
Egy kép az űrhajósok lábnyomáról nem bízonyítja, hogy nem járt ember a Holdon
- Megjelent: 2025. április 4., 15:54
- 5 perces olvasmány
- Szerző: Claire-Line NASS, AFP Új-Zéland, AFP Franciaország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY , AFP Hungary
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Már több mint 150 ezer megtekintés és 580 megosztás fölött jár az a magyarul feliratozott Facebook-videó, amelyben nagyjából a 43. másodperc környékén egy képet látni Neil Armstrong űrruhájáról, amit az első holdmisszió során viselt. A 2025. március 31-én közzétett videó ezután egy, a Földön készült képet mutat az űrruha talpáról, majd azt a legendássá vált fotót, amelyen az első a Holdra lépett ember lábnyomát ábrázolja az égitesten.
A videó azt a tényt, hogy a lábnyomos képen egy rovátkolt talpnyomot látni, a Földön készült kép pedig egy sima csizmatalpat mutat, annak bizonyítékaként mutatja be, hogy nem is járt ember a Holdon.

Ugyanez a hamis érvelés már franciául is terjedni kezdett a közelmúltban, és egyébként már több éve terjed az interneten, több cáfolt is született róla (itt archiválva), 2021-ben például az AFP írt angolul tényellenőrzést a témában.
Az állítás félrevezető, az űrhajósok ugyanis egy külön külső cipőrészt viseltek az űrruhájukon a holdséta során, amit a visszatéréskor a Holdon hagytak.
Egy múzeumban kiállított űrruháról készült fotó
Neil Armstrong volt az első ember, aki 1969-ben, az Apollo-11 küldetés részeként – amelyben Buzz Aldrin és Michael Collins is részt vett – a Holdon járt. A küldetés összefoglalója az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA honlapján található (archivált link itt).
Egy fordított képkeresés segítségével megtalálhatjuk a publikációkban megjelenő űrruháról készült fotó eredetét. A képet Phil Plait amerikai csillagász készítette, és a Slate magazin 2015 júliusában megjelent cikkében szerepel (archivált linkek itt és itt).
A cikk megemlíteti az amerikai fővárosban található a Smithsonian Intézet Nemzeti Repülési és Űrutazási Múzeumának (Smithsonian Institution's National Air and Space Museum) azon felhívását, amelyben Neil Armstrong űrruhájának konzerválására gyűjtöttek pénzt (archivált linkek itt és itt).

A csizmatalp lenyomatát mutató képre rákeresve pedig egy, az amerikai Nemzeti Művészeti Galéria (National Gallery of Art) oldalán publikált fotót találtunk mint eredeti forrást (itt archiválva). A kép leírása szerint azon Buzz Aldrin lábnyomát látni a Holdon, aki Neil Armstronggal együtt szintén részt vett az Apollo-11 küldetésben.

Cathleen Lewis, a Smithsonian Intézet Nemzeti Repülési és Űrutazási Múzeumának űrruhák konzerválásával foglalkozó szakembere 2021 márciusában az AFP-nek elmondta, hogy a félrevezető posztokban szereplő fényképeken azért nem egyezik meg a csizma talpa és a Hold felszínén hagyott lábnyom, mert az űrhajosók egy külön külső cipőrészt viseltek az űrruhájuk csizmarésze felett (itt archiválva).
"Mind a tizenkét Apollo űrhajós, aki a Hold felszínén járt, egy holdi belelépő cipőt viselt" – mondta el a szakember hozzátéve, hogy "ezek a magas, kék szilikon talpú csizmák voltak azok, amelyek a ma már ikonikus lenyomatot hagyták a holdfelszín porában".
Ezeket a cipőket "úgy tervezték, hogy az Apollo űrhajósoknak jobb tartást biztosítsanak a porban", és "extra réteg fehér béta-szövetet és vékony réteg szigetelő textíliát is tartalmaztak, hogy védelmet nyújtsanak a szűretlen napsugárzás ellen" – mondta el a szakértő (archivált link itt).
A NASA honlapján elérhetőek az Apollo-11 küldetést dokumentáló fényképek. Az egyiken, ahol Buzz Aldrin kilép a holdkompból, jól látható a Cathleen Lewis által leírt külső cipő, amelynek a talpa ránézésre megegyezik a fotón látható lábnyommal (archivált link itt).

A Repülési és Űrutazási Múzeum honlapján egy másik a holdon használt külső csizmákról készült Röntgen-kép is elérhető, amelyen látszik, hogy a talp mintázata megegyezik a Holdon hagyott lábnyommal (itt archiválva).
A washingtoni múzeumban kiállított űrruha (itt archiválva), amely a posztokban szereplő fotó idején még nem volt látogatható, nem tartalmazza a külső bakancs részt, mivel azokat Neil Armstrong és Buzz Aldrin a Holdon hagyta, amint azt a küldetésről szóló számos cikk (például ez) részletezi (archivált link). Cathleen Lewis szerint erre azért volt szükség, hogy csökkentsék a visszatérő-egység súlyát.
"A holdon használt bakancsot és más felszereléseket ballasztnak tekintették" – magyarázta: "minden gramm, amelyet az űrhajósok a Hold felszínén hagytak, azt jelentette, hogy egy plusz gramm holdi mintát hozhattak vissza".
A holdra szállás visszatérő célpontja az összeesküvés-elméleteknek, ahogyan arról az AFP már több cikkben, például itt és itt is írt.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk