Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök közös sajtónyilatkozatot ad ki a moszkvai Kremlben folytatott megbeszéléseiket követően 2024. július 5-én. ( AFP / Alexander NEMENOV)

A kormánypárti "tényellenőrzés" módszerének terjedése aggodalomra ad okot Európában is

Az, hogy Európában egyre több a kormánybarát és politikai befolyás alatt álló tényellenőrzési projekt, megnehezíti a polgárok számára, hogy megkülönböztessék az igazságot a propagandától - figyelmeztetnek a dezinformációs szakértők, akik legutóbb egy orosz kezdeményezésen érték tetten a jelenséget.  

A független tényellenőrzés, amely digitális nyomozási és újságírói technikákat használ a hamis állítások megcáfolására, a félretájékoztatás elleni küzdelem kulcsfontosságú eszközének számít. A módszert olyan nagy platformok alkalmazzák, mint a TikTok, valamint a Meta tulajdonában lévő Facebook. 

Miközben azonban az információk manipulálása egyre kifinomultabbá válik, egyre fokozottabb aggodalomra adnak okot az olyan új kezdeményezések, amik valódi tényellenőrző szervezetekként állítják be magukat, miközben a saját üzeneteiket próbálják közvetíteni. 

A magyar példa

Magyarországon az újonnan indított Faktum "tényellenőrző" weboldalt a kormánypárti Mandiner újság támogatja. Az oldal olyan cikkeket tesz közzé, amelyek túlnyomórészt a kormányt próbálják védeni, az ellenfeleit pedig kritizálni. 

Az egyik bejegyzés azt vizsgálja, hogy a nemzeti érzelmű Orbán Viktor miniszterelnök kabinetje "valóban hagyja-e, hogy az oktatás leépüljön", ahogyan azt az ellenzék állítja. Egy másik azt a kérdést teszi fel, hogy vajon jobban járnának-e a magyar családok az ellenzék által javasolt adórendszerrel. 

A "tényellenőrző" weboldal következtetése mindkét esetben - kiszámítható módon - az, hogy "nem". 

Az orosz példa 

Oroszország már eddig is használt ilyen eszközt, a "War on Fakes" (Háború a hamisítványok ellen) nevű, - a szakértők szerint - állami propagandát terjesztő oldalt. Emellett Oroszország a múlt hónapban bemutatta a Globális Tényellenőrző Hálózat (Global Fact-Checking Network, GFCN) létrehozásának tervét. 

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) médiajogi csoport aggodalmát fejezte ki a tervvel kapcsolatban.

"A cél nem a meggyőzés, hanem inkább a tényekkel, a valósággal kapcsolatos zűrzavar keltése" - mondta Jeanne Cavelier, az RSF kelet-európai és közép-ázsiai részlegének vezetője. 

Az orosz média idézte Vlagyimir Tabakot, a Kremlhez kötődő ANO Dialog nevű civil szervezet vezetőjét, aki szerint a nemzetközi hálózat azokat egyesítené, akik - ahogy írják - "osztják a nézeteiket és értékeiket".

Maga Tabak is amerikai szankciók hatálya alatt áll, mert megpróbálta befolyásolni az idei amerikai elnökválasztást, többek között a közösségi média platformokon dezinformáció terjesztésére szolgáló, automatizálásra alkalmas botfiókok létrehozásával. 

"Ébernek kell lennünk ezzel kapcsolatban" - mondta Cavelier. "Az oroszországi tényellenőrzés nem a tényeken fog alapulni, hanem a politikai hatalom által megadott úgynevezett igazságon, bármiféle biztosíték és függetlenség nélkül."

A GFCN elnevezése a világszerte több mint 170 szervezetet tömörítő Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat (International Fact-Checking Network, IFCN) elnevezését tükrözi, amely egy amerikai székhelyű nonprofit újságíró és kutató szervezet, a Poynter keretében működik. 

Az IFCN és annak európai megfelelője, az EFCSN aláíróit rendszeresen alávetik külső felülvizsgálatnak, és a tagoknak meg kell felelniük az alapelvek kódexének, amely tartalmazza a források, a finanszírozás és a módszertan átláthatóságát, valamint a politikai pártatlanság iránti elkötelezettséget. 

Az AFP saját tényellenőrző szolgálata tagja mind az IFCN, mind az EFCSN szervezeteknek, és együttműködik a Metával és a TikTokkal. 

"A tényellenőrzéshez elengedhetetlen a hitelesség" - mondta Clara Jimenez Cruz, az EFCSN elnöke és az IFCN tanácsadó testületének tagja. 

Megfigyelők szerint nem újdonság, hogy politikai pártok vagy kormányok is involválódni akarnak a tényellenőrzésekben, és ez nem is csak az autoriter típusú vezetéssel rendelkező országokban fordul elő: az elmúlt években Görögországban, Horvátországban és Spanyolországban is volt erre példa.  

A Freedom House októberi jelentésében - csak az elmúlt 12 hónapot véve - írtak arról, Egyiptomot, Indiát, Dél-Koreát és az Egyesült Államokat illetően is, hogy a független tényellenőrző újságírók és dezinformációkutatók is nagyobb nyomásnak lettek kitéve.

Oroszország azon törekvése, hogy létrehozza a hozzájuk hasonlóan gondolkodó tényellenőrző szervezetek nemzetközi hálózatát, egyelőre egy "szűk réteg számára szánt projekt" - mondta Ilya Yablokov, a Sheffieldi Egyetem digitális újságírással és dezinformációval kapcsolatos tantárgyak előadója.

De Yablokov szerint ez a projekt illeszkedik azon erőfeszítések közé, hogy a Kreml narratíváját szélesebb körben, külföldön is terjesszék. 

"A fő cél az információ manipulációja, amellyel egy rendkívül megosztó környezetben a közvéleményt ellenőrzés alatt lehet tartani" - mondta a dezinformációs szakértő. 

Hasonlóan az Oroszországhoz köthető "Doppelgänger" weboldalakhoz, amelyek megbízható médiumokat utánoztak a Kreml-barát beszédtémák terjesztése érdekében, a propagandisták lényegében "egy párhuzamos világot" próbálnak létrehozni - tette hozzá Yablokov. 

"Alapvetően azt mondják, hogy 'a mi valóságunkban ez egy tény', a ti valóságotokban pedig egy fikció" - mondta Yablokov. 

Bár előfordul, hogy bírálják a tényellenőrzéseket, hogy nem jutnak el a megfelelő közönséghez, az EFCSN munkatársa, Jimenez Cruz szerint továbbra is a tényellenőrzés az egyike azoknak a hasznos stratégiáknak, amikkel küzdeni lehet az internetes valótlanságok ellen.

"Nap mint nap látjuk a dezinformációs rendszert működés közben, de nem mindenki dől be neki" - mondta Cruz. 

Az olvasóknak, akik megpróbálnak eligazodni az egyre zsúfoltabbá váló tényellenőrzési világban, olyan tényellenőrzéseket kéne hitelesnek tartaniuk, amikben a bizonyítékokat lépésről lépésre, nyilvánosan elérhető információk és adatok felhasználásával ismertetik - tette hozzá Cruz.

"Az olvasóknak a megadott tények alapján maguknak is képeseknek kell lenniük arra, hogy saját maguk is reprodukálni tudják a tényellenőrzés folyamatát" - mondta a szakértő.  

Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?

Lépjen kapcsolatba velünk