
LMBTQ-ellenes dezinformációs hullám kíséri a Pride-hónapot
- Ez a cikk több mint egy éves.
- Megjelent: 2023. június 27., 17:53
- 6 perces olvasmány
- Szerző: Marion DAUTRY, AFP Belgrád, AFP Hungary
- Fordítás és adaptáció: Ede ZABORSZKY
Szerzői jog © AFP 2017–2025. A tartalom kereskedelmi célú felhasználásához előfizetés szükséges. Kattintson ide, ha többet szeretne megtudni.
Európai érdekvédelmi csoportok szerint az online teret is elárasztó toxikus online tartalmak jelensége része annak az általános tendenciának, hogy világszerte erősödnek a LMBTQ-ellenes hangok. A különböző szervezetek szerint az LMBTQ-közösségre különösen nagy nyomás nehezedik a különféle nyilvános események ideje alatt, mint amilyenek a Pride-hoz kapcsolódó események is. Az online dezinformáció és gyűlöletbeszéd felerősödés különösen aggasztó, ha figyelembe vesszük, hogy a tavalyi európai Pride-rendezvények során több erőszakos cselekmény is történt.
Egy lengyel nyelvű közösségi média poszt hamisan például azt állította, hogy a lengyel hadsereg "LMBT-egységeket" akar felállítani. A "hír" hallatán néhány felhasználó arról írt, hogy ezeket a katonákat "máglyán kellene elégetni", míg mások Hitlert dicsérték, amiért a náci vezető üldözte a melegeket.
Egy másik hamis állítás, amely szerint szivárványos installáció került a párizsi Diadalívre, több nyelven is terjedni kezdett. Egyes Facebook-felhasználók a meleg közösséget kezdték rágalmazni a hamis poszt alatt a kommentekben, mások pedig egyenes arról írtak, hogy az LMBTQ-embereket el kéne égetni vagy ki kéne végezni.
Ahogyan arról már az afrikai LMBTQ-közösséget célzó dezinformációról szóló cikkünkben is írtunk, a magyar kormány és a kormánypárti médiaszemélyiségek gyakran alkalmaznak LMBTQ-ellenes retorikát. Orbán Viktor rendszeresen azt állítja, hogy Brüsszel és Washington "genderpropagandát" próbál ráerőltetni a magyarokra, a miniszterelnök a hagyományos értékek védelmezőjeként tüntetni fel magát az általa "LMBT-őrületnek" nevezettekkel szemben.
Az LMBTQ-közösség magyar tagjai jogszabályi szinten is célba vette a széles körben bírált "gyermekvédelmi törvény", a törvényt egy dezinformációs kampány is kísérte, ami az LGTBQ-közössé tagjait a pedofíliához próbálta kötni.
A magyar közösségi média felhasználók körében a Pride-ünnepségekre gyakran hivatkoznak becsmérlő, homofób jelzőkkel. Már az idei Pride-ünnepségeket megelőzően is terjedni kezdtek olyan posztok magyar nyelven, amik a gyermekek bántalmazásával vádolták az LMBTQ-közösséget, vagy arról írtak, hogy a melegek és transzneműek veszélyesek a társadalomra.
De egész Európából találni példákat az LMBTQ-ellenes gyűlöletbeszédre: például finnül és horvátul is terjedni kezdtek olyan bejegyzések, amik, vagy félreértésből, vagy direkt, de komolyan vették azt a szatirikus könyvet, amit egy kanadai humorista, Brad Gosse írt. A felnőtteknek szóló könyvről a hamis posztok azt állították, hogy az egy, a transzneműek jogaiért folytatott kampány részre, és az a célja, hogy "a szexet népszerűsítse a gyerekek körében".
"Ha azt hiszed, hogy ezek tényleg gyerekkönyvek, akkor nem lenne szabad szavaznod" – gúnyolódott a szerző a Twitteren az eset után.
If you think these are actually kids books, you shouldn’t be allowed to vote. pic.twitter.com/DdKgSM2fqW
— Brad Gosse (@bradgosse) June 6, 2023
Az LMBTQ-aktivisták szerint az, hogy az interneten ennyire megszaporodtak a hamis állítások és a gyűlölködő bejegyzések, beleillik az általában véve is egyre durvuló melegellenes közbeszéd trendjébe.
Néhány európai ország – például Spanyolország, Szlovénia és Moldova – új jogszabályokat fogadott el az LMBTQ-jogok védelmében. De a brüsszeli székhelyű ILGA-Europe (Nemzetközi Leszbikus, Meleg, Biszexuális, Transz és Interszexuális Egyesület) nemrégiben készült jelentése (archivált link) azt állapította meg, hogy "a közbeszéd egyre polarizáltabbá és erőszakosabbá válik, különösen a transzneműek ellen".
Az Európai Digitális Média Megfigyelőközpont (EDMO) 2023. májusi jelentése (archivált link) pedig arról ír, hogy az LMBTQ-ellenes hamis és félrevezető tartalmak különösen elterjedtek, és "gyakran gyűlöletet szítanak a kisebbségek, valamint egyes törvények és intézmények ellen".

Az európai dezinformáció az amerikai szélsőjobboldali és orosz narratívákra támaszkodik
A júniusban terjedni kezdő LMBTQ-ellenes állítások közül némelyiknek az Egyesült Államokban kell keresni a forrását, mások pedig, úgy tűnik, Oroszországból származnak. Az AFP például azt a videót, ami hamisan azt állította, a lengyel közmédia egy LMBTQ-osztag felállításáról számolt be, egészen januárban megosztott orosz posztokig tudta visszavezetni, amik eredetileg helyi propagandacsatornákon jelentek meg.
"Oroszország és az amerikai szélsőjobboldal ugyanazt a nótát fújja" – mondta az AFP-nek Jakob Svensson, a Malmöi Egyetem média- és kommunikációtudományi professzora. Svensson kutatása (archivált link) rávilágít a szinergiára azok között a nemzetközi felek között, akik a progresszív törvényeket, vagy éppen az LMBTQ-közösség puszta láthatóságát a "hagyományos értékek" elleni támadásnak tekintik.
Az ilyen dezinformációs kampányok Európában is gyakran termékeny táptalajra lelnek. 2023-ban például volt olyan, a transznemű sportolókról szóló hamis állítás, ami az Egyesült Államokból származott, de Európába is eljutott, ahol végül egy szélsőjobboldali politikus volt az, aki szélesebb nyilvánosságot biztosított a megtévesztő tartalomnak.
Tom Vandendriessche belga politikus a Facebookon osztott meg egy képet egy úszóversenyről, azt sugallva, hogy a többi versenyző nem volt hajlandó ugyanarra a dobogóra állni, mint a versenyt megnyerő transznemű úszó, Lia Thomas. De az eseményről készült videóból kiderül, hogy a többiek valójában megtapsolták a győztest – ahogyan arra egy belga weboldal, a Knack (archivált link) is felhívja a figyelmet. A belga lap cikke szerint a többi sportoló a közösségi médiában kiállt Lia Thomas mellett, és felszólaltak az eseményről szóló hamis állítások ellen.
A kutatók és az aktivisták szerint a közösségi médiaplatformokon a megfelelő moderáció hiánya tovább súlyosbítja a problémát.
Alekszandra Gavrilovics, egy, a leszbikusok jogaival foglalkozó szerb civil szervezet, a Labris programkoordinátora, attól tart, hogy a fiatalok különösen ki vannak téve az "olyan tartalmaknak, amelyek pontatlanságokat tartalmaznak, és amiket senki sem ellenőrzött".
Jakob Svensson szerint az is problémát jelent, hogy a gyűlöletbeszéd és a hamis állítások gyakran következmények nélkül maradnak. "Ez felbátoríthatja az LMBTQ-ellenes aktivistákat és a gyalázkodókat, akik úgy érzik, büntetlenül intézhetnek támadásokat" – tette hozzá Svensson.
LMBTQ-ellenes erőszak Európában
Az európai Pride-rendezvények kapcsán tapasztalható felerősödött LMBTQ-ellenes retorika egy globális trend részét képezi. Néhány amerikai Pride-ünnepséget idén csak szerényebb formában ünnepelnek meg, különösen azokban az államokban, ahol a politikusok korlátozni akarják a közösség jogait, mondták el a szervezők az AFP-nek. Az aktivisták szerint azért kénytelenek visszafogottabban ünnepelni, mivel a közösségi médiában egyre több az olyan hamis állítás, amik a meleg közösséget a pedofíliával és sátánizmussal kapcsolják össze.
Miközben egyre több a Pride-dal kapcsolatos hamis tartalom és gyűlöletbeszéd, az aktivisták arra is rámutatnak, hogy általában véve is megnövekedett az LGBTQ-embereket célzó erőszakos cselekedet száma Európában.
Az ILGA-Europe szerint (archivált link) Európában és Közép-Ázsiában 2022-ben az elmúlt évtized "leghalálosabb növekedését" lehetett tapasztalni a támadások számát tekintve. A szervezet éves jelentése (archivált link) 54 országból gyűjtötte össze a bejelentett incidenseket.
A tavalyi oslói Pride-felvonulást lemondták, miután halálos lövöldözésekre került sor LMBTQ-eseményeken. Pozsonyt egy hasonló támadás rázta meg egy LMBTQ-bár előtt.
Milos Kovacsevics, a szerbiai székhelyű Da Se Zna! jogi munkatársa, az AFP kérdésére elmondta, hogy tavalyi szeptemberi EuroPride alatt az online LMBTQ-ellenes tartalmakkal párhuzamosan hogyan nőtt meg a fizikai támadások száma is Belgrádban. "A 2022-ben regisztrált incidensek fele augusztusban és szeptemberben történt" – mondta Kovacsevics.
Az aktivisták különös figyelmet fordítanak arra, hogy hogyan csap át az online rágalmazás valódi fizikai erőszakba.
Remy Bonny – a Forbidden Colours nevű, az egész EU-ra kiterjedő LMBTQ érdekvédelmi csoport ügyvezető igazgatója – az AFP-nek elmondta, hogy az év elején "gyűlöletkampányok és trollfarmok" célkeresztjébe került az interneten, mert megpróbálta meggyőzni az uniós tagállamokat, hogy csatlakozzanak a magyarországi LMBTQ-ellenes törvények miatt indított perhez.
Koskovics Zoltán, a közpénzzel támogatott Alapjogokért Központ elemzője azt írta a Twitteren Bonny-nak, hogy "nem engedünk a magyar gyerekek közelébe".
We are not letting you near Hungarian children.
— Koskovics Zoltán (@KoskovicsZ) April 7, 2023
Az AFP több tucat olyan angol nyelvű tweetet (például itt és itt) is talált magyar felhasználónevű Twitter-fiókoktól, amik Bonnyt és az LMBTQ-embereket szexuális ragadozóknak nevezték. "Mindenki tudja, milyen veszélyes lehet az, amikor bizonyíték nélkül 'groomernek' vagy 'pedofilnak' neveznek valakit" – mondta Bonny az AFP-nek. "Ez veszélyezteti a személyes biztonságomat."
Van olyan tartalom, amelyet szeretne ellenőrizni az AFP tényellenőrzésén keresztül?
Lépjen kapcsolatba velünk