
Ez a dokumentum nem most lett nyilvános, és nem bizonyítja, hogy Hitler nem halt meg, vagy hogy Dél-Amerikába menekült
- Megjelent: 2025. április 30., 16:41
- 6 perces olvasmány
- Szerző: Johanna LEHN, AFP Németország
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
“Egy 2025. március 21-én titkosítás alól feloldott CIA hírszerzési dokumentumból [...] kiderül, hogy Adolf Hitler nem Berlinben halt meg, ahogyan azt a győztesek által írt történelemkönyvek állítják, hanem életben volt és Dél-Amerikában tartózkodott, ahonnan együttműködött az amerikaiakkal” – olvasható egy 2025. március 23-i magyar Facebook-bejegyzésben.
Ugyanez az állítás már spanyolul, németül és franciául is terjedni kezdett a közösségi médiában.

Azon még az állítás is hamis, hogy a posztokban megosztott CIA-dokumentumot csak nemrég oldották fel a titkosítás alól. A történészek szerint ráadásul a legalább 2017 óta elérhető dokumentumokban nincs semmilyen bizonyíték arra vonatkozóan, hogy Hitler elmenekült volna.
Az amerikai titkosszolgálat, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) dokumentumát tartalmazó posztok 2025 márciusában és áprilisában kezdtek el terjedni a közösségi médiában. Néhány nappal korábban többek között az argentin média arról számolt be, hogy Javier Milei elnököt arra kérte az Egyesült Államok, hogy adja ki a második világháború végén vagy nem sokkal a német vereség után Argentínába menekült nácikról szóló aktákat. A beszámoló szerint az USA azt reméli, hogy információkhoz juthat annak a kivizsgásához, hogy a Credit Suisse bank milyen mértékben segítette a nemzetiszocializmust.
A hamis állítást tartalmazó első posztok 2025 március végén bukkantak fel, nem sokkal azután, hogy Donald Trump amerikai elnök elrendelte a John F. Kennedy volt amerikai elnök meggyilkolásával kapcsolatos több mint 1000, korábban titkosított dokumentum közzétételét (itt archiválva). Trump már 2017-es első hivatali idejében, első hivatali idejében hozzáférhetővé tette az akták egy részét a nyilvánosság számára (itt archiválva).
A második világháború végén számos náci menekült más országokba, sokan Dél-Amerikába. Köztük volt Adolf Eichmann is, aki a wannsee-i konferencián a zsidók elleni népirtást napirendre tűzte, valamint Josef Mengele, aki az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor tábori orvosaként a foglyokon végzett embertelen kísérletekért volt felelős.
Egyes hiedelmek szerint Adolf Hitler náci vezető is Dél-Amerikába menekült. A CIA-dokumentum, ami a posztok szerint bizonyítékként szolgál, egy Cimelody-3 nevű informátorról ír, aki arról számolt be, hogy egy barátja 1955 szeptemberében egy Phillip Citroen nevű állítólagos SS-tisztjétől megtudta, hogy Hitler még mindig életben van. Állítása szerint Citroen rendszeres kapcsolatban állt Hitlerrel. Az informátor azt állította, hogy Hitler 1955 januárjában Kolumbiából Argentínába költözött. A jelentéshez csatoltak egy nagyon szemcsés fényképet is, amelyen állítólag Hitler és Citroen látható. A fotó leírása szerint a náci vezető az Adolf Schüttelmayer álnevet használta.
A CIA dokumentumról szóló jelentések már legalább 2017 óta nyilvánosak
Magából a dokumentumból nem derül ki, hogy mikor oldották fel a titkosítását. Egy kulcsszavas internetes kereséssel azonban sikerült kideríteni, hogy a dokumentumról és annak tartalmáról már 2017-ben beszámoltak.
Emellett két francia nyelvű tényellenőrző cikk is született már (linkek itt és itt), amelyekből kiderül, hogy a CIA-dokumentum legkésőbb 2017-ben, és nem idén lett nyilvános. Ugyanakkor, amikor Trump eredetileg nyilvánosságra akarta hozni a Kennedy-gyilkosság aktáit, de a titkosszolgálatok kérésére a titkosítást végül csak részlegesen oldották fel (itt archiválva).
A dokumentumban szereplő kulcsszavak alapján végzett keresést a CIA weboldalára korlátozva sikerült megtalálnunk a kérdéses dokumentumot, ami egy háromoldalas PDF-fájl második oldalán található. Az anyag elérhető az ügynökség honlapján. A dokumentum leírásából látható, hogy a dokumentum az 1998-as „A náci bűnök feltárásáról szóló törvény” alapján létrejött gyűjtemény része. Ennek és egy másik hasonló törvénynek – a japán császári kormány információinak nyilvánosságra hozataláról – alapján közzétettek 1,2 millió oldalnyi dokumentumot a CIA elődjétől, a Stratégiai Műveleti Hivataltól, és 114 200 oldalt magától a CIA-tól (archivált linkek itt, itt és itt).
A jelentés megléte nem bizonyíték
"A bizonyíték, hogy Hitler 1945. április 30-án az Új Birodalmi Kancellária alatti bunkerben lelőtte magát, megdönthetetlen" – mondta Richard J. Evans, az angliai Cambridge-i Egyetem történészprofesszora, a Harmadik Birodalomról szóló számos könyv szerzője az AFP 2025. április 8-i megkeresésére. Minden olyan hír, amely szerint Hitlert 1945. április 30-a után még életben látták, "mendemonda, azaz másodkézből származó és/vagy meg nem erősített".
A szakértő elmondta, hogy az amerikai titkosszolgálat köteles volt minden bejelentést kivizsgálni. Végül "kivétel nélkül arra a következtetésre jutott" minden egyes esetben, hogy "az állítások nem voltak megalapozottak". Ezt erősíti meg egy másik, 1955. november 4-én kelt, nyilvánosságra hozott CIA-dokumentum is, amelyben a CIA bogotai illetékes irodájának azt tanácsolják, hogy "ejtsék ezt az ügyet".
"Csak azért, mert egy ilyen információ megjelenik egy CIA-jelentésben, még nem jelenti azt, hogy az észlelés valóságtartalma »megerősítést nyert«, vagy hogy abból bármi ténylegesen »bizonyított«enne" – mondta el Steven Woodbridge, a londoni Kingston Egyetem vendégtanára, a 20. századi európai történelem szakértője az AFP-nek 2025. április 9-én. A szakértő kételkedik a dokumentumban szereplő fénykép hitelességében is: "A szóban forgó személynek vagy megszemélyesítőnek túl nagy a bajusza és az arcvonásai nem egyeznek Hitler valódi arcának formájával".
Woodbridge szerint a CIA-dokumentumot övező hiedelem "jó példa arra a sok hamis pletykára, összeesküvés-elméletre és csalárd állításra, amelyet a náci szimpatizánsok a második világháborút követő közvetlen években terjesztettek", és amelyeket a mai napig életben tartanak.
"De egyáltalán nincs bizonyíték arra, hogy Hitler túlélte a háborút és »elszökött«, hogy Dél-Amerikában éljen" - magyarázta Woodbridge. "Minden elismert akadémiai történész és a Harmadik Birodalom szakértője úgy véli, hogy Hitler 1945-ben valóban öngyilkos lett berlini bunkerében, és minden ellenkező állítás csupán összeesküvés-elméletbéli ostobaság." A CIA nem válaszolt az AFP megkeresésére.
Hitlert évekkel később hivatalosan halottnak nyilvánították
1945. április 30-án Hitler birodalmi kancellár és felesége, Eva Braun öngyilkosságot követett el a berlini birodalmi kancellária alatti bunkerben, egy nappal az esküvőjük után. Hitler inasa, Heinz Linge, adjutánsa, Otto Günsche és titkára, Martin Bormann állítólag maguk égették el Hitler és Braun holttestét a régi birodalmi kancellária kertjében. Néhány nappal később szovjet katonák találták meg a holttestek maradványait.
Hitler halálával kapcsolatban azonban többször is kétségek merültek fel, különösen a szovjetek részéről, és a nyugati hírszerző szolgálatok is vizsgálódtak. Hitlert csak 1956-ban nyilvánította hivatalosan halottnak a berchtesgadeni kerületi bíróság. Ennek egyik oka az volt, hogy fontos tanúkat, például az inasát, Linget, csak ekkor tudták meghallgatni.
2018-ban francia kutatók elemezték Hitler koponyájának és állkapcsának darabjait, amelyeket a birodalmi kancellária kertjében találtak. Elemzésükben arra a következtetésre jutottak, hogy "elegendő bizonyíték áll rendelkezésre az egykori náci vezető, Adolf Hitler maradványainak végleges azonosításához".
Richard J. Evans történész az AFP-nek küldött válaszában ezt a történelmi folyamatot és az állkapocscsont maradványainak elemzési eredményeit is leírta. "Csak megerősített, első kézből származó szemtanúk beszámolói bizonyítanák, hogy Hitlert Argentínában látták, és ilyenek nincsenek" – magyarázta Evans. "Azokat az állításokat, hogy túlélte, nem szabad komolyan venni".
A CIA dokumentumán kívül, amely Hitler állítólagos dél-amerikai észleléséről szól, vannak más olyan dokumentumok is, például az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda egy anyaga, ami azzal a hamis állítással kezdett el az interneten terjedni , hogy az bizonyítja Hitler szökését. De az üggyel foglalkozó különböző cikkekben a történészek rendre cáfolják ezeket a hiedelmeket.
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk