír légitársaság feliratával.
Az újság arról írt, hogy a repülő olvasói információk alapján előző este "szigorú biztonsági intézkedések" mellett landolt Ferihegyen és "talán Bassár el-Aszad szír elnök és kísérete érkezhetett" vele, ám ezt magyar kormányzati források nem erősítették meg.
A Magyar Hang december 8-án reggel frissítette a hírt, ami alapján kiderült: a Kormányzati Tájékoztatási Központ cáfolata szerint a szír repülő képe 2012-ből származik (itt archiválva). Ezután az is kiderült, hogy a kép egy olyan gépről készült, amely Moszkvából Damaszkuszba tartott és török vadászgépek leszállásra kényszerítették Ankarában (itt archiválva).
Az újság elismerte, hogy tévedett azt illetően, hogy Aszad Budapestre menekült volna és elnézést kért az olvasóitól.
Az AFP már más állításokat is megcáfolt a szíriai lázadók 2024-es offenzívájáról itt és itt.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk