Orosz dezinformációs fenyegetésre készül a választások közeledtével Németország
- Megjelent: 2024. december 23., 15:00
- 3 perces olvasmány
- Szerző: Jastinder KHERA, Johanna LEHN, AFP Németország
- Fordítás és adaptáció: AFP Magyarország
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Miután Moszkva a vádak szerint beavatkozott a közelmúltbeli moldovai, grúziai és romániai választásokba, a berlini hatóságok attól tartanak, hogy a február 23-i német előrehozott választás is csábító célponttá válhat az oroszbarát propaganda számára (itt archiválva).
Tényfeltáró anyagok a Kremlhez köthető erőfeszítésekre mutattak rá, amelyek célja a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) támogatása és a szélsőbaloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) oroszbarát nézeteinek erősítése volt.
A felgyorsult tempójú kampány közepette a német belügyminisztérium munkacsoportot hozott létre, hogy megtegye "a szükséges védelmi intézkedéseket" az esetleges dezinformáció, szabotázs, kémkedés és kibertámadások ellen.
"A célzott hazugságok és rágalmak Putyin propaganda apparátusának eszköztárához tartoznak" - mondta Nancy Faeser belügyminiszter a Süddeutsche Zeitung (SZ) című lapnak.
Miközben Németország és NATO-szövetségesei határozottan támogatják Ukrajnát az orosz invázió elleni harcban, Bruno Kahl, a német külügyi hírszerzés vezetője arra figyelmeztetett, hogy "akár tetszik, akár nem, közvetlen konfrontációban vagyunk Moszkvával".
Kahl októberben azt mondta, hogy Németországban eddig "szerencsére nem történt meg a szavazási eljárás manipulálása, például a számlálás befolyásolására tett kísérlet", és megjegyezte, hogy ezt Németországban nehéz is lenne kivitelezni.
Ugyanakkor azt mondta, hogy Moszkva ügyesen felismerte a társadalmilag megosztó témákat, majd "felfűtötte azokat", például a Covid-járványt, az éghajlatváltozást és Németország gazdasági gondjait.
Nevek említése nélkül Kahl azt mondta, hogy "így a szélsőségek megerősödnek, és a spektrum bal és jobb oldalán azt látjuk, hogy a németországi belföldi szereplők néha naiv módon Moszkvából érkező szlogeneket ismételgetnek".
Mémek és narratívák
Több német médium közös vizsgálata idén azt a vádat fogalmazta meg, hogy egy orosz propagandaügynökség mémek és narratívák online terjesztésén dolgozott, hogy erősítse az AfD-t és aláássa az Ukrajnának nyújtott támogatást.
A Social Design Agency (SDA) dezinformációt terjesztett annak érdekében, hogy növelje a választók "jövőtől való félelmét" és 20 százalékra emelje az AfD támogatottságát - közölte szeptemberben a médiakonzorcium.
A kampányt "közvetlenül a Kremlből irányították" - áll a jelentésben, amin a Süddeutsche Zeitung napilap, a közszolgálati NDR és WDR televíziók, és más médiumok is dolgoztak.
A jelentés szerint az SDA "éjjel-nappal" mémeket és karikatúrákat tesz közzé a közösségi média platformokon, köztük a Facebookon, az Instagramon, az X-en és a Telegramon.
Az SDA egyik belső utasítása az volt, hogy azt a narratívát terjesszék, miszerint az Ukrajnának nyújtott német támogatás a felelős "a közelmúlt történetének legmélyebb gazdasági és társadalmi válságáért" - írta a Süddeutsche Zeitung.
A napilap idézte Thomas Haldenwangot, a német belügyi hírszerzés vezetőjét, aki szerint szervezete keményen dolgozik azon, hogy "azonosítsa a destruktív szereplőket és megakadályozza, hogy destabilizálják demokráciánkat".
Az SDA-t azzal is gyanúsítják, hogy része az úgynevezett "Doppelgänger" kampánynak, amelyben egyesek a nagy német hírügynökségek stílusát és megjelenését utánzó hamis cikkeket terjesztenek az oroszbarát narratívák felerősítése érdekében.
“A feszültségek felerősítése"
Németországban is egyre több olyan állítás terjed az interneten, amelyek a szavazási folyamatba vetett bizalmat igyekeznek aláásni.
A júniusi európai parlamenti választások idején az AFP tényellenőrzést végzett egy olyan állítással kapcsolatban, amely szerint a szavazólapok a sarkukban lévő kis lyuk miatt érvénytelenek. A lyuk valójában azért van ott, hogy a vak emberek egy speciális sablon segítségével tudjanak szavazni.
Az egyik, több ezer alkalommal megtekintett Telegram-bejegyzés egy olyan csatornáról származott, amely rendszeresen Kreml-barát üzeneteket közvetít.
Számos gyanús online elem az éghajlatváltozás körüli megosztó vitákról szólt, és a német baloldali Zöldek pártot vette célba, amely az AfD deklarált politikai ellensége is.
Bár a témával kapcsolatos dezinformáció nagy része németországi eredetű, a Climate Action Against Disinformation (Klímaakció a dezinformáció ellen) nevű nonprofit csoport szerint a hivatalos orosz médiafiókok - beleértve a német nyelvű bejegyzéseket is - a "feszültségek felerősítésére" törekszenek.
A Zöldek párt vezető politikusait rágalmazó cikkekkel és a mesterséges intelligenciával manipulált videókkal próbálták lejáratni: ezekben hamisan keverték őket botrányokba és vádolták meg őket bűncselekményekkel.
A t-online német híroldal arról számolt be, hogy az állításokat gondosan helyezték el több platformon is: YouTube-videókban, a tengerentúli médiában megjelent "szponzorált" cikkekben és kitalált német híroldalakon.
Az ezekről a "dezinformációs portálokról" származó linkeket aztán Moszkva-barát fiókok terjesztették el az X közösségi platformon egy "infóátmosási" folyamat keretében, amelyet a jelentés a hidegháború korabeli KGB-gyakorlatok modern változataként jellemzett.
Konstantin von Notz zöldpárti képviselő és biztonsági szakértő 2024 Decemberében arra figyelmeztetett, hogy "az MI által generált dezinformáció, például a deepfake használata már régóta komoly biztonságpolitikai problémát jelent".
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk